زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

فواید ساخت لوگو برای سایت + نکات کاربردی

فواید ساخت لوگو برای سایت + نکات کاربردی

فواید ساخت لوگو برای سایت + نکات کاربردی

حتما می‌دانید که برای ساخت یک سایت نیاز به یک لوگوی جذاب دارید. اما فایده ساخت یک لوگوی جذاب چیست؟ از طرفی برای ایجاد یک لوگوی جذاب برای سایت خود باید نکاتی را بدانید. در این مطلب نگاهی به چرایی و چیستی این نکات انداخته‌ایم که می‌تواند دید بهتری از ساخت یک لوگوی خوب به شما بدهد.

نقش و اهمیت طراحی لوگو در کسب و کار

زمانی که شما یک کسب و کار جدید افتتاح می‌کنید، نیاز دارید تا یک لوگوی جذاب برای آن طراحی کنید. دلیل آن نیز این است که لوگو در ذهن مخاطب می‌ماند و حس خاصی را به او القا می‌کند. مثلا الان شما هرجا تصویر سیب گاز زده ببینید، یاد اپل می‌افتید. یا اگر هرجا یک تیک ببینید یاد برند نایکی می‌افتید. همین دلیل می‌تواند میزان اهمیت لوگو در کسب و کار شما را برساند.

وقتی یک مشتری برای اولین بار از شما خرید می‌کند، ممکن است بعد از مدتی اسم فروشگاه را فراموش کند.اما داشتن یک لوگوی جذاب باعث می‌شود که تصویر لوگوی فروشگاه شما در ذهنش بماند و شما را فراموش نکند. قبل از ساخت لوگو، باید نکات کاربردی درباره طراحی آن را بدانید. در بیشتر مواقع یک مشتری یا مخاطب ابتدا لوگوی کسب و کار شما را می‌بیند، پس طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که نظر مشتری را به خود جلب کند.

۴ نکته کاربردی در طراحی لوگو

همان‌طور که گفتیم، لوگو طرحی است که برند یا کسب و کار شما را از نظر ظاهری معرفی می‌کند. این طرح گرافیکی می‌تواند القا کننده میزان اعتبار، وفاداری، حوزه کاری و سبک کاری شما باشد. این طرح گرافیکی در تمام سربرگ‌ها، فاکتور‌ها، بسته‌بندی محصولات و... استفاده می‌شود و به همین دلیل باید آن را به زیبایی طراحی کنید.

لوگوی گرافیکی به حدی اهمیت دارد که یکی از نقش‌های اصلی را در ساختار و استحکام هویت یک کسب و کار ایفا می‌کند. لوگو همیشه باید جذاب باشد و به گونه‌ای طراحی شده باشد که چشم مشتری را به خود خیره کند. در ادامه ۴ نکته کاربردی درباره طراحی لوگو را به شما معرفی کرده‌ایم.

لوگوی مرتبط با کسب و کار خود بسازید

یک لوگوی جذاب باید اصل مفهوم کسب و کار شما را برساند. یعنی به گونه‌ای طراحی شده باشد که اگر کسی در نگاه اول دید هم لوگوی شما را به خاطر بسپارد، هم به آن علاقه‌مند شود هم بتواند حوزه کاری مربوط به شما را تقریبا متوجه شود. لازم نیست لوگوی شما حتما به صورت مستقیم پیام مربوط به کسب و کار شما را برساند، اما لوگوی کاملا بی‌ربطی نیز نباید طراحی کنید.

لوگوی شما باید حس خوبی درباره برند به کاربر انتقال دهد و احساسات شیرینی برای بیننده تداعی کند. از طرفی لوگوهای مدرن روز به روز بیشتر به سمت سادگی حرکت می‌کنند. اگر کسب و کار آنلاین دارید، هنگام درست کردن سایت به لوگویی که قرار است از آن استفاده کنید نیز فکر کنید. چون لوگوی شما بهتر است که از لوگوی رقبای شما در سطح اینترنت به یاد ماندنی‌تر باشد.

نکات اساسی در طراحی لوگو

چهار عنصر مهم لوگو را در نظر بگیرید

فقط زمانی می‌توانید یک لوگوی جذاب طراحی کنید که اهمیت آن را درک کرده باشید. یک لوگوی خوب و تاثیرگذار، باید جذاب و فراموش‌نشدنی باشد؛ چرا که لوگویی که طراحی می‌کنید قرار بدون گفتن هیچ حرفی پیام برند شما را به بقیه منتقل کند. در طراحی یک لوگوی تاثیرگذار ۴ عنصر اصلی وجود دارد که باید رعایت شوند:

 • سادگی
 • جاودانگی
 • تناسب
 • به یاد ماندنی

لوگوی شما نباید خیلی پیچیده باشد و اصل سادگی باید در آن رعایت شده باشد. از طرفی یک لوگوی خوب به شکلی طراحی می‌شود که در مدت زمان طولانی به مشکل نخورد و از مد نیوفتد و به نوعی جاودانه باشد. همچنین این لوگو باید تناسبی را با کسب و کار شما داشته باشد تا بتواند پیام حدودی برند شما را منتقل کند. در نهایت نیز اگر بتوانید لوگوی خود را روی یک طرح به یاد ماندنی ایجاد کنید، بهترین لوگوی ممکن را برای کسب و کار خود طراحی کرده‌اید.

تقلید نکنید و نسخه اصل خودتان باشید

هر طراحی لوگو باید فرایند مخصوص به خود را دارد. البته روند آن ثابت است اما همه چیز نسبت به چیزی که از لوگو می‌خواهید تعریف می‌شود. لوگویی که طراحی می‌کنید باید اصل مطلب را به مشتری برساند. سپس باید درباره تاریخچه لوگو و مخصوصا لوگوهای مربوط به کسب و کار خودتان تاریخچه‌ای را تهیه کنید. از طرفی باید جستجو روی منابع برای طراحی لوگو نیز انجام شود. این منابع می‌تواند شامل لوگوهای رقیبان شما نیز باشد.

سپس ایده‌هایی که با تحقیق به دست آمده‌اند را بررسی کنید و با ترکیب آن‌ها با یکدیگر، طرح‌های جدید و مرتبطی را برای خود به دست آورید. بعد از اینکه این ایده‌ها را به دست آوردید، کمی روی آن‌ها و کلیت پروژه تفکر کنید تا ایده‌های جدیدی به ذهن شما بیاید. در نهایت با ترکیب تمام ایده‌ها و منابع تعدادی نسخه اولیه را برای لوگوی خود تهیه کنید.

ابزارهای مفید برای طراحی لوگوی سایت

از ابزارهای مختلف کمک بگیرید

بعد از اینکه طرح‌های اولیه خود را پیدا کردید، باید از ابزارهای مختلف برای ساخت لوگوی نهایی استفاده کنید. معروف‌ترین ابزارها فتوشاپ و ادوبی ایلوستریتور هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید لوگوی خود را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید. اما این‌ها تنها ابزارهایی نیستند که می‌توانند به طراحی لوگوی شما کمک کنند. ابزارها و سرویس‌های هوش مصنوعی مختلفی مانند logo.com نیز وجود دارند که می‌توانند کمک زیادی به شما بکنند.

این سرویس لوگوهای آماده‌ای را به شما تحویل می‌دهد که می‌توانید ایده‌های خیلی خوبی از آن بگیرید. همچنین ابزارهای فوتوشاپ و ایلوستریتور نیز که نام بردیم خودشان چندین ابزار زیرمجموعه دارند که می‌توانید با تحقیق و استفاده از آن‌ها، پروژه خود را به هر چه بهتر شدن نزدیک‌تر کنید.

سخن پایانی

طراحی یک لوگوی جذاب و موثر نیاز به تحقیق، خلاقیت و استفاده از ابزارهای مناسب دارد. با رعایت نکات ذکر شده در این مطلب می‌توانید یک لوگوی مناسب برای کسب و کار خود طراحی کنید. فراموش نکنید که لوگوی شما باید مرتبط با کسب و کار شما باشد و مفهوم اصلی آن را به مخاطب منتقل کند.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود