زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

6 مزیت روزه گرفتن در ماه رمضان

6 مزیت روزه گرفتن در ماه رمضان

6 مزیت روزه گرفتن در ماه رمضان

آیا نگران این هستید که روزه گرفتن در ماه رمضان به سلامتی شما زیان برساند؟ روزه گرفتن مزایای زیادی برای سلامت بدن دارد. با مطالعه این مطلب متوجه می شوید که چرا یک ماه روزه گرفتن مزایای شگفت انگیزی روی سلامتی دارد.

با اینکه میلیون ها نفر در جهان به موفقیت پاکسازی روحی ماه رمضان را برای بیش از هزاران سال دیده اند، اما برخی افراد نگرانند که روزه گرفتن در این مدت زیاد اثرات زیانباری روی سلامتی آنها داشته باشد.

اگر شما یکی از آن افراد نگران هستید، در این مطلب از سایت زوم لایف با 7 مزیت روزه گرفتن در ماه رمضان آشنا خواهیم شد.

2. افزایش عملکرد مغز

هیچ شکی نیست که شما از اثرات مثبت روزه گرفتن بر سلامت ذهن و تمرکز روحی خود آگاه هستید اما افزایش عملکرد مغز در ماه رمضان بسیار مهم تر از آنچه فکر می کنید است.

یک مطالعه توسط دانشمندان آمریکای نشان داده است که تمرکز ذهنی بدست آمده در طول رمضان سطح عامل نورورپاتیک مغزی را افزایش می دهد که باعث ایجاد سلول های مغزی می شود بنابراین عملکرد مغز بهبود می یابد.

به همین ترتیب، کاهش متمایز مقدار هورمون کورتیزول که توسط غده فوق کلیه تولید می شود، به این معنی است که سطح استرس در ماه رمضان و بعد از آن بسیار کاهش می یابد.

3. ترک کردن عادات بد

به دلیل اینکه در طول روز روزه هستید، رمضان زمان عالی برای کنار گذاشتن عادات بد و جایگزینی عادات خوب است. عیب هایی مانند سیگار کشیدن و غذاهای شیرین نباید در طول رمضان استفاده شوند و همانطور که از مصرف آنها خودداری می کنید بدن شما به تدریج با نبود آنها سازش پیدا می کند تا زمانی که اعتیاد شما با عادتی خوب جایگزین شود.

توانایی روزه گرفتن برای کمک به حذف عادات بد آنچنان مهم است که مرکز خدمات سلامت ملی انگلستان آن را به عنوان زمانی ایده آل برای ترک سیگار می داند.

4. پایین آوردن کلسترول خون

همه ی ما می دانیم که کاهش وزن یکی از نتایج فیزیکی احتمالی روزه گرفتن در ماه رمضان است، اما تغییرات سالم دیگری نیز در پشت پرده در حال انجام است. تیمی از متخصصان قلب دریافتند که افراد در ماه رمضان از اثرات لیپید Lipid بر بدن خود بهره می برند که به معنی کاهش کلسترول در خون آن ها است.

کلسترول کم سلامت قلبی و عروقی را افزایش می دهد و به صورت بسیار زیادی ریسک رنجش از بیماری های قلبی، حمله قلبی، یا سکته را کاهش می دهد. علاوه بر این اگر بعد از رمضان رژیمی سالم را دنبال کنید این کلسترول که به تازگی پایین آمده است به راحتی در همین حالت باقی می ماند.

5. کاهش وزن

کاهش مصرف غذا در طول روزه داری باعث می شود معده ی شما به تدریج کوچک شود به این معنی که به غذای کمتری برای سیر شدن نیاز دارید و همین موضوع می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

اگر می خواهید به خوردن غذای سالم عادت کنید، ماه رمضان زمان بسیار مناسبی برای شروع این عادت غذایی است. زمانی که این ماه تمام شود، اشتهای شما نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است و کمتر به زیاده روی در خوردن غذا تمایل خواهید داشت.

6. سم زدایی

علاوه بر این که رمضان برای پاکسازی روح عالی است، به عنوان سم زدایی بدن بسیار خوب عمل می کند. با نخوردن و نیاشامیدن در طول روز بدن شما شانس بیشتری برای سم زدایی سیستم گوارش در طول ماه پیدا می کند.

زمانی که بدن شما شروع به مصرف ذخایر چربی برای ایجاد انرژی می کند، هر سم مضری که ممکن است در ذخایر چربی موجود باشند را نیز می سوزاند. این پاکسازی بدن یک جای خالی را ایجاد می کند که پله ای عالی و استوار برای رسیدن به سبک زندگی سالم است.

7. جذب مواد مغذی بیشتر

با نخوردن غذا در طول روز در مدت روزه گرفتن متوجه خواهید شد که متابولیسم بدن کارامد تر شده است به معنی که مقدار مواد غذایی جذب شده از غذا بهبود یافته است. دلیل آن افزایش هورمونی به نام آدیپونکتین روزه گرفتن و غذا خودن در ساعات آخر شب تولید می شود و به ماهیچه های شما اجازه می دهد تا مواد مغذی بیشتری را جذب کنند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود