زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه بر اساس نیازهای کودک به او نظم و انضباط بیاموزیم؟

چگونه بر اساس نیازهای کودک به او نظم و انضباط بیاموزیم؟

چگونه بر اساس نیازهای کودک به او نظم و انضباط بیاموزیم؟

اثربخشی انضباط را بر اساس نیازهای کودک خود افزایش دهید. آیا تا بحال دیده‌اید که دو کودک از یک خانواده ممکن است چقدر متفاوت باشند؟ یکی از آنها ممکن است یک کودک شاد و آسان‌گیر باشد که مشتاق خوشحال کردن است و دیگری ممکن است بداخلاق، جسور و به دنبال توجه باشد. واضح است که تفاوت رفتارها همیشه به دلیل محیط نیست. هر کودکی با خلق‌وخویی منحصربفرد متولد می‌شود. مهم است که استراتژی‌های انضباطی خود را با توجه به نیازهای شخصی کودک به او یاد دهید.

آموزش انصباط به کودک

صفاتی که خلق‌وخو را می‌سازند

مزاج و خلق‌وخو کمی با شخصیت متفاوت است. شخصیت یک کودک شامل چیزهایی مانند هوش و توانایی‌های اوست. خلق‌وخو و مزاج تنها به صفاتی که با آنها متولد می‌شود مربوط می‌شود. پژوهشگران متوجه شده‌اند که خلق‌وخوی یک کودک از ۹ صفت متفاوت تشکیل می‌شود:

 • سطح فعالیت: آیا کودک شما در مقایسه با دیگر کودکان همسن خود فعالیت خیلی زیاد، متوسط و یا عدم فعالیت دارد؟
 • قاعده‌مند بودن: آیا کودک شما یک تمایل طبیعی برای داشتن یک روتین دارد؟ آیا کودک شما می‌خواهد در زمان مشخصی از روز غذا بخورد و بخوابد؟
 • نزدیک شدن و یا رها کردن: آیا کودک شما از امتحان کردن چیزهای جدید و ملاقات با افراد جدید لذت می‌برد؟ و یا آیا هنگامی که با موقعیت جدید مواجه می‌شود او ترجیح می‌دهد که عقب بایستد و مشاهده‌کننده باشد؟
 • قابلیت انطباق: کودک شما با چه سرعتی با تغییرات هماهنگ می‌شود؟ آیا او سریع با شرایط هماهنگ می‌شود و یا اگر برنامه‌اش تغییر یافت، ناراحت می‌شود؟
 • شدت عکس‌العمل: زمانی‌که شرایط مثبت یا منفی را تجربه می‌کند، به چه اندازه واکنش احساسی از خودش نشان می‌دهد؟
 • آستانه پاسخ: کودک شما چطور به محرک‌های حسی مانند مزه‌ها، بافت‌ها، بوها و صداها پاسخ می‌دهد؟
 • قابلیت حواس‌پرتی: آیا کودک شما می‌تواند روی یک کار متمرکز بماند و یا با صداها و یا اتفاقات اطرافش به‌راحتی حواسش پرت می‌شود؟
 • میزان توجه و ثبات: آیا کودک شما قادر است که تا زمان اتمام یک وظیفه روی آن کار کند و یا ترجیح می‌دهد که آن را رها کند و یا هنگام اتمام کار، علاقه‌اش را از دست می‌دهد؟ او انتقال از یک کار به کار دیگر را چطور مدیریت می‌کند؟
 • کیفیت حالات: به‌طور متوسط، آیا کودک شما در حال خوبی است و یا حال او بر اثر اتفاقاتی که اطراف او می‌افتد، اغلب تغییر می‌کند؟

آموزش نظم و انصباط به کودک

دسته‌های خلق‌وخو

براساس این صفات، پژوهشگران کودکان را در سه دسته اصلی جای می‌دهند. با این حال آنها اعلام کرده‌اند که حدود 35٪ کودکان در هیچ‌یک از این دسته‌های جای نمی‌گیرند و ترکیبی از اینها هستند.

 • راحت و یا انعطاف‌پذیر (40٪): کودکانی که «آسان‌گیر» هستند، باثبات‌ترین حالات و دید مثبتی به زندگی دارند. آنها تقریباً نسبت به تغییرات مربوط به روتین خود انعطاف‌پذیر هستند و توسط تجربیات جدید آزرده‌خاطر نمی‌شوند. روتین آنها تقریباً قابل پیش‌بینی است.
 • فعال و یا سخت (10٪): کودکان فعال و یا سخت معمولاً «بداخلاق» خوانده می‌شوند. روتین آنها کمتر قابل پیش‌بینی است. آنها تغییر در روتین خود را دوست ندارند و ممکن است از ملاقات با افراد جدید بترسند. آنها نسبت به محرک‌ها مانند صداهای بلند و یا بافت‌های خاص، حساس هستند. آنها همچنین واکنش‌های بزرگ به چیزهایی که دوست ندارند نشان می‌دهند.
 • کند تا گرم (15٪): این کودکان کمتر فعال هستند و می‌توانند «ایرادگیر» باشند و از افراد و یا موقعیت‌های جدید، ترس بیشتری دارند. آنها بعد از اینکه زمان زیادی را برای مشاهده و یاد گرفتن پیش از شرکت کردن سپری کردند، با قرار گرفتن تدریجی در معرض چیزهای جدید کم‌کم گرم می‌شوند.

نظم و انصباط به کودک

پیدا کردن نظم مناسب

مهم است که خلق‌وخوی کودک خود را با استراتژی انضباطی خود هماهنگ کنید. برای مثال، تشویق می‌تواند برای یک کودک کند تا گرم بسیار مؤثر باشد زیرا ممکن است او را تشویق کند تا فعالیت‌های جدید را تجربه کند. کودکی که کند تا گرم است ممکن است به‌خوبی به یک سیستم تشویقی که انگیزه‌های بیشتری را فراهم می‌کند، پاسخ دهد.

یک کودک فعال یا سخت ممکن است بیشتر به بی‌توجهی، وقفه و یا امتیاز کمتر، پاسخ دهد. یک سیستم اقتصادی نشانه نیز ممکن است ابزار انضباطی خوبی برای تشویق رفتارهای خوب باشد در حالی‌که توجه یک کودک سخت را جلب می‌کند. کودکان راحت و یا انعطاف‌پذیر ممکن است با استراتژی‌های انضباطی زیادی پاسخ خوبی داشته باشند. ترکیبی از نتایج مثبت و منفی ممکن است ابزارهای مدیریت رفتار مؤثری باشد.

سخن پایانی

پیش از اینکه برای روش انضباطی کودک خود تصمیم بگیرید، ابتدا نیازهای منحصربفرد او را در نظر داشته باشید. سپس تلاش کنید تا مداخلات خود را با خلق‌وخوی فردی او هماهنگ کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود