زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

انواع استراتژی تولید محتوا برای رشد وبسایت؛ معرفی ساختارهای اصلی

انواع استراتژی تولید محتوا برای رشد وبسایت؛ معرفی ساختارهای اصلی

انواع استراتژی تولید محتوا برای رشد وبسایت؛ معرفی ساختارهای اصلی

در دنیایی که مردم تحت تأثیر رسانه‌های مختلف هستند، تولید محتوا برای وب‌سایت یکی از اساسی‌ترین کارهایی به‌حساب می‌آید که هر کسب‌وکاری باید برای جذب مخاطبان بیشتر انجام دهد.

با توجه به رقابت شدیدی که در این فضا وجود دارد، داشتن استراتژی تولید محتوای سایت، لازم و ضروری است و درصورتی‌که به آن بی‌توجهی کنید، به‌احتمال فراوان خیلی زود از رقبای خود عقب خواهید ماند.

در این مقاله، به بررسی انواع استراتژی‌هایی که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، می‌پردازیم و ساختار یک محتوای باکیفیت را بررسی می‌کنیم. علاوه بر این، نکاتی را با شما به اشتراک می‌گذاریم که با بررسی‌شان می‌توانید مطالب یونیکی را برای مخاطبان خود تولید کنید. اگر به کسب اطلاعات در این زمینه علاقه‌مند هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

تولید محتوا چیست؟

قبل از این‌که بخواهیم اطلاعاتی در مورد استراتژی محتوای سایت و نحوه تدوین آن در اختیار شما قرار دهیم، اجازه دهید در مورد مفهوم مهمی به نام محتوا صحبت کنیم. مجموعه اقداماتی که مدیر سایت با کمک متخصصان انجام می‌دهد تا اطلاعات و داده‌های مختلف را در اختیار مخاطبان یا جامعه هدف خود قرار دهد. این فرایند می‌تواند شامل تولید محتوای متنی، تصویری، صوتی، ویدئویی یا هر نوع دیگری باشد.

توجه داشته باشید که این کار به دلایل مختلفی انجام می‌شود. ازجمله آن‌ها می‌توان به جلب‌توجه مخاطبان، بهبود جستجوی ارگانیک در گوگل، افزایش ترافیک وب‌سایت، تبلیغات، آموزش، ترفندها، راهنمایی‌ها و موارد دیگر اشاره کرد. نکات کلیدی تولید محتوا عبارت اند از:

 • تعیین هدف و استراتژی تولید محتوای سایت بر اساس نیازها و اهداف مشخص
 • جمع‌آوری اطلاعات و تحقیق در مورد موضوعات مختلف به‌منظور ارائه محتوای دقیق و ارزشمند
 • ایجاد محتوای متنی با استفاده از زبان مناسب و جذاب
 • استفاده از تصاویر، ویدئوها و سایر عناصر چندرسانه‌ای به‌منظور جلب‌توجه و ایجاد تأثیر
 • بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو و افزایش دسترسی به مخاطبان
 • انتشار محتوا در پلتفرم‌های مختلف و به شکل‌های متفاوت

در نظر داشته باشید تولید محتوا یک فرایند دائمی و پویا است که با تغییرات در نیازها و ترجیحات مخاطبان باید استراتژی را اصلاح کرد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که برای داشتن سایتی قوی که نظر کاربران را به خود جلب کند، از مجموعه‌هایی که در زمینه تولید محتوا فعالیت می‌کنند کمک بگیرید تا کارتان آسان‌تر شود.

ساختار استاندارد یک محتوای باکیفیت

ساختار استاندارد یک محتوای باکیفیت

داشتن یک استراتژی تولید محتوای سایت کافی نیست. شما باید یک مقاله باکیفیت تولید کنید که علاوه بر ارائه اطلاعات ارزشمند، ساختاری منسجم و جذاب داشته باشد تا بتواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند. در ادامه، ساختار استاندارد یک محتوای باکیفیت را بررسی می‌کنیم:

عنوان اصلی جذاب

یک عنوان جذاب می‌تواند نقش بسیار مهمی در جلب‌توجه مخاطبان ایفا کرده و درعین‌حال در آن‌ها اشتیاقی ایجاد کند تا مطالب را با دقت بیشتری بخوانند. ازجمله ویژگی‌های یک تیتر خوب می‌توان به ایجاد کنجکاوی، انتقال خلاصه محتوا، استفاده از کلمات قوی و همچنین اصالت و تازگی اشاره کرد. استفاده مؤثر از موارد گفته‌شده علاوه بر ایجاد جذابیت در عنوان، می‌تواند تأثیر مستقیمی بر افزایش ترافیک ورودی به سایت داشته باشد.

مقدمه

یکی دیگر از بخش‌های اصلی که خواننده را ترغیب می‌کند تا ادامه مطلب را مطالعه کند، مقدمه است. اگر استراتژی تولید محتوای سایت شما بسیار خوب باشد؛ اما مقالاتی که منتشر می‌کنید، شروع جذابی نداشته باشند، مخاطب در صفحه باقی نمی‌ماند و آن را ترک می‌کند.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این قسمت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جذاب بودن
 • معرفی موضوع برای درک بهتر
 • آماده‌سازی مخاطب
 • تعریف دقیق مسئله
 • توجیه میزان اهمیت
 • ارائه ساختاری کلی از مقاله

بخش اصلی

در بخش اصلی مقاله، جوانب مختلف و مفاهیم اصلی مطلب به‌گونه‌ای ارائه می‌شوند که خواننده بتواند به‌راحتی جواب سؤالات خود را پیدا کند. تقسیم‌بندی منطقی اطلاعات، از یک سو مخاطب را در جهت مسیر مناسب هدایت می‌کند و از سوی دیگر، مطالب گوناگون به ترتیب ارائه می‌شوند. توضیحات دقیق و کامل به همراه توجیه اطلاعات و اظهارنظرها، خواننده را با تمامی ابعاد موضوع آشنا می‌کند:

 • برای نوشتن این بخش حتماً باید به‌دقت تمام منابع موجود را مطالعه و در صورت مطمئن شدن از اعتبارشان به آن‌ها استناد کرد.

استراتژی تولید محتوا

نتیجه‌‌گیری

همان‌طور که گفتیم داشتن یک استراتژی تولید محتوای سایت کافی نیست و شما باید مقالات باکیفیتی نیز تولید کنید. یکی از بخش‌های مهم هر نوشته، قسمت نتیجه‌گیری است. درواقع جمع‌بندی، بخش حیاتی مقاله به‌حساب می‌آید که هدف اصلی آن، ارائه خلاصه‌ای از اطلاعات است. نویسنده به‌تفصیل به اندیشه‌ها و نتیجه‌گیری‌های خود پرداخته و ارتباط بین این موضوعات با فرضیات ابتدایی را بیان می‌کند.

بررسی انواع استراتژی تولید محتوای سایت از نظر ساختار

اگر قصد تدوین استراتژی محتوای سایت خود را دارید، ابتدا باید با انواع آن‌ها آشنا شوید. در این بخش قصد داریم دو مورد از اصلی‌ترین راهکارهایی که می‌توان برای کسب رتبه در گوگل استفاده کرد را بررسی کنیم:

پیلار کلاستر

اگر می‌خواهید بر اساس جستجوی کاربران، محتوای سایت خود را تولید کنید، به شما توصیه می‌کنیم از روش پیلار کلاستر استفاده نمایید که با سئو و بهینه‌سازی سایت به شما کمک می‌کند تا با سرعت به صفحات اول گوگل برسید. پیلارها درواقع صفحات عمومی هستند که به‌طور خلاصه و کلی در مورد موضوعی خاص توضیح می‌دهند. شما می‌توانید در آن‌ها لینک‌هایی را قرار دهید تا مخاطب را به مقالات کلاستر که به‌صورت جزئی و تخصصی در رابطه با عنوانی خاص نوشته‌اند، هدایت کند. این استراتژی تولید محتوای سایت می‌تواند تعداد ورودی از طریق موتورهای جستجو را به شکل تصاعدی افزایش دهد.

سیلو

اگر شما به‌تازگی وب‌سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اید، استفاده از استراتژی سیلو می‌تواند کمک شایانی به رشد سریع شما کند. در این روش شما کلیه مقالات را بر اساس یک سلسله‌مراتب موضوعی دسته‌بندی می‌کنید تا موتورهای جستجو و کاربران بتوانند به‌راحتی داده‌های موردنظر خود را مشخص کرده و جواب سؤالات خود را پیدا کنند.

چگونه بهترین استراتژی تولید محتوای سایت انتخاب کنیم؟

شاید این سؤال در ذهن شما ایجادشده باشد که برای تدوین استراتژی محتوا سایت باید به چه نکاتی توجه کرد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین پارامترها اشاره‌کرده و توضیحاتی مختصر در مورد هرکدام ارائه می‌دهیم:

تعیین اهداف

تعیین اهداف، یک مرحله کلیدی در تدوین استراتژی تولید محتوا است. با شناخت مخاطبان، می‌توانید مقالاتی باکیفیت و جذاب تولید کنید. انجام این کار، نقشه راهی در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا در طول مسیر بتوانید به‌راحتی میزان اثربخشی اطلاعات موردنظر را بررسی کرده و در صورت لزوم اصلاحات لازم را روی آن‌ها انجام دهید.

تحلیل رقبا

تحلیل رقبا یک گام اساسی در تدوین استراتژی تولید محتوای سایت است. با مراجعه به محتوای رقبا، می‌توانید نقاط قوت و ضعف آن‌ها را شناسایی کنید و استراتژی خود را بهبود بخشید. این کار به شما اطلاعات مفیدی برای ایجاد مقالات منحصربه‌فرد می‌دهد تا به‌راحتی بتوانید نظر مخاطب را جلب کنید. به کلیدی‌ترین ویژگی‌ها و موضوعاتی که رقبا به آن‌ها می‌پردازند توجه نمایید و این اطلاعات را در برنامه‌ریزی‌های خود در نظر بگیرید.

تدوین استراتژی محتوا

جمع‌بندی

داشتن یک استراتژی تولید محتوای سایت برای وب‌سایت، ازآن‌جهت اهمیت دارد که می‌تواند میزان ترافیک ورودی به سایت شما را به شکل قابل‌توجهی افزایش دهد. به همین دلیل در این مقاله، اطلاعاتی را در مورد چگونگی برنامه‌ریزی برای انجام این کار، در اختیار شما قرار دادیم و دو روش تدوین استراتژی محتوا سایت را بررسی کردیم. البته به شما توصیه می‌کنیم حتماً از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تولید محتوا  کمک بگیرید تا چالش کمتری داشته باشید.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود