زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

نکات مهم دوران بارداری، استفاده از شکم بند و کفی کفش و بایدها و نبایدهای بارداری

نکات مهم دوران بارداری، استفاده از شکم بند و کفی کفش و بایدها و نبایدهای بارداری

نکات مهم دوران بارداری، استفاده از شکم بند و کفی کفش و بایدها و نبایدهای بارداری

دوران بارداری یکی از مهمترین و حساس ترین دوره های زندگی هر زوج محسوب می شود. به همین دلیل، لازم است در این دوران تا جای ممکن از بایدها و نبایدهای علمی و پزشکی پیروی نموده تا بتوانید سلامت هرچه بیشتر فرزند و مادر را تامین کنید.

مراقبت های این دوران بسیار گسترده و متنوع هستند و از سلامت روحی تا انواع مراقبت های جسمی را شامل می شوند. مهمترین و اصلی ترین نکته ای که در دوران بارداری باید مورد توجه قرار گیرد، این است که تمام فعالیت های شما باید با مشورت و زیر نظر پزشک انجام گیرد تا از انجام کارهای خطرناک و ناخواسته جلوگیری کنید. 

رژیم غذایی در دوران بارداری

یکی از مهمترین و سخت ترین مواردی که در دوران بارداری باید به آن توجه کرد، رعایت کامل یک رژیم غذایی مناسب است. این رژیم غذایی مناسب شامل باید ها و نباید های زیادی است. محدودیت های مصرف مثل نمک و غذاهای فست فودی به عنوان نباید های اصلی بیان می‌شوند. در کنار این موارد عدم استفاده از مشروبات الکلی و چربی نیز در این دوران قابل توجه است. برخی از متخصصان استفاده از لبنیات را در دوره ی بارداری محدود می کنند. استفاده بیش از اندازه گوشت قرمز نیز در این دوران توصیه نمی شود.
در مقابل بعضی مواد غذایی به عنوان مواد ضروری در دوران بارداری محسوب می شوند و حتماً در رژیم غذایی یک مادر باید حضور داشته باشند. از این موارد می‌توان به انواع ویتامین ها و استفاده از غذاهای پر انرژی مثل غذاهای دریایی و سبزیجات است. استفاده از آهن کافی نیز در دوران بارداری بسیار اهمیت زیادی دارد و باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.

اهمیت خواب کافی در دوران بارداری

یکی از نکاتی که عموما آنطور که باید مورد توجه قرار نمی گیرد، خواب کافی مادر در دوران بارداری است. بعضی از مادر ها بر این باورند که در دوران بارداری نیز می توانند مثل شرایط عادی سر کار رفته و تغییر شرایط جسمی را به روی خودشان نمی آورند. در واقع شاید در ماه های اول بارداری این موضوع ممکن باشد اما بعد از افزایش ماه های بارداری، رفته رفته بدن شما به استراحت و خواب بیشتری احتیاج پیدا می کند و لازم است حتماً میزان استراحت بدن شما به اندازه کافی باشد و فشار بیش از اندازه به بدن وارد نشود. البته این صحبت به این معنا نیست که بی تحرکی و تنبلی در دوران بارداری مناسب است. بلکه باید در این دوران استراحت بیشتری نسبت به شرایط عادی برای بدن فراهم شود.

ترک سیگار و کافئین در دوران بارداری

استفاده از سیگار در هر دوره‌ای ضرر دارد و محدود به دوران بارداری نیست اما لازم است توجه کنید که در دوران بارداری استفاده از سیگار و هر نوع دخانیات دیگری، علاوه بر خود شما بر جنین نیز تاثیر گذار است. به همین دلیل اهمیت کنار گذاشتن استفاده از دخانیات در دوران بارداری، بسیار بیشتر و ویژه تر از شرایط معمول است. در واقع در این دوران علاوه بر اینکه باید سیگار را کنار بگذارید، باید از محیط هایی که دود و دخانیات در آن ها مصرف می شود هم دوری کنید. استفاده از قهوه و چایی و هر ماده کافئین دار دیگری می‌تواند در این دوران تا حدودی آسیب رسان باشد. البته که بدون شک استفاده کنترل شده و محدود هیچ مشکلی نخواهد داشت مگر برای افرادی که حساسیت های خاصی در این دوران پیدا می کنند. اما بهتر است در مصرف هر گونه ماده کافئین دار کمی دقت کنید.

 انجام ورزش در دوران بارداری

 انجام ورزش در دوران بارداری

 انجام ورزش های سبک و مناسب در دوران بارداری می تواند ضعف ها و مشکلات این دوره را به مقدار قابل توجهی کم کند. در واقع با انجام ورزش های مداوم در دوران بارداری، می توانید از ایجاد ضعف عضلانی جلوگیری کنید. ایجاد ضعف عضلانی یکی از مهمترین مشکلاتی است که می تواند برای خانم های باردار به وجود آید و با انجام ورزش های منظم به خصوص پیاده روی به مقدار قابل توجهی این ضعف های عضلانی جبران می شود. 
علاوه بر پیاده روی، انجام حرکات یوگا در دوران بارداری به شدت توصیه می شود. زیرا علاوه بر تاثیرات جسمی، تاثیرات روحی نیز برای مادر و فرزند خواهد داشت. البته پیشنهاد می شود هرگونه ورزش و تمرین در این دوران زیر نظر پزشک انجام گیرد تا از حرکات آسیب زا جلوگیری شود. علاوه بر آن پیشنهاد می شود از ساپورت های ارتوپدی مثل کفی کفش طبی هنگام پیاده روی استفاده کنید تا میزان فشار بر اندام ها و مفصل ها را کاهش دهد.

افزایش وزن در دوران بارداری

افزایش وزن یکی از طبیعی ترین اتفاقاتی است که در دوران بارداری رخ می دهد. اما نکته قابل توجه این است که باید این افزایش وزن کنترل شده و تحت نظر پزشک به وجود آید. از آنجایی که بدن در دوران بارداری مستعد چاق شدن می باشد، حتماً باید بسیار مراقب باشید که افزایش وزن شما خارج از کنترل اتفاق نیفتد. البته ناگفته نماند که افزایش وزن به مقدار طبیعی و مناسب حتماً باید در دوران بارداری اتفاق بیفتد و اگر یک فرد باردار شاهد افزایش وزن مناسب در خودش نباشد، حتماً باید این مسئله را با پزشک مطرح کند. پیشنهاد می شود در دوران بارداری حدود 300 کیلو کالری روزانه به رژیم معمول خود اضافه کنید تا نیاز شما جبران شود.

ساپورت های ارتوپدی در دوران بارداری

ساپورت های ارتوپدی در دوران بارداری

استفاده از ساپورت های ارتوپدی در دوران بارداری می‌تواند کمک بسیاری به کاهش و کنترل درد و همچنین جلوگیری از آسیب های احتمالی در این دوران داشته باشد. برای مثال می توان به تاثیر شکم بند و کفی کفش در کاهش دردهای دوران بارداری اشاره نمود که با ایجاد پشتیبانی مناسب و کاهش فشار بر مفصل ها و استخوان های بدن، از ایجاد دردهای مفصلی جلوگیری کنند. در کل هرچه فشار وارده بر مفصل و عضلات بدن کمتر باشد، درد در آنها نیز کمتر نمود پیدا می کند. علاوه بر موارد بیان شده، استفاده از کیسه آب گرم نیز می‌تواند در کاهش دردهای موضعی کمک بسیاری داشته باشد.

مراقبت های دوران بارداری

برای بسیاری از افراد سوال است که مراقبت های دوران بارداری از چه زمانی شروع می شود. در واقع باید بدانید که حدود دو ماه قبل از شروع بارداری مراقبت های مهم دوران بارداری شروع میشود. در واقع در این دوران شما باید اقدامات اولیه مثل بررسی سلامت کامل بدن و آزمایشات متعدد را انجام دهید تا مطمئن شوید اندام شما آماده تغییرات و فشار های دوران بارداری بوده و توانایی پرورش جنین را دارد. به همین دلیل قبل از تصمیم گیری برای بارداری، لازم است یک دوره آزمایش کامل را سپری کنید تا از سلامت خود مطمئن شوید. همین طور این مراقبت ها تا چند ماه بعد از زایمان نیز ادامه دارند.

آمادگی مشکلات احتمالی در بارداری

خواه‌ناخواه مشکلات و دردسر های متعددی ممکن است در این دوران ایجاد شود که سلامت مادر و فرزند به آنها وابسته است.  برخی مادرها دوران بارداری بسیار پر درد و پر از آسیب را پشت سر می گذارند. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع هر گونه مشکل، آمادگی لازم را داشته باشید که ممکن است دوران بارداری شما چندان ساده و بی دردسر نباشد. به همین دلیل هم خودتان و همسر شما باید پذیرای مشکلات این چنینی در دوران بارداری باشید.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود