زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

کدام پارچه ها برای لباس خواب مناسب هستند

کدام پارچه ها برای لباس خواب مناسب هستند

کدام پارچه ها برای لباس خواب مناسب هستند

امروزه انواع مختلف لباس خواب در مدل‌های متفاوت و با پارچه‌های متنوع تولید می‌شوند. جنس پارچه لباس خواب در راحتی فرد به هنگام خواب، همچنین در بهداشت و سلامت او تاثیر زیادی دارد.

درصورتی‌که یک لباس خواب فانتزی با استفاده از پارچه‌ای لطیف و نرم، سبک و راحت، ضدحساسیت و ضدتعریق دوخته شود، هم ازنظر ویژگی‌های ظاهری و هم ازنظر ویژگی‌های کیفی بسیار مناسب خواهد بود. بااین‌حال، پایین بودن کیفیت پارچه لباس خواب نه‌تنها دوام و کیفیت لباس را پایین می‌آورد، بلکه می‌تواند موجب آسیب‌دیدن پوست فرد شود.

لباس خواب و مزایای آن

زمانی‌که در دوخت لباس خواب از پارچه‌های مناسب و باکیفیت استفاده شود، مطمئنا استفاده از آن مزایای زیادی برای افراد به‌همراه خواهد داشت. برخی از مهم‌ترین مزایای لباس خواب دوخته‌شده با پارچه‌های مناسب و باکیفیت شامل موارد زیر می‌شود:

 • یکی از مزایای بالقوه لباس خواب فانتزی دوخته شده با پارچه مناسب و باکیفیت این است که احساس راحتی و آرامش را برای افراد فراهم می‌کند.
 • لباس خوابی که با پارچه‌های الیاف طبیعی و نرم تولید شده‌اند، قابلیت تنفس‌پذیری بالایی دارند و خنک هستند.
 • با استفاد از پارچه‌هایی همچون ساتن، مخمل و غیره، لباس خواب ظاهر زیبایی پیدا می‌کند که موجب افزایش جذابیت افراد می‌شود.
 • با بهره‌گیری از پارچه‌های باکیفیت و بادوام در دوخت انواع مختلف لباس خواب، افراد می‌توانند این لباس را پی‌درپی و بدون دغدغه بشویند. البته افراد در هنگام شستشو لباس‌های باکیفیت نیز باید نکاتی را به‌منظور حفاظت از آن‌ها رعایت کنند.
 • برخی از انواع پارچه‌ها، همچون حریر، ریون و ترکیو، پس از شستشو، تغییر شکل نمی‌دهند و چروک نمی‌شوند. بنابراین نیاز به اتوکشی لباس برطرف می‌شود.

بهترین پارچه برای لباس خواب

باتوجه‌به توضیحات بیان‌شده دررابطه‌با انواع مختلف پارچه‌ها برای دوخت لباس خواب فانتزی و سایر مدل‌های آن، نمی‌توان به‌طور قاطعانه گفت کدام پارچه بهترین یا کدام پارچه بدترین است. افراد، باتوجه‌به سلیقه شخصی، حساسیت‌ها، محدودیت‌ها و عوامل دیگر می‌توانند پارچه مناسب را برای لباس خواب انتخاب کنند. زیرا هر جنس پارچه با توجه به موقعیت و شرایط استفاده از آن می‌تواند به عنوان بهترین پارچه درنظر گرفته شود و کاربرد بهتری داشته باشد.

بااین‌حال، در هنگام خرید لباس خواب، لازم است افراد به جنس پارچه آن توجه کنند تا محصولی بی‌کیفیت و کم دوام را انتخاب نکنند. ویژگی‌های یک پارچه باکیفیت برای دوخت لباس خواب شامل نرمی و سبکی، قابلیت تنفس‌پذیری مطلوب، ضدتعریق بودن، رنگ‌بندی متنوع و ثبات رنگ می‌شود. درصورت برخوردار بودن یک لباس خواب از این ویژگی‌ها، افراد در هنگام خواب احساس آرامش بیشتری تجربه خواهند کرد. همچنین پارچه‌های مناسب و با کیفیت نیز در زیبایی لباس خواب تاثیر بسزایی دارند.

انواع پارچه برای لباس خواب

پارچه مناسب برای دوخت لباس خواب فانتزی یا سایر مدل‌های این لباس باید از ویژگی‌هایی همچون نرمی و لطافت، وزن کم، استحکام و دوام کافی، رنگ‌بندی مناسب و ثبات رنگ، ضخامت مناسب و از همه مهم‌تر قیمتی خوب برخوردار باشد. با وجود این ویژگی‌ها در یک پارچه، می‌توان آن را به‌عنوان بهترین نوع پارچه برای دوخت لباس خواب درنظر گرفت. برخی از انواع این پارچه‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

لباس خواب با پارچه ساتن

لباس خوابی که با پارچه ساتن دوخته شود، بهترین نوع لباس خواب خواهد بود. زیرا این جنس پارچه، الیاف نرم و براقی دارد که نه‌تنها برای مردان و زنان جذاب و زیباست، بلکه حس اشرافی بودن را به فرد القا می‌کند. همچنین پارچه‌های ساتن، دارای بافت خاص و منحصربه‌فردی هستند و لباس‌های خوابی که با این جنس پارچه دوخته می‌شوند، از دوام بالایی برخوردارند. افراد به‌راحتی می‌توانند لباس خواب فانتزی دوخته‌شده با پارچه ساتن را به‌طور مکرر بشویند، بدون اینکه نگران تغییر رنگ آن شوند.

همچنین پارچه‌های ساتن، از تنوع رنگ بالایی برخوردارند و این امکان را به افراد می‌دهند که لباس‌های متنوع با رنگ‌های مختلف داشته باشند. این نوع لباس خواب، به‌عنوان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نوع لباس خواب شناخته می‌شود.

لباس خواب نخی زنانه

پارچه‌های نخی، یکی دیگر از پارچه‌های مناسب برای دوخت لباس خواب هستند. این پارچه با طرح و رنگ‌های متنوع تولید می‌شود و به‌دلیل برخورداری از منافذ زیاد در بافت خود، جریان هوا را به‌خوبی عبور می‌دهد و میزان تعریق افراد را به‌شدت می‌کاهد. اگرچه این پارچه نرم و سبک است، اما استحکام بالایی نیز دارد. امروزه پارچه‌های نخی با فناوری‌های جدید، خاصیت ضدچروکی پیدا کرده‌اند. پس نیاز به اتو زدن پی‌درپی لباس‌های تولیدشده با این جنس پارچه برطرف می‌شود.

لباس خواب با پارچه حریر

پارچه حریر، یکی دیگر از پارچه‌های مناسب برای دوخت لباس خواب فانتزی به ‌حساب می‌آید. پارچه حریر، وزن کم و منافذ زیادی در بافت خود دارد و به‌همین‌دلیل، جریان هوا را به‌راحتی از بافت خود عبور می‌دهد. بنابراین تنفس‌پذیری این پارچه بسیار زیاد است و مانع تعریق افراد می‌شود. البته این پارچه برای استفاده در فصول سرد مناسب نیست.

پارچه حریر در مقایسه با سایر پارچه‌ها استحکام کمتری دارد، اما قیمت آن نیز درمقایسه با سایر پارچه‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر است. علاوه‌بر دوخت لباس خواب، از پارچه حریر برای لباس‌های مجلسی نیز استفاده می‌شود.

پارچه مناسب لباس خواب

لباس خواب با پارچه مخمل

برخی از مدل‌های لباس خواب فانتزی با پارچه‌های مخمل دوخته می‌شوند که این نوع پارچه به‌دلیل برخورداری از الیاف خاص و براق، استایل متفاوتی برای افراد ایجاد می‌کند. پارچه‌های مخمل نسبت به سایر انواع پارچه‌ها ضخیم‌تر هستند. به همین دلیل لباس خواب‌های دوخته‌شده با پارچه مخمل، برای فصل‌های پاییز و زمستان مناسب درنظر گرفته می‌شود.

پارچه‌های مخمل، از الیاف نرم و لطیف مانند پنبه، ابریشم، پلی‌استر و ویسکوز تهیه شده‌اند که بافتی پرزدار، کرکی و فشرده دارند. به‌دلیل نرمی و لطافت این پارچه، استفاده از آن به پوست آسیب نمی‌رساند و لباس‌های دوخته‌شده با پارچه‌های مخمل کاربرد و محبوبیت زیادی خواهند داشت.

لباس خواب با پارچه تریکو

پارچه تریکو، یکی دیگر از انواع پارچه‌های پرکاربرد در دوخت انواع مختلف لباس خواب به‌حساب می‌آید. این نوع پارچه، دارای بافتی زیگزاگی است و خاصیت کشسانی دارد. همچنین بافت نرم پارچه تریکو برای افراد،راحتی و آرامش به‌ وجود می‌آورد. ضخامت پارچه‌های تریکو نسبت به ساتن و حریر، بیشتر و درمقایسه با مخمل کمتر است. این پارچه در رنگ‌بندی متنوعی بافته می‌شود و با استفاده از آن، لباس‌های خواب متنوع زنانه و دخترانه تولید خواهد شد. قیمت مناسب این نوع پارچه یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت آن است.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود