زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

تشخیص نوع پوست صورت به روش ساده

آیا می‌دانید چه نوع پوستی دارید؟ در مطلبی که چند روز گذشته منتشر شد با عنوان انواع پوست های بدن را می شناسید، انواع پوست‌های معمولی، پوست چرب و پوست خشک و متلخط را توضیح دادیم حال در این مطلب تشخیص نوع صورت بدن به روش ساده توضیح داده شده است.

تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست 2 روش کلی داریم:

شست‌وشوی صورت

صورت‌تان را با استفاده از پاک‌کننده‌ای ملایم، کاملا تمیز کنید و سپس ضربات بسیار آرام روی پوست‌تان بزنید تا صورت‌تان خشک شود. اکنون هیچ نوع کرم و مرطوب‌کننده‌ای به صورت‌تان نزنید. پس از 30 دقیقه، گونه‌ها، چانه، بینی و پیشانی خود را بررسی کنید و به دنبال درخشش روی پوست‌تان باشید. 30 دقیقهٔ دیگر هم صبر کنید.

 • اگر در پوست‌تان، به‌ویژه وقتی که لبخند می‌زنید یا حالات دیگری به چهره‌تان می‌گیرید، احساس خشکی کردید و در عین حال پوست‌تان سفت و ضخیم شده‌ است، پوست‌ خشکی دارید.
 • اگر متوجه شدید پوست بینی و پیشانی‌تان، درخشان است، اما قسمت‌های دیگر اینگونه نیستند، پس پوست‌تان مختلط است.
 • اگر علاوه بر پیشانی و بینی و چانه، گونه‌هایتان هم درخشان بود، پس پوست صورت‌تان چرب است.
 • اگر هم احساس خوبی نسبت به پوست خود داشتید و آن نه خیلی چرب بود و نه خیلی خشک، پس خوشبختانه پوست‌تان معمولی است. اما اگر بخش‌هایی از پوست‌تان قرمز یا ملتهب شده بود و احساس سوزش می‌کردید، پوست حساسی دارید.

روش کاغذ خشک‌کن

کاغذ خشک‌کن، نوعی کاغذ است که قدرت جذب بالایی دارد و می‌تواند هر نوع مایعی (مانند روغن یا جوهر) را به خود جذب کند. استفاده از کاغذ خشک‌کن، بسیار سریع‌تر جواب می‌دهد و اغلب به خوبی تفاوت بین پوست خشک و چرب و مختلط را نشان می‌دهد. روی نواحی مختلف پوست‌تان به آرامی کاغذ خشک‌کن قرار دهید. سپس آن را از روی صورت برداشته و جلوی نور بگیرید.

 • اگر پوست‌تان چرب باشد، روی کاغذ، رگه‌هایی از چربی کاملا مشخص می‌شود. اگر تمام قسمت‌های پوست‌تان، کاغذ را چرب کرد، پس پوست‌تان چرب است.
 • اگر رگه‌های چربی فقط بخش‌هایی از کاغذ را چرب کرد، پس پوست‌تان مختلط است.
 • نبود چربی روی کاغذ هم نشان‌دهندهٔ پوست خشک است.

در این روش هم لازم است که حتما صورت‌تان تمیز باشد.

نحوه تشخیص نوع پوست به تفکیک

روش تشخیص پوست معمولی

اگر پوست‌تان ویژگی‌های زیر را داشته باشد، از نوع معمولی است:

 • منافذ پوستی بسیار کوچک
 • گردش خون عالی
 • بافت مخملی، نرم و صاف
 • رنگ صورتی یکدست
 • عاری از هر نوع جوش و برآمدگی

البته هرچه سن افرادی که دارای پوست معمولی هستند بالاتر رود، پوست‌شان به خشک شدن گرایش پیدا می‌کند.

روش تشخیص پوست خشک

اگر پوست‌تان کمی خشک باشد، احساس می‌کنید که سفت، زبر و شکننده است و کاملا تیره به نظر می‌آید. انعطاف‌پذیری آن هم بسیار کم خواهد بود و اگر به خشکی پوست توجه نکنید، از قبل خشک‌تر شده و علائم زیر را از خود نشان می‌دهد:

 • پوسته‌پوسته شدن خفیف
 • ظاهر خشک و خشن (که البته گاهی اوقات دچار پیری پیش از موعد می‌شود)
 • سفتی و احساس خارش در پوست

روش‌ تشخیص پوست چرب

منافذ بسیار باز و واضح پوست، پوست بسیار درخشان و البته ضخیم‌ و رنگ پریده‌تر، نشان‌دهندهٔ پوست چرب هستند. اگر پوست‌تان چرب است، ممکن است جوش‌های سفید یا سیاه متعددی روی آن مشاهده کنید. این جوش‌ها معمولا روی صورت، گاهی روی شانه‌ها، کمر و البته قفسهٔ سینه به وجود می‌آیند.

در پوست‌های خیلی چرب هم ممکن است سفت‌دانه (Papule) یا سفت‌دانه‌های چرکی (Pastule) به وجود آید. سفت‌دانه‌ها در واقع برآمدگی‌های توپر سرسیاه یا سرسفید هستند که گاهی اوقات چرکین شده و در مرکزشان نقاط زردرنگی دیده می‌شود. در این حالت پوست این قسمت، قرمز و متورم می‌شود.

روش تشخیص پوست مختلط

معمولا روی قسمت‌های چرب پوست، منافذ پوستی بزرگتر یا حتی جوش دیده می‌شود. اما قسمت‌های خشک، ویژگی‌های پوست‌ خشک را دارند. همچنین بخش‌های خشک پوست، گرفتار کمبود لیپید هستند.

روش تشخیص پوست حساس

اگر پوست‌تان با کوچکترین چیزی تحریک و ملتهب می‌شود یا خشک شده و به خارش می‌افتد و بیشتر مواقع قرمز است، پس پوست شما حساس است. پوست حساس ممکن است به محصولات آرایشی یا حتی مراقبتی، واکنش نشان بدهد یا حتی در مواجهه با حرارت و گرما، سرخ شود. افراد دارای پوست حساس، به سرعت دچار آفتاب‌سوختگی یا ابتلا به بیماری‌های اگزما و … می‌شوند.

رنگ پوست

رنگ پوست به میزان وجود رنگدانه در آن بستگی دارد. هیچ گونه تفاوتی بین ساختمان پوست در رنگهای مختلف وجود ندارد. معمولا پوست های تیره چرب هستند و هر چه پوست تیره تر باشد، جریان پیری در آن آهسته تر است؛ علت آن هم وراثت می باشد.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود