زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چند نکته برای برنامه ریزی سفر موفق

چند نکته برای برنامه ریزی سفر موفق

چند نکته برای برنامه ریزی سفر موفق

اگر برنامه سفر داشته باشید، فرقی نمی کند در قالب تورهای مسافرتی باشد یا نه، سفر 1 روزه باشد یا سفر چند روزه، مهم این است که برای لذت بردن از سفر، برنامه ریزی داشته باشید. برای اینکه یک برنامه سفر موفق داشته باشید باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. در این مطلب می خواهیم با چند نکته برای برنامه ریزی سفر موفق آشنا شویم.

یک برنامه‌ سفر موفق دو بخش دارد: قسمت اول بخش تعاملی سفر است و بخش دوم درباره ی دستاوردهای سفر. پس اگر می خواهید به سفر بروید و از درد بی برنامگی در سفر رنج نبرید، حتما این مطلب را بخوانید و از آن لذت ببرید.

چطور یک برنامه سفر موفق داشته باشیم؟

چطور می شود یک سفر موفقیت آمیز داشت؟ یکی از راه های آن برنامه ریزی دقیق برای چند روزی است که در سفرتان پیش رو دارید.

1. برای لذت بردن از سفر به انگیزه تان از سفر فکر کنید

اولین و شاید مهم‌ترین قدم برای داشتن یک برنامه سفر موفق و لذت بردن از سفر، فکر کردن به انگیزه ی سفر است. یعنی به سوالاتی از این دست با دقت و صداقت کامل پاسخ دهیم:

  • آیا از شلوغی و همهمه ی زندگی روزمزه خسته شده ام و قصد استراحت دارم؟
  • آیا می خواهم با کم تحرکی مقابله کنم؟
  • آیا قصد معاشرت بیش تر و دوست یابی دارم؟
  • آیا دنبال لذت های بصری و عکاسی هستم؟
  • آیا دنبال آشنای با فرهنگ ها و سبک زندگی ها هستم؟
  • ایا دلم ماجراجویی می خواهد؟

پاسخ دقیق به این سوالات نوع سفر تعیین می کند. مثلا، اگر قصد دوست یابی داریم سفر با تور گزینه ی مناسبی ست، اما اگر از همهمه و سروصدا فراری ایم، وقت گذرانی در تور شاید چندان مناسب حال مان نباشد

اگر از کم تحرکی شاکی ایم، پس سفر پرتحرکی مثل پیاده روی در طبیعت گزینه ی بهتری است، اما اگر زندگی معمولی پرتحرکی داریم و قصدمان لم دادن است، پس سفر ویلایی و یک جا نشستن بهترین انتخاب است.

2. همسفرها را با دقت انتخاب کنیم

بعد از این که انگیزه ی شخصی‌ را از سفر مشخص کردیم، وقت انتخاب همسفر است. با دیگران صحبت کنیم و توانایی ها و علاقمندی های اطرافیان تان را در نظر بگیریم تا هم فکرها و هم توان ها را برای سفر برگزینیم.

به عنوان مثال، اگر قصد یک سفر پر تحرک در طبیعت‌ و پیاده روی طولانی و کوله کشی را داری، مادربزرگ پیرمان همسفر مناسبی نیست، هر چند که با او خیلی خوش بگذرد. اگر قصدمان عکاسی است، پس باید در مسیر زیاد توقف کنید تا بتوانیم خوب ببنیم و خوب ثبت کنیم.

پس آدم های کم حوصله که می خواهند سریع به مقصد برسند و وقت گذاشتن برای عکاسی به نظرشان کار بی نمکی است را همراه خود نکنیم.

همسفر خوب، همدل و همراه یکی از مهم ترین فاکتورها برای یک سفر موفق و راز لذت بردن از سفر است. انتخاب همسفر مانند انتخاب شریک زندگیست، دقت کنیم.

3. رودربایستی را کنار بگذاریم

در ایده آل ترین حالت، همسفران مان از سفر همان نیتی را دارند که ما داریم. می خواهند همان قدر پول خرج کنند که ما قرار است خرج کنیم.

به معاشرت، پیاده روی، عکاسی، توقف، خندیدن، ساختمان موزه دیدن و ماجراجویی همان قدر اشتیاق نشان می دهند که ما و بالاخره برای سفر همان روزهایی را خالی دارند که ما. اگر این طور است پس باید بگوییم خوش بحال مان.

اگر درباره ی هر کدام از این ها حتی کمی هم شک داریم، بهتر است حتما قبل از سفر قید رودربایستی را بزنید و با همراهان صحبت کنید. این طوری در طول سفر مشکلی پیش نمی آید و به همه خوش می گذرد.

اگر هم برای انتخاب همسفر آن قدرها دست مان باز نیست (مثلا باید با خانواده سفر کنیم) حتما قبل از سفر سنگ های مان را وا بکنیم و برای خودمان زمان ها و فضاهای شخصی طلب کنیم. البته باید به دیگران هم حق گفتن و داشتن این آزادی ها را هم بدهیم.

4. همسفر خوبی باشیم

خب! حرف های مان را زدیم و سنگ های مان را با دیگران وا کندیم، اما یادمان باشد که فقط خواسته های شخص من مهم نیستند، بلکه سفر یک کار تیمی است که روحیه ی جمعی می خواهد. همان قدر که از دیگران انتظار داریم به ما و خواسته های مان احترام بگذارند، ما هم باید چنین باشیم.

خوب بشنویم، به روحیات همسفران مان دقت کنیم، به آزادی عمل آن ها احترام بگذاریم و زورگو نباشیم.

اگر به‌ قصد رقص و پایکوبی و جیغ و‌ هوار سفر می کنید، به یاد داشته باشید همه مثل شما نیستند و برای این کارها به سفر نیامده اند. اگر به دنبال سکوت و آرامش هستیم، شاید در خانواده یا تور کسی اهل شلوغ بازی ست.

پس به زور کسی را مجبور نکنیم آن طوری که به ما خوش می گذرد، خوش بگذراند. تعامل کنیم تا به یک نقطه ی تعادل برسیم. یعنی، لازم است همراه باشیم تا دیگران هم با ما همراهی کنند.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود