زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

پاک کردن انواع لکه از روی قاب گوشی

پاک کردن انواع لکه از روی قاب گوشی

پاک کردن انواع لکه از روی قاب گوشی

گوشی تلفن همراه، یکی از پرکاربردترین وسایل زندگی انسان مدرن است. این وسیله در هر موقعیتی از پشت میز کار تا هنگام غذا خوردن می تواند استفاده شود و به همین دلیل در معرض انواع آلودگی ها قرار دارد. در این مقاله، روش های پاک کردن انواع لک قاب گوشی را معرفی می کنیم.

پاک کردن لکه های چربی

بیشتر لکه هایی که روی قاب گوشی ایجاد می شوند از نوع چربی هستند. این لکه ها بر اثر عواملی مانند ریختن مواد غذایی یا آلوده بودن دست به چربی به وجود آمده و باید با روش های مناسب، پاک شوند. در ادامه، دو روش متفاوت برای این کار را شرح می دهیم.

استفاده از مایع ظرفشویی و آب

متداول ترین روش پاک کردن انواع لک قاب گوشی، استفاده از مایع ظرفشویی یا دیگر شوینده های معمول مانند صابون به همراه آب است. در صورتی که از آب مقطر برای این کار استفاده کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت؛ چراکه املاح آب معمولی سبب کمی کدرشدگی سطح قاب می شوند.

ابتدا آب را تا دمای نزدیک به 50 درجه گرم کرده و درون یک ظرف نسبتا گود بریزید. سپس، مقداری مایع ظرفشویی را به آب اضافه کنید. محلول را هم بزنید تا به خوبی کف کند. در صورتی که مدت هاست قاب خود را تمیز نکرده اید یا شدت آلودگی آن زیاد است از مایع بیشتری استفاده کنید. سپس قاب گوشی را از آن جدا کرده و چند دقیقه داخل ظرف بگذارید.

در مرحله بعد با استفاده از یک مسواک نرم، شروع به شستن قاب کنید. دقت کنید که همه جای آن را مورد شستشو قرار دهید. پس از آن قاب را با آب سرد ترجیحا مقطر شسته و اجازه دهید که خشک شود. همچنین، می توانید از دستمال های میکروفایبر نیز برای این کار استفاده کنید.

پاک کردن لکه های چربی از روی قاب گوشی

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین دو خاصیت دارد که برای پاک کردن انواع لک قاب گوشی، مفید واقع می شود. اولین خاصیت آن قلیایی بودن و دیگری خاصیت اسکراب یا سایندگی آن است. ترکیب این دو خاصیت، سبب حل شدن لکه های چربی و تراشیده شدن آن ها از روی قاب گوشی می شود.

در این روش ابتدا قاب گوشی را در ظرفی محتوی آب ولرم گذاشته و چند دقیقه صبر کنید. سپس مقداری جوش شیرین روی قاب بریزید و با مسواک یا گوش پاک کن، همه جای آن را تمیز کنید. جوش شیرین، نسبت به مایع ظرفشویی، پاک کنندگی قوی تری دارد. در آخر؛ قاب گوشی خود را با آب شسته و با دستمال تمیز کنید.

پاک کردن لکه لاک از روی قاب گوشی

یکی از لکه هایی که می تواند روی قاب گوشی ایجاد شود، لاک ناخن است. ممکن است قاب گوشی شما به غیر از لکه لاک ایجاد شده، چندان کثیف نباشد. در این حالت سوال این است چگونه لاک را از روی قاب گوشی پاک کنیم بدون اینکه نیازی به شستشوی کامل آن، داشته باشیم. در اینجا، سه روش اصلی را بررسی می کنیم.

استفاده از الکل

به طور کلی، الکل ماده ای مفید برای پاک کردن انواع لک قاب گوشی ازجمله لاک است. برای این منظور، مقداری از آن را روی پارچه میکروفایبر یا پنبه اسپری کرده و سپس روی محل لاک، اعمال کنید. در صورتی که قاب را از گوشی جدا کرده باشید می توانید الکل را مستقیما روی آن اعمال کنید و با استفاده از گوش پاک کن و با حرکات دورانی آن را تمیز کنید.

استفاده از پد استون

استفاده از پد استون در مواقعی که نمی توانید قاب را از روی گوشی جدا کنید، می تواند مفید باشد. برای این کار، دقت داشته باشید که پد را به اندازه ای فشار ندهید که الکل به شکل مایع از آن بیرون بیاید. همچنین، پس از چند دور اعمال استون، آن را با پارچه یا پنبه خشک کنید.

استفاده از پد استون برای پاک کردن لکه از روی قاب گوشی

استفاده از جوش شیرین

همانطور که قبلا هم گفتیم، جوش شیرین یک ماده مفید برای پاک کردن انواع لک قاب گوشی است. مزیت این ماده این است که می توان با کمی دقت آن را به صورت مقطعی نیز روی قاب اعمال کرد؛ بدون اینکه نیازی به جدا کردن آن از گوشی وجود داشته باشد. برای پاک کردن لکه لاک از روی قاب، مقداری جوش شیرین را روی یک مسواک نیمه مرطوب ریخته و روی محل لکه به آرامی و به صورت دورانی، اعمال کنید. پس از پاک شدن لکه، قاب را با یک دستمال میکروفایبر تمیز و خشک کنید.

تمیز کردن قاب ژله ای زرد شده

بسیاری از افراد از قاب ژله ای به دلیل شفافیت آن استفاده می کنند. این شفافیت، سبب می شود که طرح و رنگ خاص گوشی آنها نمایان شده و جلوه داشته باشد. قاب های ژله ای در کنار این مزیت، یک مشکل اساسی دارند و آن این است که به دلایلی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رطوبت دست، زرد می شوند. بازگرداندن رنگ قاب در این حالت، نسبت پاک کردن انواع لک قاب گوشی نسبتا سخت تر است.

برای پاک کردن این لکه از همان روش مایع ظرفشویی و آب به همراه مقداری مایع سفیدکننده استفاده می کنیم. برای این منظور، توجه به نکات زیر الزامی است:

 • از مایع سفیدکننده بسیار قوی استفاده نکنید.
 • غلظت مایع سفیدکننده باید بسیار کم باشد.
 • حتما از دستکش و عینک به هنگام کار با سفیدکننده استفاده کنید.

پاک کردن انواع لک قاب گوشی در یک نگاه

پاک کردن انواع لکه از روی قاب گوشی، روش های متنوعی دارد که بسته به نوع لکه ایجاد شده می توان از آنها استفاده کرد. برای بیشتر لکه ها استفاده از محلول مایع ظرفشویی و آب ولرم، بهترین راهکار است. در صورتی که لکه قوی تر یا کهنه تر باشد، می توان از جوش شیرین برای شستشو استفاده کرد.

برای پاک کردن لکه لاک نیز روش های متفاوتی وجود دارند که مهم ترین آنها اعمال الکل طبی، پد استون و جوش شیرین به صورت نقطه ایست. در نهایت برای از بین بردن زردشدگی قاب های ژله ای نیز باید از سفیدکننده های ضعیف در کنار روش های معمول استفاده کرد.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود