زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

49 شغل خانگی با سرمایه کم + آموزش راه اندازی

49 شغل خانگی با سرمایه کم + آموزش راه اندازی

49 شغل خانگی با سرمایه کم + آموزش راه اندازی

با سرمایه کم چه کاری را شروع کنیم؟ آیا راه اندازی شغل خانگی با سرمایه کم شدنی است؟ بهترین روش های کسب درآمد خانگی بدون سرمایه در ایران جیست؟ آیا کسب و کارهای کوچک خانگی می‌توانند پرسود باشند؟ در ادامه یک مقاله جامع آماده کردیم و به این سوالات پاسخ دادیم.

مشاغل خانگی با سرمایه کم می‌توانند تبدیل به شغل پردرآمد شوند منتهی توصیه می‌شود در ابتدا هدف نباید رسیدن به درآمد بالا باشد بلکه باید هزینه‌ها را کاهش دهید و روی بهینه‌کردن فرایند‌ها در جهت افزایش راندمان تمرکز کنید.

خواندن این مقاله برای چه کسانی مفید است؟

 • افرادی که می‌خواهند کسب و کار با ریسک شکست پایین راه‌اندازی کنند.
 • خانم‌ها و آقایانی که علاقمند مشاغل خانگی هستند.
 • افرادی که سرمایه کمی دارند و می‌خواهند شغل مناسبی را شروع کنند.
 • هر شخصی که می‌تواند کسب و کار جدیدی با سرمایه کم شروع کند.

در مقالات قبلی به معرفی مشاغل پردرآمد خانگی، شغل‌های پردرآمد در ایران و... صحبت کردیم اما در ادامه این مقاله از سایت زوم لایف به معرفی شغل های خانگی با سرمایه کم پرداختیم. برای آشنایی و راه‌اندازی بهترین کسب و کارهای خانگی با کمترین سرمایه با ما همراه باشید.

چرا آشنایی با این مشاغل مهم است؟ احتمالاً شما هم افراد سرمایه‌داری را می‌شناسید که از کم شروع کرده باشند. افراد بزرگ بارها شکست خوردند و از نوع شروع کردند اما آجر به آجر کسب و کار خودشان را بنا کردند. در مشاغل خانگی با سرمایه راه اندازی پایین هم هدف این است که شما با هزینه کم بتوانید یک درآمد ایجاد کنید و به‌مرور آنرا توسعه دهید.

کسب و کار خانگی چیست؟

کسب و کار خانگی شغل جدیدی نیست بلکه از گذشته وجود داشته است. در گذشته افراد محصولاتی مانند، نان، رب، غذای خانگی، صنایع دستی، ماست، شیر، محصولات محلی، تخم مرغ و...  را در خانه تولید می‌کردند و برای فروش به بازارهای محلی می‌بردند. همانطور که از گذشته خریدار این محصولات وجود داشت، امروزه هم خریداران بسیاری دنبال محصولات با کیفیت خانگی هستند.

در گذشته فرایند تولید و فروش بسیار سخت بود و شما محصول را در یک بازار کوچک عرضه می‌کردید اما امروزه شما می‌توانید محصولات متنوعی تولید کنید و از طریق مراجعه فیزیکی یا استفاده از روش‌های فروش اینترنتی، محصول خود را عرضه کنید.

دسته بندی مشاغل خانگی با سرمایه کم

کسب و کارها از نظر بستر ایجاد را می‌توانیم به دو گروه کسب و کارهای آنلاین و فیزیکی تقسیم کنید. برای اینکه بتوانیم بهترین توضیح دهیم و مشاغل خانگی با سرمایه کم را معرفی کنیم، در ابتدا کسب و کار خانگی را به دو گروه تقسیم کردیم:

 1. کسب و کار اینترنتی خانگی: کسب و کارهایی وجود دارد که نیاز به تولید محصول نیست اما در خانه و یک سیستم متصل به اینترنت قابل انجام است. به عنوان مثال راه‌اندازی انواع کسب و کارهای اینترنتی، برنامه نویسی، بازاریابی آنلاین، فروش محصول آنلاین و... .
 2. کسب و کار خانگی سنتی: این مدل کسب و کارها به‌صورت سنتی در خانه انجام می‌شود و محصولات آن در محیط فیزیکی به مشتریان عرضه می‌شود به عنوان مثال فروش سبزی آماده، پرورش گل، خیاطی، آشپزی و... .

این تقسیم بندی الزماً درست نیست چون شما می‌توانید سبزی آماده را در فروشگاه اینترنتی عرضه کنید! حتی می‌توانید هیزم را بسته‌بندی کنید و آنلاین بفروشید. این دسته‌بندی فقط برای معرفی مشاغل و دسته‌بندی کردن آنها کاربرد دارد. در ادامه به معرفی مشاغل خانگی از هر دو نوع خواهیم پرداخت.

کسب و کار سنتی بهتر است یا آنلاین؟

انتخاب نوع کسب و کار خانگی بستگی به شرایط مختلفی بستگی دارد. شما نباید ببینید که کاری خوب است بلکه باید ببنید چه کاری برای شما مناسب است! اشتباهی که افراد زیادی مرتکب می‌شوند و سراغ کاری می‌روند که شخص دیگری از طریق آن به درآمد خوبی رسیده است! این‌کار همیشه جواب نمی‌دهند چون شما فقط نتیجه کار را دیدید اما باید به مسیری که آن شخص طی کرده نگاه کنید و با شرایط خودتان بسنجید.

مزایا و معایب مشاغل خانگی با سرمایه کم

مهم‌ترین مزایای شغل خانگی عبارتند از:

 • سرمایه اولیه پایین؛
 • پایین بودن ریسک ضرر و زیان؛
 • امکان فعالیت در حوزه‌ی شغلی مورد علاقه؛
 • انعطاف پذیر بودن زمان کاری؛
 • کاهش و نبود هزینه‌هایی مثل اجازه مغازه، حقوق کارمندان در بیشتر مشاغل خانگی؛
 • رئیس خودتان هستید؛
 • آزادی عملتان بیشتر است؛
 • امکان برنامه‌ریزی زمانی کار در اختیار شما خواهد بود؛
 • مدیریت و برنامه‌ریزی برای کار آسانتر است؛
 • بدون محدودیت سنی و جنسی.

مهم‌ترین معایب شغل خانگی عبارتند از:

 • میزان درآمد به فعالیت خودتان بستگی دارد؛
 • میزان درآمد قابل پیشبینی نیست؛
 • اگر در مدیریت کسب و کار ضعیت عمل کنید، امکان ورشکستگی نیز وجود دارد؛
 • از بیمه و مزایا خبری نخواهد بود؛

آیا شغل خانگی با سرمایه کم، درآمد خوبی دارد؟

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، هر کسب و کاری می‌تواند به درآمدزایی برسید اما باید بتوانید نیاز بازار را تشخیص دهید، با هزینه کم تولید کند و برای بازایابی و فروش محصول از روش‌های مختلف استفاده کنید.

تفاوت شغل خانگی با سایر مشاغل بسیار است اما مهم‌ترین آن در این است که شما می‌توانید در مقیاس کوچکتر، با هزینه کمتر و در خانه محصول خود را تولید کنید.

لیست مشاغل خانگی با سرمایه کم

در ادامه ایده‌هایی برای کار در منزل با سرمایه کم را با تفکیک نوع کسب و کار معرفی کردیم:

کسب و کارهای اینترنتی در خانه

در این مدل از کسب و کارهای خانگی می‌توانید به‌طور همزمان چند کار را با هم انجام دهید. به‌دلیل اینکه کسب درآمد با مشاغل اینترنتی خانگی تا زمانیکه درآنها حرفه‌ای نشدید و تجربه زیادی نداشته باشید، معمولاً روتین نیستند.

 1. نویسندگی و تولید محتوا

تولید محتوا انواع مختلفی دارد، مانند تولید محتوای متنی، صوتی، گرافیکی و ویدیویی. در این بین تولید محتوای متنی از پرکاربردترین روش‌های تولید محتوا است که خواهان زیادی دارد. شما در داخل خانه و با یک کامپیوتر می‌توانید کار تولید محتوا را انجام دهید اما قبل از آن باید اصول تولید محتوای متنی آشنا شوید و فضای کار در این حوزه را بشناسید.

اگر حوصله تحقیق و بررسی در اینترنت دارید و می‌توانید محتوای مفید تولید کنید، پیشنهاد می‌کنیم در این حوزه شروع به‌کار کنید و تجربه به‌دست بیاورید.

بعد از آشنایی با نحوه و اصول تولید محتوای متنی، می‌توانید در سایت‌هایی مانند مداد یا ویرگول محتوای رایگان تولید کنید، سپس برای چند سایت که دنبال نویسنده هستند چند محتوای متنی تولید کنید. برای گرفتن پروژه تولید محتوا می‌توانید از سایت‌های فریلسنری مانند پونیشا، کارلنسر، پارسکدرز یا انجام میدم استفاده کنید.

 1. تولید کلیپ و محتوای ویدیویی

تولید کلیپ محتوای ویدیویی امروزه به یکی از راه‌های مؤثر برای جذب و تاثیرگذاری در مخاطبان تبدیل شده است. اهمیت این نوع محتوا نه تنها به جذابیت و تفاوت آن با سایر رسانه‌ها و محتواها برمی‌گردد، بلکه به قدرت آن در انتقال اطلاعات، ایجاد ارتباط عمیق و تداخل با حواس مخاطبان نیز مربوط می‌شود.

شما با ساختن کلیپ‌های مفید و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از بازدید ویدیوها کسب درآمد کنید و هم از این ویدیوها به عنوان نمونه‌کار استفاده کنید. برای شروع فعالیت به یک گوشی نیاز دارید تا از صفر تا 100 تولید کلیپ را انجام دهید. بعد از کسب تجربه می‌توانید فیلم خام را در کامپیوتر به‌صورت حرفه‌ای تدوین کنید.

برای شروع و کسب و درآمد از طریق تولید محتوای ویدیویی به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • انتخاب موضوعات مورد علاقه و استفاده از ایده‌های خلاقانه برای تولید محتوا.
 • تمرکز روی کیفیت محتوا و عدم استفاده از افکت‌های زیاد.
 • استفاده از پلتفرم‌های مختلف برای انتشار محتوا.
 • تولید منظم محتوا و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی.
 • ایجاد تعامل با مخاطبان و پاسخ به نظرات و استفاده از بازخوردهای آن‌ها برای بهبود کیفیت محتوا.

در ادامه همین موضوع، مقاله دیگری با عنوان بهترین ایده‌‌ها برای تولید محتوای ویدیویی و کسب درآمد منتشر کردیم و خواندن آنرا به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 1. تایپ و ویراستاری

یکی دیگر از شغل‌های خانگی تایپ و ویراستاری است. اگر شما فردی با حوصله هستید و مهارت تایپ اطلاعات را دارید این شغل برای شما می‌تواند درآمد خوبی هم داشته باشد. البته درست است که در حال حاضر بسیاری از افراد سعی می‌کنند که کارهای مربوط به تایپ و داده‌های خود را خودشان انجام دهند اما هنوز هم بسیاری از افراد هستند که وقت کافی برای انجام این کار را ندارند و به دنبال یک تایپیست یا کارشناس Word می‌گردند تا کارهای تایپ‌شان را انجام دهد.

برای گرفتن پروژه‌های تایپ می‌توانید در سایت‌های فریلسنری داخلی مانند پونیشا، انجام میدم، کارلنسر و پارسکدرز فعالیت کنید.

 1. ترجمه متون

اگر به یک یا چند زبان خارجی تسلط کافی دارید و می‌توانید متون مختلف را به زبان فارسی و یا هر زبان دیگر ترجمه کنید قطعا این شغل برای شما یکی از شغل‌های پردرآمد می‌باشد و می‌توانید در خانه کسب درآمد کنید. در این شغل شما می‌توانید ترجمه و ویراستاری مقالات و کتاب‌های علمی را هم به صورت تخصصی انجام دهید و آنها را به دانشجویانی که به دنبال نشریات علمی مربوط به رشته خود می‌گردند ارائه دهید. همچنین می‌توانید با بسیاری از روزنامه‌ها، انتشارات مجلات و سایت‌هایی که به دنبال فردی برای ترجمه و ویراستاری می‌گردند همکاری کنید و گزارشات و مقالات مختلف را برای آن‌ها ترجمه و ویراستاری کنید.

 1. طراحی گرافیک

اگر می‌خواهید یک شغل دورکاری داشته باشید و در حرفه طراحی گرافیکی و صفحه آرایی تخصص دارید این شغل مناسب شما است. به طور کلی اگر شما فردی هستید که با نرم افزارهای گرافیکی آشنایی دارید و سلیقه گرافیکی دارید باید بدانید که این روزها افراد به دنبال تراکت‌ها، کارت ویزیت‌های زیبا، طراحی مجله، کتاب و... هستند.

با توجه به این موارد شما باید مهارت‌های خود را در طراحی پوستر، کارت ویزیت، تبلیغات ویزیت و... به کار گیرید و به درآمد برسید. البته اگر شما در زمین نرم افزارهای گرافیکی تخصص خاصی ندارید اشکالی ندارد، شما تنها با پرداخت مبلغی ناچیزی می‌توانید در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید و یا ویدئوهای آموزشی را در اینترنت ببینید و پس از گذراندن یک دوره کوتاه مدت در این شغل به درآمد برسید.

بسیاری از شرکت ها جهت طراحی بنر های تبلیغاتی، پست شبکه های اجتماعی و سایر موارد مشابه به طراح گرافیک مسلط بر فتوشاپ یا ایلاستریتور نیاز دارند. حتی اگر نخواهید برای سایر افراد فعالیت کنید و صرفا در منزل خود مشغول باشید، می توانید پروژه های دورکاری بسیاری را که در وب سایت های مرتبط وجود دارند، قبول کرده و آن ها را انجام دهید.

همچنین ساخت بسیاری از طرح های گرافیکی که امروزه مورد تقاضا هستند، نیازی به تسلط بر نرم افزار های حرفه ای مانند فتوشاپ ندارند. اغلب محتوای گرافیکی مورد نیاز بسیاری از شرکت ها با نرم افزار های ساده تری مانند Canva قابل اجرا هستند. فراگیری این نرم افزار ها نسبت به فتوشاپ و ایلاستریتور بسیار ساده تر است، از سوی دیگر این برنامه های ساده بر روی تلفن های همراه دارای سیستم عامل اندروید یا IOS قابل اجرا هستند.

این نرم افزار های موبایلی در عین سادگی بسیار کاربردی می باشند و تقریبا تمامی موارد مورد نیاز برای طراحی پست و استوری شبکه های اجتماعی را دارند. پس اگر می خواهید یک شغل زنانه با سرمایه کم را انتخاب کنید که برای انجام آن حتی نیازی به کامپیوتر نباشد، انجام پروژه های گرافیکی با نرم افزار های موبایلی گزینه‌ فوق العاده می باشد.

البته قطعا میزان دستمزد فردی که با نرم افزار های موبایلی کار می کند با کسی که به فتوشاپ، ایلاستریتور، لایت روم و سایر نرم افزار های حرفه ای تر مسلط است تفاوت بسیاری دارد.

 1. برنامه نویسی

یکی دیگر از مهارت‌هایی که این روزها مخاطب‌های زیادی دارد و هر روز هم به تعداد افرادی که به این اشخاص نیاز دارند افزوده می‌شود، برنامه نویس است. البته یادگیری و شروع برنامه نویسی نیازی به تحصیلات دانشگاهی نیست و شما تنها با مراجعه به کلاس‌های آموزشی می‌توانید در این زمینه کسب اطلاعات کنید و پس از گذراندن دوره‌های مورد نیاز برای خود یک شغل پردرآمد داشته باشید.

شما برای شروع باید با انجام پروژه‌های ساده دستان خود را ورزیده کنید و برنامه نویسی را با زبان‌های مختلف مانند سی پلاس پلاس، جاوا، پایتون و اندروید انجام دهید. همچنین اگر به کلاس‌های آموزشی مراجعه کنید برخی از آنها پس از پایان کلاس‌های آموزشی شما را وارد بازار کار می‌کنند و افرادی را برای انجام کار به شما معرفی خواهند کرد. بنابراین به مرور زمان با افزایش مهارت می‌توانید برای خودتان کار‌ کنید.

 1. دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ شامل تمام فعالیت‌های بازاریابی می‌شود که در اینترنت انجام می‌شود. مشاغل از کانال‌های دیجیتال مانند موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و سایر وب‌سایت‌ها برای ارتباط با مشتریان فعلی و احتمالی خود استفاده می‌کنند.

دیجیتال مارکتینگ به استفاده از تاکتیک‌ها و کانال‌های دیجیتالی متعدد برای ارتباط با مشتریانی که بیشتر اوقات خود را در بستر آنلاین می‌گذرانند، تعریف می‌شود. از خود وب‌سایت گرفته تا تمام کانال‌های آنلاین یک کسب و کار – تبلیغات دیجیتال، بازاریابی از طریق ایمیل، بروشورهای آنلاین و موارد دیگر – تاکتیک‌های بسیاری برای انجام وجود دارد که همه آنها زیر چتر “دیجیتال مارکتینگ” قرار می‌گیرند (1).

انواع کانال‌های دیجیتال مارکتینگ

 • بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی
 • پرداخت به ازای کلیک (PPC)
 • افیلیت مارکتینگ
 • تبلیغات نیتیو
 • اتوماسیون بازاریابی و فروش
 • ایمیل مارکتینگ
 • بازاریابی آنلاین
 • بازاریابی درونگرا
 • محتوای حمایت شده یا دارای اسپانسر

شما ممکن است در بازاریابی دیجیتال تازه وارد باشید، یا اندکی درباره دیجیتال مارکتینگ اطلاعات دارید. جزء هر دسته که قرار بگیرید، یک اصل برای هر دوی شما و حتی افراد قدیمی در دیجیتال مارکتینگ وجود دارد و آن هم این است که، بازاریابی دیجیتال به طور مداوم در حال پیشرفت است و شما باید خود را مداوم در مورد آن به روز نگه دارید.

تا زمانی که قرار است در این زمینه فعالیت کنید، باید برای بالا بردن دانش خود زمان بگذارید و مدام سراغ منابع مختلف برای یادگیری بیشتر بروید. برای اینکه به شما در صرفه جویی در وقت کمک کنیم، قصد داریم تا وب‌سایت‌های مطرح و معتبر در آموزش دیجیتال مارکتینگ را معرفی کنیم. این وب‌سایت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

دیجیتال مارکتینگ می‌تواند انتخاب خوبی برای کار کردن باشد و اگر به این زمینه علاقه دارید می‌توانید در این حیطه بسیار موفق عمل کنید و همچنین به موفقیت شغلی نیز برسید. بنابراین، آموزش خود را از امروز آغاز  کنید.

 1. انجام پروژه های سئو

سئو دانشی است که برای دیده شدن محتوا در دنیای مجازی بسیار کلیدی خواهد بود. افراد سئو کار می‌توانند با انجام پروژه‌های مختلف به درآمد بسیار بالایی برسد. سئوکار باید بتواند خدمات یا محصول یک کسب و کار را در بالاترین رتبه نتایج گوگل قرار دهد و بتواند با تجزیه و تحلیل داده‌ها بهترین استراتژی را برای بالا بردن رتبه یک سایت پیاده سازی کند.

 1. همکاری در فروش (افیلیت مارکتینگ)

یکی از روش‌های کسب درآمد آنلاین در خانه، همکاری در فروش است. اگر حضور موثری در فضای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی دارید ولی سرمایه کافی برای راه اندازی یک کسب و کار را ندارید و یا به دنبال کسب درآمد در خانه هستید، راه‌های زیادی برای درآمدزایی وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها افیلیت مارکتینگ است (2).

سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) چیست و چگونه کار می‌کند؟

 • عضویت در سیستم همکاری در فروش
 • فروش محصولات از طریق وبسایت، شبکه های اجتماعی و یا پیام رسان ها و دریافت کمیسیون

اگر بخواهیم کسب و کارهای خانگی را مورد بررسی قرار دهیم با زیردسته‌های زیادی مواجه می‌شویم که هر یک از آن‌ها بسته به ماهیت خود، می‌توانند به شما کمک کنند تا به درآمد بیشتری برسید. اما این مدل کسب و کار یکی از ایده‌آل‌ترین مسیرهای رسیدن به درآمد است؛ چرا؟

 • نیاز به سرمایه اولیه ندارید؛ احتمالا کسب و کارهای زیادی به شما وعده شروعی بدون سرمایه را داده اند اما برای ورود به این سیستم شما به هیچ سرمایه‌ای نیاز نخواهید داشت.
 • نیازی به تولید محصول ندارید؛ شما تنها عرضه می‌کنید و کمیسیون می‌گیرید.
 • ارسال محصولات به دست مشتری نیز کار شما نیست؛ شما تنها در بازار هدف به دنبال مشتری می‌گردید!

رسیدن به درآمد از طریق اینترنت سخت و زمان بر است! این جمله را به احتمال زیاد از کسانی می‌شنوید که راه‌های رسیدن به درآمد از اینترنت را نمی‌دانند! همکاری در فروش که به آن فروش واسطه‌ای و یا بازاریابی وابسته نیز می‌گویند یکی از آسان‌ترین راه‌های رسیدن به کسب درآمد در خانه از طریق اینترنت است.

 1. طراحی سایت و فروشگاه

اگر در زمینه طراحی سایت یا فروشگاه آنلاین تجربه‌ای دارید می‌توانید در سایت‌های فریلنسری به معرفی خودتان و پروژه‌هایی که انجام دادید بپردازید و به مرور تعداد مشتریان خودتان را افزایش دهید.

اگر تصمیم دارید به یک طراح سایت موفق تبدیل شوید و در این حرفه وارد شوید در درجه اول نیاز است تا به خوبی آموزش ببینید تا به عزت نفس کافی برای کار در مسیر دست پیدا کنید. یکی از اولین اصولی که برای موفقیت و ماندگاری در این شغل باید به خاطر داشته باشید حرفه‌ای بودن است. فضای کاری ناخودآگاه و پس از مدتی افراد غیر حرفه‌ای و کار نابلد را از عرصه خارج می‌کند.

پس هر چه میزان هزینه دریافتی بابت طراحی سایت را برای جذب مشتری کاهش دهید، اما کیفیت کار پایینی داشته باشید به تدریج مخاطبین خود را از دست می‌دهید. چرا که افرادی که برای طراحی سایت به شما مراجعه میکنند معمولا برای رونق کسب و کار خود تصمیم به ایجاد یک پایگاه اینترنتی گرفته‌اند. پس انتظارات بالایی از نتیجه نهایی که شما به آن‌ها تحویل می‌دهید دارند.

آیا درآمد طراحی سایت به حدی است که بتوان به صورت مادام العمر روی آن حساب کرد؟ برای شغل طراحی سایت تعرفه خاصی وجود ندارد و درآمد آن میزان مشخصی ندارد. در واقع نظارتی بر قیمت گذاری آن از سمت هیچ ارگانی وجود ندارد. شرکت های طراحی سایت می توانند هر مبلغی را که بخواهند برای یک پروژه دریافت کنند.

اگر در شروع کار هستید و نمی دانید از کجا پروژه بگیرید و هنوز نمونه کاری برای ارائه ندارید در سایت دیوار افرادی که پروژه طراحی سایت دارند را ببیند و با آنها در ارتباط باشید. این کار به افزایش مهارت شما کمک می کند و می توانید رزومه خود را تقویت کنید. از ابتدا با درآمد کم کار کنید و تمرکزتان بر بهبود و کسب مهارت باشد تا بتوانید در حوزه خودتان متخصص شوید.

 1. مدیریت و پشتیبانی سایت

تفاوت مدیر سایت با کارمند این است که شما به عنوان مدیر سایت یک پروژه را دارید و به عنوان کارمند چند پروژه برای طراحی به شما محول می‌شود. بسیاری از سایت‌ها مثل یک سایت فروشگاهی به یک فرد پشتیبان نیاز دارند تا به صورت دوره‌ای و ماهیانه سایت را بررسی کند. بعضی مواقع سایت فروشگاه یا کسب و کار توسط فرد دیگری طراحی شده است و مدیر فروشگاه مهارت پشتیبانی سایت را ندارد به همین دلیل شما می‌توانید کارهایی مانند افزودن محصول، ظاهر و گرافیک سایت، مشتریان و غیره را به عهده بگیرید (3).

 1. راه اندازی سایت شخصی

روزها یکی از روش‌های نوین برای کسب درآمد آنلاین تبلیغات است. اگر بتوانید یک سایت پربازدید راه اندازی کنید و با محتوای مناسب مخاطب را جذب سایت خود کنید، می‌توانید با افزایش بازدید به درآمد بالایی از طریق تبلیغات دست پیدا کنید. امروزه هر کسب و کار و یا هر شخص حقیقی و حقوقی نیاز به تبلیغات را برای حرفه خود حس می‌کند و با افزایش دسترسی افراد به اینترنت و فضای مجازی و رقابتی‌تر شدن فضای کسب و کارها این نیاز بیش از پیش حس می‌شود. پس شما با استفاده از بنرهای تبلیغاتی و روش‌های مختلف تبلیغات مانند تبلیغات کلیکی می‌توانید درآمد خوبی از وب‌سایت خود کسب کنید.

فرض کنیم شما در یک حوزه و موضوع خاص مهارت و اطلاعات یا اصلا علاقه دارید. مثلا اطلاعات خوبی در زمینه روش‌های مراقبت پوست یا برندهای آرایشی بهداشتی دارید. یک سایت راه‌اندازی کنید. در مورد همین موضوعات محتوای آموزشی و مفید در قالب متن، ویدیو و عکس در سایت بگذارید. بعد از مدتی که سایت‎تان در گوگل بالا آمد، خیلی راحت می‌توانید از آن درآمد داشته باشید. چگونه؟!

 • وقتی سایت شما شناخته شود، دیگران از شما مشاوره می‌گیرند.
 • وقتی سایت‌تان رتبه خوبی گرفت، می‌توانید تعدادی محصول مثلا همان محصولات آرایشی بهداشتی را در آن بفروشید.
 • دیگران به شما تبلیغ می‌دهند و به ازای آن پول می‌گیرید.
 • تبدیل به یک رسانه می‌شوید و از همۀ این روش‌ها به‌راحتی می‌توانید درآمد خوبی کسب کنید.

برای راه اندازی سایت می‌توانید درباره وردپرس جستجو کنید.

 1. راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در خانه نیز می توانید درآمد میلیونی داشته باشید فقط کافی است که یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید. ممکن است با خود بگویید که چجوری از این کار سر در بیاوریم! حتی با آموزش های رایگان در یوتیوب نیز می توانید یاد بگیرید که چطور هاست و دامنه بخرید و فروشگاه اینترنتی خود را بسازید. اما روشی که در این قسمت می خواهیم به شما آموزش بدهیم، ساخت سایت با استفاده از تمپلیت های آماده است.

بدون نیاز به مهارت، سرمایه، تجربه و دانش فنی، می توانید یک سایت همکاری در فروش را انتخاب کنید و به کمک پنل همکاری که در اختیارتان قرار می دهند می توانید از بین تمپلیت سایت های مختلفی که وجود دارد یکی را برگزینید و فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنید.

 1. ادمین شبکه‌های اجتماعی

بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین و شرکت‌های مختلف، برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود مخصوصاً پیج اینستاگرام نیاز به ادمین دارند. این افراد باید توانایی تولید محتوای تازه و هوشمند را دار باشند و بتوانند با برقراری روابط اجتماعی به پیشرفت کار و فروش محصولات کمک کنند. اگر توانایی مدیریت سایت، پیچ‌های اینستاگرام یا کانال‌های تلگرام را در خود می‌بینید، این کسب و کار پردرآمد و جذاب را از دست ندهید!

 1. بلاگری در اینستاگرام

یکی از شغل‌های جدید و پردرآمد در ایران، بلاگری در اینستاگرام است. این شغل یکی از مناسب‌ترین شغل‌هایی است که می‌تواند هر شخصی داشته باشد همچنین درآمد از این شغل بسیار بالا است. شما می‌توانید در شغلی که مهارت دارید بلاگری را شروع کنید. به عنوان مثال می‌توانید در زمینه استفاده از لوازم آرایشی یک پیج اینستاگرام شخصی بزنید و در رابطه با آن پست و استوری منتشر کنید. افرادی که در حال حاضر بلاگری می‌کنند ماهانه بین ۳۰ میلیون تا ۱.۵ میلیارد تومان درآمد دارند. البته برای بلاگر شدن در اینستاگرام باید اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را کسب کنید تا بتوانید در میان مردم دیده شوید (4).

 1. یوتویوبر شدن

یوتیوب یک شبکه‌ی اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن ویدئو است که افراد از سراسر جهان در آن فعالیت می‌کنند. در صورتی که شما به زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری مسلط باشید می‌توانید محتواهایی ویدئویی به دیگر زبان‌ها نیز تولید کرده و در کانال خود به اشتراک بگذارید تا به این ترتیب مخاطبان بیشتری در سطح بین‌المللی داشته باشید. اگر ویدئوهای آپلود شده‌ی شما توسط کاربران زیادی مشاهده شود می‌توانید درآمدی به صورت دلار را از یوتیوب دریافت کنید.

برای انجام این کار شما به دوربین و در صورت نیاز دیگر ابزارهای فیلم‌برداری (اصلا ضروری نیست) و مهارت در ویرایش ویدئوها دارید. مورد دیگری که در انتخاب این شغل باید به آن توجه کرد نیاز به VPN است چراکه یوتیوب در کشور فیلتر است. خلاقیت در تولید ویدئوهایی که در یوتیوب به اشتراک می‌گذارید بسیار مهم است، درواقع شما باید مخاطب را مجاب کنید که از میان ویدئوهای بسیاری که وجود دارد، ویدئوی شما را انتخاب کند. برای کسب درآمد از یوتیوب شما باید 1000 سابسکرایبر که چیزی شبیه به دنبال‌کننده در اینستاگرام است داشته باشید و 4000 ساعت نمایش ویدئو برای شما ثبت شده باشد.

در صورت تحقق این شرایط می‌توانید به یوتیوب اعلام کرده تا تبلیغات در ویدئوهای شما گنجانده شده و درآمدی برای فعالیت‌تان در یوتیوب درنظر گرفته شود. توجه داشته باشید که 1000 Subscriber و 4000 ساعت نمایش ویدئو باید در طول یک سال باشد. به ازای هر تبلیغ در ویدئوهایتان شما مبلغ 1 الی 2 دلار را به دست خواهید آورد، البته فراموش نکنید که با توجه به مدت زمان ویدئوهایتان می‌توانید چند تبلیغ را در ویدئوهای خود قرار دهید در این صورت به ازای مثلا 5 تبلیغ در یک ویدئو مبلغ تقریبی 10 دلار البته برای هر 1000 مشاهده، به شما پرداخت می‌شود (5).

 1. درآمدزایی از اینستاگرام

شما با داشتن یک صفحه سرگرمی و آپلود کردن ویدیوهای مختلف می توانید یک راه کسب درآمد از اینستاگرام و موبایل به راحتی برای خودتان بسازید. در بسیاری از موارد تنها کافیست دیتاها و محتواهای مختلف را جمع‌آوری کنید و آن را با مخاطبان به اشتراک بگذارید. کسب درآمد از تولید محتوا یکی از راهکارهای اصلی برای داشتن درآمد خانگی و درآمد از موبایل است. با تولید محتوا شما می‌توانید ارتباط موثری با کاربران و مخاطبین شکل دهید.

 1. کسب درآمد از تلگرام

یکی دیگر از بسترهای کسب درآمد از موبایل، که در جای خود را باز کرده است و افراد بسیاری به آن دسترسی دارند تلگرام است. این روش از آسانترین روش های کسب درآمد در خانه است.

کانال ها و گروه های بسیاری در تلگرام فعال هستند و فروش کالا و خدمات را انجام می‌دهند. همانطور که می‌دانید همه چیز هم در تلگرام فروخته می‌شود و مشتری خودش را دارد! چرا شما دست به کار نمی‌شوید؟ کسب درآمد از تلگرام هم مانند سایر بسترهای دیگر، فنون خاص خودش را دارد. حتی اگر کالایی برای فروش ندارید، می‌توانید از افیلیت مارکتینگ استفاده کنید و سود حاصل از تبلیغ محصولات را دریافت کنید. توصیه می‌کنیم اگر به تلگرام مسلط هستید، فرصت درآمدزایی از همکاری در فروش در تلگرام را از دست ندهید.

 1. تبدیل صوت به متن

مشاغل متعددی نیاز دارند سخنرانی‌ها و ویس‌های دانشگاهی‌ را به متن تبدیل کنند. این نیاز باعث شده تا افرادی به صورت فریلنسر کار تبدیل صوت به متن را برعهده بگیرند و در ازای این کار مبلغ خوبی دریافت کنند. برای انجام کار کافی است شنونده خوبی باشید و بتوانید زبان محاوره را به زبان نوشتاری تبدیل کنید. آشنایی با اصول نوشتاری و نگارشی نیز از ملزومات این شغل است.

 1. بازاریابی و تبلیغات

بازاریابی و تبلیغات صنعتی همیشگی و ضروری در هر جامعه ای است که به رشد کسب و کارها کمک می‌کند. فعالیت در این حوزه نیاز به داشتن مهارت‌های فروش، مذاکره و شناخت بازار دارد. بازاریابی و تبلیغات دنیای بسیار وسیعی است که شغل‌های بسیار زیادی را در دل خود جای داده است. اگر به ایده‌پردازی‌های خلاق، هنر مذاکره و ساخت پلن‌های جذاب علاقه‌مند هستید، این حوزه مناسب شما خواهد بود.

 1. تولید پادکست

تولید پادکست یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد به صورت آنلاین و غیر حضوری است. برای ساخت یک پادکست، ابتدا باید یک ایده جذاب داشته باشید و بتوانید محتوای مفید و کاربردی برای مخاطبان خود تولید کنید. همچنین باید توانایی بالایی در تحقیق و پیدا کردن منابع مناسب داشته باشید. گرفتن اسپانسر و تبلیغات برای پادکست، بهترین راه درآمدی برای این کار خواهد بود.

 1. استریم کردن

استریم کردن در حال حاضر یکی از مشاغل پر طرفدار در بین جوانان است و شما می‌توانید با انجام آن درآمد دلاری کسب کنید. یکی از پلتفرم‌های محبوب برای استریم کردن یوتیوب است. با تماشای آنلاین بازی و یا انجام بازی و یا تماشای ویدیو می‌توانید برای کمپانی‌های خاصی استریم کنید و در ازای این کار پول دریافت کنید. البته لازم به ذکر است که برای کسب درآمد به صورت دلاری باید حساب بین المللی داشته باشید.

 1. کسب درآمد از ارز های دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال این روزها بسیار گرم است. با سرمایه گذاری روی این ارزها زندگی شما از این رو به آن رو می‌شود. پیشنهاد ما این است که برای شروع کار با سرمایه اصلی خود شروع به فعالیت در زمینه رمزارزها نکنید بلکه با پول اضافه خود شروع کنید. بعد از آنکه حرفه‌ای شدید می‌توانید با سرمایه کلان وارد این دنیای هیجان انگیز شوید.

 1. تدریس خصوصی بصورت آنلاین

یکی از راه‌های نسبتاً آسان برای کسب درآمد در منزل، تدریس خصوصی بصورت آنلاین است. به دنبال مهارت‌هایی در خود بگردید که قادر به تدریس آن‌ها باشید. مهارت‌هایی از جمله تدریس خصوصی انواع زبان‌های خارجه، موسیقی (انواع سازها)، دروس پایه مانند ریاضی، فیزیک و شیمی، هنرهایی مانند آشپزی، نقاشی، خیاطی و…. همگی را می‌توانید فقط با داشتن لپ تاپ یا گوشی همراه به صورت آنلاین آموزش دهید.

 1. مشاور آنلاین

یک شغل پردرآمد با سرمایه کم برای خانم‌ها، مشاور آنلاین است. اگر مهارت یا تجربه خاصی در یک حوزه دارید، می‌توانید آن را به افراد و کاربران مختلفی به صورت مشاوره، ارائه دهید. البته که مشاوره دادن به افراد، نیازمند داشتن مهارت‌های برقراری ارتباط دارد اما جز شغل‌هایی محسوب می‌شود که دردسر کمتری داشته و به راحتی در منزل می‌توانید به افراد مشاوره دهید. با هم چند مثال را بررسی می‌کنیم:

 • مشاوره کسب و کار آنلاین: اگر در حوزه راه اندازی و توسعه کسب و کارهای آنلاین تجربه دارید، افراد زیادی که در ابتدای مسیر هستند و هیچ تصویری از دنیای کسب و کار دیجیتال ندارند، مشتری شما هستند.
 • مشاور تحصیلی: اگر معلم خصوصی یا مشاور تحصیلی هستید، حتما یک وب سایت یا حتی یک وبلاگ رایگان داشته باشید و مرتبا مطالب مرتبط در آن بگذارید. این مساله باعث می‌شود کم‌کم در جستجوهای اینترنتی نام شما دیده شود و شاگردان بسیاری پیدا کنید.
 • مشاوره روانشناسی: یکی دیگر از مشاوره‌های آنلاینی که امکان انجام آن در منزل وجود دارد، مشاوره روانشناسی است. امروزه متخصصین زیادی هستند که پلت فرمی را در زمینه مشاوره آنلاین روانشناسی ایجاد کرده‌اند. شما می‌توانید در این پلت فرم‌ها ثبت نام کنید یا اینکه خودتان این مشاوره را ارائه کنید.

کسب و کار خانگی سنتی

 1. تولید شکلات و شیرینی خانگی

یکی از کسب و کارهای سنتی و جذاب و البته موردعلاقه بانوان هنرمند، شیرینی‌پزی و شکلات پزی است. شما می‌توانید کار خود را در مقیاس کوچک با وسایل کم و جهت فروش در محل زندگی خود شروع کنید. هزینه ایجاد چنین کسب و کاری در شهرهای بزرگ بسته به ابعاد کسب و کاری که در نظر دارید می‌تواند از ۲۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد تومان باشد.

یکی از برندهای معتبر ایرانی درزمینه شکلات‌سازی “مرداس“ است. بنیان‌گذار این برند فرشاد عبادی است که کار خود را با ۶ نفر نیروی انسانی و تولید روزانه ۱۵۰ کیلوگرم شکلات کار خود را آغاز کرده و امروز این کار را در مقیاس انبوه انجام می‌دهد.

 1. تولید ترشی خانگی

شیرینی و ترشی خانگی از آن دسته خوراکی‌های خوشمزه‌ای هستند که همیشه طرفدار دارد. بسیاری از بانوانی که در این حوزه مهارت دارند، می‌توانند تولیدات خود را گسترش دهند و آن‌ها را به صورت مجازی و حضوری به فروش برسانند.

تولید ترشی خانگی زحمت کمتری نسبت به درست کردن‌ کیک و شیرینی دارد و مواد اولیه‌ی آن نیز ارزان‌تر است. شما براساس علاقه‌ی خود می‌توانید به تهیه مواد خوراکی در خانه بپردازید و با فروش آن‌ها کسب درآمد کنید.

 1. بسته‌بندی در منزل

بسته بندی یکی از پرطرفدارترین مشاغل خانگی است. این شغل سود خیلی خوبی دارد و با میزان مشخصی کار در ماه، می‌توانید درآمد بسیار خوبی داشته باشید. همچنین بسیاری از تولیدی‌ها نیازمند افرادی هستند که بتوانند محصولات آن‌ها را بسته بندی کنند. به همین دلیل این کار همیشه بازار شلوغی دارد. شما می‌توانید محصولات مختلفی مانند ماسک، مواد غذایی، ادویه، چای و… را در منزل بسته بندی کنید. شما برای راه اندازی کار بسته بندی در منزل نیاز به تهیه دستگاه بسته بندی مناسب برای محصول مورد نظر خود و دیدن آموزش‌های کار با آن دستگاه دارید (6).

 1. خرید و فروش کتاب‌های دست دوم

در حال حاضر با توجه به بالا رفتن قیمت کتاب‌های نو، افراد به دنبال کتاب‌های دست دوم می‌گردند. بنابراین بهتر است که به سراغ دست فروش‌های دوره گرد بروید و ببینید که خریداران برای کتاب‌های دست دوم چه مبلغی را پرداخت می‌کنند و سپس آن کتاب‌ها را با قیمت پایین‌تر به فروش برسانید.

در حال حاضر خرید کتاب‌های دست دوم به صورت آنلاین بسیار عالی است بنابراین شما می‌توانید کتاب‌های دست دوم را تهیه کرده و آن‌ها را در پیج شخصی و یا در اپلیکیشن‌هایی مانند "دیوار" به فروش برسانید. همچنین بعد از اینکه در این کار مهارت‌های لازم را آموختید می‌توانید کتاب‌های مناسبی را از سایت‌های ارزان قیمت تهیه کنید و آنها را در سایت‌های بزرگتر به فروش برسانید.

 1. بسته بندی گیاهان دارویی و ادویه جات

یکی از مشاغل جالب و مورد توجه، بسته‌بندی گیاهان دارویی پرمصرف (مانند دارچین، زنجبیل، دمنوش‌ها، نعنا و...) است. برای شروع کردن این شغل می‌توانید لیست گیاهان دارویی پرمصرف را جستجو کنید و برای تهیه آنها با قیمت پایین‌تر اقدام کنید. اما لازم است قبل از خرید گیاهان دارویی، بررسی‌های کاملی روی فرایند بازایابی، تولید، بسته‌بندی و فروش انجام دهید.

برای بسته‌بندی ادویه جات با فراهم کردن یک فضای بهداشتی به ابعاد 30 متر و  با داشتن یک دستگاه شیرینگ و یک ترازوی دقیق می‌توانید کارتان را شروع کنید. اگر ادویه‌ها آسیاب نشده باشند باید یک دستگاه آسیاب کوچک عطاری نیز تهیه کنید. فرآیند بسته بندی با وزن کردن ادویه‌ها در وزن‌های مشخص و تفکیک آنها در بسته‌های مجزا انجام می‌شود و در نهایت بسته‌ها پلمپ می‌شوند.

قبل از اینکه جدی وارد این حوزه شوید، توصیه می‌شود ابتدا با مقدار کمی شروع کنید تا با موانع و چالش‌های کار آشنا شوید. برای فروش این گیاهان روی بسته‌بندی بیشتر فکر کنید و بعد از طریق فروشگاه‌های محلی یا فروشگاه‌های آنلاین اینستاگرامی، تلگرامی، یا حتی همکاری در فروش مثل باسلام، دیجی‌کالا یا حتی دیوار بفروشید.

 1. بسته‌بندی زعفران

بسته بندی زعفران از شغل های پردرآمد خانگی محسوب می‌شود. این یک فرصت شغلی کم‌نظیر برای ایجاد شغل با سرمایه کم و ریسک پذیری پایین است. همانطور که می‌دانید زعفران یک ادویه‌گران قیمت و یکی از با ارزش‌ترین محصولات کشاورزی است. اگرچه فرآیند کاشت و برداشت این محصول، سخت و پرهزینه است اما بسته بندی و بازاریابی و فروش آن به دلیل بازار خوبی که دارد کار دشواری نیست (7).

 1. پرورش گیاهان دارویی در منزل

برای پرورش گیاهان دارویی نیز لازم است پس از رشد آن‌ها، برگ‌ها و گل‌هایشان را بشویید. سپس آن‌ها را مقابل نور خورشید پهن کنید تا خشک شوند. بعد از این مرحله نوبت به بسته‌بندی گیاهان در بسته‌های کوچک و بزرگ و فروش آن‌ به عطاری‌ها می‌رسد. کسب و کار گیاهان دارویی درآمد نسبتا خوبی دارد و در طولانی مدت می‌تواند به یک منبع درآمد خوب برای شما تبدیل شود.

 1. بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی نیز یکی از کسب و کارهای کوچکی است که می‌تواند با یک انتخاب درست و روش تأثیرگذار کسب و کاری موفق و پردرآمد برای کاربران باشد. برای شروع این کسب و کار نیاز به سرمایه زیادی نداشته و حتی می‌توانید با یک خط موبایل از خانه این کسب و کار را راه‌اندازی کنید.

برای شروع کار بازایابی تلفنی باید از طریق سایت‌های کاریابی مثل جابینجا دنبال افراد و شرکت‌هایی باشید که نیاز به بازاریاب تلفنی دارند.

 1. پرورش گل‌های زینتی

یکی از کسب و کارهای خانگی که به سرمایه چندانی نیاز ندارد، پرورش گل و گیاه است. برای آغاز این کسب و کار فقط به تعدادی گلدان، خاک مناسب و بذر گل‌ها و گیاهان نیاز دارید. پس از آن، با کاشت دانه‌ها و مراقبت از آن‌ها طی چند ماه می‌توانید کسب و کار خود را آغاز کنید. امروزه پرورش کاکتوس و گل‌های زینتی، خصوصا در بهار و تابستان درآمد نسبتا خوبی دارد.

 1. گل آرایی

برای شروع این هنر و کسب درآمد از گل آرایی باید مثل هر حرفه و هنر دیگری مهارت‌های آن را فرا گرفت. اگر تجربه گل آرایی ندارید باید با از آموزش‌های گل آرایی استفاده کنید تا با بهره‌گیری از بروزترین آموزش‌های دیزاین گل به یک فروشنده و دیزاینر گل حرفه‌ایی تبدیل شوید. البته مهم‌ترین ویژگی هر گل آرا سلیقه، خلاقیت و ایده پردازی است.

برای رسیدن به کسب درآمد بیشتر، تبلیغات موثر داشته باشید. سایت بزنید و چند نمونه از کارهایتان را به اشتراک بگذارید. در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام فعالیت کنید و سفارش بگیرید.

 1. سبزی آماده

سبزی در بیشتر غذاهای ایرانی استفاده می‌شود. بیشتر مردم عادت دارند سبزی‌های مورد استفاده در غذاها را به صورت آماده خریداری کنند. زیرا بیشتر افراد در زندگی ماشینی امروزه، وقت کافی برای خریدن، پاک کردن، شستشو و خرد کردن سبزیجات را ندارند. این موضوع سبب شده تا یک شغل پردآمد خانگی به نام تهیه سبزی آماده به وجود بیاید.

برای شروع این کار باید ابتدا انواع سبزی خوردن را به صورت فله (عمده) خریداری نمایید. آن‌ها را پاک کرده و با استفاده از دستگاه خوردکن یا به صورت دستی خورد کنید. سپس آن‌ها را با وزن‌های مشخص بسته بندی نموده و به مشتریان ارائه نمایید. برای این کار نیار به یک دستگاه خودر کن و یک دستگاه بسته بندی دارید.

 1. پرورش قارچ

پرورش قارچ از دیگر مشاغل پردرآمد خانگی است. شما می‌توانید با کمی دقت، قارچ‌های باکیفیتی برای ارائه به مشتریان در خانه پرورش دهید. قارچ‌های خانگی به دلیل فواید و ارزش غذایی بالای خود محبوبیت بالایی دارند. همواره فست فودها و مردم عادی، از مشتریان قارچ‌های خوراکی هستند. شما پس از یادگیری روش پرورش قارچ در خانه، باید با کمی صبر و حوصله به این کار مشغول شوید؛ سپس قارچ‌های پرورش یافته را داخل ظرف‌های پلاستیکی ریخته و با استفاده از دستگاه سلفون‌کش بسته بندی کنید.

 1. خشک کردن میوه در خانه

میوه خشک طرفداران بسیاری دارد و مصرف این نوع میوه بسیار رایج است. شما می‌توانید با خرید یک دستگاه خردکن، دستگاه خشک کن و دستگاه بسته بندی، شغل خشک کردن میوه در منزل را آغاز کنید. دستگاه خردکن همانطور که از نام آن پیداست وظیفه خردکردن میوه‌ها را بر عهده دارد. پس از خردکردن با استفاده از دستگاه خشک کن میوه‌ها را خشک کنید و با دستگاه بسته بندی، آن‌ها را داخل بسته‌های جذاب قرارداده و به مشتریان عرضه نمایید. این کار یکی از راحت‌ترین مشاغل خانگی است که درآمد بسیار خوبی نیز دارد.

 1. خیاطی و دوخت لباس

یکی دیگر از پردرآمدترین و بهترین کسب و کارهای خانگی خیاطی و دوخت‌ لباس است. اگر مهارت خیاطی دارید با دوخت لباس برای دوستان و همسایه‌ها شروع کنید. علاوه بر این، می‌توانید مهارت‌های خیاطی‌ خود را با ثبت‌نام در کلاس‌های آموزشی پرورش دهید و از این طریق ماهرتر شوید.

کسب و کار خیاطی قابلیت این را دارد که در مدت زمان کوتاهی گسترش پیدا کند و به درآمد بسیار بالایی برسد. امروزه دوخت لباس عروس، تولیدی مانتو و شلوار مدارس و تولید مانتوهای اداری از درآمد بسیار بالایی در سال برخوردار است.

 1. مزون لباس

یکی دیگری از کسب و کارهای سنتی راه اندازی مزون لباس است. در این شغل شما باید لباس‌های متنوعی از مراکز فروش عمده لباس در تهران، قشم، ترکیه و... تهیه کنید و یکی از اتاق‌های خود را به این کار اختصاص دهید و آن را دکوربندی و رگال‌کشی کرده و آن را تبدیل به مزون کنید.

این کار می‌تواند ترکیبی از کار سنتی و دیجیتال باشد. یعنی شما در محیط خانه فضای کسب و کار را ایجاد می‌کنید و می‌توانید به‌صورت آنلاین به معرفی محصول خود و دریافت سفارش بپردازید.

 1. ساخت زیورآلات دست‌ساز

زیورآلات، جز وسایلی است که همیشه برای بانوان جذاب است و با توجه سلایق مختلف می‌توانید روی ساخت آن مانور بدهید و از آن کسب درآمد نمایید. زیورآلات می‌توانند از مواد مختلفی ساخته شوند و هرکدام مشتری خاص خود را خواهند داشت. زیورآلات رزینی، سوزن‌دوزی، پارچه‌ای، ویترای، سنگی، چوبی، زیورآلات مزین به سنگ‌های زینتی و درنهایت ساخت جواهرات با آلات برنج، طلا، نقره در این دسته قرار می‌گیرند. با استفاده از سرمایه‌های بسیار کم ۱ میلیون به بالا می‌توانید این کسب و کار را راه‌اندازی نمایید.

 1. ساخت عروسک بافتنی و پارچه‌ای

ساخت و آموزش عروسک‌های بافتنی ازجمله حرفه‌های جذابی است که می‌توانید از آن برای کسب درآمد بهره‌مند شوید. این عروسک‌ها مشتریان زیادی دارند. برای شروع چنین کسب و کاری هم هزینه زیادی نیاز نخواهید داشت و با سرمایه‌های بسیار کم می‌توانید آن را شروع نمایید.

 1. ساخت جعبه‌ی کادو

امروزه ساخت جعبه‌های کادویی با اندکی دقت و آموزش‌های ساده امکان‌پذیر بوده و می‌تواند منبع درآمدی برای اشخاص باشد. باکمی خلاقیت می‌توانید بسته‌های جذابی طراحی کنید که به‌عنوان جعبه کادویی استفاده شود. برای ایجاد این کسب و کار علاوه بر مواد اولیه لازم نیاز به روش فروش قوی نیز خواهید داشت. وبسایت “کادو رنگی” یکی از فروشگاه‌های آنلاین در این حیطه است که شما می‌توانید کادو و بسته خود را با بازه قیمتی موردنظر جستجو، انتخاب و خریداری نمایید.

 1. بافتن لباس

محصولات بافتنی ازجمله محصولاتی هستند که به دلیل جذابیت‌های ظاهری و نوستالژیکی که دارند همیشه از فروش خوبی برخوردار هستند. شما هم اگر در این زمینه‌ها خلاقیت و هنری دارید می‌توانید برای شروع کسب و کار خانگی خود اقدام نمایید. به جز هزینه تهیه مواد اولیه برای شروع هزینه دیگری نیاز نخواهید داشت. از امکانات وب‌سایت هنر روز هم می‌توانید برای فروش و عرضه محصولات خود استفاده نمایید.

 1. ساخت محصولات چوبی

اگر به کار با چوب علاقمند هستید و ایده‌های خلاقانه‌ای هم دارید می‌توانید با ساخت محصولات و لوازم چوبی کسب در آمد داشته باشید. کار با چوب، بسیار متنوع بوده و نیازهای مختلفی از افراد را برآورده می‌سازد. از ساخت مبلمان، میز و صندلی گرفته تا ساخت وسایل تزئینی و وسایل آشپزخانه. این کسب و کار مستلزم مهارت و کار زیاد است. شما می‌توانید از یک کارگاه کوچک، کارتان را شروع کنید و رفته‌رفته با توجه به توسعه شغلتان، آن را گسترش دهید.

 1. فروش غذای خانگی

سر ظهر که به خیابان‌ها سر بزنید، متوجه آدم‌هایی می‌شوید که به دنبال غذای خوب می‌گردند. به دلیل هزینه بالا، هر روز غذاخوردن در رستوران، صرفه اقتصادی ندارد و اینجاست که شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و غذاهای خانگی را به فروش برسانید.

غذاهای خورشتی یا غذاهایی مثل لوبیاپلو و عدس پلو که گران نیستند و قیمت تمام شده‌شان به شما قابلیت سوددهی می‌دهد. ایستگاه‌های راننده‌های تاکسی یا اتوبوس، پاساژها و بازارها مکان‌هایی هستند که می‌توانند خریدار غذای خانگی شما باشند. به شرط کیفیت می‌توانید مشتری ثابت هم جذب کنید و کسب درآمد خوبی داشته باشید.

 1. درست‌کردن لواشک

این خوشمزه دوست داشتنی از آن چیزهایی است که نوع خانگی‌اش طرفدار بیشتری نسبت به نوع صنعتی آن دارد و خیلی‌ها برایش سرودست می‌شکنند. برای درست کردن لواشک باید میوه‌های نه چندان مرغوب را بشویید، بپزید و بعد از صافی رد کنید تا هسته ها و اضافاتش را بگیرید و پس از پهن کردن مقابل آفتاب، لواشک آماده است.

دقت کنید که یک نایلون هم روی آن بکشید تا بهداشتی باشد، اتهام غیربهداشتی بودن جزء جداناشدنی لواشک‌های خانگی بوده‌اند. برای تهیه لواشکی می‌توانید از میوه‌هایی مثل آلو، سیب، زرآلو، آلبالو، کیوی و... استفاده کنید.

 1. نقاشی روی شیشه

هنر خاص و منحصربه فردی است که کمی پشتکار و ذوق و سلیقه می‌خواهد. اسمش نقاشی روی شیشه است، اما بیشتر به نقاشی روی آینه با رنگ ویترای اختصاص دارد، رنگی با حلال تینر که باعث ماندگاری تصویر روی آینه می‌شود.

خوبی‌اش این است که می‌توانید رایگان در فضای مجازی آموزش ببینید و با سعی و خطا ماهر شوید. اگر هم اهل آموزش‌های مجازی نیستید، فرهنگسراها و هنرستان‌ها دوره‌های خوبی دارند که با هزینه کم انواع نقاشی را آموزش می‌دهند.

 1. تولید صنایع دستی

خریدار صنایع دستی همیشه وجود دارد و اگر بتوانید محصولات متنوع و باکیفیت تولید کنید، فروش خوبی هم خواهید داشت. البته اینطور نیست که خریداران دنبال چنین محصولاتی باشند! شما باید بتوانید بازاریابی خوبی انجام دهید، در جشنواره‌ها شرکت کنید، در فروشگاه‌های لوازم سنتی محصول خود را عرضه کنید یا حتی در شبکه‌های اجتماعی محصولات خود را معرفی کنید.

انواع صنایع دستی عبارتند از:

 • صنایع دستی چرمی: معرق چرم، نقاشی روی چرم، نقش اندازی ضربی روی چرم (حکاکی چرم)، سراجی سنتی (ساخت کمربند و کیف و...)، طراحی به صورت داغ روی چرم (سوخت روی چرم).
 • صنایع دستی فلزی: قلمزنی، مشبک سازی فلزی، حکاکی روی فلز، میله سازی، گرگور بافی، زیورآلات سنتی (جواهر سازی)، صنایع دستی مسی (تابلو - وسائیل تزئینی) هم جزء کارهای خانگی محسوب می شوند.
 • سفال و سرامیک و کاشی سنتی: سفال و سرامیک، کاشی هفت رنگ، معرق کاشی، نقاشی روی سفال، مهرسازی.
 • صنایع دستی شاخه (نساجی سنتی): توربافی، شال بافی، زریبافی، موج بافی، ترمه بافی، مخمل بافی، سجاده بافی، دارایی بافی (ایکات)، شمد بافی، تکه دوزی، شبکه دوزی، ابریشم دوزی، آجیده دوزی (لایه دوزی)، جاجیم بافی، چادرشب بافی، ماشته بافی، عبا بافی.

چطور در مشاغل سنتی، کسب درآمد کنیم؟

برای کسب درآمد از این مشاغل، ابتدا باید فضای مورد نیاز برای آن‌ها را در خانه فراهم نمایید. سپس مجوزهای لازم برای فعالیت مورد نظر را کسب کنید. در نهایت باید دستگاه‌ها و مواد اولیه مورد نیاز را خریداری نمایید. به صورت کلی مشاغل خانگی نیاز به هزینه بالایی برای راه اندازی ندارند ولی در عین حال درآمد خوبی می‌توانید از طریق آن‌ها بدست بیاورید. به شرط اینکه هم بسته بندی مناسبی برای محصولات خود ارائه کنید و هم بتوانید به خوبی کارهای بازاریابی را انجام دهید. شما می‌توانید با سوپرمارکت‌ها، میوه فروشی‌ها، عطاری‌ها، رستوران‌ها و… قرارداد بسته و محصولات مورد نیاز آن‌ها را تولید نمایید. بدین ترتیب درآمد خود را تضمین خواهید نمود.

حرف پایانی

کسب و کارهای خانگی یکی از انواع مشاغل پردرآمد هستند که امروزه به رشد خوبی دست یافته‌اند. این مشاغل در هر زمان و مکانی قابلیت کار دارند و می‌توانند شغل دوم مناسبی برای کارمندان باشند. اکثر این مشاغل به سرمایه چندانی نیاز ندارند و با کمترین زحمت می‌توانند شما را به درآمد خوبی برسانند.

کانال تلگرام زوم لایف

فعالیتم در اینترنت از سال 86 با وبلاگ شروع شد و دو سال بعد اولین سایت مجله‌ایم رو راه‌اندازی کردم. به‌دلیل علاقه زیاد به تولید محتوای کاربردی و سئو، روی سایت‌های زیادی فعالیت داشتم. در حوزه کاری به دیجیتال مارکتینگ، کدنویسی، مشاور و توسعه کسب وکار علاقمندم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (1)
 1. مهمان Sara در 27 بهمن 1402
  با صد تومن چه کسب و کاری میشه راه انداخت؟ در زمینه مواد غذایی
  پاسخ