زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

هاستل چیست؟ اقامت ارزان و کاهش هزینه سفر

هاستل چیست؟ اقامت ارزان و کاهش هزینه سفر

هاستل چیست؟ اقامت ارزان و کاهش هزینه سفر

افرادی زیادی که به کشورهای مختلف سفر می کنند، به فکر پایین آوردن هزینه سفر اند و به احتمال زیاد با اقامت ارزان در هاستل آشنا هستند. برای برخی از سفرها، انتخاب هاستل مناسب یکی از راه های کم کردن هزینه سفر است.

اما اغلب در مورد هتل ارزان (هاستل) اطلاعات کم و محدودی دارند. در این مطلب از سایت زوم لایف می خواهیم بدانیم هاستل چیست و این اقامتگاه های ارزان را بشناسیم.

آنچه در ادامه می خوانید:

 1. هاستل چیست؟
 2. هاستل، اقامت ارزان
 3. کارت عضویت هاستل
 4. ویژگی اقامت در هاستل
 5. هزینه اقامت در هاستل
 6. چطور در هاستل اتاق رزرو کنیم؟
 7. هاستل در ایران
 8. مزایای هاستل
 9. معایب هاستل

1. هاستل چیست؟

هاستل یک هتل ارزان است! خوابگاه مسافری یا هاستل (Hostel) که می توان آن را مهمانپذیر نیز نامید نوعی مکان اقامت ارزان قیمت است. معمولاً هر مسافر دارای یک تخت است که در یک اتاق مشترک با تعداد دیگری از میهمانان قرار گرفته است. معمولاً امکانات بهداشتی (حمام و توالت) و نیز آشپزخانه در بیرون از اتاق ها قرار دارند و بصورت اشتراکی مورد استفاده قرار می گیرند.

اقامت در هاستل به افراد زیر توصیه می شود:

 • افرادی که به هزینه ی سفر بیش از ابعاد دیگر توجه می کنند.
 • آنهایی که تنها سفر می کنند.
 • گردشگرانی که به دنبال تجاربی در خارج از محل اقامت خود هستند و تنها برای استراحت شبانه از اقامتگاه خود استفاده می کنند.
هاستل در بارسلونا
هاستل زاراگوزا در بارسلونا، اسپانیا - Zaragoza Hostel in Barcelona, Spain

2. هاستل، اقامت ارزان

هاستل یا هوستل محل خواب ارزان قیمتی است که تخت های یک اتاق را به شما اجاره می دهد و در واقع یک اتاق بین چند نفر به صورت مشترک استفاده می شود. در اتاق ها معمولاً بین 2 تا 8 تخت وجود دارد.

اگر قصد سفر دارید و می خواهید در هاستل اقامت کنید باید بدانید که هاستل ها از نظر امکانات هیچ چیزی از هتل ها کم ندارند و تنها چیزی که قیمت اقامت در هاستل را پایین می آورد، استفاده همزمان چند مسافر از یک اتاق است.

هاستل های معتبر دارای اتحادیه بین المللی به آدرس اینترنتی hihostels.com هستند و به مسافران و جهانگردانی که بدنبال هتل ارزان هستند در سراسر شهرهای کشورهای مختلف جهان خدمات می دهند.

هاستل در بانکوک
نمایی از هاستل چاو در بانکوک، تایلند - Chao Hostel, Bangkok, Thailand

3. کارت عضویت هاستل

اگر هاستل شما عضو اتحادیه بین المللی هاستل داران در سایت باشد، شما می توانید از هر یک از هاستل های زیر نظر این اتحادیه یک کارت عضویت دریافت کرده و از 4000 هاستل عضو این اتحادیه در سراسر دنیا از تخفیف قابل توجهی در قیمت هاستل ها برخوردار شوید.

این کارت به ارزش تقریبی 24 دلار است و به نام شما صادر می شود و به شما تخفیفی بین 15 تا 20 درصد در قیمت هاستل های عضو این اتحادیه در سراسر دنیا ارائه می دهد. همچنین اگر بیشتر از 10 شب در یک هاستل قصد اقامت دارید می توانید از صاحب هاستل یک تخفیف بیشتری هم برای اقامت طولانی مدت خود دریافت کنید.

هاستل در توکیو
هاستل خواسان در توکیو، ژاپن - Khaosan Hostel, Tokyo, Japan

4. ویژگی اقامت ارزان در هاستل

اقامت در هاستل از این نظر قابل توجه است که شما به راحتی با افرادی از کشورهای دیگر هم اتاق می شوید و می توانید دوستان بسیار زیادی را در کشورهای دیگر پیدا کنید و حتی قرار سفر بعدی را برای کشور آنها تنظیم کنید! چون اکثر توریست های جوان دنیا برای اقامت ارزان به هاستل می آیند و ارتباط مستقیم و نزدیکی باهم دارند.

به همین دلیل امکان پیدا کردن دوستان صمیمی و نزدیکی از همه دنیا برای شما فراهم می شود و از آنجایی که همه توریست هستند می توانید در بعضی از قسمت های سفر با آنها همسفر بشوید و با تقسیم کردن هزینه سفر باز هم در پول مصرفی خود در حین سفر صرفه جویی عمده نمایید.

استفاده از هاستل ها در خارج از کشور بدلیل اقامت ارزان، موارد خوبی برای افراد کلاهبردار و سارق می باشد. به همین دلیل قابل ذکر است برای استفاده از هاستل ها موارد امنیتی از جمله پنهان کردن وجه نقد و لوازم گرانقیمت و مدارک شناسایی خود را در نظر داشته باشید. و حتی المکان از هاستل های غیر معتبر استفاده ننماید.

هاستل ها بر خلاف هتل ها دارای امکانات پخت و پز در آشپزخانه بوده و همه نوع وسیله طبخ مانند اجاق گاز، فر خوراک پزی، مایکروویو، توستر نان، قابلمه، ماهیتابه، بشقاب، قاشق و چنگال و لیوان و غیره در آنها برای آشپزی و غذا خوردن وجود دارد.

در کل استفاده از توالت و حمام و آشپزخانه در هاستل ها مشترک می باشد علاوه بر اینکه این مکان ها هم کاملا تمیز هستند.

هاستل در استانبول
هاستل پلانت پاپریکا در استانبول، ترکیه - Planet Paprika Hostel, Istanbul, Turkey

5. هزینه اقامت در هاستل

قیمت یک شب اقامت در هاستل های اروپایی برای هر نفر بین 15 تا 20 دلار متفاوت است و برای کشورهای آسیایی یا آمریکای لاتین به شبی 5 دلار هم می رسد. البته قیمت اتاق های خصوصی یا Private کمی بیشتر است. اتاق های خصوصی گزینه بهتری برای متاهل ها است.

اتاق های خصوصی هاستل ها در مقایسه با هتل های شبی 100 تا 150 دلار واقعا به صرفه است، همچنین در هتل شما امکان پخت و پز ندارید و مجبورید از غذاهای بیرون نیز استفاده کنید که آن هم هزینه سفر شما را باز بالا می برد.

ولی در هاستل شما می توانید مواد اولیه ارزان را از سوپرمارکت ها تهیه کرده و با استفاده از قابلمه و ظروفی که در آشپزخانه هاستل ها مهیا می باشد، خودتان در هاستل غذای مورد علاقه خود را بپزید و حتی باقیمانده آنرا برای فردا در یخچال هاستل نگهداری نمایید.

6. چطور در هاستل اتاق رزرو کنیم؟

از طریق اینترنت به راحتی می توانید در هاستل اتاق رزرو کنید. یک هاستل در هر شهر از هر کشوری که بخواهید پیدا کنید و سپس با تلفن زدن به آن، اتاق مورد نظر خود را رزرو کنید و برای این کار نیاز به پرداخت پول از طریق کارت اعتباری بین المللی ویزا کارت یا مسترکارت نمی باشد و همین بزرگترین مزیت آن برای ما ایرانیان است که تحریم بانکی بین المللی هستیم.

مشخصات تمام هاستل های دنیا در یکی از این چهار سایت زیر موجود است:

http://www.hihostels.com
http://www.hostels.com
http://www.hostelworld.com
https://www.booking.com

نکته: اغلب صاحبان هاستل شب ها را در آن سپری نمی کنند و هاستل کاملا در اختیار مهمانان آن است. بنابراین اگر دیر هنگام به شهر مورد نظر خود می رسید باید از مسئول هاستل بسته به نوع امکانات آن، محل قرار گرفتن کلید اتاق یا رمز عبور باز کردن درب اتاقی که رزرو کرده اید را از وی بپرسید تا موقع ورود به هاستل دچار مشکل پشت در ماندن نشوید.

هاستل در ایران
مهمانپذیر خزر در شهرستان مرزی بیله سوار استان اردیبل

7. هاستل در ایران

در ایران به مکان های اقامتی ارزان قیمت شبانه روزی، مهانخانه، مهمانپذیر و نیز مسافرخانه گفته می شود. در نیمه اول قرن چهاردهم خورشیدی، ساخت مسافرخانه های ارزان قیمت در شهرهای مختلف ایران گسترش یافت و در شهرهای مختلف این مکانها، در میادین اصلی شهر، دروازه های ورودی و نیز در مجاورت گاراژهای مسافرتی ساخته شدند.

در دهه های اخیر به دلیل کاهش ورود توریست ها به ایران، تقاضا برای اقامت در هاستل کاهش پیدا کرده و در عوض علاقه بیشتری به ساخت و اقامت در هتل به وجود آمده است. به همین دلیل، بسیاری از مسافرخانه های قدیمی تغییر کاربری داده اند. در دوره های قدیمی تر، کاروانسراها نقش مهمانخانه را بر عهده داشته اند.

8. مزایای هاستل

 • قیمت آن نسبت به هتل ها، بسیار ارزان تر است.
 • محیط های مشترک و حضور تعداد زیادی از مسافران به شما امکان برقراری ارتباطات اجتماعی را می دهد.
 • در برخی از آنها رویدادهای اجتماعی سازمان یافته ای برگزار می شود. همچون تماشای مسابقات در کنار یکدیگر و یا مراسمی مانند شب یلدا در ایران.
 • معمولا بر اساس محیط فرهنگی موجود شکل می گیرند و لمس عوامل فرهنگی مقصد را برای شما ممکن می کنند.

9. معایب هاستل

 • اگر صرفا به دنبال اقامت ارزان هستید ممکن است مجبور شوید در استفاده از اتاق با افراد دیگر شریک شوید. البته به خاطر داشته باشید استفاده از اتاق خصوصی در این نوع اقامت نسبت به هتل ارزانتر است.
 • به احتمال زیاد نظافت این نوع اقامتگاه ها نمی تواند با نظافت هتل ها برابری کند و کمبود آن حس می شود. بنابراین در صورت نیاز باید  خودتان دست به کار شوید و محیط اطرافتان را تمیز کنید.
 • سکوت و آرامش آنقدرها هم رعایت نمی شود و گاهی ممکن است سر و صدا اذیتتان کند.
 • امنیت کمتری نسبت به هتل ها دارند. اما فاقد امنیت هم نیستند.
کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (3)
 1. فرهاد ترابی در 30 دی 1401
  سلام خسته نباشید
  آقای ترابی ناشنوا هستم
  هاستل تهران یک ماه میخواهم ارزانترین میخواهد هزینه چقدر
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 4 بهمن 1401

   سلام، آقای ترابی به سایت‌هایی که در حوزه رزرو هتل و هاستل فعالیت می‌کنند مراجعه کنید.

   پاسخ
 2. حمیدرضا در 12 آبان 1399
  سلام به نظر من هاستل جای بسیار بهتری نسبت به هتله برای افرادی که مثل من عاشق معاشرت هستن شما میتونید با افراد دیگر کشور ها اشنا بشید و همچنین میتونید همسفر پیدا کنید من در فکر دارم که با ماشین تمام شینگن رو گشت بزنم و قطعا در هاستل اقامت میکنم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 12 آبان 1399

   سلام، بله یکی از لذت‌های اقامت در هاستل هم‌صحبت شدن با افرادی است که به تبادل اطلاعات و صحبت درباره خودشان و کشورشان علاقه‌مند هستند.

   پاسخ
 3. هورا در 4 اردیبهشت 1399
  با کرونایی که وجود داره دیگه خیلی سخت میشه ارزون سفر کرد، چقدر حیف شد
  پاسخ