زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

15 نشانه که موها درباره سلامت بیان می‌کنند

15 نشانه که موها درباره سلامت بیان می‌کنند

15 نشانه که موها درباره سلامت بیان می‌کنند

موی سالم نشان دهنده سلامت بدن است. موهای شما به دلایل مختلفی برای‌تان مهم است، اما باید بدانید که اطلاعات بسیاری از سلامت بدن، در موها وجود دارد. موی هر فرد می‌تواند سرنخ‌هایی را از سلامتی وی ارائه دهد، اما متاسفانه اکثر مردم به این سرنخ‌ها توجه نمی‌کنند یا از آنها اطلاع ندارند. در ادامه 15 نشانه که موها درباره سلامت بیان می‌کنند را بخوانید.

عدم توازن هورمون

1. ممکن است عدم توازن هورمون داشته باشید

تیروئید هورمون‌های شما را کنترل می‌کند، اما حتماً نیاز نیست که مشکل تیروئید داشته باشید که به عدم توازن هورمون منجر شده باشد.

برای مثال گاهی بدن حساسیت تستوسترونی دارد و موهای کمتری روی سر و موهای بیشتری روی بدن می‌روید. داروهای خاصی برای رفع این مشکل وجود دارد، اما شروع آن بهتر است در جوانی باشد. مشکلات زندگی روزمره می‌تواند روی موهای‌تان تاثیر بگذارد.

اختلال تیروئید

2. می‌تواند نشانه‌ای از اختلال تیروئید باشد

اختلال تیروئید همیشه به آسانی از بین نمی‌رود. کم شدن موها می‌تواند نشانه مهمی از مشکلات تیروئید باشد. تیروئید کنترل هورمون‌ها را بر عهده دارد و وقتی به درستی عمل نکند خود را با علائمی مثل خستگی، نوسانات وزن و کم شدن موها نشان می‌دهد. یک آزمایش خون ساده به شما خواهد گفت که تیروئید شما به چه نحوی عمل می‌کند.

خبر خوب این است که اقدامات دارویی می‌تواند به تیروئید شما کمک کند که بتواند به صورت عادی عمل کند. البته بدون داشتن مشکل تیروئید هم امکان ریزش مو وجود دارد.

استرس

3. ممکن است استرس زیادی داشته باشید

جریان تلوژن اصطلاحی پزشکی برای ریزش مو ناشی از برخی حوادث زندگی مثل تروما یا استرس در بدن شما است. اگر متوجه ریزش مو بیش از حد نسبت به رویش مجدد مو شوید می‌تواند ناشی از جریان تلوژن باشد. اتفاقات خاص مثل بچه به دنیا آوردن می‌تواند جریان تلوژن را تشدید می‌کند. در این موارد شما نمی‌توانید کار موثری انجام دهید.

اگر موهای خاکستری دیده شد یا ریزش مو افزایش پیدا کرد می‌تواند مربوط به استرس باشد.

کم خونی

4. می‌تواند نشانه‌ای از آنمی (کم خونی) باشد

بدن برای تولید هموگلوبین نیاز به آهن دارد، وقتی کم خونی دارید نمی‌توانید آهن کافی را دریافت کنید. و اگر بدن نتواند هموگلوبین تولید کند، سلول‌های شما نمی‌تواند عملکرد طبیعی داشته باشد که این سلول‌ها شامل سلول‌های مسئول رشد مو نیز می‌باشند. کمبود آهن به تدریج می‌تواند موجب ریزش مو شود نه به طور ناگهانی!

یک آزمایش خون می‌تواند به شما بگوید که مقدار آهن پایین است و می‌تواند با مکمل‌های آهن درمان شود به همین دلیل ریزش مو ناشی از کمبود آهن نمی‌تواند پایدار باشد.

سلامت ذهنی

5. ممکن است اختلال سلامت ذهنی داشته باشید

اینکه موهای شما چطور دیده می‌شود و رفتار و عکس‌العمل‌های شما چگونه می‌باشد می‌تواند نشانه‌ای از اختلال سلامت ذهنی باشد. عصبانیت می‌تواند باعث شود که بدن شما در استرس بالا قرار بگیرد که می‌تواند باعث سفید شدن موها و یا ریزش موقتی مو شود.

اگر شما دائما در حال کشیدن موهای‌تان باشید می‌تواند نشانه‌ای از اختلال فکری یا چیزی شبیه آن باشد. اگر متوجه تغییراتی در موهای خود شدید که فکر کردید می‌تواند مربوط به سلامت ذهنی شما باشد با یک متخصص صحبت کنید.

موهای تیره

6. ممکن است وقت زیادی را در آفتاب گذرانده باشید

اگر موهای شما ضعیف و کدر به نظر برسد می‌تواند ناشی از در معرض آفتاب بودن باشد. اگر چه اشعه ماوراء بنفش می‌تواند باعث طلایی‌تر شدن موهای شما شود، اشعه زیاد می‌تواند باعث خشکی و شکنندگی موهای شما شود.

اگر موهای تیره‌ای داشته باشید، بیشتر تحت حفاظت‌اند یعنی قوی‌تر می‌باشند. اما افراد دارای موهای روشن باید از تابش بیش از حد نور خورشید به موهای‌شان جلوگیری کنند چون می‌تواند باعث آسیب جدی به موهای‌شان شود.

نازک شدن موها

7. ممکن است پروتئین کافی نداشته باشید

پروتئین نقش اصلی را در رشد موها ایفا می‌کند. اگر حس می‌کنید اخیرا موهای‌تان نازکتر شده است، ممکن است کمبود پروتئین داشته باشید. بدن شما به دلایل زیادی به پروتئین نیاز دارد، رشد مو حداقل چیزی است که به پروتئین نیازمند است. اگر شما پروتئین کافی در رژیم خود نداشته باشید، بدن از جای دیگر (مو) نیازش به پروتئین را تامین می‌کند که این باعث فقدان پروتئین در موها می‌شود. شما باید روزانه 46-56 گرم پروتئین دریافت کنید.

آسیب به موها

8. واکنش شما به داروهای خاص

داروها برای کمک به ما استفاده می‌شوند اما آنها می‌توانند در راه‌های دیگر باعث آسیب هم باشند. ریزش مو می‌تواند علامتی از این باشد که بدن شما به داروی خاصی عکس العمل نشان داده است . با پزشک خود در مورد داروهای مصرفی‌تان صحبت کنید و اثرات سوء آنها را بررسی کنید.

داروهای جایگزین دیگری وجود دارد که نمی‌تواند آن اثر سوء را روی موها داشته باشد. ریزش مو ناشی از مصرف داروها معمولا به طور موقت است.

ریزش مو

9. ممکن است عفونت داشته باشید

عفونت‌های خاص مثل عفونت قارچی می‌تواند باعث ریزش مو در ناحیه عفونت شود. عفونت قارچی اگر روی پوست سر گسترده شود می‌تواند باعث ریزش مو شود. اگر متوجه ریزش مو غیر طبیعی در یک ناحیه از پوست سر شوید، می‌تواند قارچ باشد. غده چربی عفونت دیگری است که می‌تواند نتیجه فولیکول متورم باشد و باعث ریزش مو شود.

غده چربی باید به زودی درمان شود تا باعث ریزش بیشتر موها نشود.

سندروم کوشینگ

10. سندروم کوشینگ

سندروم کوشینگ وقتی اتفاق می‌افتد که بدن کورتیزول زیادی تولید می‌کند، هورمونی که بوسیله غده آدرنال تولید می‌شود. در زنان ریزش موی سر یک نشانه رایج از یک بیماری است اما معمولا با نشانه‌های دیگر همراه است.

همچنین نوسان وزن، افزایش آکنه و ... نشانه‌های دیگر سندروم کوشینگ است. این ممکن است به علت پاسخ به استروئید که برای درمان استفاده شده باشد. بنابراین کاهش استروئید مصرفی کمک می‌کند که بدن به حالت نرمال برگردد.

شوره س

11. مشکلات پوستی

مشکلات پوستی مثل پسوریازیس و شوره سر غالبا خود را روی پوست سر نشان می‌دهند. شوره سر وقتی اتفاق می‌افتد که سطح پوست بالا می‌آید و به مو می‌رسد. شوره سر بسیار رایج است و هنوز برخی افراد به خاطر آن خجالت می‌کشند. پسوریازیس یک بیماری مزمن است که سلول‌های پوست به سرعت رشد می‌کنند. که باعث لکه‌های قرمز روی پوست می‌شوند. هر دوی اینها می‌تواند روی پوسته سر دیده شود و می‌تواند روی موهای شما اثر بگذارد.

ویتامین A

12. مصرف بیش از اندازه ویتامین A

ویتامین‌ها برای عملکرد صحیح بدن ضروری هستند، اما مصرف بیش از اندازه هر چیزی می‌تواند مضراتی داشته باشد. مقدار صحیح از ویتامین A می‌تواند برای رشد مو موثر باشد و باعث بهتر شدن موها شود. اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند برعکس عمل کند. مصرف بیش از حد ویتامین A می‌تواند باعث ریزش مو و مشکلات دیگر مثل خشکی پوست و خشکی چشم‌ها شود. مصرف کمتر از حد آن نیز می‌تواند برای مو بد باشد. آزمایش خون به شما می‌گوید که سطح ویتامین A بدن شما در سطح مناسب است یا نه؟

تغییر برنامه غذایی

13. ممکن است نیاز به تغییر برنامه غذایی داشته باشید

اگر شما متوجه شوید که درخشش موهای‌تان کم شده یا نازکتر از حد معمول است یا ضعیف به نظر می‌رسد، برنامه غذایی شما نیاز به تغییر دارد زیرا غذاهایی که مصرف می‌کنید نقش مهمی ایفا می‌کند. غذایی که شما می‌خورید هر چیزی که برای عملکرد بدن‌تان مورد نیاز است را به شما می‌دهد بنابراین یک رژیم سنگین فست فود نشان می‌دهد که شما مواد غذایی ضروری که موهای‌تان نیاز دارند تا بهتر به نظر برسند را دریافت نمی‌کنید.

اگر دلیل پزشکی برای تغییر موهایتان پیدا نکردید، رژیم غذایی‌تان را به مصرف بیشتر میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین تغییر دهید تا ببینید تغییری در موهای‌تان حاصل می‌شود یا نه؟

ژنتیک ضعیف

14. اگر موهایتان ریزش دارد، ممکن است ژنتیک ضعیفی داشته باشید

ریزش مو در سنین پایین می‌تواند به دلیل ژنتیک باشد، اگر زن یا مردی در خانواده شما موهایش را در سن پایین از دست داده است به علت ژنتیک می‌باشد. کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید مثلا شامپوی خود را عوض کنید. می‌توانید به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا ببینید چه گزینه‌هایی برای شما بهتر است.

سلامت چشم

15. رنگ موهای شما می‌تواند به سلامتی شما اشاره کند

شاید باورتان نشود اما موهای شما می‌تواند در مورد سلامت چشم شما هم نشانه‌هایی داشته باشد. کسانیکه موهای طلایی و چشم‌های آبی دارند، ملانین کمتری تولید می‌کنند، یک رنگدانه موثر که افراد با موها و چشم‌های قهوه‌ای تولیید می‌کنند. این به معنی آن است که رنگ موی شما می‌تواند خطر بیماری مردمک چشم را افزایش دهد. قابل ذکر است برای حفاظت از چشم هایتان از اشعه‌های مضر، عینک‌های آفتابی استفاده کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود