زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهنمای سفر به آستانه اشرفیه

راهنمای سفر به آستانه اشرفیه

راهنمای سفر به آستانه اشرفیه

اگر برنامه سفر به گیلان دارید پیشنهاد می‌کنیم شهر  آستانه اشرفیه را نیز در برنامه سفر خود جای دهید. در مطلب راهنمای سفر به آستانه اشرفیه با اماکن مهم آستانه اشرفیه، سوغات آستانه اشرفیه، بازار هفتگی آستانه اشرفیه آشنا می‌شویم. در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 1. معرفی آستانه اشرفیه
 2. آب وهوای آستانه اشرفیه
 3. مراسم محلی آستانه اشرفیه
 4. سوغات آستانه اشرفیه
 5. اماکن مهم و جاذبه‌های گردشگری آستانه اشرفیه
 6. آرامگاه سید جلال الدین اشرف
 7. پل خشتی تجن گوکه
 8. آرامگاه دکتر معین
 9. پارک ساحلی آستانه اشرفیه
 10. بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه
 11. تالاب و پل چوبی کیاشهر
 12. پارک ملی بوجاق
 13. پارک جنگلی کیاشهر

معرفی آستانه اشرفیه

آستانه اشرفیه در 35 کیلومتری مرکز استان رشت واقع است و فاصله آن تا شهر لاهیجان 7 کیلومتر است. به سبب موقعیت جغرافیایی که دارد و سپیدرود از میان آن می‌گذرد خاک آن از خاک نقاط دیگر استان گیلان حاصخیزتر است و به همین دلیل باغات کشاورزی در این شهر به وفور یافت می‌‌شود.

آستانه اشرفیه در گذشته کوچان نامیده می‌شد. کوچان یعنی محل زندگی کوچ‌ها. کوچ از ساکنان قدیمی گیلان به شمار می‌روند. پس از تدفین پیکر سید جلال‌الدین اشرف در این شهر که نوشته‌اند پسر امام موسی کاظم(ع) بوده، نام آن را به آستانه اشرفیه تبدیل شد.

آب وهوای آستانه اشرفیه

آب وهوای آستانه مانند دیگر نقاط گیلان از نوع اب و هوای معتدل مدیترانه‌ای با رطوبت کمی بیشتر می‌باشد. دربعضی از سالها، چنانچه توده هوای سرد شمال، این ناحیه را تحت تأثیر قرار دهد، نظم واعتدال چند ساله به هم خورده و شدت سرما، زیاد می‌شود.

مراسم محلی آستانه اشرفیه

از مراسم محلی آستانه اشرفیه می‌توان به مراسم چادر واوینی اشاره کرد. مدتی پس از مراسم اسباب واچینی و قبل از عقد، مادر داماد همراه با عمه داماد و چند نفر همسایه و یک نفر خیاط به خانه عروس می‌روند و چادر عقد عروس را برش داده و با نخ کوک می‌زنند. این مراسم برای اعلام نزدیکی جشن عقد و اجازه به عروس که لباس‌هایش را برای مراسم عقد آماده کند.

سوغات آستانه

سوغات آستانه اشرفیه

سوغات آستانه اشرفیه شامل: حصیر بافی، بامبو بافی، مروار بافی، کدوی منقوش، قالی بافی و گلیم بافی، بادام، کدو حلوایی و برنج می‌باشد و از مهمترین آنها می‌توان به بادام و برنج آستانه اشاره کرد.

اماکن مهم و جاذبه‌های گردشگری آستانه اشرفیه

آستانه اشرفیه علاوه براینکه شهری زیارتی محسوب می‌شود به دلیل جاذبه‌های گردشگری خود به شهری سیاحتی نیز تبدیل شده است. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به پل خشتی تجن گوکه، پارک ساحلی، بازار هفتگی، پارک ملی بوجاق، پارک جنگلی کیاشهر، تالاب و پل چوبی کیاشهر اشاره نمود.

سید جلال الدین اشرف

آرامگاه سید جلال الدین اشرف

سید جلال الدین اشرف در شهرستان آستانه اشرفیه واقع در 35 کیلومتری شهر رشت مدفون است. بارگاه سید جلال از قدیم‌الایام پذیرای گردشگران بومی وغیر بومی که به قصد زیارت به شهرستان آستانه اشرفیه سفر می‌کردند بوده است. این بارگاه از نظر موقعیت جغرافیایی در مرکز شهر آستانه اشرفیه واقع شده و یکی از عوامل پیشرفت شهرستان شده‌است.
مسئولان شهرستان آستانه اشرفیه برای توسعه این حرم طرحی موسوم به طرح حرم را برنامه‌ریزی نمودند که طی آن با گسترش حرم شهرستان به یکی از بزرگترین نقاط سیاحتی، زیارتی استان شود. هم اکنون آستانه اشرفیه چهارمین شهر مذهبی ایران از این نظر می‌باشد.

پل خشتی تجن گوکه

پل خشتی تجن گوکه

این پل در دهکده تجن گوکه از توابع لاهیجان قرار داد و دارای دو چشمه با طاق جناقی است. در پایه‌های میانی و جانبی پل اتاقک‌های کوچکی برای بیتوته‌ی کاروانیان احداث شده بود. طول پل 60 متر و عرض آن 4/25 و ارتفاع کلی آن بیش از 5/7 متر است. مصالح به کار رفته در این پل آجر، سنگ و ملات ساروج است. این پل در زمان قاجاریه ساخته شده است.

آرامگاه دکتر معین

آرامگاه دکتر معین

آرامگاه دکتر معین در زادگاهش آستانه اشرفیه در میان پارک زیبایی در مرکز شهر در استان گیلان واقع شده است. دکتر محمد معین مولف فرهنگ معین یکی از معتبرترین کتاب‌های مرجع زبان فارسی می‌باشد.

پارک ساحلی آستانه اشرفیه

پارک ساحلی آستانه اشرفیه

آستانه اشرفیه علاوه براینکه شهری زیارتی محسوب می‌شود به دلیل جاذبه‌های گردشگری خود به شهری سیاحتی نیز تبدیل شده است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به پارک ساحلی آن اشاره نمود.
پارک ساحلی آستانه اشرفیه در کنار رود خانه سپید رود بنا شده است همجواری این پارک با رود خانه سپید رود جلوه ای زیبا به این فضا بخشیده است که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌نماید. از امکانات این پارک میتوان به نماز خانه ، پارک بازی برای کودکان , و جایگاهای ورزشی برای بانوان و آقایان اشاره کرد.

بازار هفتگی آستانه

بازار هفتگی آستانه اشرفیه

در گذشته روزهای بازار این شهر فقط پنجشنبه‌ها بود اما پس از ورود محمدرضا شاه پهلوی به دستور وی دوشنبه نیز روز بازار این شهر شد. بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه در روزهای دوشنبه و پنج شنبه تشکیل می‌شود و از بازارهای پر رونق و درجه اول گیلان است. در این بازار هفتگی محصولات منطقه مخصوصاً برنج، کنف ، ابریشم و بادام زمینی توسط تولیدکنندگان یا خریداران عمده محلی در بازار عرضه می‌شود و بدین ترتیب می‌توان گفت که فروش از تولید به مصرف در بازارهای آستانه اشرفیه تحقق پیدا می‌کند. در بازار هفتگی آستانه اغلب فروشندگان از شرق گیلان به آستانه روی می‌آورند و معاملات برنج بطور دائم صورت می‌گیرد و کالاهای گوناگون صنایع دستی مخصوصاً ساخته‌های حصیری به فروش می‌رسد.
تعداد فروشندگان زن در این بازارهای هفتگی قابل توجه است. اغلب آنها کالاهایی از قبیل مرغ، تخم مرغ، صنایع دستی و انواع سبزی‌ها را به بازار عرضه می‌کنند.

تالاب کیاشهر

تالاب و پل چوبی کیاشهر

بندر کیاشهر ، در فاصله 17 کیلومتری آستانه و حدود 50 کیلومتری شهر رشت قرار دارد. از جمله مناطق زیبای شهر آستانه و استان گیلان، تالاب و پل چوبی کیاشهر است که مردم زیادی از این پل زیبا دیدن می‌کنند.
در شمال بندر کیاشهر، پارک جنگلی زیبایی قرار گرفته که درختان چندین ساله آن جاذبه گردشگری بالایی به منطقه داده است. و یکی از بهترین مکان تفریحی این بندر پل چوبی است که به طول یک کیلومتر از وسط تالاب بین‌المللی بوجاق عبور کرده تا به ساحل دریا برسد. پل چوبی در نزدیکی پارک جنگلی کیاشهر قرار دارد و از میان تالاب ملی بوجاق میگذرد، طول این پل حدود هفتصد مترو عرض آن دو نیم متر میباشد که پارک جنگلی کیاشهر را به ساحل متصل کرده و منظره شگفتی را در میان نی زار‌های تالاب برای بازدید کنندگان خلق میکند.

تالاب کیاشهر

از دیدنی‌ها و سرگرمی‌های پل چوبی می‌توان به قایق سواری در میان تالاب و نی زارها اشاره نمود که شغلی فصلی را برای این مردم فراهم ساخته است و همچنین در انتهای پل و در ساحل برای رفاه حال گردشگران امکاناتی همچون نمازخانه ، پارک کودک ونمایشگاه صنایع دستیو آلاچیق‌های خانوادگی فراهم شده است همچنین پیست موتورسواری بندر کیاشهر نیز در قسمتی از ساحل دریا ساخته شده است.

ماسه‌ای بودن ساحل زیبای بندر کیاشهر باعث شده که این ساحل از بهترین مکان‌ها برای شنا به شمار رود و هرساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.  گذر از پل چوبی در محدوده تالاب کیاشهر تصویری متفاوت از زندگی روزمره را به گردشگران القا می‌کند به طوری که انسان در آن خود را متعلق به محیط پیرامونش می‌داند و در سمت غرب رودخانه سفیدرود شاهد مناظر بدیع از تعامل حیوان و طبیعت هستیم حیواناتی مانند گاومیش، اسب و گاو به شکل طبیعی در این مناطق طبیعت گذرانی می‌کنند.

تالاب بندر کیاشهر
نمای کلی از تالاب کیاشهر

همجواری دریا، تالاب، جنگل، منطقه حفاظت شده بوجاق، سبب خلق چشم‌اندازهای طبیعی زیبایی در این شهر شده است که سبب گردیده است هر ساله علاقه‌مندان و گردشگران از تمام نقاط کشور برای دیدار از این پل و دیگر جذابیت‌های گردشگری کیاشهر به این شهر سفر می‌کنند.

پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق

بوجاق به‌عنوان نخستین پارک ملی خشکی ـ دریایی ایران با وسعت 3477 هکتاری در جوار بندر کیاشهر و زیباکنار قرار گرفته است. این تالاب بین‌المللی مصب سپیدرود است. سپیدرودی که پس از طی صدها کیلومتر از کردستان تا کاسپین بارها نام عوض می‌کند و پس از بی‌شمار نام‌های محلی«سرخ‌رود» می‌شود و سرانجام با نام «سپیدرود» در بوجاق به دریاچه خزر می‌ریزد. بوجاق زیستگاه شگفت‌انگیزی برای ماهیان گوناگون، دوزیستان، میگوها، پرندگان و پستانداران است.

پرندگاه پارک ملی بوجاق
پرندگان پارک ملی بوجاق

از پرندگان مهم پارک ملی بوجاق می‌توان غاز خاکستری، عروس غاز، فلامینگو، پلیکان پا‌خاکستری، اگرت بزرگ، گاوچرانک، کله سبز، اردک ارده‌ای، قوی گنگ، قوی فریادکش، سنقر تالابی، اردک سر حنایی، گیلار و زنگوله‌بال را نام برد.
همچنین در میان گونه‌های گیاهی پارک ملی بوجاق نی، لویی، تمشک، عدسک آبی، تراپا (سه کوله خیز)، کلونی درختچه‌های گز، توسکا، انار و سازو قابل مشاهده هستند.

پارک جنگلی کیاشهر

پارک جنگلی کیاشهر

این پارک از شمال به اراضی سایت گردشگری ساحل کیاشهر، از جنوب به بافت شهری، از شرق به دهکده ساحلی و از غرب به نهالستان کیاشهر منتهی می‌شود. عمده پوشش گیاهی این پارک از درختان توسکای ساحلی تشکیل شده است که به طور خالص و یکنواخت در سطح پارک در مجاورت جاده و مزارع برنج قرار دارند. در برخی از نقاط آن نیز گیاهان بالا رونده با ساقه‌های در هم پیچیده ضمن ایجاد زیبایی وحشی، نمایی از جنگل طبیعی و چشم نواز را به وجود آورده است.

قرارگیری پارک جنگلی کیاشهر در کنار مرداب طبیعی، پل چوبی و ساحل دریا منظره ای جذاب و دلپذیر را به وجود آورده است که مسافران و گردشگران می توانند ساعاتی خوش را در آن بگذرانند. این همجواری جنگل، مرداب و دریا مجموعه‌ای از زیبایی های طبیعی را در این منطقه به وجود آورده است.

کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود