زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

ویژگی های اصلی وب سایت های پویا

ویژگی های اصلی وب سایت های پویا

ویژگی های اصلی وب سایت های پویا

شاید در حوزه وب تا کنون با دو مفهوم استاتیک و داینامیک روبرو شده باشید. منظور از استاتیک یا داینامیک بودن یک سایت نحوه مدیریت مطالب آن است. منظور از کلمه داینامیک متحرک و پویایی است و کلمه استاتیک ثابت و ایستا بودن را بیان می کند. در ادامه این مطلب بیشتر به بررسی مفهوم ایستا و پویا بودن سایت می پردازیم و شما را با مزایای سایت داینامیک آشنا میکنیم.

سایت داینامیک چیست؟

سایت پویا یا داینامیک به سایت هایی گفته می شود که محتویات آن تغییر می کند. امروزه تقریبا 90% از سایت هایی که در اینترنت وجود دارند، به صورت پویا راه اندازی می شوند. از جمله سایت های داینامیک که شما هم حتما با آن روبرو شده اید عبارتند از سایت های فروشگاهی، سایت های خبری، سایت هایی که در آن امکان ثبت نام و ارسال نظر وجود دارد و … . سایت های داینامیک با اتصال به یک بانک اطلاعاتی (دیتابیس) همواره اطلاعات را در آن ذخیره می کنند. به طور عامیانه به این نوع سایت ها وب پویا یا پویا وب نیز می گویند.

در عوض سایت ایستا از صفحات html به وجود آمده است و مطالب آن نیز به صورت ثابت می باشد. در سایت های داینامیک به راحتی می توانید اطلاعات را ویرایش کنید و اطلاعات جدید در آن درج نمایید، در صورتی که مدیریت سایت های استاتیک سخت می باشد و با ویرایش کد امکان پذیر است.

انواع وب سایت داینامیک

با توجه به ویژگی هایی که از سایت های داینامیک و استاتیک متوجه شدید که دلیل بیشتر بودن طرفداران سایت های پویا چیست. برای داشتن یک سایت داینامیک می توانید به دو صورت عمل کنید. یکی طراحی اختصاصی سایت های داینامیک از پایه با کدنویسی و یا استفاده از سیستم های مدیریت محتوا برای راه اندازی سایت پویا. در ادامه هر دو روش را برایتان توضیح می دهیم.

طراحی سایت داینامیک اختصاصی

در طراحی سایت پویای اختصاصی شما به عنوان کارفرما تمامی نیازهای خود را به تیم برنامه نویس اعلام می کنید و سپس تیم برنامه نویس با در نظر گرفتن نیازهای شما برای طراحی سایت شما برنامه ریزی می کند. از آنجا که برای طراحی سایت اختصاصی نیاز به کدنویسی از پایه خواهید داشت، هزینه و زمان زیادی نیز براتان خواهد داشت.

مزایا و معایب طراحی سایت اختصاصی داینامیک عبارتند از:

 • امکان افزودن قابلیت ها و امکانات مورد نیاز به سایت
 • امکان اعمال تغییرات بر روی قسمت های مختلف سایت 
 • طولانی شدن مدت زمان طراحی سایت اختصاصی
 • وابستگی به برنامه نویسی برای افزودن امکانات جدید
 • بالا بودن هزینه طراحی سایت

طراحی سایت داینامیک توسط سیستم مدیریت محتوا

روش دیگری که برای راه اندازی سایت داینامیک می توانید استفاده کنید، راه اندازی سایت توسط سیستم های مدیریت محتوا یا سایت آماده است. سیستم مدیریت محتوا یا cms این امکان را فراهم میکند تا افراد بدون دانش برنامه نویسی بتوانند یک سایت داشته باشند و آن را مدیریت کنند. از انواع سیستم های مدیریت محتوای معروف می توان به وردپرس و جوملا اشاره کرد. سایت هایی که توسط سیستم های مدیریت محتوا راه اندازی می شوند، تمامی امکانات مورد نیاز یک سایت را دارند.

اما در مقایسه با سایت های اختصاصی متناسب با نیاز شما ممکن است این امکانات محدود تر باشد. به دلیل این که سیستم های مدیریت محتوا آماده نیاز به کدنویسی از پایه ندارند، هزینه طراحی سایت کمتری دارند و در زمان کوتاه تری نیز به شما تحویل داده میشوند.

سایت داینامیک یا پویا چیست

مزایا و معایب طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا عبارتند از:

 • آسان بودن توسعه اینگونه سایت ها
 • هزینه کمتر طراحی سایت با cms
 • راه اندازی سریع سایت
 • محدودیت اعمال قابلیت ها در سیستم مدیریت محتوا
 • عدم امکان ویرایش تمامی قسمت های سایت

کدام روش برای من بهتر است؟

شاید برایتان سوال شده باشد که طراحی وب سایت به صورت اختصاصی بهتر است یا آماده؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم انتخاب هریک از روش های گفته شده به ویژگی هایی که برای سایت خود در نظر دارید بستگی دارد. اگر ایده جدید برای طراحی سایت دارید بهتر است یک سایت اختصاصی راه اندازی کنید، چرا که افزودن قابلیت ها و امکانات جدید در سایت های آماده امکان پذیر نیست.

اما در صورتی که می خواهید یک سایت با امکانات و قابلیت های معمولی داشته باشید، استفاده از سایت با سیستم مدیریت محتوا را توصیه می کنیم. علاوه بر این باید ببینید چه میزان بودجه برای طراحی سایت خود در نظر گرفته اید. اگر می توانید هزینه های راه اندازی و پشتیبانی سایت اختصاصی را پرداخت کنید، انتخاب این روش مناسب تر است.

سایت پویا یا داینامیک چه مزایایی دارد؟

مزایای بسیار زیاد سایت های داینامیک نسبت به سایت های استاتیک باعث شده تا اکثر سایت ها به صورت پویا راه اندازی شوند. در ادامه شما را با مزایای سایت های پویا آشنا می کنیم.

 • توجه به تجربه کاربری

مهم ترین مزیتی که در سایت های داینامیک می توان به آن اشاره کرد، تجربه کاربری بسیار خوب می باشد. استفاده از سایت های پویا برای کاربران آسان تر است و به راحتی می توانند توسط منوها بین صفحات جابجا شوند و از امکانات سایت استفاده کنند. 

 • بروزرسانی آسان سایت

اگر بخواهید محتوا یا محصولی را در سایت های پویا بروزرسانی کنید، این کار به آسانی انجام می شود. زیرا سایت های داینامیک به یک پایگاه داده متصل هستند و همین موضوع امکان ویرایش سریع اطلاعات را فراهم می کند. در صورتی که وارد کردن یا ویرایش اطلاعات در سایت های استاتیک دشوار است.

مزایای سایت پویا

 • ریسپانسیو بودن سایت پویا

یکی دیگر از مزایای سایت های داینامیک ریسپانسیو یا واکنش گرایی آنها است. در واقع کاربران توسط هر نمایشگری که از سایت شما بازدید کنند، اطلاعات و اجزای سایت را به درستی مشاهده می کنند. این موضوع بر رتبه سئو و میزان ماندگاری کاربر در سایت نیز تاثیر گذار است.

 • سئو سایت

سایت های پویا از لحاظ سئو در رتبه بهتری از سایت های ایستا قرار دارند. زیرا بروزرسانی اطلاعات سایت های ایستا دشوار تر است و اطلاعات سایت های پویا در دوره های زمانی کوتاه تر بروزرسانی می شوند. به این ترتیب سایت های پویا رتبه بهتری در نتایج جستجو خواهند داشت.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود