زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

9 عادت روزانه که به خوشبختی و موفقیت ما در زندگی کمک می کند

9 عادت روزانه که به خوشبختی و موفقیت ما در زندگی کمک می کند

9 عادت روزانه که به خوشبختی و موفقیت ما در زندگی کمک می کند

برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی در زندگی و کار باید تغییرات کوچک و بزرگی در خود و زندگی ایجاد کنیم. بعضی عادت ها ما را از رسیدن به موفقیت دور می کند اما در این میان برخی عادت های روزانه وجود دارد که ما را خوشتبخت تر و موفق تر می کند. در این مطلب می خواهیم 9 عادت روزانه که به خوشبختی و موفقیت ما در زندگی کمک می کند را بخوانیم.

اگر خودمان احساس خوشبختی نکنیم بعید است بتوانیم دیگران را خوشبخت کنیم!

عادت هایی که به خوشبختی شما کمک می کنند

در ادامه می خواهیم به 9 عادت کوچک بپردازیم که اگر در زندگی روزمره مان ایجاد شود، می توانید سطح خوشبختی و رضایت ما را از زندگی و کار بالا ببرد.

1. هر روز را با توقع شروع کنیم

حقیقت بزرگ زندگی این است که زندگی بر اساس توقعاتت مختلف شکل می گیرد. صبح ها وقتی از خواب بیدار می شویم، اجازه بدهیم که اولین فکر این باشد که «امروز بناست که چیز شگفت انگیزی رخ دهد.» و احتمالاً هم حدست درست است. این سوال را هر روز صبح از خودمان بپرسیم تا به عادت تبدیل شود.

2. برنامه ریزی و اولویت بندی کنیم

همه ما کارهای زیادی داریم که در طول روز باید به آن ها بپرازیم، اما برای شروع دچار استرس می شویم. این استرش به دلیل شایع ترین برداشت که « یک عالمه کار دارم. » بجای اینکه فکرمان را درگیر چنین برداشتی بکنیم، بهتر است یکی از کارها را انتخاب کنیم. اگر سرمان شلوغ است و تعداد کارهای زیادی برای انجام داریم بهتر است با طرح یک برنامه ریزی بر اساس اولیت بندی این مشکل را برطرف کنیم تا روزهای دیگر به مشکل برنخوریم.

3. به هر شخصی که می رسیم یک هدیه به او بدهیم

منظور از هدیه، یک کادوی رسمی کاغذپیچ شده نیست. هدیه ی ما می تواند یک لبخند مهربان باشد. می تواند یک تشکر یا تشویق باشد. یک حرکت مودبانه، یا یک سلام دوستانه باشد. به هر شخصی که می رسیم یک هدیه به او بدهیم و هرگز از کنار نیازمندی بدون کمک کردن عبور نکنید زیرا آرامش خاطری که بدست می آوریم ارزش آن پول خرد اضافی را دارد.

۴. از بحث های تعصب آمیز دوری کنیم

در بحث های سیاسی و مذهبی چیزی به نام جواب «درست» وجود ندارد و درعوض، اینگونه بحث ها آدم ها را سر چیزهایی که اصلاً تحت کنترل شان نیست از هم دلگیر می سازد. وقتی چنین موضوعاتی به میان کشیده می شود خودمان را کنار بکشیم. مثلاً می توانیم بگوییم: «به این چیزها که فکر می کنم، کله ام سوت می کشد.»

5. فرض کنیم آدم ها نیت شان خیر است

ما که نمی توانیم فکر آدم ها را بخوانیم. پس «چرایی» در پس «آنچه» که انجام می دهند را براستی نمی دانیم. اگر صرفاً به این خاطر که رفتار کسی عجیب و غریب بوده اینگونه برداشت کنیم که انگیزه ی خبیثانه ای داشته، بر رنج و محنت خودمان می افزایین، در حالیکه اگر فرض ما بر این باشد که طرف نیت خوب و خیر داشته، راه را برای دوستی ها و آشتی ها هموار می سازیم.

6. غذای باکیفیت بخوریم، و آهسته بخوریم

بعضی وقت ها برای اینکه جان دوباره ای بگیریم و خیلی زود برگردیم سرکار، چاره ای نداریم جز اینکه غذایی سرپایی بخوریم، آنهم شتابزده. حتی اگر چنین چیزی قابل اجتناب هم نباشد، بکوشیم دست کم یکبار در روز چیزی واقعاً لذیذ بخوریم؛ مثلاً تکه ای پنیر مرغوب، یا یک شکلات خوب خارجی. موقع خوردن، رویش تمرکز کنیم، و با تمام وجود از خوردنش لذت ببریم.

7. به فکر نتیجه نباشیم

نگرانی، دشمن بزرگ خوشبختی است و منشا آن تمرکز بر رویدادهایی است که از کنترل ما خارج اند. وقتی کاری را انجام داده ایم، معمولاً کار دیگری باقی نمی ماند که بتوانیم بکنیم. پس روی کاری که در دست داری تمرکز کن و نه بر تخیلات عجیب و غریب در این باره که «آخرش چه می شود.»

8. تلویزیون «پس زمینه» را خاموش کنیم

در بسیاری از خانه ها تلویزیون را به عنوان «سر و صدای پس زمینه» روشن می گذارند درحالیکه خانواده خود سرگرم کارهای دیگری هستند. هدف اصلی تلویزیون این است که کاری کند از زندگی احساس نارضایتی کنی و بروی خرت و پرت بیشتری بخریم. چرا بگذاریم ناخود آگاهمان را بطور نامحسوس برنامه ریزی کرده و ما را بدل به یک مصرف کننده ی بیفکر کنند؟

9. هر روز را با شکرگزاری به پایان برسانیم

درست پیش از رفتن به رختخواب، دست کم یک چیز شگفت انگیز که رخ داده است را یادداشت کنیم. می تواند چیز کوچکی مثل خنداندن یک بچه باشد یا مورد بزرگی مانند یک معامله ی چند میلیونی. هرچه که باشد بخاطر آن روز سپاسگزار باشیم، چون دیگر دوباره نخواهد آمد.

امیدواریم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید. لطفاً نظرات و پیشنهادات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (2)
 1. مهمان مهدی در 8 بهمن 1400
  بسیار عالی
  این مطالب بسیار درست هستند چیزی که زندگی رو می سازد همین خرده عادت هاست.
  ولی افسوس که همین سادگی باعث غفلت ما آدم ها از انجام آن ها می شود.
  همیشه ما داخل ذهن مان فکر می کنیم که باید یک تغییر بزرگ را ایجاد کنیم ولی در وهله اول وقتی می بینیم که این تغییر به چه اندازه بزرگ و سخت و دست نیافتنی است از آن دست می کشییم
  بسیار عالی بود دست مریزاد
  پاسخ
 2. علی zmi در 28 خرداد 1400
  درود بر کسی که این مطلب را نوشته و درود بر خانواده اش و درود بر ذهن آن فردی که این مطلب را نوشته ممنون از این که این که این مطلب رو نوشتی و به زندگی من و کسانی که این مطلب را خوانده اند کمک کرده ای ممنون☺💖
  پاسخ