زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

شاک ویو خار پاشنه| فواید و روش انجام

شاک ویو خار پاشنه| فواید و روش انجام

شاک ویو خار پاشنه| فواید و روش انجام

شاک‌ویوتراپی یا تراپی با امواج رادیال برای درمان بسیاری از مشکلات پا مانند درد پاشنه، فاشیای کف پای مزمن، خار پاشنه، تاندونیت و... استفاده می‌شود. این تکنیک با ایجاد التهاب جدید که برای ترمیم بافت‌ها ضروری می‌باشد روند درمان را سرعت می‌بخشد. به بیانی دیگر شاک‌ویوتراپی به بدن سیگنال می‌دهد تا روند درمان فاشیا را آغاز کند. درصورتی‌که به این متد درمانی علاقه دارید بهتر است به خواندن این مقاله ادامه دهید.

شاک‌ویوتراپی چگونه به درمان خار پاشنه کمک می‌کند؟

بعد از گذشت چند ماه درصورتی‌که روند طبیعی بهبودی حاصل نشود بدن در برابر بهبود پیداکردن بافت‌ها تسلیم خواهد شد و دیگر تلاشی نمی‌کند. در موارد آسیب‌های مزمن، روند درمان باید دوباره فعال شود که این وظیفه بر عهده شاک‌ویوتراپی می‌باشد.

در طول درمان خار پاشنه به کمک شاک ویو، امواج صوتی باانرژی بالا به قسمت ملتهب بافت برخورد می‌کند. این تکنیک با ایجاد التهاب جدید که برای ترمیم بافت‌ها ضروری می‌باشد روند درمان را فعال کرده و سرعت می‌بخشد. به بیانی دیگر شاک‌ویوتراپی به بدن سیگنال می‌دهد تا روند درمان فاشیا را آغاز کند. به‌طورکلی این متد به دو روش کار می‌کند:

 • کاهش درد از طریق کم‌کردن میزان انتقال‌دهنده‌های شیمیایی که مسئول دریافت و جابه‌جاکردن پیام درد می‌باشند.

 • بهبود گردش خون موضعی در ناحیه آسیب‌دیده از طریق تأثیرات فیزیکی درمان و تحریک رشد عروق خونی جدید در این ناحیه.

فواید شاک‌ویوتراپی برای درمان خار پاشنه

شاک‌ویوتراپی برای درمان خار پاشنه

استفاده از شاک‌ویوتراپی از زمان ابداع این روش از 50 سال پیش تا کنون رشد بسیاری داشته است و محققان همچنان به دنبال روش‌های جدیدی هستند تا با استفاده از امواج شوک باانرژی پایین به کاهش درد و ترمیم بافت در بیماران مبتلا به خار پاشنه کمک کنند. در ادامه به برخی از مزایای شاک‌ویوتراپی اشاره کرده‌ایم:

 • روشی غیرجراحی است: می‌توانید در زمان استفاده از این روش به زندگی خود ادامه دهید و لازم نیست زمان زیادی را برای دوران نقاهت بعد از جراحی صرف کنید. پزشکان به طور معمول روند درمان را با یک دوره که شامل 2 تا 3 جلسه می‌شود شروع می‌کنند و درصورتی‌که بعد از این مدت بهبودی حاصل نشد به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید بهترین روش درمان بسته به شرایطی که دارید چه می‌باشد.

همچنین می‌توان برای تسریع روند درمان در افراد آسیب‌دیده به‌صورت هم‌زمان از شاک‌ویوتراپی و فیزیوتراپی استفاده نمود.

 • مؤثر و بی‌خطر: شاک‌ویوتراپی یک روش بدون تهاجم است که بدون نیاز به جراحی به داخل پوست نفوذ می‌کند. این روش بسیار بی‌خطر می‌باشد و هیچ عوارض جدی در پی ندارد.

 • تأثیر طولانی‌مدت: بعد از استفاده از این روش، درد برای مدت نزدیک به 6 ماه بر طرف خواهد شد به همین دلیل می‌توان گفت تأثیر آن طولانی می‌باشد.

 شاک ویو خار پاشنه برای چه کسانی مناسب است؟

قبل از شروع جلسات شاک‌ویوتراپی باید توسط پزشک معاینه شوید تا مطمئن شویم که بسته به شرایط و نیازهایی که دارید آیا این روش برای شما مناسب می‌باشد یا خیر. بیشتر افرادی که مناسب انجام شاک‌ویوتراپی می‌باشند چند ویژگی مشترک دارند: سلامت عمومی خوبی دارند، باردار نمی‌باشند و به بیماری‌های زمینه‌ای که ممکن است تحت‌تأثیر این روش قرار گیرند؛ مانند اختلال عصبی یا گردش خون، اختلالات متابولیکی استخوان و بیماری‌های استخوانی مبتلا نیستند. پزشک بعد از معاینه تصمیم می‌گیرد که شاک‌ویوتراپی برای شما مناسب است یا نه.

آمادگی‌های لازم قبل از انجام شاک ویو خار پاشنه

حتماً قبل از شروع جلسات شاک‌ویوتراپی به مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم توجه نمایید:

 • استفاده‌ نکردن از داروهای مسکن

بهتر است قبل از شروع جلسات شاک‌ویوتراپی از مصرف داروهای مسکن خودداری کنید. در حالت ایده ال باید مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و آسپرین را از دو هفته قبل از شروع اولین جلسه شاک‌ویوتراپی متوقف کنید. علاوه بر این مصرف این داروها در طول روند درمان و تا 6 هفته بعد از اتمام آن مجاز نمی‌باشد. در صورت مصرف این داروها در طول روند درمان احتمال بروز خونریزی، کبودی و دیگر عوارض در شما افزایش می‌یابد.

 • ادامه‌دادن روند درمان

به‌خاطر داشته باشید که شاک‌ویوتراپی زمانی بهترین نتیجه را در بر دارد که بخشی از یک برنامه درمانی بزرگ‌تر باشد. درصورتی‌که متخصص فیزیوتراپی یک برنامه ورزشی کششی و تقویتی برای شما تنظیم نموده است حتماً آن را در کنار شاک‌ویوتراپی انجام دهید.

درصورتی‌که فقط به این روش اتکا کنید و دیگر روش‌های درمانی را کنار بگذارید به‌احتمال زیاد نتایج رضایت‌بخشی را دریافت نخواهید کرد.

 • پوشیدن لباس راحت

در جلسات شاک‌ویوتراپی لباس راحت به تن کنید. بهتر است در طول این جلسات لباس‌های راحت و آزادی بپوشید تا دسترسی پزشک به بافت بدن راحت‌تر شود. برای مثال درصورتی‌که برای درمان زانو از شاک‌ویوتراپی استفاده می‌کنید بهتر است شلوار کوتاه یا شلوارهای راحت و با پاچه‌های گشاد بپوشید.

نحوه انجام شاک‌ویوتراپی برای درمان خار پاشنه

شاک‌ویوتراپی خار پاشنه

بعد از تشخیص ناحیه دردناک، امواج ضربه‌ای به آن انتقال داده می‌شود. ممکن است در ابتدا این پروسه کمی دردناک باشد؛ اما با پیشرفت آن روند درمان بهبود می‌یابد. به طور معمول بعد از اتمام درمان، درد به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. شاک‌ویوتراپی معمولاً در طول سه جلسه و به فاصله یک هفته انجام می‌شود و بعد از هر جلسه درد برای مدت طولانی‌تری کاهش می‌یابد.

مراقبت‌های لازم بعد از شاک‌ویوتراپی خار پاشنه

بعد از اتمام جلسه شاک‌ویوتراپی می‌توانید به خانه باز گردید و حتی می‌توانید بدون مشکل رانندگی کنید. در صورت داشتن درد پزشک برای شما مسکن‌هایی نظیر استامینوفن و ایبوپروفن تجویز خواهد کرد. بیشتر افراد می‌توانند بعد از شاک‌ویوتراپی فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرند بااین‌حال متخصص اورولوژی در صورت نیاز در مورد محدودکردن برخی از فعالیت‌ها با شما مشاوره می‌نماید.

 • برای تأثیر بیشتر، شاک‌ویوتراپی خار پاشنه باید با ورزش‌های مختص کف پا همراه باشد. این ورزش‌ها به کشش و تقویت فاشیای کف پا کمک می‌کنند. تراپی با امواج رادیال نیز با روش‌های کمکی دیگری نظیر پوشیدن کفی‌های مخصوص پاشنه پا، استفاده از کفی‌های طبی و کم‌کردن ورزش همراه است.

 • پیگیری و ادامه‌دادن درمان. برطرف‌شدن درد فاشیا چند هفته بعد از اتمام جلسات شاک ویو و توسط متخصص فیزیوتراپی اعلام می‌شود.

عوارض شاک ویو خار پاشنه

در طول جلسات درمان درد کمی را تجربه خواهید کرد که به طور کامل قابل‌تحمل می‌باشد. با ادامه‌پیداکردن درمان ممکن است در ابتدا دچار درد، کبودی، قرمزی پوست و بی‌حسی شوید. این عوارض در طی یک هفته و قبل از شروع جلسه بعدی به طور کامل از بین خواهند رفت. علاوه بر این در موارد نادر احتمال پاره شدن رباط یا تاندون و آسیب‌دیدگی بافت نرم نیز وجود دارد. به همین دلیل از شما خواسته می‌شود تا قبل از شروع درمان، 3 ماه بعد از آن و همچنین یک سال بعد یک فرم نظرسنجی را به طور کامل تکمیل نمایید.

هزینه شاک ویو خار پاشنه

هزینه این روش در هر فرد متفاوت می‌باشد و به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مثال تعداد جلسات موردنیاز، مدت‌زمان هر جلسه و مطبی که به آن مراجعه می‌کنید می‌توانند بر روی هزینه‌ها تأثیر بگذارند. عوامل دیگری نظیر میزان مهارت متخصص فیزیوتراپی نیز از دیگر عوامل مهم در تعیین هزینه‌ها می‌باشد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود