زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

8 بیابان بی نظیر که باید در طول زندگی حتما آنها را ببینید

8 بیابان بی نظیر که باید در طول زندگی حتما آنها را ببینید

8 بیابان بی نظیر که باید در طول زندگی حتما آنها را ببینید

آیا یک بیابان یا کویر را از نزدیک دیده اید؟ احتمالاً وقتی به بیایان فکر می کنید تصویر شما چیزی مثل شن، خورشید، سنگ ها و گرما است. این سیاره شامل طیف وسیعی از مناظر بیابانی است که شامل همه چیز از قبیل تپه های شن و ماسه و ساختگی های سنگ تا زمین های بی نظیر و حتی یخ می شود. 8 بیایان بی نظیر که باید در طول زندگی حتما آنها را ببینید.

سالاردو ییونی، بولیوی

1. سالاردو ییونی، بولیوی - Salar de Uyuni, Bolivia

بزرگترین صحرای نمک جهان بنام سالاردو ییونی (Salar de Uyuni) در بولیوی واقع در دامنه کوه آند جای گرفته است. در طول سالیان متمادی، دریاچه نمک واقع در این منطقه، خشک شد و مساحت 4086 مترمربعی آن با نمک سفید پوشیده شد

همچنین یک لایه نازک از آب در فصل مرطوب سطح آن را پوشش می دهد. این لایه یک اثر کاملا آینه ای را بر روی سطح بستر ایجاد می کند و سبب شکل گیری بزرگترین آینه دنیا می شود.

صحرای بزرگ آفریقا

2. صحرای بزرگ آفریقا - Sahara, Africa

صحرای (Sahara) بزرگ آفریقا بزرگ ترین صحرای گرم جهان در شمال آفریقا با مساحتی حدود 9 میلیون کیلومتر مربع و قدمتی معادل دو و نیم میلیون سال واقع شده است.

صحرای بزرگ آفریقا بزرگترین بیابان گرم (یعنی بیابان سنتی) جهان به شمار می آید. این منطقه در شمال آفریقا واقع شده و عمدتا از صخره های سنگی تشکیل شده است، اما "دریای ماسه" (مناطق بزرگ پوشیده شده با تپه های ماسه ای) شما را با عظمت و شکوه این منطقه آشنا ساخته و حتی برخی از تپه های آن بیش از 150 متر ارتفاع دارند.

بیابان موهاوی، شمال آمریکا

3. بیابان موهاوی، شمال آمریکا - Mojave Desert, North America

بیابان موهاوی (Mojave Desert) به طور کلی در کالیفرنیا و نوادا قرار گرفته، اما بخش هایی از آن به یوتا و آریزونا نیز رسوخ کرده است. کویر Mojave تقریبا 25،000 مایل مربع را پوشش می دهد و خشک ترین کویر شمال امریکا است.

موهاوی دارای پوشش گیاهی اندکی است اما درخت جاوشوا که مشهورترین پوشش گیاهی آن است تنها در این منطقه رشد می کند. درختان همانند دیده بانانی بر روی این چشم انداز سنگی ایستاده اند.

ویژگی های زمین شناسی مانند حوضچه های نمک، دره ها و حوضه رودخانه ها، نتیجه وجود رشته کوه های مختلفی است که در بیابان گسترش یافته و صخره های ضمختی با رنگ نارنجی و قرمز را ایجاد نموده اند.

بیابان نامیب، نامیبیا

4. بیابان نامیب، نامیبیا - Namib, Namibia

بیابان ساحلی جنوب آفریقا، نامیب (Namib) نام دارد که وسعت 1،200 مایل را پوشش می دهد و بعضی آن را قدیمی ترین بیابان جهان می دانند. دریای ماسه آن دارای تپه های شنی صورتی رنگ و نارنجی است که می توانند به ارتفاع 980 پا برسند و دارای یکی از بزرگترین ریگ های روان می باشد.

بیابان موج، آریزونا

5. بیابان موج، آریزونا - The Wave, Arizona

شکل ماسه سنگی معروف به (Wave) یکی از، رویاهای هر عکاسی است. سنگاب های Wave که در بخش شمالی Coyote Buttes در آریزونا، بین پاریا کانیون و بنای یادبود ملی صخره های ورمیلیون قرار گرفته الگوهای الهام بخش و جذابی را ایجاد می کنند.

کویر سفید، مصر

6. کویر سفید، مصر - The White Desert, Egypt

صحرای بیضاء یا کویر سفید (White Desert) یک پارک ملی در مصر است که چند ساعت از قاهره فاصله دارد. به لطف چشم انداز سنگ گچ و صخره های کلسیمی آن که توسط ماسه سنگ و فرسایش شکل گرفته اند، کویر سفید دقیقا همانند قطعه ای از یک سیاره دیگر به نظر می رسد. در ظهر، این کویر کاملا سفید و یک دست است. اما در غروب خورشید مانند طلا می درخشد.

کویر شن های سفید

7. کویر شن های سفید، نیومکزیکو - White Sands, New Mexico

کویر شنی سفید در نیومکزیکو، یک دریای درخشان از ریگ های روان سنگ گچ کاملا سفید و برفی تحت عنوان تاریخچه ملی (White Sands) نیومکزیکو شناخته می شود.

در شمال کویر Chihuahuan، این بخش ماسه ای سفید، وسعتی برابر با 275 مایل مربع را پوشش می دهد و بزرگترین سطحی از زمین است که توسط سنگ گچ پوشیده شده.

این کویر جذاب و دیدنی زمانی به وجود آمد که دریای کم عمق واقع در این منطقه میلیون ها سال پیش، خشک شد و از بین رفت. با توجه به ترکیب معدنی این ناحیه، لمس شن و ماسه آن احساس خوبی به شما می دهد.

تاندرای قطبی

8. تاندرای قطبی

تاندرای قطبی (Tundra) در قسمت هایی از کانادا، آلاسکا، روسیه، سیبری، اسکاندیناوی قرار دارد. هر چند تاندرای قطبی از یخ تشکیل شده است، اما به دلیل بارش اندک سالانه، به نحو شگفت آوری شبیه به یک صحرا است.

به دلیل وجود خاک های یخ زده موجود در لایه های منجمد این منطقه، برخی گیاهان در آن رشد می کنند (تقریبا 100 روز در سال). در هر تابستان یک لایه نازک از این لایه های عمیق منجمد بر اثر گرما ذوب می شود و رطوبت لازم را برای رشد و جوانه زدن برخی گیاهان فراهم می آورد.

کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود