زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

علت درد ران پا در بزرگسالان

علت درد ران پا در بزرگسالان

علت درد ران پا در بزرگسالان

از آن جایی که ران پا دارای عضلات، تاندون، رباط ها و عروق متعددی است، تشخیص منشا درد در این ناحیه دشوار است. این نوع درد اغلب در اثر آسیب های عضلانی خفیف به وجود آمده و در خانه قابل درمان است. با این حال، شدت یا تداوم درد می تواند بیانگر وجود مشکلات جدی تری باشد. در این مطلب، برخی عوامل رایج، علائم، گزینه های درمانی و راه های پیشگیری از درد ران پا را بررسی می کنیم.

عوامل درد در ناحیه بالایی ران

این درد می تواند ناشی از آسیب های عضلانی، مشکلات عصبی و چندین مشکل دیگر باشد. درد می تواند به جلو، بغل و پشت ران انتشار یابد و در هر حالت، علت بروز متفاوت باشد. درد در ناحیه بیرونی ران: در این مورد، امکان دارد عصب مهره سوم کمری فشرده شده و درد آن تا به ناحیه بیرونی ران انتشار یابد. این عصب معمولا با نام سیاتیک نیز شناخته می شود. درد در پشت ران: آسیب ها و پیچ خوردگی های عضله همسترینگ می توانند عامل بروز درد در ناحیه پشت ران باشند.

درد ناحیه بالایی ران به دلیل داشتن علت های مختلف، عوامل خطر متعددی نیز دارد. از جمله این عوامل خطر می توان نمونه های زیر را نام برد:

 • بیماری های مزمن همچون دیابت یا آرتریت روماتوئید
 • شرکت در فعالیت های ورزشی
 • داشتن سبک زندگی بی تحرک
 • گردش خون نامناسب
 • سابقه آسیب دیدگی پا یا مفصل ران

درد عصب سیاتیک می تواند جلوی ران را نیز به خود درگیر کند. از دیگر عوامل بروز درد در این ناحیه می توان به کشیدگی یا کبودی عضله چهار سر ران اشاره کرد. در برخی موارد درد علاوه بر درد جلو ران، پشت زانو نیز دردی منتشر میشود که ممکن است ناشی از مشکلات عروقی باشد. برای درمان گرفتگی رگ پشت زانو باید به متخصص عروق مراجعه کنید.

1. آسیب های عضلانی

آسیب های عضلانی همچون کشیدگی ها و پیچ خوردگی ها از جمله عوامل رایج بروز درد در ناحیه بالایی ران به شمار می روند. به دلیل وجود عضلات متعدد در این ناحیه، بروز درد اغلب در اثر آسیب عضلانی است. برخی آسیب های عضلانی رایج در این ناحیه به شرح زیر هستند:

2. کشیدگی و پیچ خوردگی عضلانی

کشیدگی و پیچ خوردگی عضلانی می تواند هر عضله، رباط یا تاندونی را در عضله پا تحت تاثیر قرار دهد. پیچ خوردگی معمولا به چرخش یا کشیده شدن رباط ها گفته می شود. رباط ها استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند.

کشیدگی معمولا به چرخش یا کشیده شدن عضلات یا تاندون ها اشاره دارد. تاندون ها، عضلات را به استخوان ها متصل می کنند.

علائم پیچ خوردگی یا کشیدگی شامل موارد زیر هستند:

 • درد ناگهانی پس از زمین خوردگی، ورزش شدید یا پیچ خوردگی بیش از مفصل
 • درد منتشر شونده به نواحی بالا تر یا پایین تر
 • مشکل در کشیدن یا حرکت دادن ران
 • بروز تورم در اطراف ناحیه دردناک

3. آسیب های فرسایشی

آسیب های فرسایشی هنگامی بروز می دهند که یک عضله به مدت طولانی تحت فشار زیادی قرار گرفته یا فرد قبل از ورزش، عضلات خود را گرم نکند. این درد معمولا با گذشت زمان بد تر شده و در نهایت، در هنگام استراحت نیز آرامش فرد را از او می گیرد. مهم ترین علامت آسیب فرسایشی، دردی است که پس از ورزش یا فعالیت جسمانی شدید بروز می دهد. این درد می تواند هر دو ران را به خود مبتلا کند.

4. سبک زندگی بی تحرک

ورزش نکردن به مقدار کافی یا نشستن طولانی مدت در طول روز می تواند به عضلات آسیب رسانده و درد مزمن را به همراه داشته باشد. نشستن به مدت طولانی می تواند بر مفاصل و عضلات مخصوصا ران و پا ها فشار وارد کند. کمبود فعالیت نیز می تواند سبب ضعیف شدن عضلات و بروز درد گسترده در پا شود. افرادی که در اثر سبک زندگی بی تحرک به درد ران دچار شده اند ممکن است درد مشابهی را در تمام بدن خود احساس کنند. این درد با گذشت زمان می تواند از نظر محل یا شدت تغییر کند.

5. درد انتشار یافته از یک آسیب دیگر

آسیب دیدن دیگر نواحی بدن می تواند سبب انتشار درد به نواحی بالایی ران نیز شود. برای مثال، افراد مبتلا به آسیب مفصل ران، امکان دارد درد بالای ران را نیز تجربه کنند. برخی آسیب ها نحوه راه رفتن بیمار را تغییر داده و فرد بدون آن که بداند، دچار سفتی عضلات می شود.

6. درد عصبی

درد بالای ران می تواند در اثر مشکلات و آسیب های عصبی در این ناحیه باشد. در این موارد، فرد حتی در صورت عدم آسیب فیزیکی ران نیز می تواند احساس درد کند. تعدادی از درد های رایج عصبی در فهرست زیر بیان شده اند:

7. نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی، نوعی آسیب عصبی است که سبب درد می شود. این مشکل اغلب در اثر بیماری های دیگری همچون دیابت به وجود می آید. افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی ممکن است حس های غیر متداولی همچون احساس سوزش، بی حسی، سوزن شدن و درد های تیر کشنده را تجربه کنند.

8. میرالژی پاراستیتک

میرالژی پاراستیتک، با نام سندرم روت برنهاردت نیز شناخته می شود. آسیب یا فشار وارد بر عصب پوستی ران می تواند سبب احساس درد در این ناحیه شود. این عصب، وظیفه انتقال احساسات ناحیه خارجی ران را بر عهده دارد. درد یاد شده ممکن است به صورت سوزش یا تیر کش تجربه شود. علاوه بر این، آسیب این عصب می تواند سبب بی حسی های دوره ای در ناحیه بالایی ران شود.

عوامل درد در ناحیه بالایی ران

9. آسیب های خفیف

کبودی ها حتی در صورتی که نمایان نباشند می توانند به شدت دردناک باشند. این درد اغلب به صورت ضربان دار بوده و تنها در یک ناحیه بروز می دهد. درد ناشی از آسیب های خفیف معمولا به نواحی دیگر انتشار نمی یابد.

10. بیماری های مزمن

بیماری های مزمن متعددی می توانند سبب بروز درد در ناحیه بالایی ران شوند. مبتلایان به فیبرو میالژی درد مزمن و گسترش یافته ای را در برخی نقاط تحت فشار احساس می کنند. درد پا اغلب در بالای زانو و پشت ران تجربه می شود. انواع التهاب مفصلی می توانند سبب درد در نقاط مختلف بدن از جمله بالای ران شوند. درد آرتروز نیز با این که اغلب در مفصل ران و زانو ها متمرکز است اما می تواند تا به بالای ران نیز انتشار یابد.

11. لخته های خونی

در موارد نادر، درد در ناحیه بالایی ران می تواند ناشی از تشکیل یک لخته خونی در رگ ها باشد. این مشکل با نام ترومبوز ورید های عمقی (DVT) نیز شناخته شده و در صورت انتقال به ریه ها، مغز یا قلب می تواند کشنده باشد. سفر های هوایی طولانی، سبک زندگی بی تحرک، گردش خون نامناسب، مصرف سیگار، بیماری قلبی عروقی، بارداری یا داشتن اضافه وزن احتمال ابتلا به ترومبوز ورید های عمقی را افزایش می دهند. علائم این بیماری شامل موارد زیر هستند:

 • درد بدون علت در پا که با گذشت زمان بهبود نمی یابد.
 • تورم، قرمزی یا احساس گرما در امتداد یک ورید در پا
 • حساسیت به لمس در محل خاصی از پا
 • احساس درد هنگام پیاده روی
 • تنگی نفس

هشدار:
تنگی نفس در صورت شکسته شدن و جا به جایی لخته خونی به قلب یا ریه ها اتفاق می افتد.
لخته خونی، یک مشکل اورژانسی و نیازمند درمان فوری است.

تشخیص علت درد ران پا

هیچ آزمایشی به تنهایی نمی تواند علت درد ران را مشخص کند. فرایند تشخیص درد ران ابتدا با معاینه ناحیه مبتلا آغاز می شود. پزشک درباره سابقه پزشکی و آسیب های اخیر از بیمار سوال پرسیده و در صورت عدم یافتن علت دقیق، آزمایش های تشخیصی همچون موارد زیر را تجویز می کند:

 • تصویر برداری با امواج مغناطیس (MRI) و سی تی اسکن
 • تصویر برداری اشعه ایکس جهت بررسی توده استخوانی
 • تصویر برداری با امواج فراصوت جهت بررسی لخته های خونی
 • آزمایش خون جهت بررسی ابتلا به بیماری هایی همچون التهاب مفاصل
 • آسپیراسیون مفصلی: فرایندی است که در آن جهت بررسی برخی مشکلات مفصلی، مقداری از مایع میان مفصلی برداشته می شود.
 • آزمایش های عصبی همچون نوار عصب و عضله
  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود