زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

12 اکتشاف مهم باستان شناشی که تاریخ بشر را تغییر داد

12 اکتشاف مهم باستان شناشی که تاریخ بشر را تغییر داد

12 اکتشاف مهم باستان شناشی که تاریخ بشر را تغییر داد

اکتشافات باستان شناسی به ما اجازه ورود به گذشته و درک بهتر برخی از رمز و راز و اسرارها که همیشه در مورد آن کنجاو بوده ایم را فراهم می سازند. امروز شما را دعوت می‌کنیم تا نگاهی به 12 اکتشاف مهم باستان شناشی بیاندازید که شدیداً تاریخ بشر را متحول ساخته است.

اجازه دهید نگاهی به برخی از اکتشافات باستان شناسی داشته باشیم که تاریخ زندگی بشریت را برای همیشه تغییر داده اند و تحول شگفت انگیزی در دانستن رازهای گذشتگان ایجاد کرده اند.

ارتش سفالین - Terracotta Army

ارتش سفالین
این حفاری به دانشمندان اجازه داد تا نگاهی تازه به سلطنت اولین امپراتور چین بیاندازند.

یک کشاورز محلی از روستای شانیکس در حال کندن چاهی بود که این ارتش بزرگ را در سال 1947 کشف نمود. هزاران نمونه از نقوش سفالی از چهره جنگجویان مستقیماً در جلو مقبره قرار داده شده بود تا از امپراطور بزرگ کین شی هانگ در زندگی پس از مرگ محافظت کنند.

برای محققان، این سازه عظیم شاخصی بی سابقه از انسانگرایی و دیدگاهی پیشرفته از امپراطوری چین بود، زیرا پادشاهان پیشین معمولاً دستور می دانند که هر آنچه از دارایی آن‌ها که برای زندگی پس از مرگ لازم بود به همراهشان دفن کنند، که این شامل سربازان زنده نیز می‌شد. علی الرغم این حقیقت که ارتش محافظ تقریباً 60 سال پیش کشف شده، مقبره خود امپراطور هنوز کشف نشده است.

طومار دریای مرده -  The Dead Sea Scrolls

طومار دریای مرده

مجموعه عظیمی از نسخه های خطی کهن در نقاط مختلفی از سواحل شمال غربی دریای مرده یافت شد. مطالعات حاکی از آن است که این طومار متعلق به 1000 سال پیش تر از نخستین نسخه‌ از انجیل عهد قدیم است. به لطف این متون، آشکارا می دانیم که زندگی در دوران کهن چگونه بوده است.

کتیبه بیستون -  Behistun Inscription

کتیبه بیستون

این کتیبه توصیفی از حوادث تاریخی قرن 6 پیش از میلاد است. این کتیبه توسط مسافر ماجراجوی انگلیسی، رابرت شرلی، در طی ماموریت دیپلماتیکی که در سال 1598 در پاریس داشت، کشف شد. این کتیبه، متنی چند زبانه است که به دستور داریوش کبیر حکاکی شده است. این کتیبه سنگی حوادث تاریخی سال‌های 523 تا 521 قبل از میلاد را برای ما روشن می‌کند. این کتیبه موجب شد تا باستان شناسان به مطالعه دوران کهن و تمدن های مشهور از جمله بین‌النهرین، سومر، آکاد، پارس و آشور بپردازند.

تنگه الدوای - Olduvai Gorge

تنگه الدوای
قلمرویی سابقاً ناشناخته که زیستگاه انسان های اولیه و گونه های مختلف حیوانات بود.

تنگه الدوای، منطقه ایی غنی از یافته های ماقبل تاریخ است. این تنگه در سال 1911 توسط حشره شناس آلمانی، ویلهلم کات وین کل، هنگامی که به دنبال پروانه ایی درون تنگه افتاد، کشف شد. سه گونه مختلف از گونه شبه بشر در این تنگه کشف گردید. بقایای اسب های سه پنجه نیز در این تنگه یافت وجود داشت.

معبد انگکور وات - Angkor Wat

معبد انگکور

بزرگ ترین عمارت مذهبی جهان است. نخستین مدارک درباره این سازه سنگی به تاریخ 1601 باز می گردد. در آن زمان، مارسلو ریبان دیور از اسپانیا، از روی معبد عجیب انگکور وات لغزید و داخل جنگل افتاد. با این وجود او نتوانست راز این منطقه را کشف نماید و این معبد بیش از 200 سال به دست فراموشی سپرده شد. تنگه انگکور بزرگ ترین بنای مذهبی جهان است که از ساختاری با سه ردیف و بیشماری پله کان و تالار ورودی، که دارای پنج برج تشکیل شده است. معبد، روح مردم کِمر خوانده می‌شود و به جرأت می توان گفت که قلب یک تمدن عظیم است.

شهر تروا - Troy

شهر تروا

در پی این کاوش 46 لایه فرهنگ مختلف شناسایی شد. شهر باستانی ایلیوم، که در اشعار هومر و ویرجیل ذکر شده است، در سال 1870 توسط باستان شناس خودآموخته آلمانی، هنریک شلیمن کشف شد. پس از حفاری، تاریخچه این شهر کهن به چند دوره مختلف تقسیم شد، از تروای اول تا تروای نهم. اعتقاد بر این است که تروای هشتم، تروای هومری است.

تجهیزات مکانیکی آنتی کیترا - Antikythera Mechanism

تجهیزات مکانیکی آنتی کیترا

این مکانیزم در یونان باستان خلق و قرن‌ ها از زمان خود فراتر بود. این تجهیزات مکانیکی که پیدایش آن به سال 100 پیش از میلاد باز می‌گردد، که در اطراف یک کشتی شکسته در جزایر یونان در سال 1901 کشف شد. طبق نظر دانشمندان، تجهیزات آنتی‌کیترا حداقل از 30 ابزار برنزی تشکیل شده که درون یک جعبه چوبی که در قسمت پشت و جلوی آن یک صفحه مدرج قرار دارد. از این صفحه مدرج برای محاسبه حرکت ستارگان و سیارات استفاده می‌شده. علاوه بر این دانشمندان معتقدند که این تجهیزات برای تعیین تاریخ دقیق مسابقات المپیک استفاده می‌شده: این تجهیزات چرخه چهار ساله را به طور دقیق محاسبه می‌نمود.

دندان بشر اولیه -  A Denisovan’s tooth

دندان بشر اولیه

باقی مانده ها متعلق به گونه های ناشناخته بسیار کهن بشر می باشد. یک دندان و استخوان انگشت انسان اولیه در غار دنیسوا، در نزدیکی باسک یافت شد. دانشمندان بر این باورند که این یافته های باستانی بیش از پنجاه هزار سال قدمت دارند. پس از تحقیقات متعدد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که یک گونه ناشناخته از بشر اولیه زمانی در قلمرو آلتایی زندگی می کردند. محققان بر این باور تمایل دارند که انسان اولیه دارای پوست تیره، همچنین چشمان و موهای تیره بوده‌اند.

پمپئی - Pompeii

پمپئی

شهری افسانه ایی که در رم باستان واقع شده است. بخشی از رم، شهری بندری و پررونق و تفرجگاهی مملو از ویلاها، معابد، تئاتر و گرمابه های متعدد. شهر دارای آمفی تئاتر، محکمه و کلیسا می‌باشد. جمعیت آن در زمان فوران کوه های آتشفشانی وزوویانت در 24 آگوست 79 پیش از میلاد، که شهر را زیر خاکستر و گذاره برد، حدود 20000 نفر بود. پمپئی در سال 1599 توسط دومنیکو فونتانا کشف شد، اما حفاری آن در سال 1748 آغاز شد. این حفاری اطلاعات مهم و منحصر به فردی را درباره حیات رم در اختیار باستان شناسان قرار داد. نکته قابل توجه اینکه، یافته های پمپئی تا حد زیادی به خلق سبک امپراطوری در هنر کمک نمود.

غار لاسکو -  Lascaux Cave

غار لاسکو
در تصویر، سه نفاشی از گاوها مشخص شده است.

بنای پارینه سنگی عظیمی که شهرت آن ناشی از نقاشی های فوق العاده روی دیوارهای آن است. این غار توسطه سه نوجوان در 12 سپتامبر 1940 کشف شد. بیش از 2000 انگشت حیوان، انسان و نقوش انتزاعی بیشماری درون غار کشف شد. محققان تصور می‌کنند که انسانی در آنجا زندگی نمی کرده اما مرتباً به منظور ترسیم تصاویر به غار وارد می‌شدند.

سنگ رزتا - Rosetta Stone

سنگ رزتا

این تخته سنگ کلید کشف رموز نوشته های مصر بود. تخته سنگ رزتا، سنگ گرانیتی سبز رنگ استوانه ایی است که در سال 1799 در مصر پیدا شد و قدمت آن به سال 196 پیش از میلاد می‌رسد. فرمان پرافتخار پادشاه بطلمیوس بر روی سنگ حکاکی شده است. سنگ برای نخستین بار در معبد به معرض نمایش درآمد و سپس جابه جا شده و به عنوان مصالح ساختمانی در نمای روستای رزتا مورد استفاده قرار گرفت.

ماچو پیچو - Machu Picchu

ماچو پیچو

اسرارامیزترین بنای فرهنگ اینکا همین قلعه است. این قلعه معروف اینکا و کلیسای تاریخی پرو در سال 1440 کشف و تا سال 1532 نیز وجود داشتند. این بنا توسط تاریخ دان امریکایی، هیرامبینگم از دانشگاه ییل کشف گردید. تصویر ویرانه های ماچو پیچو بهترین نمونه از سازه‌های سنگی تمدن اینکاست. حدوداً 200 عمارت در این ناحیه وجود دارد.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود