زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

6 تکنیک ساده برای آرام کردن ذهن

6 تکنیک ساده برای آرام کردن ذهن

6 تکنیک ساده برای آرام کردن ذهن

آرامش ذهن برای سلامت مغز و بدن شما بسیار مهم است. اما گفتن این جمله می تواند بسیار ساده تر از داشتن آرامش ذهن باشد.

به عنوان مثال، هنگامی که شبها چشمانتان را  می بندید تا بخوابید، آیا آرام و ریلکس هستید یا اینکه تصور می کنید افکار مانند یک همستر که روی یک چرخ می دود به ذهن شما حجوم آورده اند؟

آیا شما احساس می کنید که ذهن شما همواره در طول روز در حال مسابقه دادن است؟ اگر این چنین است، شما در حال تجربه چیزی هستید که "ذهن میمونی" نامیده می شود و آرام کردن ذهن را دشوار می سازد.

ذهن میمونی چیست؟

ذهن میمونی Monkey Mind اصطلاحی است که برای اشاره به نزاع بی پایان بین نگرانی ها، ترس و شک و تردیدهایی که ما با آنها سر و کار داریم به کار برده می شود. این عارضه می تواند ما را از آرامش ذهنی و میل به سعادت دور کند، و مهم نیست که این پچ پچ ذهنی به خودمان  مربوط می شود یا دیگران، زیرا اثرات منفی ذهن میمونی یکسان است.

هنگامی که شما نمی دانید چگونه ذهن خود را آرام کنید یا آرامش را به ذهن خود بازگردانید، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار بد خوابی، تصمیم گیری ضعیف، اضطراب، استرس و حتی افسردگی شوید. تفکر تکراری و واضح در ارتباط با ذهن میمونی عدم حل مسائل به نحو مؤثر   و به تعویق انداختن، اجتناب و عدم مبارزه با مشکلات تنها به مشکلات بیشتر منجر می شود.

شاید شما با عبارت " آنچه که در برابر آن مقاومت کنید همچنان ادامه خواهد داشت" آشنا باشید. این جمله به ذهن میمونی مربوط می شود. مبارزه با آن فقط به میمون انرژی بیشتر می دهد و آن را قوی تر می کند. به عبارت دیگر، تا زمانی که سعی کنیم با ذهنمان مبارزه کنیم، میمون را بزرگتر می کنیم.

متأسفانه، ذهن میمونی بخشی از انسان بودن است، به این معنی که هرگز از بین نمی رود. با این حال، شما توانایی ذهنتان را در اختیار دارید و می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. در ادامه 6 تکنیک ساده برای آرام کردن ذهن ارائه شده که می توانید آنها را امتحان کنید.

1. آرام کردن ذهن با مدیتیشن

تنها راه موثر برای آرام کردن ذهن انجام مراقبه است. اگر با مدیتیشن آشنا نیستید، باید بگویم که مدیتیشن، روش متمرکز نمودن توجه است که به شما کمک می کند آرام بمانید و به شما آگاهی لازم در مورد زندگی تان را می دهد.

مدیتیشن انواع مختلفی دارد و علاوه بر این تکنیک های دیگری نیز برای آرام شدن ذهن وجود دارد که در درون خود دارای مدیتیشن هستند، همه این روش ها دارای هدف مشترک دستیابی به صلح درونی و رسیدن به آرامش ذهن هستند.

2. آرام کردن ذهن با تنفس عمیق

تنفس دیافراگمی عمیق نه تنها روش بسیار موثری است بلکه در عین حال روش ساده ای برای کسب آرامش ذهن است. علاوه بر آرامش ذهن، این روش برای مقابله با استرس مفید است.

اگرچه تنفس سطحی مقدار اکسیژنی را که به سلول های مغزی شما می رسد کاهش می دهد و در نتیجه تاثیر منفی بر عملکرد کلی مغز شما دارد، تنفس عمیق ماهیچه های شما را ریلکس می کند، تنش را از بین می برد و به عملکرد مغزتان کمک می کند. تنفس عمیق می تواند در هر زمان و هر مکانی انجام شود!

3. آرام کردن ذهن با تمرین قدردانی

تمرین قدردانی باعث تغییرات واقعی در مغز شما می شود که عملکرد مغز را بهبود می بخشد و احساس شما را بهتر می کند. بنابراین برای تقویت عملکرد مغز خود و از بین بردن ذهن میمونی، قدردانی برای چیزهای خوب موجود در در زندگیتان را آغاز کنید.

این روند باعث می شود که افکار استرس زا برای خود جایگاه خاصی داشته باشند و لذا کم کم از مغز شما بیرون روند. هنگامی که چنین افکاری بیان می شوند، دیگر سبب تخریب مغز شما نمی شوند و، اجازه می دهد ذهن شما به استراحت بپردازد.

4. آرام کردن ذهن با نویسندگی

نوشتن افکار خود، یکی دیگر از راه های موثر آرام شدن ذهن است. این کار سبب می شود که افکار استرسزای شما مکانی مخصوص به خود داشته و بتوانند در کنار سایر افکار موجود در مغز شما زندگی کنند. هنگامی که این افکار بیان می شوند، دیگر حالت مخربی نخواهند داشت و می توانند تنها به عنوان یک احساس گذرا درک شوند.

5. آرام کردن ذهن با ورزش

اگر چه ممکن است این موضوع باعث شگفتی شما شود اما، تمرینات فیزیکی شاید مهمترین چیزی باشند که بتوانند مغز شما را سالم نگه دارند. اینگونه فعالیت ها نه تنها جریان گردش خون را در بدن شما افزایش می دهند بلکه باعث می شوند که دیگر مواد مغذی مثبت به مغز منتقل شوند.

ورزش در واقع باعث تحریک « سیستم عصبی » می شود. سیستم عصبی توانایی مغز برای تولید سلول های مغزی جدید، به خصوص سلول هایی است که به مغز کمک می کنند عملکردی آرام و طبیعی داشته باشد.

6. آرام کردن ذهن با GABA

GABA ، که مخفف اسید گاما آمینو بوتیریک است، فعالیت نورون هایی را که بدان ها متصل می شود، کاهش می دهد و باعث آرام شدن ذهن بیش از حد فعال انسان می گردد. به طور خاص، هنگامی که این ماده به عنوان مکمل مصرف می شود.

با افزایش امواج مغزی متمرکز و آرام بخش، موجب آرامش ذهن می شود، در حالیکه دیگر امواج مغزی نگران کننده را نیز تسکین می دهد.

آرام کردن ذهن می تواند اثرات مثبت زیادی بر روی سلامت کلی شما داشته باشد. با تمرین این استراتژی های ساده، مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید که شما شروع به تجربه ی خوشبختی و احساس رفاه می کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود