زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

به مناسبت 9 اردیبهشت سالروز تولد دکتر محمد معین

به مناسبت 9 اردیبهشت سالروز تولد دکتر محمد معین

به مناسبت 9 اردیبهشت سالروز تولد دکتر محمد معین

امروز 9 اردیبهشت ماه 96 یادی هم کنیم از دکتر معین پدر فرهنگ فارسی ایران. روانشاد دکتر محمد معین، در نهمین روز اردیبهشت ماه سال 1297 خورشیدی، در محله زرجوب رشت قدم به عالم هستی نهاد. داشتن خانواده ای روحانی، زمینه ساز آشنایی و علاقه وی به علوم انسانی و هم نشینی با کتاب گردید.

دکتر محمد معین تحصیلات ابتدایی را در رشت و دوره تکمیلی دبیرستان تا دانشگاه را در تهران گذرانید و در عین حال، از آموزشگاه روان شناسی بروکسل در بلژیک، مدرکِ مکاتبه ای دریافت نمود که مؤیّد دانایی و تسلّط وی در رشته های خط شناسی، قیافه شناسی و مغزشناسی بود.
او در شانزده سالگی لیسانس ادبیات فارسی و فلسفه و علوم تربیتی را از دانشگاه تهران دریافت نمود. در سال 1314، به ریاست دانشسرای مقدماتی اهواز برگزیده شد و این در حالی بود که وی تنها 17 سالگی را می گذرانید. چندی بعد ریاست دانشسراهای وزارتِ آموزش و پرورش بر عهده او گذاشته شد، اما این مشاغل، هیچ گاه مانع نشد که از ادامه تحصیلات و تکمیل معلومات غافل بماند. بدین ترتیب، در سال 1321 با نوشتن رساله «مزدیسنا و تأثیر آن در ادبیات فارسی» اولین کسی بود که در ایران به اخذ درجه دکترای ادبیات نائل می آمد.
پس از این استادی برخی از دانشگاه ها را برعهده گرفت وآثار بسیار زیادی را در حوزه ادبیات فارسی از خود برجای گذاشت که فرهنگ شش جلدی معین از جمله آنهاست. این مفاخر گیلان و ایران سرانجام دچار سکته مغزی شد و عاقبت در تیر ماه 1350 درگذشت ودر آستانه اشرفیه به خاک سپرده شد. روحش شاد و یادش گرامی.

آرامگاه دکتر معین
آرامگاه دکتر محمد معین در آستانه اشرفیه
کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود