زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

به مناسبت 23 آوریل روز جهانی کتاب و حق مولف

به مناسبت 23 آوریل روز جهانی کتاب و حق مولف

به مناسبت 23 آوریل روز جهانی کتاب و حق مولف

روز جهانی کتاب یک رویداد سالانه است که در 23 آوریل، برگزار می‌شود. در سال 1995 یونسکو تصمیم گرفت که روز جهانی کتاب و حق نشر در این روز جشن گرفته شود و روز 23 آوریل هر سال را روز جهانی کتاب و حق مولف (world book and copyright day) اعلام کرد.

دلیل انتخاب روز کتاب و حق مولف

انتخاب این روز خاص به این دلیل است که سه تن از مشاهیر ادبیات جهان یعنی سروانتس، ویلیام شکسپیر، و اینکا گارسیلاسو دولاوگا در چنین روزی در سال 1616 بدرود حیات گفته‌اند. در این روز سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) روز جهانی کتاب و حق مولف را با هدف تشویق کتابخوانی، نشر و حمایت از مالکیت روشنفکرانه از طریق حق نشر در سراسر جهان، گرامی می دارد.

پيام روز جهانی کتاب و حق مولف

ارتباط ما با كتاب تا حد زيادي تعيين كننده ارتباط ما با حوزه فرهنگ است. 23 آوريل روز جهاني كتاب و حق مولف، يونسكو از همه دعوت مي‌كند تا به صف حمايت از كتاب بپيوندند و از كساني كه زندگي شان با كتاب معنا پيدا مي كند و كتاب ها را زنده نگه مي دارند، حمايت كنند.

هدیه روز جهانی کتاب و حق مولف

در این روز، همراه هر کتاب که به فروش برود شاخه گل رُز نیز هدیه داده می شود. موفقیت برگزاری روزی به این نام درصورتی میسّر است که از طرف همه شاغلان به امور فرهنگی (نویسندگان، ناشران، معلمان، کتابداران، سازمان‌های دولتی و خصوصی، و رسانه‌های گروهی) مورد حمایت قرار گیرد و در هر کشور توسط کمیسیون ملی یونسکو، مراکز، انجمن‌ها، مدارس، کتابخانه‌ها، و جز آن مورد توجه واقع شود.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود