زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

ساده ترین راه های حفظ محیط زیست توسط اشخاص

ساده ترین راه های حفظ محیط زیست توسط اشخاص

ساده ترین راه های حفظ محیط زیست توسط اشخاص

زمین سبز و گرد ما در موقعیت بسیار حساسی قرار گرفته است. با صنعتی شدن جوامع و افزایش جمعیت، میزان آلاینده هایی که وارد محیط زیست میشود روز بروز در حال افزایش است. با رعایت برخی نکات می توانیم حداقل وظیفه ی خود در کاهش ورود آلاینده ها به محیط زیست را انجام دهیم. به هیچ وجه نباید چنین اعمالی را کوچک شمرد چرا که اگر بتوانید ده نفر را با خود همراه کنید و آن ده نفر نیز هر کدام ده نفر دیگر و... بدین ترتیب میلیون ها و میلیارد ها انسان وارد چنین چالشهایی خواهند شد و محیط زیست آسیب کمتری خواهد دید.

درست است که چنین رویکردی در ابتدا شاید دور در دسترس و رویایی به نظر رسد، اما هدف و مسیر مشخص است و کوتاهی در آن جایز نیست.

راه کارهای ساده و شخصی برای حفظ محیط زیست

یکی از مهمترین موارد در حفظ محیط زیست، کاهش ورود مواد تجدید ناپذیر یا موادی با سرعت تجدید بسیار پایین به محیط زیست می باشد. زباله های پلاستیکی از جمله مهمترین مواردی می باشند که محیط زیست ما را تحدید می کنند. افزایش روز افزون استفاده از این زباله ها که شاید میلیاردها سال نیاز برای تجزیه ی انها باشد، به شدت در حال آسیب به محیط زیست و همینطور سایر جانداران آن است.

هر چقدر که میزان مصرف چنین موادی را کاهش دهیم، بیشتر از پیش دین خود به طبیعت را ادا کرده ایم. برای مثال میتوانیم به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی از کیسه های پارچه ای استفاده کنیم. کیسه های نایلون فیریزر را بیش از حد استفاده نکنیم تا دور ریز آنها به حداقل برسد. چنین رویکردی اگر در تمام جامعه اتفاق افتد، به شدت دور ریز مواد نایلونی در محیط زیست کاهش پیدا خواهد کرد.

استفاده از لوازم بهداشتی چوبی به جای پلاستیکی

لوازم بهداشتی متعددی وجود دارد که به صورت دورریز وارد طبیعت شده و ممکن است میلیون ها سال طول بکشد تا تجزیه شوند و برخی نیز اصلا قابل تجزیه نمی باشند. از جمله این وسایل می توان به شانه های پلاستیکی اشاره کرد.

شانه های چوبی جایگزین شانه های پلاستیکی

در سال های نه چندان دور که تکنولوژی بدین ترتیب وارد کشور نشده بود، شانه های مورد استفاده در جامعه از جنس چوب بودند. این شانه ها نه تنها زیانی برای موها نداشتند بلکه سود بسیار بالایی داشتند و در جلوگیری از آسیب به پیاز مو و... بهترین عملکرد را ایفا می کردند. با وارد شدن شانه های پلاستیکی به بازار که قیمتی بسیار پایین تر داشتند، شانه های چوبی کم کم به حاشیه رانده شدند.

شانه های پلاستیکی از پلاستیک بسیار فشرده طراحی و تولید میشوند و از این رو فرایند تجزیه ی آنها بسیار بسیار طولانی می باشد. شما می توانید با خرید شانه چوبی، نه تنها از محصولی مفید استفاده کنید بلکه از وارد کردن سالانه چند شانه پلاستیکی به محیط زیست نیز جلوگیری کنید.

مسواک چوبی

مسواک چوبی به جای مسواک های پلاستیکی

مسواک ها از دیگر مواردی هستند که تعداد بسیار بالایی از آنها به صورت روزانه وارد محیط زیست می شود و به دلیل ساختار بسیار فشرده ممکن است هیچگاه تجزیه نشوند. رها سازی این نوع مسواک ها در طبیعت به صورت روزانه و در تعداد بسیار بالایی رخ می دهد. یک فرد معمولی که استفاده ی روزانه از این مسواک ها دارد ممکن است در هر 3 تا 4 ماه یکبار اقدام به تعویض مسواک مربوطه کنید و مسواک قبلی را دور اندازد.

از بد ماجرا، ساختار فشرده ی این مسواک ها به گونه ای است که امکان بازیافت نیز ندارند و به همان صورت وارد طبیعت می شوند.

به جای چنین مسواک هایی می توانید از مسواک هایی که دارای بدنه ی چوبی هستند استفاده کنید. این مسواک ها که دارای بدنه ای از بامبو هستند، آلودگی ای وارد محیط زیست نمیکنند و به سرعت نیز تجزیه شده و آلودگی ای را از خود بجای نمی گذارند.

استفاده از گوش پاک کن چوبی

خرید گوش پاک کن چوبی به جای نمونه های پلاستکی از دیگر مواردی می باشد که افراد مشتاق به حفظ محیط زیست می توانند از آن بهره ببرند. منظور از گوش پاک کن چوبی، بخش میانی گوش پاک کن است که در نمونه های معمول موجود در بازار از جنس پلاستیک می باشد.

این گوش پاککن ها دورریز بسیار زیادی دارند و به دلیل ساختار و ابعادی که دارند کمتر قابل بازیافت هستند و مستقیما وارد محیط زیست میشوند. در نمونه های چوبی، قسمت میانی از چوب ساخته شده است و قسمت اصلی نیز از پنبه ی طبیعی. بدین ترتیب آلودگی وارد شده توسط این قطعه به محیط زیست صفر می باشد.

مجددا توصیه میشود که هیچ گاه عملکرد یک شخص در حفظ محیط زیست را دست کم نگیرید. اقدام شما به رعایت محیط زیست در فرزندان و نسل های پس از شما نیز تاثیر گذار خواهد بود و نسل به نسل از ورود آلودگی های بسیار به این محیط جلوگیری خواهد کرد.

عدم استفاده از نی ها پلاستیکی

نی های پلاستیکی از دیگر مواردی هستند که میتوان آنها را با نمونه هایی دیگر جایگزین کرد. نی های پلاستیکی نیز به صورت روزانه و در تعداد بسیار بسیار بالایی دور ریز دارند و در نتیجه آلودگی زیادی را در محیط ازاد می کنند.

از این رو پیشنهاد میشود که از گزینه های جایگزین استفاده کنید. با خرید نی نوشیدنی استیل میزان دور ریز شما از نی ها به صفر می رسد و در نتیجه قدمی بزرگ در اندازه ی توان خود برای کاهش ورود مواد آلاینده به محیط زیست برداشته اید.

نی های استیل از استیل 304 و بهداشتی طراحی و تولید میشوند. استفاده از استیل های بهداشتی در این محصول سبب میشود که طول عمر نی های تولیدی به میزان قابل توجهی افزایش یابد. از سویی دیگر محصول مذکور کاملا بهداشتی بوده و هیچ آلودگی ای را به شما منتقل نخواهد کرد.

نتیجه گیری

افزایش فرهنگ جایگزینی مواد بهداشتی تجدید پذیر با مواد تجدید ناپذیر را میتوان اولین قدم هر شخص برای حفظ محیط زیست پیرامون خود بیان کرد. استفاده از مواد تجدید پذیر و بخصوص موادی که از چوب های بامبو ساخته میشوند، علاوه بر اینکه آلودگی های محیط زیستی را کاهش میدهد، در فرهنگ سازی استفاده از این موارد نیز بسیار تاثیر گذار بوده و میتواند روی نسل های بعدی و افراد مختلف تاثیر بسیزایی بگزارد.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود