زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

تفاوت ولنتاین و سپندارمذگان

تفاوت ولنتاین و سپندارمذگان

تفاوت ولنتاین و سپندارمذگان

با نزدیک شدن به روزهای پایانی بهمن، انتخاب بین دو جشن عشق، ولنتاین و سپندارمذگان، دغدغه‌ای برای بسیاری از زوج های جوان ایرانی، به‌ویژه عاشقان، تبدیل می‌شود. این دو مناسبت که هر دو ریشه در تاریخ و فرهنگ دارند، در عین شباهت‌هایی که به عنوان روز عشق دارند، تفاوت‌های بارزی نیز با یکدیگر دارند.

در این مقاله، به بررسی دقیق تفاوت‌های ولنتاین و سپندارمذگان می‌پردازیم تا به شما در انتخاب جشن مورد نظرتان کمک کنیم. با ما همراه باشید تا با شناخت بیشتر این دو روز، بهترین انتخاب را برای ابراز عشق و محبت خود به عزیزانتان داشته باشید.

تاریخچه و ریشه هر جشن

برخلاف تصور بسیاری، ولنتاین و سپندارمذگان، فقط در تاریخ برگزاری با یکدیگر تفاوت ندارند. ریشه و فلسفه این دو جشن، سنت‌ها و هدایای رایج در آنها، و حتی نحوه گرامیداشت شان، زمین تا آسمان با یکدیگر فرق دارد.

ولنتاین، جشنی با قدمت 1700 ساله است که از روم باستان سرچشمه می‌گیرد. داستانی عاشقانه در پس این جشن نهفته است: زمانی که پادشاه روم ازدواج را برای سربازان جوان ممنوع کرده بود، کشیشی به نام ولنتاین مخفیانه آنها را به عقد هم در می‌آورد. پس از لو رفتن این ماجرا، ولنتاین به دستور پادشاه اعدام شد و روز شهادتش به نام روز عشق یا ولنتاین نام‌گذاری شد.

در مقابل، سپندارمذگان جشنی باستانی با قدمتی 4000 ساله است که ریشه در ایران باستان دارد. این جشن که به نام روز زن و یا روز عشق نیز شناخته می‌شود، به مناسبت بزرگداشت زمین و زایندگی برگزار می‌شد. در این روز، زنان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بودند و مردان با انجام کارهای خانه و هدیه دادن، از آنها قدردانی می‌کردند.

همانطور که مشاهده می‌کنید، ولنتاین و سپندارمذگان دو دنیای کاملاً مجزا هستند. انتخاب هر یک از این جشن‌ها، به سلیقه، باورها و فرهنگ شما بستگی دارد.

رسوم و سنت‌های هر جشن

رسوم و سنت‌های ولنتاین و سپندارمذگان، مانند خود این دو جشن، از زمین تا آسمان با یکدیگر فرق دارند. در روز ولنتاین، همه چیز حول محور ابراز عشق و علاقه به معشوق می‌چرخد. هدیه دادن، کارت پستال عاشقانه فرستادن، و شام عاشقانه در رستوران، از جمله رسوم رایج در این روز هستند.

اما سپندارمذگان، جشنی فراتر از عشق و محبت است. در این روز، علاوه بر ابراز عشق و علاقه، سنت‌های دیگری نیز وجود دارد که ریشه در فرهنگ و تاریخ ایران باستان دارد. در گذشته، در این روز مردان کارهای خانه را انجام می‌دادند و زنان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بودند. همچنین دختران دم بخت اجازه داشتند که شوهر آینده خود را انتخاب کنند.

یکی از رسوم جالب سپندارمذگان، "جشن مهرگان" بود. در این روز، زنان بر تخت پادشاهی می‌نشستند و مردان به آنها هدیه می‌دادند. این رسم، نمادی از احترام به مقام زن و جایگاه والای او در خانواده بود.

همانطور که مشاهده می‌کنید، رسوم و سنت‌های ولنتاین و سپندارمذگان، هر کدام زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند. انتخاب هر یک از این جشن‌ها، به سلیقه، باورها و فرهنگ شما بستگی دارد.

تفاوت روز ولنتاین با سپندارمذگان

هدایای مناسب برای هر جشن

تفاوت ولنتاین با سپندارمذگان در ارائه نوع کادو هم جالب است؛ با اینکه شکلات، خرس و… هدایای روز ولنتاین به شمار می‌آیند؛ اما ایرانیان باستان در این روز مهر و محبت خود را به خانم خود هدیه می‌دادند؛ در واقع جشن سپندارمذگان برای گرامیداشت خانم‌ها است و آقایان کادو دریافت نمی‌کنند. البته با گذشت زمان جشن سپندارمذگان دستخوش تغییرات خاصی شد و افراد در این جشن هم به‌مانند ولنتاین، وسایل مختلفی مانند شکلات، خرس، جعبه موزیکال رز جاودان، باکس گل رز جاودان، زیورآلات رز جاودان و… را به همدیگر کادو می‌دهند.

بهتر است در روز ولنتاین به جای خریدن یک گل رز معمولی، یکی از آثار هنری رز جاودان را به محبوب خود هدیه دهید.

انتخاب بین سپندارمذگان و ولنتاین

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که افراد در اواخر ماه بهمن با آن مواجه می‌شوند این است که کدام روز عشق؟ ولنتاین یا سپندارمذگان؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که شما به‌عنوان یک فرد ایرانی باید برای زنده نگه‌داشتن سنت‌های تاریخی خود، حتماً سپندارمذگان را جشن بگیرید؛ در واقع برای عاشقان ایرانی باید سپندارمذگان در اولویت باشد. البته هیچ اجباری برای بی‌توجهی به ولنتاین نیست و به‌عنوان یک زوج عاشق می‌توانید ولنتاین را هم جشن بگیرد.

"سپندارمذگان، نغمه‌ای عاشقانه از دل تاریخ ایران، که در هر زمستان، زمزمه عشق و محبت را در گوشمان نجوا می‌کند."

سپندارمذگان و ولنتاین

سخن نهایی

سفر ما در دنیای ولنتاین و سپندارمذگان به پایان رسید. در این مقاله، به بررسی دقیق تفاوت‌های این دو جشن، از تاریخچه و ریشه تا رسوم و سنت‌ها و هدایای رایج در آنها، پرداختیم. حال، انتخاب با شماست! می‌خواهید غرق در شور و حال عاشقانه ولنتاین شوید یا به عمق تاریخ و فرهنگ ایران باستان سفر کنید و سپندارمذگان را جشن بگیرید؟

هیچ انتخابی "صحیح" یا "غلط" نیست. هر دو جشن زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند. مهم‌ترین چیز این است که با قلبی سرشار از عشق، این روز را به عزیزانتان تبریک بگویید و محبت خود را به آنها ابراز کنید. اگر هنوز در انتخاب بین ولنتاین و سپندارمذگان تردید دارید، یا به دنبال ایده‌های جدید برای هدیه دادن هستید، به وب‌سایت روبینا رز مراجعه کنید. در این وب‌سایت، می‌توانید اطلاعات کامل و جامعی درباره این دو جشن، ایده‌های خلاقانه برای هدیه دادن، و محصولات جذاب و منحصر به فرد را پیدا کنید. عشق را در هر روز زندگی‌تان جاری کنید!

برگرفته شده از: robinarose.com

    کانال تلگرام زوم لایف

    شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود