زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

نوع پوست من چیست؟ تشخیص نوع پوست به روش ساده

کلینیک هیلدا

نوع پوست من چیست؟ تشخیص نوع پوست به روش ساده

نوع پوست من چیست؟ تشخیص نوع پوست به روش ساده

نوع پوست من چیست؟ چطور نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟ پوست انواع مختلفی دارد مانند پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط و... که هرکدام شرایط متفاوتی دارند. برای تشخیص نوع پوست روش‌های ساده‌ای وجود دارد در ادامه توضیح دادیم.

چرا لازم است با انواع پوست آشنا شوید؟

برای داشتن مؤثرترین برنامه مراقبت از پوست، اطلاع از نوع پوست‌تان اهمیت شایانی دارد. امروزه تنوع بالایی در محصولات مراقبت پوست وجود دارد که تنها در صورتی برای شما کارایی دارند که از محصول مناسب نوع پوست خود استفاده کنید.
اگر نوع پوست خود را اشتباه تشخیص دهید و از محصول نامناسبی استفاده کنید، وضعیت پوست شما بدتر خواهد شد که ممکن است منجر به ایجاد سوزش، چربی اضافی و جوش روی پوست‌تان شده یا باعث خشکی پوست و در نهایت بروز چین و چروک روی پوست‌تان شود.

تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست 2 روش کلی داریم:

شست‌وشوی صورت

صورت‌تان را با استفاده از پاک‌کننده‌ای ملایم، کاملا تمیز کنید و سپس ضربات بسیار آرام روی پوست‌تان بزنید تا صورت‌تان خشک شود. اکنون هیچ نوع کرم و مرطوب‌کننده‌ای به صورت‌تان نزنید. پس از 30 دقیقه، گونه‌ها، چانه، بینی و پیشانی خود را بررسی کنید و به دنبال درخشش روی پوست‌تان باشید. 30 دقیقهٔ دیگر هم صبر کنید.

 • اگر در پوست‌تان، به‌ویژه وقتی که لبخند می‌زنید یا حالات دیگری به چهره‌تان می‌گیرید، احساس خشکی کردید و در عین حال پوست‌تان سفت و ضخیم شده‌ است، پوست‌ خشکی دارید.
 • اگر متوجه شدید پوست بینی و پیشانی‌تان، درخشان است، اما قسمت‌های دیگر اینگونه نیستند، پس پوست‌تان مختلط است.
 • اگر علاوه بر پیشانی و بینی و چانه، گونه‌هایتان هم درخشان بود، پس پوست صورت‌تان چرب است.
 • اگر هم احساس خوبی نسبت به پوست خود داشتید و آن نه خیلی چرب بود و نه خیلی خشک، پس خوشبختانه پوست‌تان معمولی است. اما اگر بخش‌هایی از پوست‌تان قرمز یا ملتهب شده بود و احساس سوزش می‌کردید، پوست حساسی دارید.

روش کاغذ خشک‌کن

کاغذ خشک‌کن، نوعی کاغذ است که قدرت جذب بالایی دارد و می‌تواند هر نوع مایعی (مانند روغن یا جوهر) را به خود جذب کند. استفاده از کاغذ خشک‌کن، بسیار سریع‌تر جواب می‌دهد و اغلب به خوبی تفاوت بین پوست خشک و چرب و مختلط را نشان می‌دهد. روی نواحی مختلف پوست‌تان به آرامی کاغذ خشک‌کن قرار دهید. سپس آن را از روی صورت برداشته و جلوی نور بگیرید.

 • اگر پوست‌تان چرب باشد، روی کاغذ، رگه‌هایی از چربی کاملا مشخص می‌شود. اگر تمام قسمت‌های پوست‌تان، کاغذ را چرب کرد، پس پوست‌تان چرب است.
 • اگر رگه‌های چربی فقط بخش‌هایی از کاغذ را چرب کرد، پس پوست‌تان مختلط است.
 • نبود چربی روی کاغذ هم نشان‌دهندهٔ پوست خشک است.

در این روش هم لازم است که حتما صورت‌تان تمیز باشد.

نحوه تشخیص نوع پوست به تفکیک

روش تشخیص پوست معمولی

اگر پوست‌تان ویژگی‌های زیر را داشته باشد، از نوع معمولی است:

 • منافذ پوستی بسیار کوچک؛
 • گردش خون عالی؛
 • بافت مخملی، نرم و صاف؛
 • رنگ صورتی یکدست؛
 • عاری از هر نوع جوش و برآمدگی.

البته هرچه سن افرادی که دارای پوست معمولی هستند بالاتر رود، پوست‌شان به خشک شدن گرایش پیدا می‌کند.

روش تشخیص پوست خشک

اگر پوست‌تان کمی خشک باشد، احساس می‌کنید که سفت، زبر و شکننده است و کاملا تیره به نظر می‌آید. انعطاف‌پذیری آن هم بسیار کم خواهد بود و اگر به خشکی پوست توجه نکنید، از قبل خشک‌تر شده و علائم زیر را از خود نشان می‌دهد:

 • پوسته‌پوسته شدن خفیف
 • ظاهر خشک و خشن (که البته گاهی اوقات دچار پیری پیش از موعد می‌شود)
 • سفتی و احساس خارش در پوست

روش‌ تشخیص پوست چرب

منافذ بسیار باز و واضح پوست، پوست بسیار درخشان و البته ضخیم‌ و رنگ پریده‌تر، نشان‌دهندهٔ پوست چرب هستند. اگر پوست‌تان چرب است، ممکن است جوش‌های سفید یا سیاه متعددی روی آن مشاهده کنید. این جوش‌ها معمولا روی صورت، گاهی روی شانه‌ها، کمر و البته قفسهٔ سینه به وجود می‌آیند.

در پوست‌های خیلی چرب هم ممکن است سفت‌دانه (Papule) یا سفت‌دانه‌های چرکی (Pastule) به وجود آید. سفت‌دانه‌ها در واقع برآمدگی‌های توپر سرسیاه یا سرسفید هستند که گاهی اوقات چرکین شده و در مرکزشان نقاط زردرنگی دیده می‌شود. در این حالت پوست این قسمت، قرمز و متورم می‌شود.

روش تشخیص پوست مختلط

معمولا روی قسمت‌های چرب پوست، منافذ پوستی بزرگتر یا حتی جوش دیده می‌شود. اما قسمت‌های خشک، ویژگی‌های پوست‌ خشک را دارند. همچنین بخش‌های خشک پوست، گرفتار کمبود لیپید هستند.

روش تشخیص پوست حساس

اگر پوست‌تان با کوچکترین چیزی تحریک و ملتهب می‌شود یا خشک شده و به خارش می‌افتد و بیشتر مواقع قرمز است، پس پوست شما حساس است. پوست حساس ممکن است به محصولات آرایشی یا حتی مراقبتی، واکنش نشان بدهد یا حتی در مواجهه با حرارت و گرما، سرخ شود. افراد دارای پوست حساس، به سرعت دچار آفتاب‌سوختگی یا ابتلا به بیماری‌های اگزما و … می‌شوند.

رنگ پوست

رنگ پوست به میزان وجود رنگدانه در آن بستگی دارد. هیچ گونه تفاوتی بین ساختمان پوست در رنگهای مختلف وجود ندارد. معمولا پوست های تیره چرب هستند و هر چه پوست تیره تر باشد، جریان پیری در آن آهسته تر است؛ علت آن هم وراثت می باشد.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود