زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

فریلنسری چیست و افراد فریلنسر از چه روش‌هایی کسب درآمد می‌کنند؟

فریلنسری چیست و افراد فریلنسر از چه روش‌هایی کسب درآمد می‌کنند؟

فریلنسری چیست و افراد فریلنسر از چه روش‌هایی کسب درآمد می‌کنند؟

امروز کسب درآمد آنلاین شبیه یک جنگ شده است و هر کسی با سلاحی متفاوت در این کشمکش حضور پیدا می‌کند. یک نفر کارمندی می‌کند، دیگری فروشگاه می‌زند، برخی به دنبال کار آفرینی و ایجاد یک استارت‌آپ هستند و در نهایت عده‌ای، دورکاری و سایر شیوه‌ها را برای گذران زندگی انتخاب می‌کنند.

فریلنسری یا آزادکاری چیست و افراد فریلنسر از چه طریقی کسب درآمد می‌کنند؟ در بین همه روش‌هایی که برای کسب درآمد وجود دارد، روش فریلنسری که برخی آن را آزادکاری یا حق الزحمه‌ای‌ می‌نامند بیشتر از سایرین مورد توجه قرار گرفته است و روزبه روز بر تعداد کسانی که این شیوه کسب درآمد را انتخاب می‌کنند، اضافه می‌شود.

تقریباً قبل از کرونا اگر کسی قصد فعالیت در سایت‌های فریلنسری و دورکاری داشت یا شرکت‌هایی که می‌خواستند با استخدام فریلنسر، پروژه‌های خودشان را برونسپاری کنند همیشه با استرس و ترس‌ولرز تصمیم می‌گرفتند اما بعد از کرونا اوضاع تغییر کرد و شرکت‌های زیادی تصمیم به دورکاری نیروهای خودشان گرفتند. در حال حاضر بازار فریلنسری بسیار داغ شده و افراد زیادی از طریق دورکاری کسب درآمد می‌کنند.

در ادامه این مطلب از سایت زوم لایف، درباره فریلنسرها و کارهایی که با انجام آن می‌توانند کسب درآمد کنند توضیح دادیم. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید:

به چه کسی فریلنسر می‌گویند؟

ساده‌ترین تعریف فریلنسر (Freelancer) این است که: یک نفر، بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار و شرکت مشخص متعهد شود، فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد. این روش با دورکاری تفاوت‌ بنیادین دارد و بر اساس آن، فرد بدون تعهد درازمدت قول انجام کاری مشخص را در قبال کارمزدی تعیین شده به یک متقاضی خدمات می‌دهد.

فریلنسری یا آزادکاری نه فقط مسیر شغلی، بلکه زندگی شما را هم می‌تواند تغییر دهد و به دست آوردن پول بیشتر، رئیس خود بودن، برنامه زمانی عالی و کار‌کردن در مکانی که دوست دارید منجر شود.

چرا فریلنسرها از نوع کار خود رضایت دارند؟

 • افراد فریلنسر رئیس خودشان هستند: هرچند که همه شان با مشتریان حوزه تخصصی خود سروکار دارند اما چون تعهدی به سازمان خاصی ندارند در فعالیت های خود احساس آزادی بیشتری می کنند. ضمن اینکه پیش از آنکه مشتری تعیین کند چه می خواهد، فریلسنر ها هرکدام به طور شخصی اصول و ضوابطی تعیین می کنند تا با مشکلات و سختی های کمتری مواجه شوند.
 • برای همه مناسب است: برخی با وجود توانایی بسیار مشکلاتی دارند که کار شرکتی و تمام وقت برای شان ممکن نیست. بعضی دچار ناراحتی های روانی هستند یا معلولیتی دارند که کار به صورت معمول را برای شان ناممکن می کند. اصلا بعضی‌ها دوست ندارند شش روز هفته را هشت ساعت برای یک شرکت کار کنند. ضمن اینکه برخی نیز با وجود اینکه به کار تمام وقت مشغولند دوست دارند تا درآمدهای جانبی داشته باشند. برای همه این افراد، فریلنسینگ یک مسیر خوب است.

فریلنسر چیست؟

فریلنسرها چه کارهایی انجام می‌دهند؟

تقریباً هرکاری که امکان دورکاری و الزام حضور در محل مثل (تعمیرکار، ساخت‌وساز و...) نداشته باشد را می‌توان به‌صورت دورکاری انجام داد و از طریق پروژه‌های فریلنسری کسب درآمد کرد. در ادامه چند روش کسب درآمد افراد فریلسنر را معرفی کردیم که برای انجام آنها به مهارت نیاز دارید نه مدرک دانشگاهی، با ما همراه باشید.

1. مترجم

مترجمی یکی از محبوب‌ترین کارهایی است که فریلسنرها انتخاب می‌کنند. در عین حال، در صورتی که به دو زبان یا بیشتر تسلط داشته باشید، یکی از راحت‌‌ترین کار‌ها نیز خواهد بود. البته ممکن است در مواردی خاص به مدرک معتبر در مورد این زبان‌ها نیاز باشد.

برای شروع کار کافی است وارد سایت‌های ایرانی که به‌صورت تخصصی در حوزه ترجمه فعالیت می‌کنند مکاتبه کنید و همچنین در سایت‌های فریلنسری مثل پونیشا، انجام میدم و... ثبت نام کنید و پروفایل کاربری خود را با اطلاعات و تجربه‌هایی که به دست آوردید تکمیل کنید.

2. معلم خصوصی

شما برای اینکه به دیگران برای یادگرفتن کمک کنید، نیازی به مجوز آموزگاری ندارید. فرقی ندارد که ریاضی، موسیقی یا زبان فرانسه یاد می دهید، اگر شما در موضوعی که دانش آموزان در آن به کمک احتیاج دارند توانمند هستید، می‌توانید خدمات معلم خصوصی ارائه دهید یا به صورت آنلاین دوره برگزار کنید.

برای شروع می‌توانید عبارت "تدریس خصوصی" را در گوگل جستجو کنید تا ببینید که سایت‌هایی در حوزه تدریس آنلاین فعالیت می‌کنند. باید با این سایت‌ها مکاتبه کنید و روش کار آنها را بشناسید تا بتوانید به عنوان یک معلم کار تدریس خصوصی را انجام دهید. البته روش دیگری هم وجود دارد که در اینستاگرام فعالیت کنید تا به مرور افراد بیشتری شما را به عنوان معلم خصوصی بشناسند.

فریلنسری و کپی رایتر

3. کپی رایترها

کپی‌رایترها (Copy Writer) از بازاریاب‌ها و نویسندگان محتوا جدا هستند. این افراد در زمینه نوشتن محتوا و توضیحات برای محصولات و خدمات شرکت‌ها در سایت‌های اینترنتی، تخصص دارند. میزان درآمد هر کپی رایتر بستگی به تجربه و مهارت هر فرد دارد.

4. مربی آنلاین

از راهنمای گرفته تا مشاوره تغذیه، مردم برای گرفتن اطلاعات و مشاوره همیشه مشتاق هستند. مربی آنلاین شدن به شما اجازه می‌دهد که به دیگران کمک کنید و آنها را راهنمایی کنید.

5. مشاور

آیا شما مهارت های IT دارید؟ تجربه راه اندازی استارتاپ دارید؟ تجربه مدیریت شبکه‌های اجتماعی دارید؟ دانش حسابداری مالی دارید؟ شما با ارائه خدمات مشاوره، می‌توانید هر نوع مهارت و یا تجربه قابل اعتماد شغلی که دارید را به کسب و کار خودتان تبدیل کنید.

هرچه که سطح تخصص ارائه شده توسط شما عمیق‌تر باشد، موفق‌تر خواهید بود. مشاوران مدیریت، کسب و کار و فناوری می‌توانند سالیانه درآمد خوبی داشته باشند.

6. نویسنده بلاگ و مقاله

اگر نویسنده بامهارتی هستید و از اینکه رئیس خودتان باشید، لذت می‌برید، می‌توانید برای سایت‌های دیگر بنویسید یا حتی بلاگ مخصوص خود را راه اندازی کنید. در اکثر سایت‌هایی که برای آزادکاری طراحی شده‌اند همیشه فرصت‌های شغلی برای نویسندگان وجود دارد.

7. مربی شخصی

شما ممکن است برای تبدیل شدن به یک معلم یا مربی بدنسازی، به مجوز و گواهینامه احتیاج داشته باشید اما برای کسانی که عاشق ورزش هستند، این مسیر شغلی بسیار عالی است. با ظهور شبکه‌های اجتماعی، اکنون برای متخصصان بدنسازی، توانایی و سلامت بهترین زمان است که با مشتریان ارتباط برقرار کنند و کسب و کار مربیگری شخصی آنلاین بسازند.

فریلنسری و مدیریت شبکه اجتماعی

8. مدیریت شبکه اجتماعی

همه می‌دانند که چطور از فیسبوک، توئیتر و اینستاگرام استفاده کنند، درست است؟ نه لزوما و مطمئنا نه به عنوان کسب و کار. برطبق یک تحقیق کسب و کارهای کوچک، تقریبا 25 درصد افراد از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند. این مورد شاید در سال‌های قبل تعجب برانگیز به نظر می‌رسید ولی اکنون که دنیای آنلاین از اهمیت بالایی برخوردار شده است، نباید تعجب کرد.

بسیاری از کسب و کارها نیاز به شخصی دارند که کنترل شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را به دست بگیرد. اگر شما از جمله کسانی هستید که مدت زیادی در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کند، می‌توانید از این راه کسب درآمد کنید. از دانش خود در مورد شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا رئیس خود باشید.

9. طراح گرافیک

طراحی گرافیکی رتبه دوم مهارت‌های مورد تقاضای سایت «آپ‌ورک» (UpWork) را به خود اختصاص داده است. شما در این کار پروژه‌های طراحی ظاهر (UI) سایت‌های اینترنتی، اینفوگرافیک‌ها یا طراحی‌های مناسب پرینت کردن را اجرا خواهید کرد. داشتن نمونه کار‌ در این مورد نیز بسیار کلیدی است.

10. متخصص بهینه‌سازی موتورهای جستجو

متخصصان بهینه سازی موتورهای جستجو یا به اختصار «سئو» (SEO) در دنیای آزادکاری از جمله شغل‌های محبوب و با تقاضای بالا هستند. زیرا همه می‌خواهند در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو در رتبه‌های بالاتر قرار بگیرند. اگر می‌خواهید وارد این حوزه شوید باید حتما نمونه کار اثبات شده داشته باشید تا مشتریان به شما اعتماد کنند.

11. توسعه‌دهنده وب

اگر طراحی و کدنویسی وب سایت‌های اینترنتی را بلد هستید باید بگوییم که نان‌تان در روغن است! امروزه همه به دنبال داشتن یک وب سایت شخصی، شرکتی یا خدماتی برای خود هستند اما مهارت و زمان کافی برای طراحی آن را ندارند. اینجا جایی است که شما وارد می‌شوید و از مهارت خود برای کسب حقوق خوب استفاده می‌کنید.

فریلنسری و مشاور بازاریابی

12. مشاور بازاریابی

ممکن است در چندین پروژه از کمپین‌های گوگل گرفته تا شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا، شرکت کرده باشید. وقتی بتوانید در این زمینه برای خود نامی دست و پا کنید، خواهید دید که سیلی از پروژه‌ها به سمت تان خواهند آمد. همانند مشاوران روابط عمومی، بهتر است برای خود نمونه کارهای قوی جهت نشان دادن کارهای خود آماده کنید.

13. برنامه نویس اندروید

پیداکردن کار به عنوان برنامه نویس اندروید و کسب درآمد به عنوان برنامه نویس اندروید شاید کمی سخت به نظر آید اما استفاده رو به رشد از تکنولوژی‌های نو و گسترش نیازهای جامعه خبر خوبی برای برنامه نویسان اندروید می‌تواند باشد چرا که امروزه جایگاه اپلیکیشن‌های موبایلی در بین مردم به عنوان یک ابزار مورد علاقه و محبوب برای دریافت و عرضه خدمات است حتی شاید بیشتر از وب سایت‌ها.

به عنوان یک راه برای کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید این است که شما اپلیکیشن خود را بسازید و در گوگل پلی و یا مارکت‌های غیرسمی و محلی اندروید منتشر کنید و با فروش آیتم‌های مجازی در قالب پرداخت درون برنامه‌ای و یا اضافه نمودن تبلیغات ( بنر و.. ) درون اپلیکیشن به فکر درآمدزایی باشید البته یک راه تقریبا منسوخ شده هم وجود دارد آنهم فروش مستقیم اپلیکیشن است که کاربر در ازای پرداخت مبلغی اپلیکیشن را نصب می‌کند.

همیشه باید نمونه کارهای قابل قبول و باکیفیت داشته باشید تا در صورت درخواست کارفرما بتوانید به آنها نمونه کارهای خود را ارائه دهید این نکته مهمی است تا کارفرما بداند شما لایق آن شغل هستید.

فریلنسری و آزدکاری

فریلنسر هستم، از کجا پروژه بگیریم؟

فریلنسرها به روش‌های مختلفی پروژه می‌گیرند! بیشتر مواقع از طریق دوستان یا همکاری‌های قبلی که نتیجه قابل قبولی برای کارفرما داشته است. به‌اینصورت که شما وقتی کاری را خوب و در زمان توافق شده انجام دهید به اعتبار خودتان اضافه می‌کنید و این اعتبار چیزی است که بیشتر از روی کسب درآمد شما تاثیر می‌گذارد.

البته سایت‌هایی هم هستند که افراد تازه کار و حرفه‌ای در کنار هم حضور دارند و برای انجام پروژه‌ها با هم رقابت می‌کنند. در ادامه لیست چند سایت خارجی و ایرانی که می‌توانید در آنجا به صورت فریلنسری کار کنید را معرفی کردیم:

سایت های ایرانی:

سایت های خارجی:

 • سایت Upwork.com (برای کاربران ایرانی قابل دسترس نیست)
 • سایت freelancer.com
 • سایت guru.com (برای کاربران ایرانی قابل دسترس نیست)
 • سایت toptal.com

حرف پایانی

امیدواریم توضیحاتی که دادیم برای شما مفید بوده باشد و بتوانید با استفاده از طریق فریلنسری درآمد داشته باشید. اگر تجربه کار به‌صورت دورکاری و برونسپاری پروژه دارید خوشحال می‌شویم که با ما به اشتراک بگذارید.

کانال تلگرام زوم لایف

فعالیتم در اینترنت از سال 86 با وبلاگ شروع شد و دو سال بعد اولین سایت مجله‌ایم رو راه‌اندازی کردم. به‌دلیل علاقه زیاد به تولید محتوای کاربردی و سئو، روی سایت‌های زیادی فعالیت داشتم. در حوزه کاری به دیجیتال مارکتینگ، کدنویسی، مشاور و توسعه کسب وکار علاقمندم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (11)
 1. مهمان Reza در 20 دی 1401
  سلام چه سایتی معرفی میکنید برای کار تری دی مکس و انریل انجین آیا در فری لنسر از این کار‌ حمایت میکنن؟
  پاسخ
  1. مجید حسین زاده
   مجید حسین زاده در 21 دی 1401

   سلام، چون در این حوزه کار نکردم با سایت‌های تخصصی آشنا نیستم. برایی بررسی می‌تونید در سایت‌های فریلسنری داخلی و خارجی سفارشات این نوع پروژه‌ها رو بررسی کنید تا با وضعیت فعلی بازار آشنا بشید.

   پاسخ
 2. مازیار در 6 خرداد 1401
  چطوری کار بگیرم در زمینه ی کار با اتوکد
  پاسخ
  1. مجید حسین زاده
   مجید حسین زاده در 8 خرداد 1401

   سلام، توی سایت‌هایی که در حوزه فریلنسری کار می‌کنند عضو بشید، پروفایل خودتون رو تکمیل کنید، نمونه‌کار بذارید در شبکه‌های اجتماعی هم می‌تونید خودتون رو معرفی کنید.

   وقتی اول راه هستیم کار خودش نمیاد، باید بریم سراغش اما بعد مدتی که شناخته‌تر شدید کار خودش میاد.

   پاسخ
  2. محمد در 20 مرداد 1401
   این مطلب رو مطالعه کنید
   https://zoomlife.ir/reportage/1130-parsfl.html
   پاسخ
 3. saeed در 2 شهریور 1400
  سلام یک وب سایت خوب فریلنسری دیگه هم هست اگرچه نوپاست اما پشتیبانیش واقعا عالیه و کارمزدش هم نسبت به سایت های دیگه پایینه.
  https://karynet.ir/
  پاسخ
 4. دارایی در 23 بهمن 1399
  سلام ممنون از سایتتون
  برای کسی که زمانش محدودآگهی دورکاری سایت دوری جاب خیلی میتونه کمک کنه
  doorijob.com/freelance-projects
  پاسخ
 5. نازنین در 17 آذر 1399
  سلام

  https://prokar.ir یکی از سایت های بینظر برای فریلنسری هست امکانات خوب و دوست داشتنی داره
  پاسخ
 6. amir در 10 آذر 1399
  خیلی مفید بود مرسی از زحمات شما
  پاسخ
 7. فرید پناهی در 1 اردیبهشت 1399
  یکی از این سایتها فریلنسینگ پستو هستش که با وجود اینکه تازه آغاز به کار کرده ولی میتونه خیلی از کارهای شما رو انجام بده https://paastoo.ir
  پاسخ
  1. مجید حسین زاده
   مجید حسین زاده در 1 اردیبهشت 1399

   در ابتدا براتون آرزوی موفقیت دارم و یک پیشنهاد دارم برای شما.

   بجای اینکه برای تبلیغ و معرفی سایت زمان بگذارید، به بررسی امکانات سیستم و ایجاد تمایز با سایر سیستم های موجود بپردازید. خودتان اگر بجای فریلنسر و کارفرما بودید چرا از سایت پستو بجای سایت‌هایی مانند پونیشا یا پارس کدرز و حتی انجام میدم استفاده می‌کردید؟

   پاسخ
   1. فرید در 1 اردیبهشت 1399
    ممنونم
    چه پیشنهاد جالبی دادین
    حتما بررسیش میکنیم
    پاسخ
 8. امین غیبی در 1 اسفند 1398
  سلام سایت خدمات یاب هم خیلی خوبه...
  من همه پروژه هامو از اینجا سفارش میدم.
  https://khadamatyab.com/
  پاسخ
 9. پارس فریلنسر در 21 تیر 1398
  مقاله بسیار مفیدی برای آشنایی با شغل فریلنسری هست .
  پاسخ