زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

کوچ سرفینگ چیست؟ پیدا کردن میزبان برای اقامت رایگان

کوچ سرفینگ چیست؟ پیدا کردن میزبان برای اقامت رایگان

کوچ سرفینگ چیست؟ پیدا کردن میزبان برای اقامت رایگان

کوچ سرفینگ محلی است که گردشگران علاوه بر پیدا کردن میزبان و سفر رایگان می‌توانند تجربیات خود را با هم در میان بگذارند و با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوند. احتمالاً شما که این مطلب را برای خواندن انتخاب کرده‌اید، نمی‌دانید که کوچ سرفینگ چیست و چه کمکی به سفر شما می‌کند؟ پس در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

کوچ سرفنیگ یک مزیت بزرگ برای شما محسوب می‌شود، چرا که می‌توانید با افراد گوناگون و فرهنگ‌های مختلف در سرتاسر جهان آشنا شوید.

کوچ سرفینگ

کوچ سرفینگ (Couchsurfing) چیست؟

کوچ سرفینگ چیست و چه کمکی به سفر شما می‌کند؟ کوچ سرفینگ (couchsurfing) یک شبکه اجتماعی گردشگری است که نزدیک به 5 میلیون علاقه‌مند به سفر عضو آن هستند. افراد با عضویت در این وب سایت می‌توانند میزبانی در مقصد سفر خود پیدا کنند و به جای اقامت در هتل، در منزل ساکنان محلی به صورت رایگان مهمان باشند.

کوچ سرفینگ یا کاناپه گردی یک سرویس اینترنتی رایگان بر مبنای ارتباط ملیت‌های مختلف با یکدیگر و انتقال تجربیات سفر به دیگران است. کوچ سرفینگ یک راهکار خوب و مفید برای کم کردن هزینه اقامت در کشوری است که به آن سفر می‌کنید.

استفاده از «کوچ سرفینگ» فقط برای پیدا کردن مکانی برای اقامت رایگان و داشتن سفری ارزان نیست، بلکه یکی از اصلی‌ترین هدف‌های این شبکه اجتماعی آشناکردن مسافران با فرهنگ میزبان و مردمان محلی است.

کوچ سرفینگ در ایران

کوچ سرفینگ در ایران با کشورهای دیگر خیلی متفاوت است، چرا که بسیاری از افرادی که به ایران سفر می‌کنند می‌دانند که خیلی چیزها در ایران ممنوع است، یعنی افرادی که به ایران سفر می‌کنند به دنبال استراحت، شنا، الکل و خوشگذرانی نیستند، بیشتر آن‌ها می‌دانند که سفر به ایران می‌تواند «چالش برانگیز و سخت» باشد.

اصول سفر به روش کوچ سرفینگ

در سفر‌های کوچ سرفینگ، برنامه‌ریزی دقیقی وجود ندارد. ممکن است که در حین سفر برنامه‌ای که از پیش تعیین کرده‌اید، تغییر کند و بخواهید به کشور دیگری بروید. شاید هم بخواهید مدت بیشتری در همان کشور بمانید و در شهرهای مختلف آن بگردید.

در مسافرت به شیوه کوچ سرفینگ می‌توانید میزبان خود را در سفر مشخص کنید. روند کار به این شکل است که ابتدا به کسانی که در سایت کوچ سرفینگ https://www.couchsurfing.com عضو هستند، درخواست اقامت می‌دهید. درخواست شما شامل متنی است که می‌نویسید و در آن تقاضای اقامت برای مدتی را ارائه می‌دهید. اگر کسی درخواست شما را پذیرفت، می‌توانید برای مدت مشخصی در محل زندگی او که در واقع میزبان شما شده است، اقامت کنید و از سفرتان لذت ببرید.

مزایای کوچ سرفینگ

این نوع سفر کردن جدا از اینکه هزینه‌های سفرتان را کاهش می‌دهد و اقامتی رایگان برای شما رقم می‌زند، مزایای دیگری هم دارد:

 • می‌توانید با فردی که در یک شهر از کشوری متفاوت با شما زندگی می‌کند تعامل برقرار کنید و از تجربیات و نوع زندگی این مردم استفاده کنید و از نزدیک فرهنگشان را لمس کنید.
 • می‌توانید از طریق این میزبان‌ها بهترین جاذبه‌های و دیدنی‌های هر منطقه را بشناسید و با سنتی‌ترین و اصیل‌ترین طعم های غذایی که مردم اون شهر می‌خورند، آشنا شوید.
 • می‌توانید خودتان در درست کردن غذاها شریک باشید و غذای محلی را یاد بگیرید و یا خودتان غذا درست کنید و هزینه‌های رستوران را هم از بودجه سفرتان حذف کنید.
 • باید بدونید که این نوع سفر کردن فقط مخصوص مسافرت‌های تنهایی نیست و خیلی وقت‌ها خانواده‌ها به همراه بچه‌ها هم از کوچ سرفینگ استفاده می‌کنند.

آیا کوچ سرفینگ امن است؟

برخلاف اقامت در هتل که شما از امنیت آن اطمینان دارید، کوچ سرفینگ ناظری ندارد و شما باید پیش از انتخاب میزبان، بررسی‌های امنیتی لازم را انجام دهید. سایت کوچ سرفینگ به شما پیشنهاد می‌دهد که حتما اقامتگاه دومی هم در نظر بگیرید تا بتوانید در صورت احساس خطر یا هر گونه ناامنی، سریعا محل را ترک کنید.

البته با بررسی اطلاعات میزبان در سایت کوچ سرفینگ، می‌توانید از امنیت محل اقامت مطلع شوید؛ چرا که میزبان‌ها اطلاعات خود را در سایت ثبت می‌کنند و برخی از آن‌ها با پرداخت مبلغی، هویتشان را تایید هم می‌کنند. این میزبان‌ها تیک سبز رنگی در کنار اسمشان دارند و قابل اعتماد هستند.

بخش دیگری که برای حصول اطمینان از امنیت در این سایت وجود دارد، بخش توصیه‌نامه است. کسانی که در منزل میزبان خاصی بوده‌اند، تجربیات خود را از میزبانی او و محل اقامتشان با دیگران به اشتراک می‌گذارند. هنگامی‌که می‌خواهید به کسی درخواست اقامت دهید، حتما نگاهی به توصیه‌نامه‌های دیگران درباره او بیاندازید. هرچه تعداد توصیه‌نامه‌های مثبت بیشتر باشد، میزبان مورد اعتمادتر است.

نکته دیگری که برای ایجاد امنیت نیاز است و سایت کوچ سرفینگ هم آن را توصیه می‌کند، حس درونی است؛ به این معنی که اگر یک درصد هم احتمال می‌دهید که محل اقامت‌تان مشکلی دارد یا امنیت‌تان در خطر است، به حس درونی خود اطمینان کنید و محل را ترک کنید.

در انتخاب میزبان دقت کنید!

اول از همه اینکه شما خودتان انتخاب می‌کنید که میزبان‌تان مرد باشد یا زن، مجرد باشد یا متاهل و با مطالعه دقیق پروفایل آن فرد و ارتباط بر قرار کردن با آن می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد میزبان‌تان به دست بیاورید. قبل از اینکه میزبانتان را انتخاب کنید، می‌توانید همه کامنت‌ها و نظراتی (references) را که افراد دیگر در مورد تجربیاتشان از این میزبان نوشتند را با دقت بخونید.

اگر اطلاعات برایتان کافی نبود می‌توانید با افرادی که این تحربه را داشتند مستقیما صحبت کنید و مطمئن شوید که همه چیز خوب بوده و بعد شخصی را به میزبانی انتخاب کنید که با ان احساس امنیت بیشتری می‌کنید. در هر صورت باید بدانید که میلیون‌ها نفر در این وب سایت عضو هستند و برای امنیت بهتر است خودتان به اندازه برای جایی که می‌خواهید انتخاب کنید، تحقیق کنید و بعد با خیال راحت سفر کنید.

کوچ سرفینگ با راهنما

علاوه بر امکانات میزبانی و مهمانی، در سایت کوچ سرفینگ می‌توانید راهنمای محلی هم داشته باشید به این ترتیب که ممکن است برخی از افرادی که برای آن‌ها درخواست اقامت می‌فرستید، درخواست شما را رد کنند و در عوض به شما پیشنهاد بدهند که برای خوردن قهوه یا پیاده‌روی شما را همراهی کنند.

دیدن یک شهر با تمام جزییات همراه یک راهنمای محلی تجربه‌ای بسیار شیرین و دل‌چسب برای شما رقم می‌زند که لذت سفر را دو چندان می‌کند. شاید در ابتدا فکر کنید که چرا کسی باید از وقت خود بگذرد تا شما را با شهر آشنا کند اما هزاران نفر در هر شهر و کشوری با هدف انتقال فرهنگ و مهمان‌نوازی به شما صادقانه خدمت خواهند کرد!

چطور با وب سایت کوچ سرفینگ کار کنیم!

برای استفاده از خدمات این سایت باید به صورت رایگان در وب سایت Couchsurfing.com ثبت نام کنید و بعد از ساختن یک پروفایل، در مورد خودتان، شغلتان و علایق و تجربه‌هایتان کمی توضیح دهید و مسلما این پروفایل باید نشان دهنده شخصیت و خود واقعی شما باشد و هر چقدر این توضیخات کامل‌تر باشد و عکس‌های مناسب‌تری داشته باشید، امکان اینکه بتوانید مهمان و یا میزبان آدم‌های مشابه خودتان شوید هم به نسبت بیشتر است.

کسی که قرار است میزبان شود باید در پروفایلش توضیح دهد که که چه امکانات و لوازمی را در اختیار مهمان ها قرار می‌دهد و حداکثر و حداقل چه تعداد مهمان را قبول می‌کند و یا اینکه می‌خواهد مهمان‌هایش خانم باشند یا آقا.

حتماً در یک مقاله جداگانه آموزش مرحله به مرحله ثبت نام، کامل کردن پروفایل و بارگزاری اطلاعات در وب سایت و اپلیکیشن کوچ سرفینگ را تهیه و منتشر خواهیم کرد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود
  تعداد نظرات (3)
  1. محمود در 19 اردیبهشت 1399
   بسیار مطالب عالی بود
   پاسخ
  2. Hossein BX در 15 تیر 1398
   سلام، مقاله خوبی بود اما چیزی که دنبالش میگشتم رو نداشت.
   چند مدت هستش که در سایت کوچ سرفینگ اکانت ایجاد کردم اما موفق نشدم که میزبانی پیدا کنم. لطفاً راهنمایی کنید.
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 15 تیر 1398
    سلام، نظر لطف شماست.
    در کوچ سرفینگ نیازه که در پروفایل خودتون اطلاعات خوب و مفید قرار بدید تا میزبان‌ها ترقیب بشن درخواست شما رو تایید کنن. در این مورد حتماً یک مقاله آماده می‌کنم تا با رعایت برخی نکات بتونید پروفایل حرفه‌ای داشته باشید.
    پاسخ