زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟ 25 جاذبه برتر گردشگری اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟ 25 جاذبه برتر گردشگری اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟ 25 جاذبه برتر گردشگری اصفهان

اصفهان، بی‌شک یکی از زیباترین نقاط ایران و حتی جهان است. جاهای دیدنی اصفهان بسیار زیاد و حیرت انگیز هستند و علاوه بر مکان های تاریخی و باستانی مراکز تفریحی و جاذبه های طبیعی زیادی نیز دارد.

معرفی جاهای دیدنی اصفهان

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی جاهای دیدنی اصفهان بپردازیم تا هنگام سفر به این شهر شگفت‌انگیز، فهرست نسبتا کاملی از جاذبه های گردشگری اصفهان را در اختیار داشته باشید.

میدان نقش جهان

1. میدان نقش جهان

میدان نقش جهان هم‌چنین معروف با نام تاریخی میدان شاه و پس از انقلاب 1357 ایران با نام رسمی میدان امام، میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد.

بناهای تاریخی موجود در چهار طرف میدان نقش جهان شامل عالی‌قاپو، مسجد شاه (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه است. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده‌است که عموماً جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان می‌باشند.

بازار بزرگ اصفهان

2. بازار بزرگ اصفهان

از سردر قیصریه واقع در میدان نقش جهان هم می‌توانید وارد بازار بزرگ اصفهان بشوید. غرق شدن در هزارتوی زیبای این بازار هم خیلی لذت‌بخش است. زیر طاق و گنبدهای بازار، پر است از حجره‌های فرش، ادویه‌فروشی‌ها، مغازه‌های لباس‌فروشی و… . این بازار دیدنی در قرن 11 بنا شده و به مسجد جامع این شهر منتهی می‌شود.

بازار قیصریه

3. بازار قیصریه

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان بازار قیصریه است. بازار قیصریه یکی از معروفترین بازارهای تاریخی ایران است که به بازار شاهى نیز شهرت دارد، این بازار از سردر قیصریه شروع و به بازار چیت‌ساز‌ها و از آنجا به بـازار دارالشفا منتهى می‌شود. بازار قیصریه یکی از مراکز مشهور صنایع دستی است.

مسجد جامع

4. مسجد جامع

اگر اهل بازدید از بناهای مذهبی ایران هستید، «مسجد جامع» می‌تواند یکی از مناسب‌ترین مکان های دیدنی و از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری اصفهان در گروه بناهای مذهبی باشد. این مسجد زیبا و تاریخی که لقب کهن ترین ساختمان اصفهان را نیز به خود اختصاص داده است، بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

مسجد شیخ لطف‌الله

5. مسجد شیخ لطف‌الله

یکی دیگر از بناهای تاریخی که در شهر اصفهان واقع شده است و به عنوان یکی از پربازدیدترین مکان های دیدنی اصفهان شناخته می‌شود، «مسجد شیخ لطف‌الله» است که در در میدان نقش جهان قرار دارد.

مسجد امام

6. مسجد امام

اصفهان شهر بناهای ملی و مذهبی است و مسجد شاه که به نام‌های مسجد جامع، مسجد سلطانی و مسجد امام نیز شهرت دارد، یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمارمی‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری در قرن 11 هجری است كه به دستور شاه عباس اول، توسط استاد علي اكبر اصفهاني احداث گردیده است.

چهل‌ستون

7. چهل‌ستون

چهل‌ستون یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. کاخ چهل‌ ستون در غرب میدان نقش جهان قرار دارد. این مکان دیدنی که از کاخ‌های سلطنتی دوره‌ی صفوی است در سال‌های دهه 1600 میلادی تأسیس شده. شاه‌عباس دوم، آن را تکمیل کرده و به‌عنوان مکانی برای پذیرایی از مهمانان ویژه‌ی خود از آن بهره می‌برده است.

سی‌وسه‌ پل

8. سی‌وسه‌ پل

سی‌وسه پل را می‌توان از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان در شب معرفی کرد که چشم هر بیننده و گردشگری را به خود خیره می‌سازد. این اثر تاریخی، یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که قدمت آن به پادشاهی شاه عباس صفوی بازمی‌گردد.

جالب است بدانید که این مکان دیدنی را «پل الله‌وردی خان» نیز می‌نامند که سازندگان آن را در اوایل قرن 11 هجری قمری روی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان، یعنی «رودخانه زاینده‌رود» احداث کرده‌اند.

سی‌وسه پل، 33 طاق دارد که می‌توانید زیر آنها بنشینید و در صورت پرآب بودن، پاها را در زاینده‌رود فرو کنید.

پل خواجو

9. پل خواجو

پل خواجو از جاذبه های گردشگری و یکی از دوست‌داشتنی‌ترین جاهای دیدنی اصفهان در شب است که نورپردازی قابل تحسینی که در آن انجام شده است، بر زیبایی و جذابیت این مکان دیدنی، افزوده است.

پل خواجو  یکی از بی‌نظیرترین معماری‌های زمان شاه عباس دوم است که روی زاینده رود ساخته شده است، اسم دیگر پل خواجو، بابا رکن الدین است.

عمارت عالی‌قاپو

10. عمارت عالی‌قاپو

از دیگر جاذبه های گردشگری در شهر اصفهان، بنایی است تاریخی و متعلق به دوران حکومت صفویان که به نام «عمارت عالی‌قاپو» نامگذاری شده است. البته این جاذبه گردشگری اصفهان در دوران گذشته به نام‌های دیگری مانند «دولت‌خانه مبارکه نقش‌ جهان» و «قصر دولت‌خانه» شهرت داشت.

منارجنبان

11. منارجنبان

«منارجنبان» شاهکار دیگر معماری ایرانی در شهر اصفهان است که امروزه از آن به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان و از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی این شهر، یاد می‌شود.

مدرسه چهار باغ

12. مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ یکی حیرت‌انگیزترین جاهای دیدنی اصفهان است. مدرسه چهار باغ که به مدرسه مادر شاه و مدرسه سلطان حسین نیز مشهور است آخرین بنایی است که در عصر حکومت صفوی ساخته شد.

این بنا با تمام ویژگی‌های چشم‌گیرش زیبایی تمام و کمالی دارد. از گره چینی‌ها و کاشی‌کاری‌ها تا تمام طرح و نقشی که در تزئینات بیرونی و داخلی ساختمان و حجره‌های آن انجام شده است تا تصویری ماندگار بسازد.

عمارت هشت بهشت

13. عمارت هشت بهشت

«عمارت هشت بهشت» یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است که در بعضی از فصل‌های سال، به دلیل موقعیت مکانی، زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد. فضای سبز اطراف عمارت و حوض هشت‌ضلعی زیبا در وسط سرسرا، چشم‌اندازی زیبا و رویایی نه فقط در بهار و تابستان، بلکه در پاییز و زمستان را به گردشگران هدیه می‌دهد.

آتشگاه

14. آتشگاه

از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان، «آتشگاه» یا «کوه آتشگاه» است که قدمت آن به دوران ایران باستان باز می‌گردد. این اثر باستانی در فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان قرار دارد و در فاصله کمی از «زاینده‌رود» روی کوهی قرار گرفته است.

آتشگاه که یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی اصفهان است، در زمان پهلوی بازسازی و مرمت شد و همچنان میزبان حضور گردشگران و مسافران است.

آکواریوم اصفهان

15. آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان است که ارزش دیدن دارد. در این آکواریوم مدرن 5000 موجود زنده نگهداری می‌شوند که بیش از 350 گونه از ماهی‌های پنج قاره جهان هم جزو آن‌ها هستند.

همچنین در این آکواریوم شیرهای دریایی و 6 نوع کوسه زندگی می‌کند که می‌توانید آن‌ها را از نزدیک ببینید.

باغ پرندگان

16. باغ پرندگان

یکی دیگر از جاهای زیبا و دیدنی اصفحان که از مراکز تفریحی نیز هست باغ پرندگان است. باغ پرندگان اصفهان زیستگاه حدود 4 هزار قطعه پرنده در گونه‌های مختلف است که سقفی از تور به مساحت 40 هزار متر مربع روی آن قرار دارد. این سقف روی ستون‌هایی که ارتفاع آن‌ها از 22 متر تا 25 متر برآورد شده، ساخته شده است.

باغ خزندگان

17. باغ خزندگان

باغ خزندگان در پارک ناژوان افتتاح شد تا شهروندان با انواع خزندگان و گونه های مختلف آن آشنا شوند و این جانداران را از نزدیک ببینند. همچنین این مجموعه فرصتی را فراهم می آورد که مار، به جای موجودی ترسناک و حتا چندش آور، به عنوان یكی از با ارزش ترین موجودات در چرخه طبیعت شناخته شود و همگان فواید آن از جمله كنترل آفات كشاورزی و باغبانی، استفاده از سم آن جهت داروسازی  و ... را بشناسند.

باغ گل‌ها

18. باغ گل‌ها

باغ گل‌های اصفهان یکی از جاذبه های متفاوتی است که در کنار بازدید از جاذبه های تاریخی این شهر تجربه جدیدی برای‌تان رقم می‌زند. این باغ با گل‌های زیبا و رنگارنگش حال‌تان را حسابی جا می‌آورد و دقایقی خوش را برای تان می‌آفریند. کافیست پس از ورود به این شهر آدرس باغ گل‌ها را از این و آن بپرسید تا شما را به رنگین‌ترین جاذبه نصف جهان راهنمایی کنند.

موزه هنرهای تزئینی

19. موزه هنرهای تزئینی

از دیگر جاهای دیدنی اصفهان در پاییز و زمستان، مکانی است فرهنگی، تاریخی و هنری که به نام «موزه هنرهای تزئینی» نامگذاری شده است. این جاذبه گردشگری اصفهان را به دلیل فضای سرپوشیده‌ای که دارد، می‌توان گزینه‌ای مناسب در فصل سرما درنظر گرفت و از این رو یکی از جاهای دیدنی اصفهان در پاییز و از مکان های دیدنی این شهر در زمستان محسوب می‌شود.

کلیسای وانک

20. کلیسای وانک

کلیسای وانک در مرکز محله‌ی جلفاست. نقاشی‌های دیواری این کلیسا، داستان‌های انجیل را روایت می‌کند. شاید نمای بیرونی آن چندان جلب توجه نمی‌کند، اما درون آن واقعا خیره‌کننده و متفاوت است. تصاویر و طرح‌های این کلیسا، آن‌قدر زیباست که باید از همه‌ی آنها عکسی گرفت و در قابی زیبا، آن را ثبت کرد.

محله جلفا

21. محله جلفا

در کنار رودخانه‌ زاینده‌رود، در سمت میدان نقش جهان، محله‌ی زیبای جلفا قرار دارد. محله‌ی جلفا، محله‌ای ارمنی‌نشین است و در سال 1606 میلادی تحت نظارت شاه‌عباس ساخته شده و نشان‌دهنده‌ی تنوع فرهنگ و دین و… در ایران است. کلیساها، کافه‌ها و خانه‌های قدیمی جلفا هم بی‌تردید ازجمله جاذبه های گردشگری مهم در اصفحان هستند.

کوه صفه

22. کوه صفه

کوه صفه یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. کوه صفه در جنوب اصفهان قرار داد و در حقیقت یکی از نمادهای شهر اصفهان است و از بالای آن کل شهر پیدا است.

زاینده‌رود

23. زاینده‌رود

زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی رود زندگی‌بخش یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. زاینده‌رود بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود 200 کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به مانداب گاوخونی می‌ریزد.

کویر ورزنه

24. کویر ورزنه

ایران، کویر زیبا کم ندارد اما اگر به اصفهان می‌روید با 2 ساعت رانندگی از مرکز شهر می‌توانید به کویر ورزنه بروید و در شب، شاهد آسمان زیبای آن باشید. در کویر ورزنه، پارکینگی وجود دارد که امکان چادر زدن برای گردشگران را هم فراهم می‌کند. بازدید از دیدنی‌های تاریخی و دریاچه‌ی نمک نیز با رفتن به ورزنه مقدور است.

بریانی اصفهان

25. غذاهای سنتی

چیزی که برای هر گردشگر ایرانی و خارجی واجب است، خوردن غذاهای سنتی اصفهانی مانند بریانی است.

بریانی خوب بیشتر در منازل کدبانوهای اصفهانی طبخ می‌شود، اما رستوران‌های معتبری هم در اصفهان وجود دارند که بریانی اصیل و خوشمزه به مشتریان تحویل می‌دهند. خوردن بریانی که از گوشت گوسفند درست می‌شود به‌همراه نان سنگک، یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بخش‌های سفر به اصفهان است.

سایر جاهای دیدنی اصفهان

همان‌طور که دیدید، جاهای دیدنی اصفهان کم نیست. به این فهرست، موزه‌ی موسیقی، عمارت تاریخی انگورستان ملک، مقبره‌ی صائب، پارک جنگلی ناژوان، برج کبوترخانه، پارک صفه، قلعه سارویه، کاروانسرای عباسی، مسجد حکیم و… را هم اضافه کنید.

کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (7)
 1. امین نصری راهنمای گردشگری اصفهان در 28 اسفند 1401
  عکس مربوط به بازار قیصریه اشتباها قرار داده شده است، چرا که مربوط به تیمچه امین الدوله کاشان است.
  پاسخ
 2. مجید قطبی نژاد در 14 مهر 1400
  سلام جامپینگ اصفهان کجاست؟
  پاسخ
 3. ... در 5 خرداد 1400
  اگر می خواهید به اصفهان سفر کنید بهتره چک کنید که اب زاینده رود باز باشه چون هم فضای شهر بهتره هم خیلی شاداب تر هست.اب و هوا اصفهان تقریبا گرم هست ولی شب ها نسبتا سردی داره که توی سفر باید دقت کنید و حتما یه نقشه گردشگری یا برنامه های مکان یاب را درست کنید چون اصفهان تقریبا اطرافش کویر هست و دسترسی به امکانات توی کویر هم سخت هست
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 5 خرداد 1400

   سلام، ممنونم از توضیحات شما

   به امید جاری بودن همیشگی آب در زاینده رود

   پاسخ
 4. امیر حسین در 15 اسفند 1399
  مردم متوجه می شوند که اصفهان چه آثار زیبایی دارد
  ععععااااللللیییی=عالی
  پاسخ
 5. امیر جسین در 14 اسفند 1399
  جالب بود
  اطلاعات کمی داشت
  ولی باز هم خوب بود
  پاسخ
 6. حسین عبدالهی نصرآبادی ازتهران در 23 آذر 1399
  حسین عبدالهی نصرآبادی ازتهران

  آدرس وبلاگ جدید معرفی میراث و مفاخر سفیدشهر hosseinabdollahinasrabadi.blogfa.com

  معرفی میراث و مفاخر سفیدشهر (نصرآبادکویر) نزدیک کاشان وآران وبیدگل

  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآباد کویر )نصرآبادیهای مقیم تهران

  باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در۱۷کیلومتری شمال کاشان وآران وبیدگل بازدید نمائید و لذت ببرید.

  مسیر ورودی ازتهران وقم واستانهای شمالی به سفیدشهر ازطریق مشکات کیلومتر ۳۰ اتوبان قم به کاشان

  مسیر ورودی ازشهر کاشان- مدخل شهر -جاده سفیدشهر(۱۷کیلومتر)

  ۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون (س )واقع درمحله زیارت سفیدشهر

  ۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم (ع) واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات

  ۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر

  ۴-قلعه های تاریخی سفید -ملک اباد -رضاآباد-قاسم ابادو وزیر و امین آبادو طسمیجان سفیدشهر

  ۵-منطقه تاریخی چاله غم تاریخی درشمال سفیدشهر محل اولیه سکونت مردم سفیدشهر

  ۶-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر

  ۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد-وکیل و ملامحمدنصرآبادی و کدخدافرج اله سفیدشهر

  ۸-شهرزیرزمینی طسمیجان وچهارطاقی سفیدشهردرمحله زیارت

  ۹-مهرکده تاریخی نرسه وکلیسای سفیدشهر درمحله قدمگاه

  ۱۰-قدمگاه علی (ع) سفیدشهر درمحله قدمگاه سفیدشهر

  ۱۱-دشتهای وسیع وزیبای پنبه و طالبی و زعفران وباغهای پسته سفیدشهر

  ۱۲-دشتهای وسیع وزیبای کشت گل محمدی درسفیدشهر

  ۱۳-کمپ جنگلبانی شهیددستغیب (درختان دست کاشت کویری )درشمال سفیدشهر

  ۱۴-ساختمان تاریخی چهل دختران زیارت بی بی سکینه خاتون( س )

  ۱۵-مسجد تاریخی زیارت بی بی سکینه خاتون (س) سفیدشهر

  ۱۶-دکان حلوایی تاریخی سفیدشهر درمحله زیارت

  ۱۷-قلعه وروستای کویری تقی آباد سفیدشهر

  ۱۸-قهوه سنتی طسمیجان سفیدشهردر خیابان شهدای گمنام

  ۱۹-دشت زیبای کویر(بندریگ)سفیدشهر (منطقه ای آرام ودلنواز) جهت تفریح خانواده ها و گردشگران داخلی وخارجی

  ۲۰-موزه آثار تاریخی سفیدشهر درمحل سابق حمام جهاد درخیابان شهید مطهری سفیدشهر

  ۲۱-موزه شهداء سفیدشهر درمنزل شهیدان باقری واقع در خیابان شهیدان باقری سفیدشهر

  ۲۲-تپه های تاریخی بانو در کویر شمال سفیدشهر

  ۲۳-مقبره ملامحمد نصرآبادی و حاج آقا مهدوی نصرآبادی و ملافضلعلی نصرآبادی شاعر نامی ومقبره بقیه علماء شهر جنب گلزار شهدای سفیدشهر

  ۲۴-گلزار شهدای سرافراز ۸سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم سفیدشهر درخیابان شاهد

  ۲۵-گلزار شهدای گمنام سفیدشهر در خیابان شهدای گمنام

  ۲۶-نمایشگاه آثار هنرمند توانمند ومعلول ونقاش معروف جهانی سرکار خانم فاطمه حمامی نصرآبادی واقع درخیابان منتظرالمهدی (عج) سفیدشهر
  ۲۷-کارگاه صنایع سفالگری سفیدشهر

  باتشکر-مهندس حسین عبدالهی نصرآبادی ازتهران

  انجمن توسعه سفیدشهر (نصرآبادیهای مقیم تهران)
  پاسخ
 7. سارینا در 20 آذر 1399
  سلام
  جالب بود ممنون از این مطلب زیبا ، خوشحال میشم به وبلاگ من هم سری بزنید
  https://gardeshgar.eramblog.com/
  پاسخ