زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهنمای سفر به آلماتی (Almaty)، بزرگ ترین شهر قزاقستان

راهنمای سفر به آلماتی (Almaty)، بزرگ ترین شهر قزاقستان

راهنمای سفر به آلماتی (Almaty)، بزرگ ترین شهر قزاقستان

اگر قصد سفر به آلماتی دارید خوب است قبل از سفر، درباره آلماتی بیشتر بدانید. آلماتی در سال های گذشته طرفداران زیادی پیدا کرده است. اگر برنامه سفر به آلماتی دارید اما نمی دانید که باید در شهر آلماتی چه کاری انجام دهید، پیشنهاد می کنیم مطلب راهنمای سفر به آلماتی را در ادامه مطالعه کنید.

آنچه در ادامه می خوانید:

 1. با شهر آلماتی بیشتر آشنا شوید
 2. سفر به آلماتی
 3. ویزای قزاقستان
 4. اطلاعات سفر به آلماتی
 5. بهترین زمان سفر به آلماتی
 6. در آلماتی چه کارهایی انجام دهیم؟
 7. آثار برجسته معماری آلماتی
 8. کجا اقامت کنیم؟
 9. کجا غذا بخوریم؟
 10. از کجا نوشیدنی بخرم؟
 11. از کجا خرید کنیم؟
 12. حمل و نقل عمومی آلماتی

1. با شهر آلماتی بیشتر آشنا شوید

آلماتی (Almaty) بزرگ ترین شهر کشور قزاقستان است. شهر آلماتی در مرکز قاره اوراسیا و در بخش جنوب شرقی قزاقستان و شمال پشته کوه‌های "تیان شان" در ارتفاع 600 - 900 متر از سطح دریا موقعیت دارد. آلماتی تاریخ خود را در سال 1854 با ساخت استحکامات نظامی موسوم به "ویرنوئی" آغاز کرده است.

 • در تابستان سال 1855 به‌این منطقه نخستین گروه قزاق های سیبری و مهاجرین نواحی مرکزی روسیه وارد شدند.
 • در سال 1985 تعداد ساکنان آن به 5000 نفر می رسید.
 • در سال 1867 بر مبنای این استحکامات شهر "ورنوئی" به عنوان مرکز استان جدید "سمرچنسکی" ایجاد شد.
 • در ماه مارس سال 1921 با استقرار نهایی حاکمیت شوروی شهر "ورنوئی" نام خود را به "آلماتی" تغییر داد.
 • در بیش از هشت دهه پیش جمعیت آلماتی در مجموع 45 هزار نفر بود در حالی که حالا به حدود 1.2 میلیون نفر رسیده است.

با وجود آنکه بیش از یک و نیم دهه از تشکیل پایتخت جدید قزاقستان می گذرد، آلماتی هنوز هم نقش مرکز فرهنگی این کشور را اجرا می کند.

مساحت کلی این شهر بیش از 170 کیلومتر مربع را تشکیل می دهد. این شهر در بستر رودخانه های "آلماتی بزرگ" و "آلماتی کوچک" قرار داشته و از نظر وجود مراکز و نهادهای مختلف دولتی، علمی، آموزشی، تاسیسات ورزشی و... در قیاس با سایر مناطق این کشور موقعیت برتر دارد.

در قیاس با سایر شهرهای آسیای مرکزی، آلماتی بیشترین میزان همایش های منطقه ای و بین المللی به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی و اقتصادی است.

سفر به آلماتی

2. سفر به آلماتی

آیا می دانید در بزرگترین شهر قزاقستان از کجا غذا و نوشیدنی بخرید، کجا خرید کنید و در کجا اقامت نمایید؟ در این مطلب سعی شده که اطلاعات خلاصه و مفیدی از سفر به آلماتی در اختیار شما قرار بگیرد.

3. ویزای قزاقستان

در ابتدا اخذ ویزا برای قزاقستان بسیار دشوار بود، اما دولت این کشور تا دسامبر 2018 قانون گرفتن ویزا را لغو کرده است.

پس اگر قصد سفر به آلماتی داشته باشید، نیازی به گرفتن ویزا نخواهید داشت.

4. اطلاعات سفر به آلماتی

برای سفر به آلماتی به چه واحد پولی نیاز دارم؟

تنگه - Tenge

باید به چه زباني صحبت کنم؟

روسی و قزاقستانی

ایا باید انعام بدهم؟

معمولا اینطور نیست زیرا غالبا انعام در هزینه سرویس گنجانده شده است.

تفاوت زمان ما چقدر است؟

1 ساعت 30 دقیقه جلوتر از ساعت ایران

نوع برق شهری

برق شهری در آلماتی 220 ولت و 50 هرتز است.

شماره های اضطراری:

 • پلیس: 102
 • آتش نشانی: 101
 • آمبولانس: 103
 • شماره تلفن برای تماس های اورژانسی 112

فرودگاه ها آلماتی

فرودگاه بین المللی آلماتی

5. بهترین زمان سفر به آلماتی

آب و هوای شهر آلماتی در تابستان ها گرم بوده و در زمستان ها نیز بسیار سرد است. متوسط دما در این شهر 9 درجه سانتیگراد بود و بارش باران در طول سال در این شهر حدود 600 تا 650 میلیمتر است. هر زمان که قصد سفر به آلماتی داشته باشید، تقریبا شرایط خوبی برایتان وجود دارد، اما از ابتدای اردیبهشت تا اواخر آبان بهترین زمان سفر به شهر آلماتی است.

6. در آلماتی چه کارهایی انجام دهیم؟

در سفر به آلماتی، جاهای زیادی است که باید از آنها بازدید کنید. اگر به آلماتی سفر می کنید پیشنهاد می کنیم کارهای زیر را انجام دهید.

اسکی روی یخ در ارتفاعات

اسکی روی یخ در ارتفاعات

اسکی روی یخچال کوچک Medeu، در ارتفاع تقریبی 1700 متر، که ادعا می شود مرتفع ترین پیست اسکی در جهان است می تواند کاری هیجان انگیز باشد. برف های عظیمی که بر گلوگاه کوه های مشرف به شهر نشسته اند؛ به لطف زمستان های فوق العاده سرد آلماتی به طور طبیعی منجمد شده اند. اما امروزه از سرمایش مصنوعی نیز برای آنها استفاده می شود.

ورودی 1800 KZT (4 پوند) است و دسترسی به اتوبوس آسان می باشد: اتوبوس شماره 12 هر 30 دقیقه از مرکز شهر می گذرد.

به اپرا بروید

خانه اپرای آبای، یک ساختمان گسترده و تزیینی در مرکز آلماتی است که مراسم باله و اپرا را با قیمت های شگفت آور و بلیط هایی با قیمت 600 KZT (1.30 پوند) برگزار می کند.

بازدید از موزه

موزه هنرهای قزاقستان، که به عنوان موزه دولتی A. Kasteyev نیز شناخته می شود، یکی از بزرگترین مجموعه های هنرهای غربی اروپایی و روسیه است که شامل نمایشگاه های مهمی نیز هست. اخیرا مجموعه "دین جدید" دیمیان هوست نیز در این موزه برگزار شده است.

هزینه ورود 500 KZT (1.10 پوند) می باشد.

مسجد مرکزی آلماتی

مسجد مرکزی آلماتی

از بزرگترین مساجد شهر آلماتی مسجد مرکزی است. در ماه ژوئیه سال 1999 در شهر آلماتی، در قزاقستان افتتاح شد. امروزه بیش از 2300 مسجد در قزاقستان وجود دارد اما بی شک، مسجد مرکزی آلماتی یک نمونه منحصر بفرد می باشد.

حمام کنید

حمام مجلل و بزرگ آرازان (Arasan baths) دارای، سونای فنلاندی، حمام مراکشی، یک حمام روسی و حمام بخار ترکی است که در زیر گنبدهای کاشی آن پنهان شده اند. تمام این ها به ازای 1200 KZT (2.70 پوند) در ساعت به شما عرضه می شوند، اگر چه این قیمت شب ها و تعطیلات آخر هفته بیشتر خواهد شد. ماساژ نیز از  3500 KZT (7.80 پوند) شروع می شود.

به پیاده روی برو

مردم آلماتی، مردمی اهل پیاده روی هستند و در حالی که تعداد زیادی از مسیرهای پیاده روی به کوه ها منتهی می شوند. محبوب ترین مناظر، مناظر بین کوه ژیلائو و روستاهای آلپ می باشند.

این پیاده روی به طور متوسط از ایستگاه اصلی اتوبوس 4 تا 6 ساعت طول می کشد و در خارج از منظره اسکی روی یخ Medeu قرار دارد، اما باید مراقب باشید چون ممکن است خیلی شیبدار باشد.

بهتر است در هنگام بارش برف این مسیر را انتخاب نکنید مگر اینکه حرفه ای باشید.

بهترین چشم انداز آلماتی

تپه Kok-Tobe، که می توانید از هتل قزاقستان به وسیله اتوبوس کابلی به آن برسید دارای فوق العاده ترین چشم انداز است. با ایستادن در بالای تپه از تماشای نمایشگاه ها و باغ وحش فوق العاده لذت برید.

موسقی زنده

در نمایشگاه جشنواره های تابستانه و زمستانه Nomad Vibes موسیقی زنده برگزار می شود که ترکیبی از موسیقی های قومی آلماتی را ارائه می کند که می توانند با روح و روان شما بازی کنند.

دریاچه بزرگ آلماتی

پس از طی مسیری دوازده کیلومتری که عمدتا به صورت سربالایی و از میان تپه ها می گذشت، سرانجام در ساعات غروب به دریاچه بزرگ الماتی در ارتفاع 2 هزار و 286 متری از سطح دریا رسیدیم. این دریاچه برخلاف نام خود چندان بزرگ نیست اما بسیار زیبا و تاثیرگذار بوده و با رنگ آبی روشن خود، چشم اندازی زیبا در کنار کوهستان های مجاور خود ایجاد کرده است.

کلیسای جامع زینکوف

7. آثار برجسته معماری آلماتی

کلیسای جامع زینکوف (Ascension) به سه دلیل یکی از با شکوه ترین آثار معماری آلماتی می باشد: اول اینکه این کلیسا به طور کامل از چوب ساخته شده است، و هیچ میخی برای نگهداری اجزای آن در کنار یکدیگر استفاده نشده و علاوه بر این این کلیسا یکی از معدود ساختمان های آلماتی بود که از زمین لرزه 1911 جان سالم به در برد (مردم محلی فکر می کردند این یکی از معجزات خدا بوده).

همچنین در قسمت داخلی نمادهای ارتودوکس روسی که بر روی بخشهای لعابی نقش بسته به اندازه نمای بیرونی زیباست و به نظر می رسد که نمای بیرونی سازه در زمستان قزاقستان، که برف زیادی می بارد بسیار زیباتر باشد.

8. کجا اقامت کنیم؟

اگر تور آلماتی رزرو کردید، هتل محل اقامتتان مشخص است اما اگر می خواهید خودتان به آلماتی سفر کنید، چند محل اقامت را به شما معرفی کرده ایم.

هاستل در آلماتی

در آلماتی حدوداً 64 هاستل وجود دارد. در این مطلب هاستل شبانه روزی Backpackers را به شما معرفی می کنیم. این هاستل با داشتن فضای اقامت مشترک و کباب های عالی خانگی می تواند بهترین محل جهت اقامت خانوادگی شما باشد.

آدرس: قزاقستان - آلماتی، Elebekova Ulitsa 20/9, 050013 Almaty, Kazakhstan

به غیر از فاصله کوتاه از جاذبه های توریستی مهم، این مکان  به وسیله قوه ابتکار و شور و شوق مالک قزاقستانی اش که دارای اطلاعات جامعی درباره آلماتی است به مکانی راحت تبدیل شده. قیمت خوابگاه های این هاستل از 4 یورو شروع می شود و باید، قیمتی بیش از دو برابر آن یعنی 11 پوند را برای اتاق خواب به علاوه صبحانه بپردازید.

شاید ساختمان نمادین این هاستل که در زمان شوروی ساخته شده، بیش از سایر ساختمان های این شهر به چشم آید. این ساختمان که در سال 1977، ساخته شد برای مهندس شورویایی اش همانند یک شاهکار بود چرا که می توانست در برابر زلزله هایی به بزرگی 9 ریشتر نیز دوام آورد. در بار موجود در قسمت بالای این ساختمان، منظره بی نظیری از شهر و کوه ها به چشم می خورد  و قیمت اتاق های موجود در این قسمت به علاوه صبحانه 50 پوند، می باشد.

هتل ریتز کارلتون آلماتی

هتل در آلماتی

در آلماتی هتل های زیادی وجود دارد که کافیست با توجه به بودجه خودتان یکی از آنها را برای اقامت در آلماتی انتخاب کنید.

هتل ریتز کارلتون آلماتی

هتلی 5 ستاره که در راهنمای سفر به آلماتی می خواهیم معرفی کنیم، هتل ریتز کارلتون The Ritz-Carlton Almaty نام دارد. این هتل دارای امکانات کامل رفاهی برای اقامت مسافران خودش است. حتی در این هتل می توانید جلسات کاریتان را در اتاق های کنفرانسی که وجود دارد برگزار نمایید.

آدرس: قزاقستان - آلماتی Esentai Tower Business Center، Al-Farabi Avenue 77/7، Almaty 050040، Kazakhstan

هتل ورد سلطنت

دیگر هتل پیشنهادی در شهر آلماتی، هتل 4 ستاره ورد سلطنت Worldhotel Saltanat Almaty است. این هتل چیزی دست کم از هتل های 5 ستاره ی این شهر ندارد، از جمله امکاناتی که در این هتل وجود دارد نیز اتاق های شیک و تمیز، رستوران، صبحانه، اتاق کنفرانس و … می باشد.

شماره تلفن: 0077272590935

وب سایت: www.worldhotelsaltanat.com

آدرس: قزاقستان - آلماتی Tolebaev St 164، Almaty 050010، Kazakhstan

برای بررسی و رزرو هتل و هاستل های آلماتی به ريال می توانید از سایت booking.com استفاده کنید.

9. کجا غذا بخوریم؟

اگر به غذاهای محلی علاقه مند هستید، Kaganat کافی شاپ و ناهارخوری با غذاهای تازه قزاقی است که در تمام طول روز غذای خوبی را ارائه می کند و البته قیمت آن نیز مناسب است. از آنجا که غذاهای این رستوران فوق العاده ارزان و تقریبا چیزی در حدود 1 پوند است.

این مکان یک مکان عالی برای تست غذاهای سنتی قزاقی، از لاگمان گرفته (نودل) تا مانتی (دمبلینگ) است.

بسیاری از غذاهای بین المللی در آلماتی پخت می شوند، اما بهترین غذاها در Daredjani، یک رستوران لوکس گرجی که در مرکز شهر (دو شعبه دیگر کمی دورتر هستند) وجود دارد سرو می شوند.

اجازه ندهید که قلعه قرون وسطی دیزنی از چشمانتان دور بماند. Shashlychny Dvor محلی است که می توانید در آنجا ششلیک سنتی و کباب های قزاقی گریل شده ای را که در دهانتان آب می شوند و با کره بادام زمینی، سالاد و ماست سرو می گردند تست کنید.

کباب قزاقی

رستوران های پیشنهادی در شهر آلماتی

رستوران چینی گینگدو

از بهترین رستوران های شهر آلماتی که انواع غذاهای چینی، سوشی و غذاهای دریایی را با بهترین طعم ارائه می دهد، رستوران چینی گینگدو Qingdao Chinese Restaurant است.

آدرس: قزاقستان – آلماتی Tolebaev St، Almaty، Kazakhstan

رستوران تیوبتیکا

دیگر رستورانی که در شهر آلماتی می توانید در آن غذایی خوشمزه با قیمت مناسب میل کنید، رستوران تیوبتیکا Tyubeteika است. در این رستوران انواع غذاهای آسیای مرکزی و ازبکستانی نیز سرو می شود.

آدرس: قزاقستان – آلماتی Satpaev St ۳۰، Almaty، Kazakhstan

10. از کجا نوشیدنی بخرم؟

از دیگر ویژگی های شگفت انگیز آلماتی، منطقه ی قهوه خانه صنعتگران آن است. در این منطفه انتخاب یک کافی شاپ می تواند فوق العاده دشوار باشد، اما Bowler Coffee Roasters یک کافه کوچک روستایی محبوب است که قهوه های دست ساز عالی را ارائه می کند.

در حال حاضر صنعت تولید شراب قزاقستان پس از فروپاشی شوروی سابق مجددا احیا شده، و بار شراب آربا (Arba) که یک بار فوق العاده جذاب است مکان خوبی را برای نوشیدن شراب ارائه می کند.

علاوه بر ارائه انواع آبجوها و شراب های مخصوص آلماتی، این بار انواع آبجو های وارداتی را نیز ارائه می کند.

11. از کجا خرید کنیم؟

بازار سبز (Green Bazaar) که در مسیر تجاری جاده ابریشم قرار گرفته و هنوز هم فوق العاده پر جنب و جوش است می تواند محل مناسبی برای خرید در آلماتی باشد. از آنجا که هر وسیله ای از وسایل الکترونیکی گرفته تا میوه ها و سبزیجات عجیب و غریب در این بازار به چشم می خورند، این بازار یک بازار عالی برای خرید سوغات و چانه زدن است.

راهروهای پر زرق و برق شهر Dostyk Plaza mall چیزی کم از بازار های آسیای مرکزی ندارد، اما این بازار یک جایگاه شگفت انگیز برای انجام معامله های خیابانی است. سالن غذا خوری موجود در طبقه همکف یک نوع هارودز قزاقی است که محلی برای دیدن یا خریدن خاویار محلی می باشد.

مرکز خرید بزرگ آلماتی

مراکز خرید شهر آلماتی

مرکز خرید بزرگ آلماتی | Almaty Mall

آدرس: قزاقستان – آلماتی Zhandosov Street، Almaty، Kazakhstan

بازار زلیونی | Zelyony Bazaar

آدرس: قزاقستان – آلماتی Zhibek Zholy St ۵۰، Almaty، Kazakhstan

 

حمل و نقل عمومی آلماتی

12. حمل و نقل عمومی آلماتی

متروی آلماتی تمیز، امن، ارزان است و از مرکز شهر عبور می کند. اتوبوس ها نیز به همان اندازه ارزان هستند، اما شما باید هزینه آنها را با یک کارت شهری پرداخت کنید.

هزینه حمل و نقل در آلماتی

 • هزینه بلیط تک سفره 80 تنگه
 • هزینه بلیط ماهانه 7000 تنگه
 • هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید 300 تنگه و به ازای هر یک کیلومتر 160 تنگه به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند 580 تنگه باید پرداخت نمایید.
 • هزینه یک لیتر بنزین در این شهر 599 تنگه
کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود