زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

9 شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی

9 شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی

9 شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی

روز 9 شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی است. امروز قرار است به خودمان یادآوری کنیم برای حفظ این میراث طبیعی چه مسئولیت سنگینی داریم. بر اساس آخرین گزاشات تعداد یوزپلنگ های ایرانی کمتر از 50 یوز است. نهم شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی، یادآور سابقه درخشان، همت بلند و مسئولیت سنگین ما ایرانیان است.

  • روز 9 شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی، یادآور سابقه درخشان، همت بلند و مسئولیت سنگین ما ایرانیان است.
  • روز 9 شهریور به ما یادآوری می کند که برای حفظ این میراث طبیعی چه مسئولیت سنگینی در قبال خالق هستی و در قبال جهانیان داریم.
  • روز 9 شهریور به یادمان می آورد که ایران تنها کشور قاره کهن است که توانسته نسل یوزپلنگ آسیایی را زنده نگه دارد.
  • روز 9 شهریور یادآور عهدیست که برای حفاظت از آخرین بازمانده های این گونه ارزشمند با یکدیگر بستیم.
  • روز 9 شهریور وعده ما برای دست به دست هم دادن، هم قسم شدن و یکی شدن برای حفاظت از نسل یوزپلنگ است.

تاریخچه روز یوزپلنگ ایرانی

در نهم شهریورماه 1373 و در یک روز گرم تابستانی، یوزپلنگ ماده به همراه سه توله اش برای نوشیدن آب به سوی نخلستان های اطراف بافق آمد، اما در میان تعدادی از مردم محلی ناآگاه محاصره می شود و مادر پس از مدتی مقاومت در برابر حملات و ضربات مردم که توسط سنگ و چوب به آن وارد می شود فرار می کند اما سه توله اش گرفتار می شوند.

یکی از شاهدان، خود را به اداره محیط زیست بافق می رساند و ماموران محیط زیست را مطلع می کند. زمانیکه ماموران به محل می رسند با لاشه بیجان یکی از توله ها مواجه می شوند اما دو توله دیگر با وجود جراحات شدید همچنان زنده بوده اند و به یزد منتقل می شوند. شدت ضربات وارده بر سر و روی یکی از توله ها باعث مرگ او در میانه راه می شود.

توله سوم در یزد توسط دامپزشک مداوا می شود اما برای نجات از مرگ بلافاصله به تهران منتقل می شود. طبق گزارش های محیط بانان بافق، ماده یوز هر روز به نزدیکی شهر و نخلستان می آید تا توله های را جستجو کند اما بعد از یک هفته جستجوی ناکام، دیگر در محیط دیده نشد.

توله بازمانده ماریتا نام گرفت و بعد از مدتی بهبود یافت. اما تا دی ماه 1382 در پارک پردیسان تهران باقی ماند و در همانجا پس از نه سال مرد. هر چند دو توله جان باختند و ماریتا نجات یافت اما ماریتا بازمانده ای بود که به دلیل تنهایی و نبود جفت، هرگز نتوانست کمکی به رفع انقراض یوزپلنگ ها کند.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود