زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چرا کلمه پلاستیک در جراحی استفاده می شود؟

لیزر موهای زائد آقایان

چرا کلمه پلاستیک در جراحی استفاده می شود؟

چرا کلمه پلاستیک در جراحی استفاده می شود؟

چرا کلمه پلاستیک در جراحی استفاده می شود؟ شما کلمه های جراحی پلاستیک، جراحی زیبایی و جراحی ترمیمی را شنیده اید و شاید سردرگم شده اید. تعجبی ندارد. شما در عرصه پزشکی و بازاریابی این اصطلاحات را شنیده اید و باید معنای این اصطلاحات را بدانید.

هنگامی که کلمه پلاستیک را می شنوید، احتمالاً به ماده ای فکر می کنید که برای دسته بندی و قالب دادن هزاران محصول مانند اسباب بازی کودکان، پوشش صندلی، شیشه آشپزخانه و یا کارد و چنگالی که در هواپیما استفاده می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند. منظور چنین پلاستیکی نیست. در حقیق این کلمه از کلمه لاتین (Platicus) به معنای شکل دادن و قالب زدن مشتق شده است. جراح پلاستیک، صورت یا بدن شما را شکل داده و به آن قالب می دهند تا به شکلی خوشایندتر در آید.

شکل دیگر این کلمه پسوند پلاستی است که در نام بسیاری از شیوه های جراحی پلاستیک به کار می رود. اواسط دهه 1800 میلادی، اصطلاح پزشکی رینوپلاستی ( رینو = بینی و پلاستی به معنی شکل دادن ). برای تشریح روش های جراحی تغییر شکل بینی مورد استفاده قرار گرفت. سایر اصطلاحات عبارتند از : آبدومنوپلاستی(شکل دادن به شکل) و بلفارو پلاستی(شکل دادن به پلک های چشم).

طبق تعریف انجمن پزشکی ایالات متحده، تخصص جراحی پلاستیک شامل دو گروه از روش هاست :

1. جراحی زیبایی (Cosmetic Surgery)

انجام عمل جراحی برای تغییر شکل دادن به ساختمان های طبیعی بدن که ظاهر بیمار را بهبود بخشیده و به او اعتماد به نفس بدهد.

2. جراحی ترمیمی (Reconstructive Surgery)

جراحی ترمیمی در مورد ویژگی های غیر طبیعی بدن انسان (که معمولاً نتیجه نقائص مادرزادی، ناهنجاری های تکاملی، عفونت، تومورها یا بیماری هاست) به کار می رود. به طور کلی، جراحی ترمیمی برای بهبود عملکرد انجام می شود، اما برای ایجاد ظاهری طبیعی تر نیز کاربرد دارد.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (2)
 1. Reza در 19 بهمن 1397
  با سلام من یه جای خوندم که میشه پوست صورت رو جراحی کرد میخواستم بدونم آیا واقعیت داره یا نه
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 بهمن 1397
   سلام، با جراحی پلاستیک میشه تغییرات زیادی روی پوست صورت ایجاد کرد، اما بستگی داره بخوایید چه نوع جراحی روی پوست صورت انجام بدید.
   پاسخ