زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چرا در ماه رمضان سردرد می گیریم؟

چرا در ماه رمضان سردرد می گیریم؟

چرا در ماه رمضان سردرد می گیریم؟

بعضی از روزه داران عموماً دچار سردرد خفیف یا شدید در ماه رمضان می شوند. چرا در ماه رمضان سردرد می گیریم؟ منشاء سردرد های ماه رمضان چیست؟ اگر به هر دلیل در زمانی که روزه دارید، دچار سردرد می شوید حتماً این مطلب را مطالعه کنید. در این مطلب در مورد علت سردرد روزه داران و توصیه هایی برای درمان سردرد را با هم می خوانیم.

علت اصلی سردرد در ماه رمضان

سردرد های مکرر در ماه رمضان دلایل متعددی ازجمله بهم خوردن تنظیم خواب و قرار گرفتن در معرض نورخوشید و عدم استفاده از مایعات دارد.

سردرد ناشی از کاهش قند خون

سردرد و سرگیجه روزه داران به دلیل افت قندخون است، این افراد باید حجم غذای خود را به هنگام سحر بیشتر و از مواد قندی بیشتری استفاده كنند. اما اگر این سردرد و سرگیجه به حدی است كه مخل كار و آموختن افراد و پرخاشگری آنها می‌شود، باید به پزشك مراجعه كنند.

سردرد به علت کم آبی

عدم مصرف مایعات به مقدار کافی و بروز کم آبی به خصوص در روزهای گرم تابستان در ماه رمضان، برای افراد دچار سردرد و میگرن، باعث تشدید بیماری می شود که مصرف میوه هایی مثل خیار، هندوانه، خربزه، انگور، گلابی، سیب، به، آلبالو و زردآلو در فاصله بین افطار تا سحر توصیه می شود.

سردرد به علت کاهش مصرف کافئین

برای جلوگیری از این امر باید افراد 2 تا 3 هفته قبل از شروع ماه رمضان مصرف چای، قهوه و مواد دارای کافئین در رژیم غذایی خود را کاهش دهند تا به تدریج به دریافت مقدار کم آن در طول ماه رمضان عادت کنند. مصرف چای سبز بدون کافئین به جای چای سیاه در این زمینه می تواند کمک کننده باشد.

سردرد های بعد از افطار

سردرد های بعد از افطار، نتیجه مصرف مواد غذایی حجیم نظیر‌ برنج،‌ گوشت، مرغ، نان و سیب‌زمینی بلافاصله بعد از افطار است.

گرگرفتگی قبل از خوردن افطار

علت گرگرفتگی عده‌ای قبل از خوردن افطاری به دلیل وجود هورمون انسولین و قندخون روزه دار، كم و تجزیه چربی‌ها بیشتر می‌شود. افرادی كه قبل از افطار دچار گرگرفتگی می‌شوند، باید سوخت و ساز متابولیسم چربی خود را بررسی كنند، شاید یكی از علت های این امر نخوردن سحری باشد. ‌

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود