زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آیا دیابت یک بیماری جدید است؟

آیا دیابت یک بیماری جدید است؟

آیا دیابت یک بیماری جدید است؟

بنظرتان آیا بیماری دیابت یک بیماری جدید است؟ پاسخ سوال خیر است. دیابت 2000 سال پیش توسط پزشکی یونانی به نام آرتائوس(Aretaeus) از شهر کاپادوسیا (Cappadocia) شناسایی شد. با این وصف تا سال 1896 میلادی پیشفرت بسیار کمی در شناسایی و درمان این بیماری دیابت شده بود. در این سال پال لانگرهانس (Paul Langerhans) بافت های بسیاری کوچکی را در لوزالمعده توصف کرد، اما نمی دانست که کار آنها تنظیم میزان قندخون است.
در سال 1889 میلادی دانشمند آلمانی به نام اسکار مینکوسکی(Oskar Minkowski) وقتی لوزالمعده سگی را برداشت متوجه شد که سگ خیلی از حد معمول و با فاصله کم ادارد می کند و در ادارا سگ بیش از حد معمول قند وجود دارد. از این طریق بود که او رابطه ای بین طرز کار لوزالمعده و دیابت کشف کرد. بعدها این بافت ها به نام جزایر لانگرهانس خوانده شد.

در سال 1909 میلادی دانشمند بلژیکی به نام جین دو می یر(Jean do Meyer) واژه انسولین را برای چیز فرضی که در لوزالمعده وجود دارد و میزان قندخون را کنترل می کند، به کار برد. گرچه در آن زمان هنوز انسولین کشف نشده بود. بالاخره در سال 1921 بعد از یک سری آزمایش، مک لاد (J. J. R. Macleod)، چارلز لست (Charls Best)، فردیک بانتینگ (Frederick Banting) و جیمز کولیپ (Jame Coliip) موفق شدند انسولین را خالص سازی کرده و یک بیمار دیابتی را با آن معالجه کنند.
این کشف باعث شد که از آن پس خیلی از کسانی که به بیماری دیابت دچار بودند مجبور نباشند به خاطر قند بالای خودشان در حالت بی هوشی بمیرند. گرچه بیماری دیابت مدت مدیدی است که در کنار ما است، اما هنوز ما احتیاج به درمان های بهتری برای این بیماری داریم.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود