زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

جاهای دیدنی قشم؛ معرفی 15 جاذبه گردشگری قشم

جاهای دیدنی قشم؛ معرفی 15 جاذبه گردشگری قشم

جاهای دیدنی قشم؛ معرفی 15 جاذبه گردشگری قشم

جاهای دیدنی قشم و جاذبه‌های آن باعث شده تا قشم را شهر عجایب هفتگانه ایران بنامند. جزیره قشم، آب و آفتاب و خاکش مثل رنگین کمانی پر از رنگ است. قشم جاهای دیدنی کم ندارد و به همین دلیل هم شاید فرصت دیدن همه‌اش را نداشته باشید. در این مطلب 15 جای دیدنی قشم را به شما معرفی کنیم.

جنگل حرا

1. جنگل حرا

اولین جای دیدنی قشم که به شما معرفی می‌کنیم، جنگل حرا است. جنگل حرا دقیقا در قسمت شمال شرقی جزیره واقع است. سطح آب این جنگل در حالت عادی در حدود 1 و نیم متر است. اما در زمان مد دریا، درختان این جنگل به زیر آب می‌روند و هجوم ماهی‌ها در حالت مد، آن را به محلی مناسب برای ماهیگیری تبدیل می‌کند. حالت جزر و مد در این جنگل‌ها هر 6 ساعت یکبار اتفاق می‌افتد. جالب آنکه در حالت جزر، به نظر می‌آید که این درختان در زمینی خشک رشد کرده‌اند.

بهترین زمان سفر به جنگل‌های حرا در قشم، از اواسط پاییز تا اردیبهشت است که در این زمان دمای هوای این منطقه مناسب‌تر است. برای اقامت در اطراف آن می‌توانید از خانه‌های بوم گردی و با صفای نزدیک به آن استفاده کنید و یا در کنار این زیبایی‌های طبیعی کمپ بزنید و مدتی را دل طبیعت وحشی و زیبای آن بگذرانید.

دره‌ ستارگان

2. دره‌ ستارگان

بومیان قشم معتقدند ستاره‌ای از آسمان به زمین افتاده و این دره‌های زیبای صخره‌ای را خلق کرده است؛ دره‌ای که انگار سیاره‌‌ی دیگری است. البته این صخره‌های دیدنی نتیجه‌ی فرسایش چندین‌‌ساله هستند و از ترکیب آهک، رُس و سنگ شنی ساخته شده‌اند.

اگر از صخره‌ها بالا بروید، لایه‌های کوه‌های صخره‌ای را که در آنها صدف‌های دریایی وجود دارد به‌خوبی مشاهده خواهید کرد. افراد بومی و محلی معتقدند که این صخره‌ها پر از ارواح است. قدم گذاشتن به این منطقه مانند رؤیا و خیال است؛ انگار در یکی از نقاشی‌های سالودور دالی قدم می‌زنید.

غار خُربَس

3. غار خُربَس

از بالای خلیج‌فارس که به قشم نگاه می‌کنید، غار خُربَس را می‌بینید که بخشی از آن طبیعی و بخش دیگرش مصنوعی است. درون غارها به هم راه دارد و گفته می‌شود که ایرانیان باستان این ارتباط را با کَندن دیواره‌های درونی غارها ایجاد کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد که کاربرد غار هم دیده‌بانی برای آگاهی از ورود دشمن بوده است.

جزیره‌ ناز

4. جزیره‌ ناز

از جاهای دیدنی جزیره قشم جزایر اطراف آن و یکی از بهترین‌هایش جزایر ناز است. جزیره ناز 22 کیلومتر با قشم فاصله دارد. اینجا جایی است که صدف‌های رنگارنگ وعروس‌های دریایی در ساحلش انتظارتان را می‌کشند و می‌توانید با پاى پیاده یا ماشین‌تان به اندازه یک کیلومتر در آب‌هاى خلیج فارس پیش‌روی کنید. اگر اهل غواصی هم هستید سایت‌هاى بکر و منحصر به فردی براى غواصى در محدوده جزیره در انتظارتان نشسته است.

جزیره هنگام

5. جزیره هنگام

جزیره هنگام در جنوب مرکزی جزیره قشم و در حد فاصل 2 کیلومتری این جزیره و در جلوی روستای شیب دراز واقع است. جزیره هنگام که قدیمی‌ها به آن هنجام و هنیام هم می‌گفتند یکی از این جزیره‌هاست که در جنوب قشم قرار گرفته، 50 کیلومتر مربع مساحت دارد و پر است از معادن نمک،خاک و سرب.

غواصی یکی از کارهای موردعلاقه‌ی گردشگران جزیره هنگام است. حیات وحش هنگام هم بی‌نظیر است: پرنده‌ها، آهوان، دولفین‌ها و … . از روستای شیب‌دراز می‌توانید با قایق به سمت هنگام بروید. شیب‌دراز روستای زیبایی است با لاک‌پشت‌ها و قورباغه‌های بامزه‌ای که در بهار و تابستان تخم می‌گذارند. بومیان روستا از تخم این حیوانات محافظت می‌کنند تا طعمه‌ی حیوانات دیگر نشوند.

تنگه چاه‌کوه

6. تنگه چاه‌کوه

تنگه‌ی طبیعی و زیبای چاه‌کوه یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم است که به معنای واقعی کلمه، کوهی است با چاه‌هایی موجود در آن. در ورودی تنگه، چاه‌هایی وجود دارد. ابتدای تنگه گشاد است اما به‌مرور تنگ می‌شود. در بعضی قسمت‌ها، دیواره‌های تنگه به هم برخورد می‌کنند. مشابه دره‌ی ستاره‌ها، این تنگه هم نتیجه فرسایشی است که آب باران و سنگ‌های رسوبی تجربه کرده‌اند.

چاه‌های تلا

7. چاه‌های تلا

مجموعه چاه‌های تلا که به اشتباه به آن‌ها طلا هم می‌گویند، در واقع محلی برای جمع‌آوری آب شیرین باران در هوای گرم و خشک جزیره قشم بوده‌اند. حفر این چاه‌ها که در بندر لافت و پشت قلعه نادری قرار گرفته‌اند، به دوران پس از اسلام باز می‌گردد. در ابتدا تعداد آن‌ها 366 حلقه به تعداد روز‌های یک سال کبیسه بوده؛ تا در تمام طول سال آب شیرین کافی در دسترس باشد.

هر چند به مرور زمان حدود 266 حلقه از این چاه‌ها پر شده و اکنون فقط 100 حلقه از آن‌ها باقی مانده‌اند؛ اما هنوز هم می‌توانند به عنوان یکی از جاهای دیدنی قشم شما را به سمت خود بکشانند.

غار نمکدان

8. غار نمکدان

غار نمکدان قشم، 6850 متر طول دارد و یکی از جاهای دیدنی قشم به‌شمار می‌رود. این غار، طولانی‌ترین غار نمکی جهان است. غار نمکدان در جنوب غربی جزیره قرار دارد و از تجمع آب دریا در گسل‌ها ایجاد شده است. راه‌روهای طولانی این غار به محوطه‌ای با گنبدی پر از استلاکتیت‌ها و قندیل‌های نمکی می‌رسد.

تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها

9. تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها

اگر در ماه‌های سرد سال و حد فاصل اسفند تا اوایل اردیبهشت به قشم سفر کنید، در زمان گشت‌و‌گذار در جزیره هنگام می‌توانید از منطقه حفاظت‌شده تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه عقابی نیز دیدن کنید. این لاک‌پشت‌ها یکی از دو نوع لاک‌پشت‌هایی هستند که سواحل ایران را برای تخم‌گذاری خود انتخاب می‌کنند. در هر نوبت بین 90 تا 150 تخم در هر چاله دیده می‌شود. فرصت دیدن این صحنه زیبا برای هر کسی پیش نمی‌آید. بنابراین سعی کنید تا این موضوع را حتما در برنامه سیاحت جاهای دیدنی قشم خود بگنجانید.

قلعه پرتغالی‌ها

10. قلعه پرتغالی‌ها

اگر به تاریخ و اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است علاقه دارید قلعه پرتغالی‌ها یکی از جاهایی است که در سفر به قشم می‌تواند برایتان جذاب باشد. قلعه پرتغالی‌ها در قرن 15 میلادی و برای پشتیبانی از قلعه‌های هرمز و لارک توسط «آلفونسو آلبر کرک» بنا شده است. قلعه پرتغالی ها حدود 2000 متر مساحت داشته و در شمال جزیره قشم واقع شده است.

امروزه درون قلعه به شکل موزه درآمده و توپ‌هایی مربوط به آن زمان را در قلعه قرار داده‌اند. در حفاری‌هایی که در سال 1387 پیرامون این قلعه انجام گرفت، به طور تصادفی تونلی مخفی متصل به شهر قشم کشف شد.

بندر لافت

11. بندر لافت

اگر بخواهید غروب خیلی قشنگ و همچنین خانه‌های روستایی جزیره قشم را ببینید، راهش رفتن به بندر لافت است. بندر لافت در شمال غربی قشم قرار گرفته و زمانی مرکز جزیره بوده است، دقیقا همان زمانی که مردمش با لنج به دل دریا می‌زدند. مشخصه اصلی لافت، بادگیرهای بلند و کوچه پس کوچه‌های باریکش است و لنج‌ها و قایق‌ها و قرار گرفتن خانه‌ها در بین درختان سبز گرمسیری و نخلستان‌های بلند. همه اینها در کنار زیبایی خیره‌کننده دریا و جنگل شناور حرا، هر تازه واردی را مجذوب می‌کند.

لنج کشتی‌سازی

12. لنج کشتی‌سازی

در نزدیکی بند لافت، کشتی‌سازی صورت می‌گیرد. لنج‌سازی و کشتی‌سازی در این منطقه رایج است. لنج‌ها فقط برای ماهی‌گیری استفاده می‌شوند. وقتی به این منطقه وارد می‌شوید، انواع لنج را در مراحل مختلف ساخت خواهید دید: از لنج‌هایی که تازه درحال ساخت هستند و شما را یاد کشتی نوح می‌اندازند گرفته تا لنج‌های نوسازی که اولین سفرهای خود را تجربه می‌کنند.

سد و روستای گوران

13. سد و روستای گوران

در ساحل شمالی جزیره قشم و 80 کیلومتر مانده به این جزیره سد تاریخی گوران در روستای گوران قرار گرفته که هر کدام از قسمت‌هایش مربوط به یک دوره تاریخی است. ساخت پی آن به دوره هخامنشیان برمی‌گردد، تاج آن را ساسانیان ساختند و خود سد را بالاخره پهلوی‌ها تمام کردند. قدم گذاشتن در روستای گوران خودش سفر جداگانه‌ای است و تنها به دیدن سد گوران محدود نمی‌شود.

گوران که از کلمه گبران گرفته شده و زرتشتیان در آن زندگی می‌کردند، جایی است که بیشتر قایق‌ها،لنج‌های ماهیگیری، لنج‌های باری و مسافربری در آن ساخته می‌شود و هر طرف را که نگاه کنید عده‌ای مشغول سرهم کردن چوب ساج و تنه درختان محلی و پیچ و مهره کردن آنها هستند.

دره تندیس‌ها

14. دره تندیس‌ها

از جنگل حرا که به سمت روستای طبل و از آنجا روبه پایین و به سمت سلخ برویم در نزدیکی‌های بام قشم به دره بزرگی می‌رسیم که به خاطر تندیس‌های بزرگش به آن دره تندیس‌ها می‌گویند. این دره مثل دره ستارگان است،اما وسعتش از دره ستارگان بیشتر است و بزرگی تندیس‌هایش آدم را خیره می‌کند.

اگر در دره تندیس‌ها بایستید شاید تصورش را هم نکنید در این دشت خشک که ترک‌های گلی آن را پوشانده زمانی دریا وجود داشته و ماهی‌های زیادی در آن زندگی می‌کرده‌اند،اما وجود صدف‌هایی که کف دره را پوشانده تصویر آن دریای پر آب را برایمان زنده می‌کند. دره پر است از انواع اشکال جالب و شگفت‌انگیز که انگار هنرمندی توانا آنها را به وجود آورده و سالها مشغول تراشیدن سنگ‌ها بوده است،حال آنکه همه اینها کار باد و باران است.

جزیره هرمز

15. جزیره هرمز

بعد از گشتن در همه اینها می‌رسیم به جزیره هرمز، جزیره قرمزرنگ قشم. چند سالی‌ست که اینجا جزو محبوب‌ترین جاهای دیدنی قشم است و علتش هم خاک قرمز رنگی‌ست که زمین را فرش کرده.

هرمز به اندازه جزایر ناز و هنگام بکر نیست، ولی جاهای بکری هم می‌توان در آن پیدا کرد، مثل ساحل محیط زیست و ساحل مفنق که 45 دقیقه با خود هرمز فاصله دارد. هرمز، جاهای دیدنی زیادی دارد، مثل دره مجسمه‌ها، ولی گل سرسبد دیدنی‌هایش تنگه هرمز است، تنگه‌ای که بالایش می‌ایستید و از بالای پرتگاهی بلند و حیرت‌انگیز رفت و آمد کشتی‌ها را آن پایین تماشا می‌کنید و به وجد می‌آیید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (2)
  1. مهرداد شعبان پور در 22 شهریور 1401
    با جمع خانواده برای غواصی به کلوپ نگین ساحل رفتیم و بعد از پذیرش با توجه به تعداد زیاد مراجعین تا زمانی که بریم برای غواصی معطلی داشتیم و تا حدی هم به پرسنل غر زدیم اما اونها اینقدر با خوش رویی و صبوری آروممون میکردن و وقتی رفتیم برای غواصی و روی قایق دیدم که اونجا هم با مهارت و به درستی کارشون را انجام میدن. با وجود معطل شدنمون ارزشش را داشت و یه خاطره زیبا شد
    پاسخ
  2. اسد میرزایی در 17 شهریور 1401
    در کنار تمام زیبایی های قشم که برای ما هر کدوم جذابتر از دیگری بود، تجربه غواصی با مربی خوب کلوپ نگین ساحل قشم هم یک تجربه فراموش نشدنی شد و به دوستان عزیز پیشنهاد میدم که حتما امتحانش کنن.
    پاسخ