زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آشنایی با انواع پوست؛ معمولی، خشک، چرب، مختلط، پیرنما

پوست یکی از حساس ترین قسمت های ظاهری بدن می باشد و با ایجاد کمترین شرایط نامطلوب در پوست، تغییرات محسوسی در آن به وجود می آید. از این رو درک درست و توانایی در نگهداری و مراقبت از پوست بسیار مهم و ضروری است. بهره مند بودن از یک پوست زیبا و لطیف، بدون شک با ارزشمندترین قسمت ظاهری فرد محسوب می شود. تغذیه ی سالم، خوراک کافی، ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم و جامع از ضروری ترین عوامل تشکیل دهنده ی پوستی لطیف و بی نقص است.

پوست افراد مختلف، براساس مقدار چربی و ترشحات آن به چهار نوع تقسیم می شود: معمولی، مختلط، چرب و خشک. البته به طور کلی پوست به پنج نوع تقسیم می گردد و به چهار مورد ذکره شده، پوست پیرنما نیز اضافه می شود.

پوست معمولی

پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشد. پوستی ایده آل است و در هنگام لمس با طراوت و تازه می باشد. این نوع پوست با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد، در نتیجه برای خوب ماندن مانند سایر پوست ها نیاز به مراقبت دارد. دارای رنگی مطلوب و روشن و بافتی نرم و لطیف می باشد که عاری از لکه و روزنه های قابل مشاهده بوده. در این گونه پوست ها اثری از پوسته پوسته شدن نیست.

پوست چرب

از مهم ترین مشخصات پوست چرب این است که ماده ی هیدرات کننده ی طبیعی از غدد چرب پوست به مقدار یادی ترشح می شود که در نتیجه، نقطه و لکه هایی روی پوست ایجاد می شود. بزرگ ترین مزیت پوست چرب این است که آهسته از انواع دیگر پوست ها پیر و شکسته می شود. افرادی که پوست چرب دارند می توانند از کرم های مرطوب کننده ی بدون چربی استفاده کنند. تا چهره ی روشن و لطیفی داشته باشند.
چربی پوست ناشی از ترشح بیش از حد چربی توسط غدد چربی است که باعث می شود پوست فرد همیشه چرب باشد. حداکثر ترشح چربی پوست در سنین 16 تا 50 سالگی است. در پوست های چرب، منفذهای پوست بزرگ و دارای جوش های سرسیاه می باشد. معمولاً پوست های تیره از نوع پوست های چرب هستند، ولی پوست روشن هم ممکن است چرب باشد.

پوست خشک

پوست های خشک ماده ی چرب کمتری دارند و بسیار مستعد حساسیت هستند. خشکی پوست با بالا رفتن حرارت، دمای هوا، باد و شرایط آب و هوایی و غیره تشدید می شود. از کرم هایی استفاده کنید که مرطوب کنندگی بالایی داشته باشد. و از غذاهایی که اسید های چرب فراوان دارند، مصرف کنید شما می توانید از کرم یا پاک کننده های روغنی نیز استفاه کنید. برای حفظ و شادابی پوست از ویتامین ها کمک بگیرید.

پوست خشک می تواند در اثر این موارد باشد:

  • بادهای شدید و خشک و هوای گرم
  • تابش آفتاب
  • به کار بردن لوازم آرایش غیر بهداشتی
  • استفاده از صابون هایی که دارای اسانس زیادی هستند

ولی اکثر افراد به طور ژنتیکی دارای پوست خشک می باشند.

پوست مختلط

این نوع پوست بسیار شایع است؛ به این صورت که برخی از نواحی مانند دست، گونه ها و اطراف چشم خشک و برعکس پیشانی، بینی و پشت کمر چرب تر می باشد. در این نوع پوست، قسمت های چرب و خشک باید به طور جداگانه مورد مراقبت قرار گیرند.

پوست پیرنما

این نوع پوست ظاهری پیرنما و فرسوده دارد که در اشخاص میانسال دیده می شود. معمولاً نازک، دارای منافذ باز و حساس است و حالتی افتاده دارد. این نوع پوست بسیار حساس است و نیاز به مراقبت ویژه دارد. مالیدن روغن ماهی همراه با عسل به پوست، حالت های نابهنجار آن را تا حدی کاهش می دهد. مالیدن دوغ و بهار نارنج بر روی این نوع پوست، باعث از بین رفتن حالت رنگ پریدگی می شود و پوست را لطیف می کند. مصرف روغن ماهی و گیاهان خام در درمان این پوست بسیار موثر است.

امیدواریم که این برای شما مفید بوده باشد. لطفاً نظرات و پیشنهادات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود