زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

سفر استانبول؛ قبل از شروع سفر با استانبول آشنا شوید!

سفر استانبول؛ قبل از شروع سفر با استانبول آشنا شوید!

سفر استانبول؛ قبل از شروع سفر با استانبول آشنا شوید!

سفر به استانبول (Istanbul) را تجربه کرده اید؟ برنامه سفر به استانبول (شهر هزار مسجد) دارید اما درباره سفر به استانبول اطلاعاتی ندارید؟ نمی دانید در استانبول باید کجا اقامت کنید؟ رستوران های خوب استانبول کجا هستند؟ جاهای دیدنی استانبول کجاست؟ مراکز خرید کجاست و سوالات دیگر...

در مطلب راهنمای سفر به ترکیه، توضیحاتی درباره کشور ترکیه و حتی شهر استانبول ارائه شد اما با توجه جذابیت هایی که استانبول دارد، قصد داریم در این مطلب اطلاعات کامل و جامعی برای سفر استانبول، این شهر زیبای ترکیه در اختیار شما قرار بدهیم.

راهنمای سفر به استانبول

بخش های راهنمای سفر استانبول:

به دلیل طولانی بودن مطلب پیشنهاد می کنیم که بر روی گزینه مورد نظر خودتان کلیک کنید.

 1. اطلاعات ضروری استانبول
 2. آشنایی با شهر استانبول
 3. ورود به استانبول
 4. آب و هوای استانبول
 5. زندگی در استانبول
 6. رستوران های معروف استانبول
 7. جشنواره های استانبول
 8. جاهای دیدنی استانبول
 9. مراکز خرید استانبول
 10. خیابان های شهر استانبول
 11. بهترین هاستل های استانبول
 12. بلیط و رزرو هتل در استانبول
 13. بیمارستان های شهر استانبول‎
 14. چگونه استانبول کارت تهیه کنیم؟
 15. بهترین زمان سفر به استانبول
 16. برای سفر به استانبول به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

1. اطلاعات ضروری استانبول

قبل از اطلاع کامل از راهنمای سفر به استانبول بهتر است اطلاعات کلی این شهر را بدانید:

 • اختلاف ساعت استانبول نسبت به تهران: یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است.
 • زبان رسمی: ترکی استانبولی
 • واحد پول: لیر ترکیه
 • نوع برق شهری: 230 ولت / 50 هرتز
 • کد کشور: 90+
 • شماره های اضطراری: 112
 • فرودگاه های بین‌المللی: فرودگاه بین المللی آتاترک، فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن

2. آشنایی با شهر استانبول

سفر به استانبول یا سفر به شهر هزار مسجد؟ شهر استانبول (Istanbul) یکی از مقدس ترین شهرهای جهان به شمار می رود. استانبول، شهری دو تکه میان آسیا و اروپا، نمایشی همیشگی از فرهنگ، سنت و تاریخ ترکیه را در کنار زیبایی های امروزی اش اجرا می کند.

استانبول یکی از شهرهایی است که تقریباً تمام وسایل نقلیه ی عمومی را دارد: تاکسی های شخصی، تاکسی های اشتراکی یا همان دولموش ها، تراموا، اتوبوس و مینی بوس، مترو و حتی قایق برای عبور و مرور بین بخش آسیایی و اروپایی.

سفر به استانبول به دلیل نزدیک بودن به کشورمان، طرفداران زیادی دارد. اگر شما هم قصد سفر به استانبول دارید در تصمیم خود شک نکنید، حداقل یکبار به استانبول سفر کنید.

استانبول

3. ورود به استانبول

سفر به استانبول می تواند به صورت زمینی و هوایی انجام شود. اگر شما می خواهید سفر به استانبول را به صورت هوایی انجام دهید بعد از وارد شدن به استانبول و از همان داخل فرودگاه آتاتورک شاید اولین چیزی که توجه مسافران را جلب می کند، پرچم های قرمز ترکیه است که از همه جا آویزان هستند.

فرودگاه در بیست کیلومتری غرب شهر واقع شده و تا مرکز شهر با تا کسی حدود نیم ساعت فاصله دارد. کرایه ی تا کسی نسبتاً گران است و می شود همین مسیر را با مترو، اتوبوس یا تراموا هم طی کرد. بستگی به حال و حوصله و انتخاب خودتان دارد.

ایستگاه مترو از سالن اصلی فرودگاه 10 دقیقه ای پیاده روی دارد ولی بسیار راحت و ارزان است، به شرطی که شما از آن آدم هایی نباشید که همه چیز را توی چمدان با خودشان این طرف و آن طرف می برند. برای اقامت در استانبول، اگر خیلی اهل گشت و گذار هستید و ترجیح می دهید از جاهای دیدنی دور نباشید، بهتر است که در یکی از دو محله ی تقسیم یا سلطان احمد هتل بگیرید.

آب و هوای استانبول

4. آب و هوای شهر استانبول

سفر به استانبول در تمام فصل های سال امکانپذیر است اما سلیقه های متفاوت است و برخی استانبول را در فصل سرما دوست دارند و برخی می خواهند در زمانی که آب و هوا مساعد است به سفر به استانبول را تجربه کنند.

تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد، بارانی و برفی ویژگی آب و هوای استانبول است. میزان بارش سالیانه استانبول به طور میانگین 870 میلی متر است. میزان رطوبت نیز اغلب زیاد است. به طور متوسط بیشترین درجه حرارت در طول ماههای مختلف زمستان بین 7 درجه سلسیوس (46 درجه فارنهایت) و 9 درجه سلسیوس (50 درجه فارنهایت) است.

گرم ترین ماه، ژوئیه با متوسط درجه حرارت 23.2 درجه سلسیوس و سردترین ماه، ژانویه با متوسط درجه حرارت 5.4 درجه سلسیوس است.

بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در طول فصل زمستان عادی است؛ اما یکی از این بارش ها می تواند سنگین باشد. غالباً این بارش در بین ماه های دسامبر و مارس رخ می دهد. در ماه های تابستان از ژوئن تا انتهای سپتامبر به طور میانگین درجه حرارت روزها از 28 سلسیوس (82 درجه فارنهایت) شروع می شود.

اگر قصد سفر به استانبول دارید، این نکته را در خاطر داشته باشید که این شهر تا حدودی بادخیز است و به طور متوسط سرعت بادی حدود 17 کیلومتر در ساعت دارد.

5. زندگی در استانبول

زندگی روزانه در استانبول رنگارنگ و در حال جنبش و ادامه است همراه با دقت بسیار در نگهداری روم، روم شرقی و عمارت های ترکی. این شهر پایتخت ترکیه در مواقع تجارت، پذیرایی، سرگرمی، فرهنگی، آموزشی، خرید، جهانگردی و هنری به شمار می آید.

بیش از نیمی از جمعیت در قسمت اروپایی زندگی و کار می کنند. گروه بزرگی از مردم در مناطق مسکونی، قسمت آناتولیایی زندگی می کنند و از پل ها و گذرگاه ها برای رفتن به کار در شهر استفاده می کنند.

زیرساخت های شهر نشینی استانبول دایماً در حال تغییر و تحول است. ساختمان های سنتی عثمانی از چوب ساخته شده بودند. در دهه های پیشین تعداد زیادی از ساختمان های بلند در نزدیک شهر ساخته شده بودند که این عمل رشد سریع جمعیت را منجر شد.

6. رستوران های معروف استانبول

رستوران های محلی با تنوع غذایی خیلی زیاد، کباب سراها، رستوران های دریایی و مدیتران های، پیتزاها و فست فودها و رستورانهای مخصوص گیاهخواران، از استانبول یک شهر خوشمزه ساخته اند.

با این همه سفر به استانبول بدون خوردن کومپیر و کوفته کباب های ترکی، لطفی ندارد.

رستوران اولوس 29 (ulus 29 restaurant)

یکی از رستوران های فوق العاده در شهر استانبول رستوران اولوس 29 استو دکوراسیون این رستوران بسیار زیبا بوده و منوی این رستوران شامل غذاهای ترکی، بین المللی و دریایی می شود.

آدرس: Kuruçeşme Mahallesi, 34345 Beşiktaş/Istanbul, Turkey

رستوران یاکا بالک (Yaka Balik Restaurant)

یکی از مشهورترین رستوران های استانبول در منطقه امین اولو قرار گرفته است. این رستوران یاکا بالک نام دارد و دارای منوی غذایی مطابق با ذائقه ایرانیان است.

آدرس: Yeni Galata Köprüsü Altı Eminönü Boğaz Tarafı No:6, 34110 Eminönü/İstanbul, Turkey

رستوران پندلی (Pandeli Restaurant)

از رستوران های قدیمی شهر استانبول که سال تاسیس آن 1901 میلادی است رستوران پندلی می باشد. این رستوران در نزدیکی بازار مصری ها و پل گالاتا قرار گرفته است. این رستوران به خاطر قدمتش و طعم و کیفیت خوب و قیمت مناسب غذاهاش مشتری های بسیار زیادی دارد.

از مشتریان صاحب نام میشه به بازیگران هالیوودی قدیمی و جدید مانند ادری هپورن، رابرت دنیرو، برت لنکستر ، دنیل دلوییس و شخصیت های سیاسی قدیم و جدید مانند رییس جمهور ترکیه، ملکه ثریا و غیره نام برد که میتوان عکس ها و نظراتشونو در رستوران مشاهده کرد.

آدرس:Eminönü, Mısır Çarşısı No:1, 34435 Fatih/Beyoğlu/İstanbul, Turkey

رستوران خراسانی (Khorasani Grill Restaurant)

همانطور که از اسم این رستوران پیداست، یکی از رستوران های کاملا ایرانی با منویی ایرانی در شهر استانبول است که در منطقه دیوان یولو قرار گرفته است. کسانی که به جزء غذاهای ایرانی هیچ غذایی را دوست ندارند میل کنند رستوران خراسانی بهترین گزینه است.

آدرس: Alemdar Mh., Ticarethane Sokak & Divan Yolu Caddesi 39/41, 34110 Sultanahmet/Fatih/Fatih/İstanbul, Turkey

جشنواره های استانبول

7. جشنواره های استانبول

استانبول در دوره های اجتماعی، فرهنگی و فعالیت های تجارتی و بازرگانی قوی آن بطور زیادی افزایش تنوع و رنگ دارد. در امتداد رستوران های ترکیه ای، خاوردورو روش های پخت خوراک ها در حال رشد می باشد در کنار بسیاری از گروه ها بصورت جدید رستوران هایی افتتاح شده اند.

در صورتیکه ستاره های مشهور دنیای موسیقی پاپ استادیوم ها را از جمعیت پر می کردند، فعالیت هایی مثل اُپرا، رقص ورزشی و هنری باله و تئاتر در سراسر سال ادامه داشت. در طول فستیوال های فصلی ارکست های مشهور دنیا، آوازهای دسته جمعی و گروهی، کنسرت ها و اثرات جاز در بیشتر مواقع می توانند در یک خانه کامل هم اجرا شوند.

نمایش ها در گروهی از مکان ها مانند بخش های تاریخی مانند حاجی ایرن، برج روملی حصاری، یدیکول، حیاط محله توپ خانه و پارک گلانه به خوبی مرکز فرهنگی آتاترک، سالن کنسرت جمال رشید ری و سالن های مدرن و جدید تئاتر و دیگر فضاهای آزاد برگزار می شود.

برای مواردی مثل زندگی شبانه، تعدادی از باشگاه های ورزشی، دیسکوها، بارها، چادرهای صحرایی، نمایشگاه ها و رستوران ها با موزیک همراه هستند.

برنامه سفر به استانبول خود را به نحوی برنامه ریزی کنید که در فستیوال های استانبول بتوانید حضور داشته باشید.

جشنواره گل لاله: شهر استانبول از مراکز پرورش گل لاله است و ماه اردیبهشت جشنواره از گل های لاله در پارک اِمیرگان و یازده پارک معروف دیگر استانبول برگزار می شود.

فستیوال هیدیرِلِس: در این فستیوال که اواخر ماه می برگزار مردم ترکیه فصل بهار را جشن می گیرند.

فستیوال جاز استانبول: این فستیوال هر سال در اوایل ژوئیه برگزار می‌شود، برنامه های این جشنواره شامل اجرای موسیقی جاز، فولکور، بلوز و انوازه دیگر موسیقی های محبوب و مشهور به همراه موزیسین های پرطرفدار دنیا می باشد.

جشنواره خرید استانبول: از آنجایی که عده ی بسیاری از افراد برای خرید به این شهر سفر می کنند جشنواره ای به نام خرید در آن برگزار می شود که از 7 تا 29 ژوئن برگزار می شود.

فستیوال مولانا و درویش‌های چرخان: مشهورترین جشنواره ی استانبول بزرگداشت حضرت مولانا شاعر پر آوازه ایرانی می باشد، که هر سال بین 10 تا 17 دسامبر برگزار می گردد. البته قونیه هشت ساعتی با استانبول فاصله دارد اما طی کردن این فاصله به دیدن همچین فستیوالی می‌ارزد.

جشنواره دوسالانه استانبول: بنیاد فرهنگ و هنر استانبول، از سال 1987 تا امروز، هر دو سال یک بار، جشنواره‌ای از هنر مدرن را در پایتخت فرهنگی اروپا برگزار می‌کند. هدف دوسالانه استانبول، ساخت فضایی مناسب برای هنرمندانی با فرهنگ‌های مختلف است تا با مخاطبان آثار خود دیدار کنند. این جشنواره از اواسط سپتامبر شروع می‌شود و تا اواسط نوامبر ادامه دارد.

8. جاهای دیدنی استانبول

سفر به استانبول یکبار کافی نیست! استانبول جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که ارزش چند بار دیدن را خواهد داشت. محبوب ترین جذابیت استانبول برای مسافران، کاخ ها، مسجدها، کلیساها و قصرهایی است که قدمت آن ها به امپراطوری رومی ها، بیزانس و دوره ی عثمانی ها می رسد.

کاخ دلماباغچه

کاخ دلماباغچه (Dolmabahce Palace)

این کاخ جبهه ای به طول 600 متر در کنار ساحل تنگه در سمت اروپایی دارد. کاخ دلما باغچه ترکیبی از هنر اروپایی بوده و در بین سالهای 1843 - 1856 ساخته شده و در 3 طبقه و به صورت قرینه است و دارای 285 اتاق و 43 سالن می باشد.

کاخ ساحلی به طول 600 متر در کنار تنگه دارد. از طرف خشکی نیز دارای 2 درب که یکی از آنها دارای تزئینات فراوان است می باشد. در وسط این کاخ ساحل که باغچه ای تمیز و زیبا آن را احاطه کرده یک سالن مراسم و باله که از سایر قسمت ها مرتفع تر است دیده می شود.

دیوارها و سقف این کاخ با نقاشی های هنرمندان اروپایی و با استفاده از چندین تن تزئینات طلایی دکور بندی شده است. در سالن و اتاق های مهم همه اشیاء به یک رنگ می باشد. کف کاخ در نقاط مختلف با یکدیگر متفاوت و با پارکت های چوبی منقوش مفروش شده است.

قالی های پشمی و ابریشمی به عنوان زیباترین آثار هنری ترکیه در جای جای کاخ گسترده شده است. آثار هنرهای دستی نادر اروپایی و خاور دور نیز نقاط مختلف کاخ را تزیین نموده است. لوستر کریستالی، شمعدان و شومینه ها نیز در بیشتر اتاق ها خود نمایی می کند. بزرگترین سالن باله کاخ های دنیا در این کاخ است.

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد (The Sultan Ahmed Mosque)

مسجد سلطان احمد یکی از زیباترین مساجد دنیا و از نمونه های منحصر به فرد و شگفت انگیز معماری دوره امپراتوری عثمانی به شمار می آید. این مسجد به دلیل به کار رفتن کاشی های آبی رنگ در طراحی داخلی به نام مسجد آبی ترکیه شناخته شد.

ساختار این مسجد شبیه مکعب است و فضای بیرونی آن را مجموعه ای از گنبدها و شبه گنبدها پوشانده که با یک هارمونی زیبا چشم را به سمت انتهای گنبد اصلی هدایت می کنند.

اگر از دریا به مسجد نگاه کنید، مناره های زیبای مسجد در بخش قدیمی استانبول در حال درخشش هستند. این مسجد با شکوه با 6 مناره ی زیبای خود از قصد در مقابل کلیسای ایاصوفیه بنا شده تا نشان دهد که معماران عثمانی و مسلمان می توانند رقبای سرسختی برای اجداد مسیحی خود باشند.

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه (Ayasofya Mosque)

اگر به استامبول سفر کردید حتما از کلیسای حاجیا صوفیه یا همان مسجد ایاصوفیه که معنای لغوی آن کلیسای معرفت الهی است، دیدن کنید. مسجد ایاصوفیه یکی از معماری های بیزانسی و از دیدنی های استانبول محسوب می شود و به گونه ای طراحی شده که به نظر در فضا معلق می آید و نماد بهشت محسوب می شود.

از آثار هنری برجسته این مسجد می توان به موزاییک های بیزانسی و سپرهای عظیم دایره ای شکل عثمانی که بر روی آنها آیات قرآنی نوشته شده اشاره کرد. با فتح استانبول به وسیله سلطان محمد فاتح در 1453 این کلیسا تبدیل به مسجد شد.

کاخ ابراهیم پاشا

کاخ ابراهیم پاشا (Ibrahim Pasha Palace)

یکی از دیدنی های استامبول کاخ ابراهیم پاشا صدراعظم با تدبیرسلیمان قانونی معروف ترین سلطان عثمانی است. ابراهیم پاشا یونانی زاده ای ست که سرنوشتی مشابه امیرکبیر در دوره پادشاهی ناصر الدین شاه داشت و با دسیسه اطرافیان شاه کشته می شود.

وی که از علاقه مندان هنر و ادبیات غرب بود کاخ زیبایی در نزدیکی توپکاپی داشت که این کاخ به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی استانبول شناخته شده و بعد از مرگش سرنوشت دگرگونی یافت. کاخ سابق ابراهیم پاشا وزیر اعظم سلطان سلیمان در شهر استانبول است و در سال 1983 به موزه هنرهای اسامی ترکیه تبدیل شد.

گنجینه های با ارزشی از مجموعه هنرهای مذهبی ترکیه در این موزه قرار دارد و خود بنا هم از آثار مهم معماری به شمار می رود. پس از اعدام ابراهیم پاشا از این کاخ به عنوان سربازخانه، زندان، دفتر ثبت و ادارات دولتی استفاده می شد تا اینکه به موزه تغییر کاربری یافت.

برج گالاتا

برج گالاتا (Galata tower)

برج گالاتا در سال 1349 به عنوان یکی از ابزار دفاعی ژنویی ها در منطقه گالاتا استانبول ساخته شد. در آن زمان کنترل ساحل شمالی شاخ طلایی در اختیار این شهر قرار داشت. بعدها از این برج به عنوان زندان و مدتی نیز به عنوان برج آتش استفاده شد. امروزه رستورانی در بالای این برج راه اندازی شده است.

از بالای برج گالاتا منظره ای فوق العاده از شهر و دریای مرمره از میان شاخ طلایی در برابرتان قرار دارد که سفر ترکیه را برایتان به یاد ماندنی خواهد کرد.

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه (Süleymaniye Mosque)

مسجد سلیمانیه مجموعه ای از بناها است که شامل مقبره سلیمان و همسرش نیز می شود. این مسجد بارگاهی با ستون هایی از سنگ سماق، گرانیت و مرمر قرار دارد، در چهار گوشه آن نیز چهار مناره بزرگ قرار گرفته است. چهار مناره به نشانه چهارمین حا کم استانبول بودن سلیمان و با ده بالکن به نشانه دهمین سلطان عثمانی بودن او است.

در داخل مسجد، اطاق بزرگی وجود دارد، مربع شکل با گنبدی به ارتفاع 47 متر و ضخامتی برابر 27.5 متر. نور خورشید به زیبایی از پنجره های رنگ شده دوست داشتنی به درون می تابد. محراب و منبر از مرمر ساخته شده و کتیبه های خطی بسیاری نیز از خطاطان مشهور عثمانی دیده می شود.

آکواریوم زیبای تورکوآز

آکواریوم زیبای تورکوآز (TurkuaZoo Aquarium)

این آکواریوم در مساحتی به ابعاد 8000 متر مکعب و بیش از 10 هزار جاندار دریایی توسط یک شرکت مشهور «زلان نویی (گلوبال آ کواریوم)» با هزینه ای بالغ بر 20 میلیون یورو ساخته شد. در این آکواریوم علاوه بر جانداران دریایی از آب های شور و شیرین و ماهی های اقیانوسی و نیز ماهی های تروپیکال 5 نوع کوسه ماهی و نهنگ مختلف و نیز ارفوز که در معرض انقراض می باشد وجود دارد.

از این آکواریوم برای آموزش کودکان در محافظت از جانداران دریایی نیز استفاده می شود. این آکواریوم شامل تونل آکریلیک که دیوارها و سقفش آکواریوم می باشد است و 270 درجه قابل سیر است. شما بعد از چک آپ توسط تیم پزشکی محل (رایگان) می توانید با کوسه ها که بی خطر هستند غواصی کنید!

حمام چمبرلیتاش (Bath Chemberlytash)

این حمام، نزدیک بازار بزرگ استانبول و در مقابل ستون چمبرلیتاش قرار گرفته. این ستون را معمار سینان در سال 1584 برای نوربانو سلطان و همسرش سلیم دوم ساخته است. حمام چمبرلیتاش، در ابتدا هم بخش زنانه داشت و هم مردانه. در قرن نوزدهم میلادی و در زمان سلطنت سلطان عبدالعزیز، برای عریض کردن خیابان، بخش زنان هی حمام ویران شد.

قصر ییلدیز

قصر ییلدیز (Yildiz Palace)

این قصر یکی از آخرین اقامتگاه های سلطان های عثمانی بوده که در اواخر قرن 19 میلادی توسط عبدالحمید دوم تکمیل شد. ساختمان شاله که خوابگاه سلاطین به شمار می رفته، یکی از بزرگ ترین و مجلل ترین ساختمان های این قصر است.

قصر ییلدیز، به عنوان چهارمین قصر عثمانی بعد از فتح استانبول ساخته شد. این ساختمان ها، در داخل یک پارک بسیار بزرگ از گل های لاله و انواع گیاهان و درختان که از نقاط مختلف دنیا گردآوری شده اند، قرار دارند.

این کاخ، یکی از زیباترین مناظر واقع در حاشیه تنگه ی بسفُر ترکیه را تشکیل می دهد.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی (Topkapi Palace)

کاخ توپکاپی، نخستین کاخ عثمانی است که بعد از فتح بزرگ امپراتوری، در قرن 15 میلادی به دستور محمد دوم ساخته شد. این کاخ در محل تلاقی تنگه ی بُسفُر، گلدن هورن و دریای مرمره قرار گرفته است؛ مکانی که بنای شهر استانبول برای اولین بار در دوران باستان و توسط رئیس مگاریان ها، بیاز در سده ی هفتم پیش از میاد، در آن گذاشته شد.

این کاخ، یکی از زیباترین مناظر استانبول را دارد. برعکس کاخ های اروپایی، توپکاپی تنها یک ساختمان ساده ی تاریخی نیست، بلکه مجموعه ای است، که از چندین کلاه فرنگی و باغ، بر نوک یک شبه جزیره ی تاریخی و در مدخل گلدن هورن ساخته شده است.

سلطان های عثمانی برای مدت 400 سال در توپکاپی استانبول زندگی کردند. در اوج دوران شکوفایی، 8 تا 10 هزار نفر در این کاخ زندگی می کردند که بیشترشان سربازهای پیاده نظام بودند. در سال 1924 این کاخ تبدیل به موزه شد و امروزه یکی از جال بترین موزه های جهان به شمار می رود.

دیدنی ترین تالارهای توپکاپی؛ خزانه داری، آثار مذهبی اسامی، لباس های سلطان ها، دیوان، حرم، آشپزخانه ها و سالن ظروف چینی هستند.

آب انبار بازیلیکا

آب انبار بازیلیکا (Bazilika Cisterna)

آب انبار عظیم و وهم انگیز سیسترن در زبان ترکی «یرباتان سارایی» (به معنای قصر غرق شده) نامیده می شود و روبه روی مسجد سلطان احمد در استانبول واقع شده است. ورودی آن کوچک و کم نام و نشان است. از پله ها که پایین بروید، فضای بزرگ و تاریکی پیش رویتان باز می شود که پر از ستون های زیباست و موسیقی هیجان انگیزی هم با صدای بلند در آن پخش می شود.

مسیر بازدیدکنندگان روی حوضچه ای ساخته شده که پر از ماهی های ریز و درشتی است که اینطرف و آن طرف شنا می کنند. دو سرستون بینظیر هم از سر مدوسا با شرح و تفصیات در این محوطه وجود دارد. بنای سیسترن متعلق به سال 532 پس از میلاد است و مدتی هم به عنوان کاروانسرای تاجران ابریشم مورد استفاده قرار می گرفته است.

موزه اورهان کمال

موزه اورهان کمال (Orhan Kemal Museum)

از دیدنی های استانبول، موزه های این شهر است. یکی از این موزه ها بیاد بود "اورهان کمال" که روشنایی بخش ادبیات معاصر است، با همکاری و پشتیبانی مرکز هماهنگی هنری و فرهنگی اورهان کمال، خانه وی به نشانی استانبول خیابان جهانگیر خیابان آکارسو شماره 32 به موزه تبدیل شده است.

در این موزه عکس های اورهان کمال، چاپ اول کتاب ها ، کتاب های منتشره به زبان های بیگانه، اتاق کار، اشیاء شخصی و لباس های وی به نمایش گذاشته شده است.

برج کیزکولسی

برج کیزکولسی (Kizkalesi Tower)

برج کیزکولسی (برج دختر) از رمانتیک ترین مکان های استانبول به شمار می آید. این برج در قسمت ورودی خلیج استانبول قرار دارد. علیرغم اینکه این برج در قرن دوازدهم ساخته شده اما ساختمان کنونی آن متعلق به قرن 18 میلادی می باشد.

این برج 62 متری در سال 1348 بنا نهاده شد. به هنگام غروب آفتاب از بالای این برج منظره زیبائی از تنگه بسفر در زیر پاهای خود خواهید دید. ضمن این که شما می توانید از رستوران ها و کلوپ های شبانه نزدیک به این محل هم دیدن کرده و لذت ببرید.

مسجد بایزید

مسجد بایزید (Bayezid Mosque)

این مسجد یکی از مسجدهای تاریخی استانبول ترکیه می باشد که به دستور بایزید دوم سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی ساخته شد. ساخت این مسجد در استانبول پنج سال به طول انجامید (یعنی از سال 1501-1506 میلادی).

معمار این مسجد یعقوب شاه بود. طاق های بالای مسجد توسط ستون های سنگی نگه داشته شده و گنبد روی ستون های سنگی ساخته شده است. در کناره های سقف گنبداین مسجد مانند ایاصوفیه نام های الله، محمد ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین به خط ترکی عثمانی حک شده است.

موزه مدرن استانبول

موزه مدرن استانبول (Modern Museum)

موزه مدرن استانبول در واقع انباری ست در سواحل بسفر که نمایانگر نقاشی مدرن، مجسمه سازی، عکاسی و دیگر نسخه های هنری است که توانسته در رسانه های ترکیه و حتی در مقیاس جهانی آوازه ای بر هم زند. مجموعه دائمی هنر مدرن ترکیه گویای داستانی ست که از اواخر قرن 19 آغاز و تا به امروز ادامه یافته است.

یک تور با راهنما (آزاد در روز پنجشنبه در ساعت 3 بعد از ظهر و 5 بعد از ظهر با تماس و رزرو قبلی البته رزرو تور می تواند برای روزهای دیگر در قبال 10 لیر برای هر نفر و برای گروه های چهار نفره یا بیشتر انجام شود) می تواند به شما دیدی عالی از هنر ترکیه القا کند.

این موزه همچنین دارای یک فروشگاه، یک سینمای کوچک، و یک رستوران و کافه دلپذیر با منظره ی زیبایی به سمت کاخ توپکاپی و دریای مرمره می باشد البته به همراه غذایی لذیذ و نه چندان ارزان.

مسجد شا کرین

مسجد شا کرین (Sakirin Mosque)

این مسجد در طول 5 سال از سال 2005 تا 2009 احداث شده است و به عنوان یکی از مساجد مدرن ترکیه و جهان اسام از آن نام برده می شود. این مسجد به دلیل آنکه یکی از معماران آن یک بانوی مسلمان است مشهور شده است اما معماری آن بر اساس پان و نقشه خسرو تایا صورت گرفته است و خانم زینب فادیللی اوغلو که یک مهندس معمار ترک است طراحی داخلی و تصحیح معماری آن را برعهده داشته است.

سفارش ساخت مسجد توسط بازماندگان خانم سمیحه شا کرین از خیرین ترکیه داده شده است و با موافقت شهرداری استانبول روی زمینی به مساحت 10.000 متر مربع و با زیر بنای 3000 متر مربع ساخته شده است.

مسجد دارای دو مناره به ارتفاع 35 متر است و چیزی که این مسجد را از سایر مساجد معاصر متمایز می کند طراحی داخلی غیرمعمول و مدرن آن است. سه سمت این مسجد شیشه ای می باشد.

کلیسای چورا

کلیسای چورا (Chora Church)

این کلیسا که در ابتدا به منظور کلیسای بیزانسی ساخته شده بود بعدها تبدیل به مسجد شد و حالا یک موزه است. موزائیک ها و کاشی های زیبای این کلیسا، نمونه باقیمانده از هنر بیزانسی ترکیه در دنیاست.

بخش هایی از آن در سال 400 ساخته شده است، ولی ساختمانی که امروزه می بینیم حدود سال 1500 پیش در استانبول ساخته شده است. این کلیسا تقریباً در سه مایلی شمال غربی سلطان احمد قرار دارد.

این موزه ترکیه همه روزه بجز چهارشنبه ها از ساعت 9:30 تا 18:30 باز است. ورودی آن 6 دلار آمریکا است.

عمارت آتاتورک

عمارت دریایی آتاتورک (Atatürk Marine Mansion)

از دیگر دیدنی های استانبول عمارت آتاتورک یا فلوریا ست که توسط رؤسای جمهور ترکیه در فصل تابستان مورداستفاده قرار می گرفته، ابتدا آتاتورک این عمارت را بعنوان مکانی برای گذراندن تابستان در استانبول انتخاب نمود که تا به امروز این سنت پا بر جا بوده و ادامه یافته ست.

این عمارت (T) شکل در سال 1935 میلادی ساخته شد. طراحی داخلی این عمارت نمونه زیبائی ازشیوه طراحی در قرن بیستم است.

بازدید از این مکان همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنجشنبه ممکن می باشد.

9. مراکز خرید استانبول

سفر به استانبول بدون خرید تقریباً غیرممکن است. اگر به استانبول سفر می کنید حتماً از مراکز خرید استانبول دیدن کنید.

مجتمع تجاری اولیویوم (Olivium Outlet Center)

این مرکز خرید دارای شعبه های زیادی از مارک های معروف دنیاست و در منطقه زیتین بورنو استانبول واقع شده است. به طور معمول بیشتر مردم به دنبال اجناس مارک دار و ارزان قیمت هستند. این مرکز در برخی از روزهای سال، غرفه های اوتلت یعنی فروش با تخفیف ویژه را ارائه می دهد.

مرکز خرید آرما گان (The Mall Armaggan)

از دیگر مرا کز خرید استانبول، مرکز خرید آرما گان است که کلاس قیمتی این مرکز خرید متوسط می باشد و دارای انواع کالا از قبیل کیف و کفش و لباس گرفته تا صنایع دستی، زیورآلات و ... شامل می شود. ساعت کاری مرکز خرید آرما گان از 10 صبح تا 9 شب است.

این مرکز تجاری یکی از بهترین گزینه ها جهت خرید و تهیه سوغاتی در استانبول می باشد.

منطقه ارتا کوی (Ortaköy Area)

هر یکشنبه هنرمندان ترک در این محله استانبول گرد هم آمده و هنرهای دستی خود را در خیابان ها چیده و به خریداران عرضه می کند. تجمع انسان هایی با ظاهر و فرهنگ های مختلف در این مکان، صحنه های بسیار زنده و زیبایی را به وجود می آورد.

در این محل یک کلیسا، یک مسجد و یک کنیسه وجود دارد که صدها سال است در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و نمادی از آزادی در ترکیه می باشد.

مرکز خرید آکمرکز (Akmerkez Mall)

این مرکز خرید 4 طبقه است و حدود 180 هزار متر مربع وسعت دارد و در منطقه اتیلر Etiler استانبول قرار دارد. مرکز خرید آکمرکز 250 فروشگاه دارد و تا به حال دو جایزه، بهترین مرکز تجاری دنیا را از آی سی اس سی (Intenational council of shopping center) دریافت کرده است.

این مجتمع دو برج 14 و 17 طبقه اداری و یک برج 24 طبقه مسکونی نیز دارد. در طبقه همکف آ کمرکز، فواره ای قرار دارد که آب را تا 4 طبقه به بالا پرتاب می کند.

مرکز خرید بیمن (Beymen Mall)

مرکز خرید بیمن بسیار شناخته شده است. این مرکز با دربان های کت و شلوار پوش و قیمت های گرانش و البته لباس های فشن و مد روز از برندهای معروف دنیا جوابگوی سلیقه سخت پسندان است.

به شیک پوشان توصیه می کنیم حتما از این مرکز دیدن کنید.

مرکز خرید متروسیتی (Metro City Mall)

متروسیتی جزء مرا کز خرید معروف استانبول است که البته به جز مرکز خرید، یکی از پاتوق های اصلی جوانان این شهر نیز به حساب می آید. یکی از شاخصه های مهم متروسیتی این است که برای وارد شدن به آن، از همان ایستگاه های مترو ورودی هایی فراهم شده و بنابر این بازدیدکنندگان برای ورود به متروسیتی نیازی به خروج از ایستگاه مترو ندارند.

این فروشگاه 3 طبقه زیر زمین دارد که از مسیر مترو وارد طبقه سوم زیر زمین آن می شود و البته که هر طبقه فروشگاه دارای بوتیک و سالن غذاخوری و کافه تریا می باشد. این مرکز در 4 طبقه با 140 فروشگاه، رستوران، کافه تریا و پارکینگ سرپوشیده با گنجایش 2500 اتومبیل در یکی از خیابان های لوکس شمال استانبول «لونت یکم» از ساعت 10 صبح لغایت 10 شب به بازدیدکنندگان سرویس می دهد.

مرکزخرید کانیون (Kanyon Mall)

این مرکز تجاری بزرگ 160 فروشگاه دارد و در سال 2006 در منطقه لونت استانبول افتتاح و در همین سال نیز برنده جایزه بهترین معماری، در گروه مجتمع های تجاری نیز شده است. این مجتمع 4 طبقه دارد و به صورت بدون سقف ساخته شده و فروشگاه ها در اطراف فضای میانی آن قرار گرفته اند.

به این ترتیب خریداران می توانند ضمن سرزدن به فروشگاه های مختلف، از فضای طبیعی نیز لذت ببرند.

بازار مصری استانبول (Istanbul’s Egyptian Market)

از دیگر مرا کز خرید استانبول، بازار مصری یا بازار ادویه است که درمنطقه ی امینونو و در ورودی گلدن هورن استانبول قرار دارد، دلیل اسم بازار را هم احتمالاً می توانید به راحتی حدس بزنید؛ مصری ها ادویه هایشان را اینجا میفروخته اند.

امروزه جز ادویه جات، سبزی های معطر، میوه های خشک و آجیل، انواع روغن، شیرینی های مختلف، چای و کالاهای دیگر هم در این بازار فروخته می شود.

مرکزخرید جواهر (Jewelry Mall)

این مرکز 15 اکتبر سال 2005 افتتاح شده و با دارا بودن سیستم روشنایی و تهویه هوای مدرن، معماری جذاب، سالن و راهروهای زیبا، روشنایی بیرون فضای مرکز خرید، بالا بودن امنیت، اهمیت بالا به نظافت و پاکیزگی محیط توانسته توجه بسیاری از شهروندان و گردشگران خارجی را در استانبول به سوی خود جلب کند.

بازدیدکنندگان از مرکز تفریحی و خرید «جواهر» تنها برای خرید به اینجا نمی آیند؛ سرگرمی و تفریح، گذراندن ساعاتی خوش، صرف انواع غذاهای محلی و مطرح کشورهای مختلف، برنامه های فرهنگی، هنری و اجتماعی و هوای مناسب و مطبوع نیز از مهم ترین دلایل حضور مردم در این مرکز است.

بازار تاریخی محمود پاشا (Mahmut Pasha Bazaar)

بازار محمود پاشا بازاری تاریخی است و در ناحیه ای بین بازار بزرگ و امینونو قرار دارد و با مغازه های متعدد کوچک در دو سمت خیابان اصلی، نمادی از خرید ارزان در استانبول است. این بازار حدود 256 مغازه، یک حمام عمومی، آرامگاه، آبخوری و کیوسک هایی برای توزیع آب آشامیدنی دارد.

مسجد مجاور آن، مسجد محمود پاشا است که توسط وزیر اعظم محمود پاشا احداث شده. با خرید از این بازار، هم زمان از یکی از مناطق تاریخی این کشور نیز دیدن کرده اید.

مرکز خرید فوروم (Forum Shopping Mall)

این مرکز یکی از جدیدترین و بزرگترین مرا کز خرید ترکیه است و در سال 2009 در  زمینی به مساحت پانصد هزار متر مربع در منطقه بایرام پاشا در استانبول افتتاح شد. در این مرکز خرید استانبول بیش از 280 مارک مشهور بین المللی نظیر IKEA Decathlon و H&M شعبه دارند.

شهربازی های مختلف، آ کواریوم ترکوازو اولین آکواریوم بزرگ ترکیه، موزه یخی، سرزمین ژوراسیک، رستوران ها و فست فودهای معتبر از جاذبه های مهم این مرکز هستند و با قیمت مناسب نزدیک ایستگاه مترو و بزرگراه E5 می باشد و پارکینگی با ظرفیت 5000 ماشین و وسیله نقلیه دارد.

10. خیابان های شهر استانبول

اگر با تورهای استانبول به این شهر سفر می کنید، تور چند روزه استانبول را رزرو کنید، اما اگر برنامه سفر به استانبول را خودتان برنامه ریزی می کنید، سعی کنید حداقل چند روزه باشد. زیرا جاهای دیدنی بسیاری دارد و از طرفی چند خیابان مشهور دارد که باید در آن پیاده روی کنید و لذت ببرید.

خیابان نیشان تاشی استانبول

خیابان نیشان تاشی استانبول

یکی از با کلاس ترین خیابان های شهر استانبول خیابان نیسان تاشی است. این خیابان به قول معروف پاتوق هنرمندان و روشنفکران ترکیه ای می باشد. از این خیابان چهار خیابان دیگر منشعب می شوند که عبارتند از: خیابان روملی ، خیابان تسویکیه ، خیابان والیکوناگی و خیابان  عبدی ایپکشی. در هر کدام از خیابان ها می توانید بهترین مدل های لباس، شکلات و هر کالای لوکسی دیگری که مد نظرتان باشد را تهیه کنید.

خیابان بغداد استانبول

خیابان بغداد استانبول

خیابانی در شهر استانبول که گویی انتهایی ندارد! سرتاسر خیابان بغداد پر از رستوران، کافه، نمایشگاه ماشین های لوکس و فروشگاه های زنجیره ای می باشد. خیابانی که در آن از معرفترین مارکهای معتبر بین المللی تا فروشگاه های کوچک در آن شعبه دارند و آن را به یک مرکز خرید بسیار معروف در استانبول تبدیل نموده است که روزانه صدها بازدید کننده را به خود جلب می کند.

خیابان بهاریه استانبول

خیابان بهاریه استانبول

خیابان بهاریه در شهر استانبول خیابانی است که در مقابل خیابان استقلال قرار گرفته است، علت آن هم این است که در این خیابان فروشگاه ها و بوتیک های کوچک و فروشگاه های زنجیره ای متعددی وجود دارد و برای طبقه متوسط و نوجوان بهترین محل برای خرید می باشد.

خیابان بشیکتاش استانبول

خیابان بشیکتاش استانبول

خیابان بشیکتاش، یکی از جذاب ترین خیابان های شهر استانبول که به معنای گهواره سنگی می باشد. این خیابان در سواحل تنگه بسفر واقع شده است.

10 کاری که نباید در خیابان بشیکتاش فراموش کنید!

 • گردش در بازار بشیکتاش
 • بازدید از موزه نیروی دریایی استانبول
 • تماشای مسابقه‌ی فوتبال
 • بازدید از کاخ دلمه باغچه
 • بازدید از موزه نقاشی و مجسمه سازی
 • گردش در پارک ییلدیز
 • اقامت در یک سوئیت سلطنتی کاخ چراغان
 • بازدید از مسجد اورتاکوی
 • بازدید از مقبره ی بارباروسا
 • گردش تفریحی در دریا

خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال استانبول

یکی از جاهایی که به تاکسی نیازی نیست و پیاده روی خوش می گذرد، خیابان معروف استقلال در استانبول است؛ خیابانی طولانی که از میدان تقسیم Taksim Square شروع می شود و ورود ماشین به آن ممنوع است و تنها یک تراموای قدیمی اجازه دارد طول خیابان را طی کند.

دو طرف خیابان سنگ فرش استقلال مملو از فروشگاه ها، کافه ها، قهوه خانه ها و رستوران است و گروه های موسیقی در پیاده رو برنامه اجرا می کنند. اگر به است?

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود