زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

با فواید و خواص 17 روغن گیاهی آشنا شوید، بخش سوم

با فواید و خواص 17 روغن گیاهی آشنا شوید، بخش سوم

با فواید و خواص 17 روغن گیاهی آشنا شوید، بخش سوم

استفاده از روغن گیاهی در چند سال گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است! دلیل افزایش محبوبت روغن گیاهی را می توانیم فواید بی نظیر آنها بدانیم. امروزه روش های مختلفی برای درمان بیماری ها وجود دارد که اغلب شیمیایی هستند! به همین دلیل در طب سنتی استفاده از روغن های گیاهی به دلیل داشتن خواص شگفت انگیز برای درمان بیماری ها، بسیار توصیه شده است. در ادامه با 17 روغن گیاهی آشنا شوید.

تعداد زیاد روغن های گیاهی بسیار زیاد است به همین دلیل در سه مطلب جداگانه 52 روغن گیاهی را معرفی کرده ایم:

فواید روغن های گیاهی بسیار زیاد است اما می تواند بسیار مضر هم باشد. اگر برای درمان می خواهید از روغن گیاهی استفاده کنید، قبل از مصرف با پزشک یا متخصص طب سنتی (لیست متخصصین طب سنتی کل کشور) مشورت کنید.

لیست 17 روغن گیاهی در بخش سوم، برای مطالعه سریعتر بر روی آنها کلیک کنید.

 1. روغن جوز
 2. روغن پرتقال
 3. روغن پونه کوهی
 4. روغن جعفری
 5. روغن نعناع
 6. روغن گل رز
 7. روغن رزماری
 8. روغن چوب رز
 9. روغن سیج
 10. روغن چوب صندل
 11. روغن نعناع تند
 12. روغن نارنگی
 13. روغن ترخون
 14. روغن درخت چای
 15. روغن آویشن
 16. روغن یلانگ یلانگ
 17. روغن نعناع گربه ای

1. روغن جوز

خواص روغن جوز

روغن جوز Nutmeg به عنوان، یک مسکن، آنتی اکسیدان، ضد روماتیسم، ماده ی گندزدا، ضد انقباض و تشنج و ضد عفونی کننده، مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن همچنین به عنوان داروی تقویت کننده ی غرایز جنسی، داروی قلب، داروی ضدکرم، ضد یبوست و پروستاگلاندین، محرک و انرژی بخش است.

فواید روغن جوز برای سلامتی

این روغن گیاهی درد، استفراغ، پیری زودرس، روماتیسم و آرتروز را درمان می کند، و مانع از ایجاد چرک بر روی زخم ها می شود. همچنین تشنج را کاهش می دهد، انگل ها و میکروب ها را می کشد، باعث افزایش میل جنسی می شود، سلامت قلب را بهبود می بخشد، روده ها را پاک می کند و بزرگ شدن پروستات می شود.

2. روغن پرتقال

خواص روغن پرتقال

روغن پرتقال (Orange) خواص ضد التهابی، ضد افسردگی، ضدتشنج، ضدعفونی کننده، تقویت کننده ی غرایز جنسی، ضدنفخ، دیورتیک، انرژی بخش، آرام بخش و پاکسازی صفرا دارد.

فواید روغن پرتقال برای سلامتی

این روغن بطور سنتی برای تسکین التهاب، مبارزه با افسردگی و بهتر شدن حال روحی انسان مورد استفاده قرار می گیرد، از زخم ها در برابر آلودگی محافظت می کند، غرایز جنسی را افزایش می دهد و اختلالات جنسی را درمان می کند.

همچنین روغن پرتقال گازهای اضافی را از بین می برد، ادرار را افزایش می دهد، سموم را از بین می برد، سلامت عمومی سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد، اختلالات عاطفی و عصبی را کاهش می دهد، ترشحات و تراوشات از غدد را افزایش می دهد.

3. روغن پونه کوهی

خواص روغن پونه ی کوهی

روغن پونه کوهی Oregano ضد ویروس، ضدباکتری، ضد انگل، ضد قارچ، آنتی اکسیدان، ضد التهاب و ضد آلرژی است و  جریان خون را در ناحیه ی رحم و لگن تحریک می کند.

فواید روغن پونه ی کوهی برای سلامتی

این روغن گیاهی معمولا برای مهار عفونت های ویروسی، باکتری، انگلی و قارچی مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن همچنین، آسیب های ناشی از اکسیداسیون را بهبود می بخشد، التهابات را تسکین می دهد، هضم را تسریع می کند، قاعدگی را منظم می کند و به درمان آلرژی ها کمک می کند.

4. روغن جعفری

خواص روغن جعفری

این روغن گیاهی ضد میکروب، ضد روماتیسم، ضد آرتروز، ضد عفونی کننده، داروی قابض، ضد نفخ، داروی گردش خون، سم زدا، داروی گوارشی، دیورتیک، ماده ی سم زدا، تب بر، داروی فشارخون پایین، ضد یبوست، محرک، اشتها آور و داروی رحم است، و همچنین جریان خون را در ناحیه ی رحم و لگن تحریک می کند.

فواید روغن جعفری برای سلامتی

روغن جعفری Parsley مانع از رشد میکروب ها می شود، روماتیسم و آرتروز را درمان می کند، از بدن در برابر آلودگی ها محافظت می کند، عضلات و لثه ها را سفت می کند و به توقف ریزش مو کمک می کند. این روغن همچنین، شانس خونریزی را کاهش می دهد، گازهای اضافی را از بین می برد، گردش خون و لنفاوی را بهبود می بخشد، سموم را از بین می برد.

همچنین این روغن گیاهی هضم را تسهیل می کند، ادرار را افزایش می دهد و مانع از سموم بعدی می شود. علاوه بر این، خون را تصفیه می کند، زمان قاعدگی را تنظیم می کند، تب را تسکین می دهد، فشارخون را کاهش می دهد، روده ها را پاک می کند، سلامت رحم را بهبود می بخشد.

5. روغن نعناع

خواص روغن نعناع

روغن نعناع Peppermint به عنوان داروی مسکن، داروی بیهوشی، ضدعفونی کننده، کاهش دهنده ی شیر مادر، ضدانقباض و تشنج، ضد افسردگی، داروی قابض، ضد نفخ، داروی سرفه، پاکسازی صفرا، نوشیدنی دارویی، ضد انعقاد، اخلاط آور، تب بر، داروی اعصاب، محرک، اشتها آور، داروی کبد، تولید کننده ی عرق، بالابرنده ی فشار خون و داروی ضد کرم است و همچنین جریان خون را در ناحیه ی لگن و رحم تحریک می کند.

فواید روغن نعناع برای سلامتی

این روغن گیاهی برای درمان تسکین درد، راهی برای ایجاد بی حسی، محافظت در برابر آلودگی، کاهش شیر مادر و ترشحات، آرام کردن تشنج، تقویت کردن لثه ها، متوقف کردن ریزش مو و بهتر کردن پوست، به کار می رود. این روغن همچنین سبب استحکام عضلات می شود، خونریزی را متوقف می کند و برای سلامتی مغز و حافظه مفید است.

همچنین روغن نعناع، ترشح صفرا را افزایش می دهد، اخلاط را از بین می برد و تنفس را راحت تر می کند. علاوه بر این، روغن نعناع عوارض قاعدگی را از بین می برد، خلط و زکام را دفع می کند، تب را کاهش می دهد، برای کبد و معده مفید است، باعث افزایش عرق می شود و اندکی باعث انقباض عروق خونی می شود.

6. روغن گل رز

خواص روغن گل رز

روغن گل رز Rose، به مدت طولانی به عنوان داروی ضد افسردگی، ضدعفونی کننده، ضد انقباض و تشنج، ضد ویروسی، داروی تقویت کننده ی غرایز جنسی، داروی قابض، ضدباکتری، پاکسازی صفرا، سیکاتریسنت، سم زدا، هموستاتیک، داروی کبد، ضذ یبوست، داروی اعصاب، اشتها آور مورد استفاده قرار میگرفت و برای رحم مادر مفید است و جریان خون را در ناحیه ی لگن و رحم تحریک می کند.

فواید روغن گل رز برای سلامتی

این روغن برای مبارزه با افسردگی، بهتر کردن حال روحی، تسکین التهاب ناشی از تب، محافظت از زخم در برابر آلودگی، تسکین دهنده ی تشنج، مبارزه با عفونت های ویروسی، افزایش میل جنسی و درمان اختلالات جنسی، سفت کردن عضلات و لثه ها و جلوگیری از خونریزی، مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این، مانع رشد باکتری ها می شود، ترشحات و تراوشات را افزایش می دهد، زخم ها را بهبود می بخشد، خون را تصفیه می کند، خونریزی را متوقف می کند، سلامت کبد را افزایش می دهد، یبوست و اختلالات عصبی را درمان می کند، همچنین برای سلامت معده و رحم نیز مفید است.

7. روغن رزماری

خواص روغن رزماری

روغن رزماری Rosemary به عنوان یک ماده ی ضدعفونی کننده، ماده ی گندزدا، ضد التهاب، ضد نفخ، ضد باکتری و داروی مسکن، بسیار عالی است.

فواید روغن رزماری برای سلامتی

این روغن برای درمان، مو، پوست، اضطراب، اختلالات روحی، افسردگی، درد، سردرد، روماتیسم، مشکلات تنفسی، آسم برونشیت، سوء هاضمه  و نفخ شکم، بسیار مفید است.

8. روغن چوب رز

خواص روغن چوب رز

این روغن معمولا به عنوان ضد درد، ضد افسردگی، ضد عفونی کننده، تقویت کننده ی غرایز جنسی، ضد باکتری،درمان سرفه، دئودورانت، داروی حشره کش و ماده ی محرک شناخته می شود.

فواید روغن چوب رز برای سلامتی

روغن چوب رز Rosewood اغلب برای کاهش درد، مبارزه با افسردگی، محافظت از زخم در برابر آلودگی و میل جنسی و غرایز جنسی را افزایش می دهد. این روغن همچنین، باکتری ها را می کشد، برای مغز مفید است، سر درد را درمان می کند، بوی بد بدن را از بین می برد، حشرات می کشد و ترشحات غدد را تحریک می کند.

9. روغن سیج

خواص روغن سیج

روغن سیج Sage معمولا به عنوان ضد قارچ، ضدباکتری، ضدمیکروب، ضدعفونی کننده، آنتی اکسیدان، ضد التهاب، ضد انقباض و تشنج، پاک کننده ی صفرا و افزایش دهنده ی ترشحات صفرا از کبد، شناخته می شود.

این روغن همچنین، به عنوان سیکاتریسنت، سم زدا، داروی گوارشی، ضدعفونی کننده،تحریک کننده ی جریان خون در ناحیه ی لگن و رحم، اخلاط آور، تب بر، ضد یبوست و ماده ی محرک، مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید روغن سیج برای سلامتی

این روغن به عنوان ماده ای برای جلوگیری از عفونت های ویروسی، باکتری، قارچی و انگلی شناخته شده است، و بنابراین از زخم ها در برابر آلودگی محافظت می کند، آسیب های ناشی از اکسیداسیون را بهبود می بخشد، التهاب را تسکین می دهد، تشنج را از بین می برد، ترشحات صفرا را افزایش می دهد و هضم را بهبود می بخشد.

بنابراین، با عفونت ها مبارزه می کند، سرفه و سرماخوردگی را درمان می کند، تب را کاهش می دهد، به پاک شدن روده ها کمک می کند، ترشحات را تحریک می کند و بطور کلی کارهای سیستماتیک بدن را تقویت می کند.

10. روغن چوب صندل

خواص روغن چوب صندل

روغن چوب صندل Sandalwood به عنوان ضد عفونی کننده، ضد التهاب، ضد افسردگی، ضد انقباض و تشنج، سیکاتریسنت، داروی گوارشی، دیورتیک، داروی قابض، ماده ی گندزدا، نرم کننده، اخلاط آور، پایین آورنده ی فشار خون، تقویت کننده ی حافظه، آرام بخش و ماده ای انرژی بخش، مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید روغن چوب صندل برای سلامتی

روغن چوب صندل از زخم ها در براب عفونت محافظت می کند، التهاب ناشی ازتب و سایر موارد را تسکین می دهد، تشنج را از بین می برد، ماهیچه ها و لثه ها را سفت می کند و به کاهش ریزش مو کمک می کند، شانس خونریزی را کاهش می دهد، زخم ها و علائم بعد از آن را التیام می بخشد، گازهای اضافی معده را از بین می برد.

این روغن گیاخی همچنین ادرار را افزایش می دهد، با عفونت ها مبارزه می کند، پوست را صاف و عاری از عفونت نگه می دارد. در نهایت اینکه، این روغن بطور سنتی، سرفه و سرماخوردگی را درمان می کند، فشارخون را کاهش می دهد، حافظه را افزایش می دهد، اختلالات عصبی و التهابات را تسکین می دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

11. روغن نعناع تند

خواص روغن نعناع تند

روغن نعناع تند Spearmint یک ماده ی ضدعفونی کننده، ضد انقباض و تشنج، داروی گوارشی، درمان کننده ی سرفه، تحریک کننده ی خون در ناحیه لگن و رحم، داروی حشره کش، مقوی و ماده ای محرک است.

فواید روغن نعناع تند برای سلامتی

این روغن از زخم ها در برابر آلودگی محافظت می کند، تشنج را از بین می برد، گازهای اضافی معده را از بین می برد، برای مغز مفید است، منسوخ مسدود شده ی قاعدگی را باز می کند، حشرات را می کشد، در هنگان تحریک ترشحات و کارهای سیستماتیک بدن، پارگی ها و زخم های بدن را ترمیم می کند و آنها را بهبود می بخشد.

12. روغن نارنگی

خواص روغن نارنگی

روغن نارنگی Tangerine یک ماده ی ضد عفونی کننده، ضد انقباض و تشنج، سیتوفیلکتیک، سم زدا، آرام بخش، اشتها آور و یک نوع ماده ی نیرو بخش است.

فواید روغن نارنگی برای سلامتی

این روغن گیاهی معمولا برای محافظت از زخم ها در برابر آلودگی، تسکین تشنج، بهبود رشد و بازسازی سلول ها و همچنین تصفیه ی خون، تسکین التهاب و کاهش اختلالات عصبی، مورد استفاده قرار می گیرد.

13. روغن ترخون

خواص روغن ترخون

روغن ترخون Tarragon، ضد روماتیسم، آپیریتف، عامل گردش خون، داروی گوارشی، دئودورانت، تحریک کننده ی خون در ناحیه ی لگن و رحم، محرک و داروی ضدکرم است.

فواید روغن ترخون برای سلامتی

روغن ترخون روماتیسم وآرتروز را درمان می کند، اشتها را افزایش می دهد، گردش خون و لنفاوی را بهبود می بخشد، هضم را تسهیل می کند، بوی بد بدن را از بین می برد، عوارض قاعدگی را از بین می برد و چرخه ی قاعدگی را منظم می کند، کارهای سیستماتیک بدن را تحریک می کند و کرم روده را می کشد.

14. روغن درخت چای

خواص روغن درخت چای

روغن درخت چای Tea tree، ضدباکتری، ضد ویروسی، ضد میکروبی، ضد قارچ، داروی حشره کش، ضد عفونی کننده، بلوزیمو، سیکاتریسنت، اخلاط آور، محرک و تولید کننده ی طبیعی عرق است.

فواید روغن درخت چای برای سلامتی

روغن درخت چای اغلب برای مهار عفونت های باکتریایی، ویروسی، میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد، حشرات را می کشد، از زخم ها در برابر آلودگی محافظت می کند، جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد، التیام زخم ها و علائم پس از آن را سرع می بخشد.

در نهایت اینکه، می تواند سرفه و سرماخوردگی را درمان کند، کارهای سیستماتیک بدن و ترشحات مناسب را تحریک کند.

15. روغن آویشن

خواص روغن آویشن

این روغن گیاهی ضد تشنج و انقباض، ضد روماتیسم، ضدعفونی کننده، ضدباکتری، درمان کننده ی سرفه،داروی قلبی، گوارشی، سیکاتریسنت، دیورتیک، تحریک کننده جریان خون در ناحیه لگن و رحم، اخلاط آور، بالا برنده ی فشارخون، داروی حشره کش، انرژی بخش و داروی ضد کرم است.

فواید روغن آویشن برای سلامتی

روغن آویشن Thymes می تواند برای از بین بردن تشنج، تسکین روماتیسم از طریق حذف سموم، محافظت از زخم ها در برابر آلودگی و از بین بردن باکتری ها مورد استفاده قرار گیرد. این روغن به درمان عفونت های قفسه ی سینه، سرفه و سرماخوردگی  کمک می کند، برای سلامت قلب مفید است، گازهای اضافی را از بین می برد.

همچنین روغن آویشن زخم ها و علائم پس از آن را ترمیم می کند، ادرار را افزایش می دهد، چرخه ی قاعدگی را منظم می کند و سرفه و سرماخوردگی را درمان می کند.

16. روغن یلانگ یلانگ

خواص روغن یلانگ یلانگ

روغن یلانگ یلانگ Ylang ylang ضد افسردگی، ضد سبوره ای، ضدعفونی کننده، تقویت کننده ی غرایز جنسی، کاهش دهنده ی فشار خون، داروی اعصاب و نوعی ماده ی آرام بخش است.

فواید روغن یلانگ یلانگ برای سلامتی

این روغن گیاهی با افسردگی مبارزه می کند و حال روحی انسان را بهتر می کند، ترشحات صمغ را متوقف می کند. روغن یلانگ یلانگ محافظی در براب آلودگی هاست، میل جنسی را افزایش می دهد و اختلالات جنسی مختلف را درمان می کند.

همچنین این روغن گیاهی فشار خون را کاهش می دهد، اختلالات عصبی را درمان می کند، التهابات را تسکین می بخشد و شدت اختلالات عصبی را کاهش می دهد.

17. روغن نعناع گربه ای

خواص روغن نعناع گربه ای

این روغن گیاهی، یک ضد اسهال، ضد افسردگی، ضد عفونی کننده، کاهش دهنده ی شیرمادر، ضد ویروسی، ضد میکروب، ضد روماتیسم، ضد آتروز است. علاوه بر اینها، به عنوان  داروی قابض، داروی ضد نفخ، تب بر، محرک، داروی قاعدگی و جریان خون، مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای روغن نعناع گربه ای برای سلامتی

روغن نعناع گربه ای Cassia به عنوان دارویی برای دفع مدفوع و اسهال مورد استفاده قرار می گیرد، و همچنین با افسردگی مبارزه می کند و خلق و خوی انسان را متعالی می سازد. این روغن همچنین باعث توقف استفراغ می شود، مانع رشد میکروب ها می شود، روماتیسم و آتروز را درمان می کند، باعث سفت شدن لثه ها و ماهیچه ها می شود و به کاهش ریزش مو کمک می کند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: مطالب موجود در مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود