زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

25 اسفند زادروز پروین اعتصامی

25 اسفند زادروز پروین اعتصامی

25 اسفند زادروز پروین اعتصامی

روزی گذشت پادشهی از گذرگهی           فریاد شوق بر سر هر کوی و بام خاست

25 اسفند زادروز پروین اعتصامی شاعر معاصر ایرانی است. پروین، شخصیتی بس سترگ، صاحب روحی توانا و فرازمند، شجاعی از زنان ایران زمین در تواتر تاریخ، گوهر چرخ ادب است.

پروین اعتصامی 

پروین اعتصامی با نام اصلی رخشنده در 25 اسفند 1285  هجری شمسی در تبریز زاده شد. او فرزند یوسف اعتصامی، نویسنده و مترجم معاصر ایرانی و اختر اعتصامی ، از شاعران دوره قاجاریه بود. او در سال 1291 هنگامی که 6 سال داشت به همراه خانواده‌اش از تبریز به تهران مهاجرت کرد؛ به همین خاطر پروین از کودکی با مشروطه‌خواهان و چهره‌های فرهنگی آشنا شد و ادبیات را در کنار پدر و از استادانی چون دهخدا و ملک الشعرای بهار آموخت.

 پروین اعتصامی در دوران کودکی

پروین اعتصامی در دوران کودکی

دیوان پروین اعتصامی

دیوان پروین اعتصامی:

دیوان پروین، شامل 248 قطعه شعر می‌باشد، که از آن میان 65 قطعه به صورت مناظره است. اشعار وی بیشتر در قالب قطعات ادبی است که مضامین اجتماعی را با دیدهٔ انتقادی به تصویر کشیده‌است. در میان اشعارش، تعداد زیادی شعر به صورت مناظره میان اشیاء، حیوانات و گیاهان وجود دارد.

پروین اعتصامی در دوران جوانی

بیماری و مرگ پروین اعتصامی:

پروین اعتصامی پس از کسب افتخارات فراوان و درست در زمانی که برادرش دیوانش را برای چاپ دوم آن حاضر می کرد در تاریخ 15 فروردین 1320 (4 آوریل 1941 ) در سن 35 سالگی بر اثر ابتلا به بیماری حصبه در تهران درگذشت و در حرم حضرت فاطمه معصومه در قم در مقبرهٔ خانوادگی به خاک سپرده شد. روحش شاد و یادش گرامی .

بزرگداشت پروین اعتصامی

همچنین مراسمی با حضور جمعی از ایرانیان و علاقه‌مندان به شعر فارسی و اشعار پروین اعتصامی روز 12 مارس 2017 (21 فروردین 1395) در هتل بین‌المللی استگلیتز در برلین برگزار شد.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود