زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

13 علت که باعث حساس شدن دندان های شما می شود

13 علت که باعث حساس شدن دندان های شما می شود

13 علت که باعث حساس شدن دندان های شما می شود

از گاز زدن یخ گرفته تا استفاده از روش‌های سفید کردن دندان، می‌تواند باعث حساسیت دندان‌ شود. حساسیت دندان‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باید توسط دندانپزشک بررسی شود. ما در این مطلب 13 علت حساس شدن دندان‌ها را بررسی کرده‌ایم.

اگر دندان‌های شما به سرما، گرما و یا برخی غذاها حساس است، این مطلب از سایت زوم لایف را تا پایان بخوانید.

حساسیت دندان چیست؟

آکادمی دندانپزشکان آمریکایی (AAE) حساسیت دندان را به عنوان یک حس کوتاه مدت ناشی از قرار گرفتن عاج دندان یا همان لایه زیر مینای دندان در معرض محرکی مانند گرما یا سرما، توصیف می‌کنند. هنگامی که عاج پوشش محافظتی خود را از دست می دهد، اعصاب داخل دندان‌ها دیگر دارای سپر محافظتی خود نیستند.

ریچارد پرایس، از مرکز بهداشت دندانپزشکی Riverview در هانوفر، ماساچوست و سخنگوی انجمن دندانپزشکی آمریکا در این خصوص می‌گوید: "عصب دندان تنها در صورت تحریک شدن واکنش نشان می‌دهد و این واکنش باعث درد می‌شود.

حساسیت دندان امری نسبتا شایع است. طبق مطالعه منتشر شده در مارس 2013 در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا (JADA) تقریبا از هر 8 نفر، 1 نفر دندان حساس دارد.

حساسیت دندان

علت حساس شدن دندان‌ها چیست؟

چندین مشکل دندانی می‌تواند باعث بروز حساسیت دندانی شود، و البته بیشتر این مشکلات به از دست دادن پوشش محافظتی عاج دندان ختم می‌شوند. عوامل کلیدی که باعث حساسیت دندان‌ها می‌شوند عبارتند از:

خوردن غذاهای اسیدی

خوردن غذاهای اسیدی یا سفت ممکن است به دندان‌هایتان آسیب برساند. آبمیوه‌ها، میوه‌های اسیدی (لیمو، آناناس، پرتقال، کیوی و...) و نوشیدنی‌های ورزشی می‌توانند به ایجاد حساسیت دندان کمک کنند.

جویدن یخ 

اگر شما عادت دارید یخ بجوید این عادت باید کنار گذاشته شود، زیرا می‌تواند مینای دندان‌های شما را از بین ببرد یا در طول زمان باعث ساییده شدن دندان‌ها شود.

مسواک زدن شدید

عادت هایی مانند استفاده از مسواک زبر و مسواک زدن شدید دندان‌هایتان می‌تواند به حساسیت دندان کمک کند.

سفید کردن دندان

حساسیت می‌تواند یکی از اثرات جانبی و موقت سفید کننده‌های دندان باشد، اما می‌تواند نتیجه استفاده بیش از حد از محصولات سفید کننده‌دندان نیز باشد. با توجه به تحقیقاتی که در ژوئن 2014 در مجله دندانپزشکی منتشر شد، شما می‌توانید با پیروی از راهکارهای دندانپزشک خود و رعایت دستورالعمل‌های نوشته شده بر روی هر محصول سفید کننده خطر ابتلا به حساسیت دندان را کاهش دهید.

پوسیدگی دندان

حتی یک حفره کوچک می‌تواند مینای دندان را در معرض هوا قرار داده و باعث حساسیت دندان شود. در این مورد پر کردن یا عصب کشی می‌تواند موثر باشد.

مراجعه به دندانپزشک

پس از انجام جراحی‌های دندانی، ممکن است حساسیت موقتی داشته باشید. این حساسیت باید در عرض چهار هفته بهبود پیدا کند، اما اگر ادامه یافت ان را با دندانپزشک‌تان در میان بگذارید.

برای پیدا کردن علت حساس شدن دندان، دندانپزشک احتمالا یک معاینه سرپایی انجام می‌دهد و در مورد زمانی که این درد را احساس می‌کنید، سوالات بیشتری را مطرح می‌نماید.

آسیب‌دیدگی لثه

ساییدگی ناشی از مسواک، کاهش پلاک‌ها، کارهای مقدماتی بر روی تاج دندان، استفاده بیش از حد از نخ دندان و بیماری‌های لثه می‌توانند به حساسیت دندان و آسیب‌دیدگی لثه منجر شوند. لثه‌ها نیز با افزایش سن، بیشتر پس‌روی می‌کنند و همین امر می‌تواند حساسیت دندان را افزایش دهد.

دندان شکسته

اگر در هنگام گاز زدن چیزی احساس حساسیت می کنید، ممکن است دندان شما شکسته باشد. داشتن دندان شکسته یکی از شایعه‌ترین دلایل حساس شدن دندان‌ها است. اگر دندان شکسته دارید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

اختلالات گوارشی

استفراغ مکرر همراه با پراشت‌هایی منجر به رفلکس اسید معده در سطح دندان می‌شود. رفلکس اسید می‌تواند باعث حساسیت دندان شود.

عفونت سینوسی

عفونت سینوسی می‌تواند به دلیل فشار و التهاب و تورم سینوس‌ها به دندان‌های شما آسیب برساند. اگر دچار آسیب سینوسی شوید ممکن است دندان‌هایتان دچار آسیب شدید شوند.

بارداری

بارداری به طور مستقیم باعث ایجاد حساسیت دندان نمی‌شود، اما تغییرات هورمونی آن می‌تواند لثه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است منجر به ناراحتی یا درد در تمام یا برخی دندان‌هایتان شود.

هوای سرد

هوا سرد بر روی دندان‌هایتان تاثیر می‌گذارد و ممکن است باعث حساس شدن آنها شود. دندانپزشک ممکن است این نوع حساسیت را با دمیدن هوا روی دندان‌ها تست کند.

استرس

استرس می‌تواند باعث به هم ساییده شدن دندان‌هایتان شده و در نهایت به دندان‌هایتان اسیب برساند. از آنجا که این ساییده شدن، که دندان‌قروچه، نامیده می شود اغلب در خواب رخ می‌دهد، شما ممکن است متوجه انجام این کار نشوید.

طبق تحقیقات منتشر شده در سال 2014 در مجله (BioMed Research International)، به هم ساییدن دندان می‌تواند مشکلات زیادی نظیر آسیب دندان، سردرد و اختلالات شنوایی به وجود آورد.

با توجه به اینکه علل بسیاری ممکن است باعث حساسیت دندان شوند، بهتر است برای پیدا کردن علت و درمان حساسیت دندان به دندانپزشک‌تان مراجعه و با او همکاری کنید. بهترین راه حل ممکن استفاده از یک خمیر دندان فاقد حساسیت‌زا دارای فلوراید است.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود