زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه در عرض 55 روز

دوره گوگل ادز

خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه در عرض 55 روز

خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه در عرض 55 روز

شاید شما هم جزو آن دسته از کسانی باشید که برای بهبود شرایط زندگی خود و خانواده‎شان، در فکر یا جستجوی راهی مطمئن و مناسب برای سرمایه‎گذاری یا خرید خانه در ترکیه می باشند. با توجه به فعالیت افراد و شرکت‎های متعدد در این زمینه، انتخاب کار آسانی نیست.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

علاوه بر تمام این‎ها، آشنایی با شرایط زندگی در ترکیه، تفاوت انواع اقامت‎ها، نحوه دریافت پاسپورت ترکیه و ارزش بین‎المللی آن، روش‎های اخذ اقامت، نحوه خرید ملک، مزایای خرید خانه، شرایط خرید ملک در ترکیه، مراحل خرید خانه در ترکیه و صد البته انتخاب مناسب‎ترین شهر برای زندگی در ترکیه، همه جزو مواردی هستند که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشند.

ما قصد داریم در این مقاله به پرسش‎هایی از این دست پاسخ داده و تا حد امکان شما را راهنمایی و کمک کنیم؛ پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید:

شرایط زندگی در ترکیه

شرایط زندگی در ترکیه

کشور ترکیه با قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی آسیا به اروپا، در یکی از مستعد‎ترین مکان‎های جهان قرار گرفته است. بهره‎مندی از همین ویژگی (در کنار سیاسیت گذاری‎های درست)، موجب شده کشور ترکیه بتواند ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا و کشوری مناسب جهت سرمایه گذاری و زندگی باشد.

درخصوص زندگی در ترکیه باید گفت مردم این کشور مردمی بسیار مهربان و مهمان پذیر هستند و مشترکات فرهنگی زیادی با مردم ایران دارند. ترک‎ها مردمی بسیار خانواده دوست و خونگرم می‎باشند که در عین حفظ برخی ویژگی‎های سنتی، کشوری کاملا پیشرفته و مدرن برای زندگی است.

وجود ویژگی‎های فرهنگی، آداب و رسوم و شرایط جغرافیایی این کشور که در برخی نقاط دارای آب و هوای سردتر و در برخی معتدل مدیترانه‎ای است، ترکیه را در کنار پیشینه غنی تاریخی و زیبایی‎های طبیعی، در رده جذاب‎ترین کشورهای دنیا قرار داده است. برای همین، ما سرمایه‎گذاری و زندگی در ترکیه را به شما توصیه می‎کنیم.

اقامت در ترکیه و انواع آن

در حالت کلی، اخذ اقامت ترکیه (دریافت پاسپورت)، در قالب سه مجوز ارائه می شود که شامل: مجوز اقامت کوتاه مدت، مجوز اقامت بلند مدت و اخذ شهروندی یا تابعیت کشور ترکیه، می‎شود.

بطور اختصار، مجوز اقامت کوتاه مدت، مجوزی است که اتباع خارجی با هدف: گردشگری (اقامت توریستی)، برقراری ارتباط تجاری، تحصیل (به عنوان دانشجو)، دیدار خانواده، انجام کار و یا در صورت داشتن املاک در کشور ترکیه، می‎‎توانند برای دریافت آن درخواست بدهند و اعتبار آن بین 6 ماه تا 2 سال و قابل تمدید می‎باشد.

مجوز اقامت بلند مدت یا دائم

درصورتیکه اشخاص خارجی طی 8 سال پی در پی «مجوز اقامت کوتاه مدت» خود را تمدید کرده باشند، می توانند برای «اخذ اقامت دائم» با محفوظ ماندن حقوق اجتماعی، اقدام کنند.

اخذ شهروندی یا تابعیت

در اخذ شهروندی یا تابعیت، نیز افراد خارجی که به واسطه خرید ملک، ازدواج با تبعه ترک، سرمایه‎گذاری در بانک‌های ترکیه، راه‎اندازی کسب‎و‎کار و استخدام حداقل 50 شهروند ترک و همچنین تمدید مستمر اقامت کوتاه مدت خود برای 5 سال (مشروط بر آنکه مدت 4 سال و 6 ماه از 5 سال خود را در ترکیه سپری کرده باشند)، می توانند برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنند.

لازم به ذکر است، مجوز اقامت دانشجویی، خانوادگی، بشردوستانه و اقامت برای قربانیان تجارت انسان، از جمله مواردی هستند که در ماده 30 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‎الملل به آنها اشاره شده است.

مراحل گرفتن پاسپورت ترکیه

اقامت از طریق اخذ مجوز کار در ترکیه

انواع مجوزهایی که تحت عنوان مجوز کار در ترکیه می توان دریافت کرد و به تبع آن اجازه اقامت را نیز اخد کرد، عبارتنداز: مجوز کار مدت‎دار، مجوز کار نامحدود و مجوز کار مستقل،هر کدام از این موارد دارای شرایط و قوانین خاصی هستند.

نحوه دریافت پاسپورت ترکیه

با توجه به قوانین دولت ترکیه درخصوص پاسپورت ترکیه، در حالت کلی متقاضبان علاوه بر داشتن شرایط بلوغ و توانایی تشخیص، می‌بایست حائز شرایط زیر نیز باشند:

 • داشتن اقامتِ بدون وقفه به مدت 5 سال قبل از تاریخ مراجعه (در طول مدت اقامت خود، فرد می تواند حداکثر ۶ ماه خارج از ترکیه حضور داشته باشد).
 • خرید اموال غیرمنقول در ترکیه، ایجاد کسب‎و‎کار، سرمایه‌گذاری، انتقال محل کار و تجارت به ترکیه، اشتغال در یک محل کار با مجوز مورد تائید، ازدواج با یک شهروند ترک، مراجعه به صورت خانوادگی، ادامه تحصیل در ترکیه، داشتن عضوی از خانواده (مادر، پدر، خواهر، برادر یا فرزند) که پیش از این موفق به اخذ حق شهروندی از کشور ترکیه شده باشد.
 • داشتن رفتار مناسب با حس مسئولیت لازم جهت زندگی اجتماعی، جلب اعتماد از طرف اطرافیان، عدم داشتن سوء رفتار یا عادات مغایر ارزش‌های جامعه (عدم داشتن سوء پیشینه در کشور ترکیه).
 • توانایی صحبت کردن به زبان ترکی به میزانی که بتواند با زندگی اجتماعی سازگار شوند.
 • داشتن درآمد کافی برای تامین معاش خود و افراد تحت تکفل در کشور ترکیه.
 • عدم وجود موردی مغایر با امنیت ملی و نظم عمومی.
 • عدم ابتلا به بیماری های واگیردار و غیر قابل درمان.

اما با به روز شدن قوانین مهاجرتی و شرایط کسب پاسپورت و شهروندی کشور ترکیه، امروزه یکی از ساده‎ترین راهکارها اقدام از طریق خرید خانه به ارزش حداقل 250 هزار دلار در شهرهایی مانند ازمیر می‎باشد.

دولت ترکیه برای آن دسته از اتباع خارجی که علاقه به کسب شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه را دارند، این امکان را فراهم کرده تا با خرید ملک، سرمایه‎گذاری در بخش صنعت و تجارت، راه‎اندازی کسب‎و‎کار و مواردی از این دست، بتوانند همچون یک تبعه ترک در این کشور زندگی و از حقوق شهروندی مساوی برخوردار شوند.

درسال 2017، دولت ترکیه برای آن دسته از اتباع خارجی که از طریق سرمایه‎گذاری قصد اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه را دارند، شرایط زیر را تعیین کرد:

 • خرید ملک در ترکیه به ارزش 250,000 دلار (که این میزان 75% کمتر از قانون قبلی پیش از سپتامبر 2018 و به مبلغ 1 میلیون دلار می باشد)
 • سپرده‎گذاری 500 میلیون دلاری در یکی از بانک‎های ترکیه (در حالی که قبل از سپتامبر 2018 این مقدار 3 میلیون دلار بود)
 • راه‎اندازی و تاسیس شرکت و استخدام 50 شهروند ترک

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید خانه

خرید ملک در ترکیه و دریافت شهروندی و پاسپورت آن

مطابق داده‎های بانک مرکزی (TCMB)، طی دوره‎های 2003-2017، ترکیه با فروش مسکن به اتباع خارجی طی 15 سال اخیر، 42 میلیارد دلار درآمد داشته است؛ این در حالی است که فروش خانه به اتباع خارجی در سه ماه نخست سال 2018 نسبت به مدت مشابه در سال 2017، 20% افزایش داشته (یعنی فروش 110 هزار و 905 مسکن در ماه مارس). در واقع، با توجه به میزان سرمایه‎گذاری اتباع خارجی در کشور ترکیه که سالانه به 5 میلیارد دلار رسیده، انتظار می‎رود این میزان در طول سال‎های آینده هم افزایش بیابد.

مهمترین ویژگی خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی در این است که این می‎توانند با هر بودجه و سلیقه‎ای به راحتی این سرمایه‎گذاری را انجام بدهند؛ بخاطر همین، می‎توان گفت شما به راحتی می‎توانید خانه مورد نظر خود را در ترکیه خریداری کنید؛ هرچند توصیه ما به شما، کمک گرفتن از متخصصین و کارشناسانی زبده در این خصوص می‎باشد.

در زیر به برخی دیگر از مزایای خرید خانه در ترکیه اشاره می‎کنیم:

 • اخذ تابعیت کشور و پاسپورت ترک
 • داشتن حقوق مشابه شهروندان ترک
 • دریافت مجوز اقامت و کار
 • راه‎اندازی کسب‎و‎کار یا استخدام در مراکز دولتی
 • بهره‎مندی از مزایا و حمایت‎های دولتی (برابر با سایر اتباع ترک)
 • تحصیل رایگان فرزندان (در مراکز دولتی)، و وجود مراکز آموزشی بین المللی
 • استفاده از خدمات عمومیِ کشوری
 • داشتن حق رای و امکان شرکت در انتخابات
 • دریافت خدمات بهداشتی و درمانی به روز
 • بهره‎مندی از مزایای قانون بازنشستگی در 60 سالگی
زندگی در ازمیر
اِزمیر - İzmir

مراحل خريد خانه در ترکيه

مهمترین ویژگی خرید ملک برای اتباع خارجی در ترکیه این است که این می‎توانند با هر بودجه و سلیقه‎ای به راحتی این سرمایه‎گذاری را انجام بدهند؛ نکته مهم این است که قیمت خانه در ترکیه پایین نیست و هرگونه وعده خريد خانه در ترکيه با قیمت‎های خیلی پایین یا شرایط اقساط طولانی مدت، صرفا یک شگرد تبلیغاتی است.

طبق قوانین و مقررات فروش املاک به اتباع خارجی در ترکيه، خريد خانه فرایندی نسبتا طولانی است که فرایند تكمیل ثبت ملک و دریافت سند، سه ماه به طول می‎انجامد. انجام قطعی معامله و خريد خانه در ترکيه با ارائه یک عدد کپی از پاسپورت و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی به همراه 6 قطعه عکس 6x4 شروع و تا عقد قرارداد خرید و امضای سند، ادامه و پایان می‎یابد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود