زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

برای افزایش اعتماد به نفس چه کار کنیم؟ 19 روش عالی برای تقویت اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس چه کار کنیم؟ 19 روش عالی برای تقویت اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس چه کار کنیم؟ 19 روش عالی برای تقویت اعتماد به نفس

به خودتان ایمان ندارید؟ برای افرایش اعتماد به نفس بارها تلاش کردید اما نتیجه‌ای نداشته است؟ نداشتن اعتماد به نفس می‌تواند مشکلاتی در زندگی‌مان ایجاد کند از نرسیدن به آرزوها گرفته تا لذت نبردن از زندگی! اعتماد به نفس برای حفظ سلامت جسمی و روانی شما بسیار اهمیت دارد و داشتن اعتماد به نفس بالا می تواند نقش پر رنگی در موفقیت شما در زندگی شخصی و حرفه ای ایفا کند.

فهرست مطالب

اگر می‌خواهید به خودتان ایمان داشته باشید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، باید تغییراتی در تفکر و رفتار خودتان ایجاد کنید. ما در این مطلب چند روش برای افزایش اعتماد به نفس را توضیح داده‌ایم که خواندنش خالی از لطف نیست و می‌تواند به شما برای بالابردن اعتماد به نفس کمک کند. در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

اهمیت اعتماد به نفس

چرا باید اعتماد به نفس داشته باشیم؟

داشتن اعتماد به نفس فواید شگفت انگیزی به همراه دارد و کمک می‌کند عملکرد بهتری در زندگی داشته باشید. زمانی که به خودتان ایمان داشته باشید، همیشه تمایل به امتحان کردن چیزهای جدید خواهید داشت. مثلاً اگر بخواهید وارد کار جدیدی شوید و یا در یک دوره آموزشی شرکت کنید، اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا به خودتان ایمان داشته باشید و ترسی به دل خود راه ندهید.

نشانه های عدم اعتماد به نفس

از کجا بدانیم که اعتماد به نفس نداریم؟

وقتی نگاه منفی در تمام امور روزانه‌ی شما جاری است، همیشه منتظر شکست هستید و از نظر احساسی، فیزیکی یا روان‌شناسی ضعیف شده‌اید. اگر به خودتان ایمان ندارید، باید بدانید که باک موتور شما برای حرکت به سوی موفقیت خالی است. گام اول برای حل هر مسئله‌ای شناخت آن است پس قبل از هر چیز باید بدانیم علائم کمبود اعتماد به نفس چیست و افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند چگونه رفتار می‌کنند؟

برخی از علائم و نشانه‌های کمبود اعتماد به نفس عبارتند از:

 • افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در جمع راحت نیستند. به ویژه وقتی دوست و آشنایی برای همراهی ندارند، صحبت کردن در جمع برای‌شان بسیار دشوار است. این افراد سعی می‌کنند خود را به روش‌های مختلف سرگرم کنند تا از ارتباط با سایرین دوری کنند.
 • افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در بحث‌ها سریعا عقب‌نشینی می‌کنند. آنها توان متقاعد کردن دیگران را در خود نمی‌بینند. حتی وقتی که واقعا حق با دیگران نباشد، بیهوده با آنها موافقت می‌کنند تا نیازی به ادامه‌ی بحث پیش نیاید.
 • مرتب بودن، آرایش و پیرایش بسیار پسندیده است. اما اگر اهمیت‌ دادن به سر و وضع بیش از حد طبیعی باشد، یعنی شما از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برید.
 • از علائم کمبود اعتماد به نفس، این است که فرد مذکور از شنیدن نقد سایرین آزرده می‌شود و در خود می‌شکند. این افراد با شنیدن نقد عصبانی می‌شوند و ناراحتی‌شان روی بقیه‌ی کارهایشان هم اثر می‌گذارد.
 • از علائم کمبود اعتماد به نفس، نداشتن نظرات ثابت است. افرادی که در آنها علائم کمبود اعتماد به نفس دیده می‌شود، سریعا و تحت تأثیر عوامل و افراد مختلف نظرشان عوض می‌شود.
 • یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفس، واکنش‌های نامناسب در برابر تحسین‌شدن است. وقتی اعتماد به نفس کافی ندارید، مدام سعی می‌کنید تعریفی را که از شما می‌شود انکار کنید.
 • افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، قبل از رسیدن به اهداف و رؤیاهای خود تسلیم می‌شوند. آن‌قدر انرژی‌های منفی دارند که رمقی برای‌شان باقی نمی‌ماند.
 • از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس، مقایسه‌ی خود با دیگران است، به ویژه مقایسه با افرادی که موفق‌تر هستند. افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، به جای اینکه بر روی مسیر خود تمرکز کنند، مدام نگاه‌شان به دیگران است.
 • هر کسی اشتباه می‌کند. اما کسی که کمبود اعتماد به نفس دارد، مدام دلیل‌تراشی می‌کند و برای دیگران توضیح می‌دهد.
 • متأسفانه افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، مدام در پی تأیید و رضایت دیگران هستند.
 • ترس از تغییر هم یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفس است.
 • افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، همیشه از آینده می‌ترسند. نمی‌توانند از زمان حال بهره ببرند.

افزایش اعتماد به نفس

چطور اعتماد به نفس را بالا ببریم؟

این شما هستید که موجب افزایش یا کاهش اعتماد به نفس‌تان می‌شوید. اعتماد به نفس بر واقعیت‌ها استوار است و همزمان به این معناست که به فراتر از «امید به بهترین‌ها» باور داشته باشید، باور به اینکه بی‌شک می‌توانید کاری را به انجام برسانید. این جادوی اعتماد به نفس است.

خوشبختانه راهکارهایی وجود دارند که می‌توانید برای افزایش اعتماد به نفس خود انجام دهید. بنابراین اگر شما هم به دنبال پاسخ به این سوال هستید که چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم، مطالعه نکات زیر را از دست ندهید.

1. خیلی روراست، نگاهی به خودتان بیاندازید

برای افزایش اعتماد به نفس باید ارزیابی دقیق و صادقانه‌ای از توانایی‌هایتان داشته باشید. اگر ضعفی در مهارت‌هایتان می‌بینید برای تقویت آنها و کاهش آثار منفی‌شان تلاش کنید. بی‌توجهی به نقاط ضعف‌تان باعث نمی‌شود ناپدید بشوند. همچنین با شناخت توانایی‌ها و نقاط قوت‌تان می‌توانید برخی بازخوردها و انتقادهای بی‌پایه در شرایط رقابتی محیط کار، رد کنید و این خود باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

جانی یونایتس

جانی یونایتس (Johnny Unitas)، بازیکن فوتبال آمریکایی معروف به «دست‌طلا»، در جایی گفته است:

اعتماد به نفس با خودبینی و غرور فرق دارد. وقتی درباره‌ی خودتان غلو می‌کنید و لاف می‌زنید دچار خودبزرگ‌بینی هستید! اعتماد به نفس یعنی شما باور دارید از عهده‌ی کارها برمی‌آیید.

2. طفره نروید

دفعه‌ی بعد که در حال طفره رفتن از انجام کاری بودید (دعوت شدن به یک مهمانی، یک پروژه‌ی چالشی یا هر چیز دیگر)، بگویید «به جهنم» و هر طور شده آن را انجام دهید.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

3. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه کردن خودتان با دیگران در شبکه‌های اجتماعی یا مقایسه درآمدتان با دوستتان، به هیچ عنوان مقایسه‌های سالمی نیستند. افرادی که خود را با دیگران مقایسه می‌کنند، دچار حسادت می‌شوند و هرچه حسادت آن‌ها بیشتر می‌شود، احساسشان نسبت به خودشان نیز بدتر می‌شود. در واقع این می‌تواند یک چرخه معیوب باشد.

ثروت، دارایی، مهارت، دستاوردها و ویژگی‌های خود را با دیگران مقایسه نکنید. فکر کردن به اینکه دیگران از شما بهتر هستند یا چیزهای بیشتری دارند، اعتماد به نفس شما را از بین می‌برد. زمانی که متوجه می‌شوید که در حال مقایسه کردن خودتان با دیگران هستید، به خود یادآوری کنید که انجام این کار مفید نیست.

ورزش کردن و اعتماد به نفس

4. از بدن خود مراقبت کنید

اگر از بدن خود مراقبت نمی‌کنید، مطمئنا احساس خوبی نسبت به خودتان ندارید. کم خوابیدن، رژیم غذایی ناسالم و ورزش نکردن باعث می‌شود تا سلامتتان تحت تاثیر قرار بگیرد. مطالعات نشان می‌دهند که افزایش فعالیت بدنی باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

شاید تعجب کنید، که ورزش آثار هیجان‌انگیزی بر اعتماد به نفس شما دارد. اما چگونه این ممکن است؟ ورزش در مغز شما اثراتی می‌گذارد که بیشتر شبیه سحر است. تأثیراتی باورنکردنی. شما را شاد، پرانرژی، فعال می‌کند. تمرکزتان را به نحو چشمگیری افزایش می‌دهد. ورزش مشابه یک قرص جادویی عمل می‌کند، که شما بعد از 30 دقیقه ورزش هوازی فکر می‌کنید، فرد قدرتمندی هستید که کارهای سخت هم برایتان آسان جلوه می‌کند. ورزش دگرگون کننده‌ترین چیزی است که می‌توانید برای افزایش اعتماد به نفستان انجام دهید.

موفقیت ‌های کوچک و اعتماد به نفس

5. به دنبال موفقیت‌های کوچک باشید

افراد با اعتماد به نفس از چالش و رقابت استقبال می‌کنند، حتی اگر نتیجه‌ی آنها موفقیت‌هایی کوچک باشد. موفقیت‌های کوچک گیرنده‌های اندروژن را در مغز تقویت می‌کنند. گیرنده‌های اندروژن تولید احساس قدردانی و انگیزه را به عهده دارند. افزایش این گیرنده‌ها، تأثیر هورمون تستسترون را افزایش می‌دهد که افزایش اعتماد به نفس و اشتیاق برای پذیرش چالش‌های بیشتر را به دنبال دارد. بنابراین با وجود موفقیت‌های کوچک اما پیوسته، همیشه محرکی برای افزایش اعتماد به نفس‌ وجود دارد.

یک پیروزی یا موفقیتی را که تجربه کردیه‌اید به یاد بیاورید و بابت آن به خودتان افتخار کنید. ارزش قائل شدن برای دستاوردهایتان نه تنها خودستایی نیست، بلکه برای سلامت‌ شما لازم است.

6. با خودتان همدردی کنید

همدردی با خود به این معناست که در زمان اشتباه کردن، شکست خوردن یا موارد این چنینی، بتوانید با خودتان مهربان باشید. اگر در چنین مواقعی خود را سرزنش کنید، نه تنها باعث افزایش انگیزه و رفع مشکل نمی‌شود، بلکه تحقیقات نشان می‌دهند که اثر متضاد دارد. نشان داد که همدردی با خود به اعتماد به نفس بالاتر کمک می‌کند. مثلا بهتر است از جمله «هر کسی گاهی اوقات اشتباه می‌کند» به جای «من خیلی احمق هستم. من همه چیز را خراب کردم» استفاده کنید.

ترس و اعتماد به نفس

7. با ترس‌هایتان روبرو شوید

گاهی اوقات، افراد فعالیت‌های خود را متوقف می‌کنند تا به اعتماد به نفس کافی برای انجام آن کار برسند. به عنوان مثال ممکن است به دلیل عدم اعتماد به نفس، یک مهمانی را دائما به تاخیر بیندازید. اما گاهی اوقات بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفس، انجام دادن آن کار است.

اگر از انجام دادن بعضی از کارها به دلیل عدم اعتماد به نفس، می‌ترسید، آن کارها را انجام دهید. البته این بدان معنا نیست که حق تمرین کردن را از خودتان بگیرید. مثلا اگر سخنرانی بزرگی دارید، در مقابل دوستان و خانواده خود تمرین کنید تا اعتماد به نفس بیشتری کسب کنید. اما توقع نداشته باشید که تا قبل از انجام سخنرانی به آمادگی 100 درصدی برسید. زیرا ممکن است هرگز به این درصد از اطمینان نرسید.

بالابردن اعتماد به نفس

8. خودتان را محک بزنید

وقتی مغزتان به شما می‌گوید كه لازم نیست در یک جلسه صحبت کنید یا لازم نیست بیشتر از توانایی‌هایتان کاری کنید، به خود یادآوری كنید كه افكار شما همیشه دقیق نیستند و گاهی اوقات بهترین راه برای مقابله با این افکار، به چالش کشیدن خودتان است.

سعی کنید کارهایی را انجام دهید که مغزتان به شما می‌گوید نمی‌توانید. به خود بگویید که این فقط یک آزمایش ساده است و آن را انجام دهید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. ممکن است پس از هر بار انجام دادن این کار متوجه شوید که نتیجه کار، برخلاف تصور ذهنی که داشتید، خوب پیش می‌رود و هر بار که به جلو حرکت می‌کنید می‌توانید اعتماد به نفس بیشتری به دست آورید.

افکار منفی و اعتماد به نفس

9. افکار منفی را خنثی کنید

سعی کنید هر بار که به خودتان می‌گویید، نمی‌توانید چیزی را داشته باشید یا چیزی را به دست نخواهید آورد یا به اندازه‌ی کافی برای به دست آوردن خواسته‌هایتان خوب نیستید، جلوی این افکار را بگیرید.

10. یک قدم به عقب بردارید

اگر می‌خواهید پایتان را به زمین بکوبید و فریاد بزنید «من لایق بهتر از این هستم!»، گامی به عقب برداشته و بگویید «من می‌توانم بهتر از این باشم.»

مسئولیت پذیری و اعتماد به نفس

11. مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید

حتی برای یک لحظه فکر نکنید، نمی‌توانید با اعتماد به نفس باشید. همین حالا مسئولیت چیزهای زیادی بر دوش شماست که با اعتماد به نفس انجامشان می‌دهید. کافی است آنها را شناسایی کنید تا احساس خوبی در شما ایجاد شود. به کارهایی فکر کنید که آنها را بدون به وجود آمدن سؤال از اعتماد به نفس کافی برای انجام آنها انجام می‌دهید.

12. در کنار افراد موفق قرار بگیرید

در کنار افرادی باشید که به شما احساس خودتان بودن می‌دهند، پس بیشتر زمان خود را با افرادی که حامی و مشوقتان هستند سپری کنید و کمترین زمان ممکن را به کسانی اختصاص دهید که شما را دست کم می‌گیرند.

سرزنس کردن و اعتماد به نفس

13. خودتان را سرزنش نکنید

آیا وقتی کاری را به بهترین نحو انجام نمی‌دهید یا فرصتی را از دست می‌دهید، از دست خودتان عصبی می‌شوید؟ خودتان را سرزنش نکنید، چون باعث می‌شود احساس بدتری داشته باشید. در عوض کاملا با خودتان روراست باشید و پرسید که چه چیز از موقعیت به دست آورده و چه چیزهایی از دست داد‌ه‌اید. بر اساس این موازنه‌ی برد/باخت، دفعه‌ی بعد می‌توانید چه انتخاب متفاوتی داشته باشید؟

همچنان خودتان را برای شکست یا اشتباهات‌ سرزنش می‌کنید؟ شاید این کار مانع از شادی در زندگیتان نشود، اما به شما کمک نمی‌کند تا از این مسیر عبور کنید. بهتر است با قبول هر چیز خوب یا بد، تمرین کنید که زندگی غنی داشته باشید.

خجالتی بودن و اعتماد به نفس

14. خجالتی بودن را کنار بگذارید

در برخورد با افراد تازه، خجالتی هستید؟ مشکلی نیست، اصلا خجالتی بودن بد نیست و بدین معنا نیست که اعتماد به نفس ندارید. بیش از حد به خودتان سخت نگیرید، با خودتان درگیر نشوید و فکر نکنید کمتر از آنچه باید هستید. با این طرز فکر، خجالتی بودنتان بدتر می‌شود.

15. قاطع باشید بدون اینکه پرخاش کنید

پرخاشگری نشانه‌ی اعتماد به نفس نیست، بلکه نشانه‌ی قلدری است. وقتی نامطمئن و متزلزل باشید به راحتی و بدون اینکه بخواهید در دام پرخاشگری می‌افتید. بیان قاطعانه را بدون اینکه دچار پرخاشگری بشوید، تمرین کنید. فراموش نکنید تا زمانی‌که نتوانید حس ناامنی و تردیدهایتان را مدیریت کنید، اجتناب از پرخاشگری ممکن نخواهد بود. با کنترل احساسات‌ و اجتناب از پرخاشگری در مسیر افزایش اعتماد به نفس قرار می‌گیرید.

مثبت فکر کردن و اعتماد به نفس

16. درباره‌ی خودتان مثبت فکر کنید

به خودتان یادآوری کنید که جدا از مشکلات‌تان، شما منحصربه‌فرد و باارزش هستید و لیاقت این را دارید که حس خوبی به خودتان داشته باشید. هرگونه افکار منفی که ممکن است درباره‌ی خودتان داشته باشید، مثل «من یک بازنده هستم»، «من هیچ‌کاری را درست انجام نمی‌دهم» یا هیچ‌کس مرا دوست ندارد» را شناسایی کنید و از بین ببرید.

آرزوی اینکه کاش آدم دیگری بودید، آنچه هستید را هم تباه می‌کند.

17. از دیگران کمک بگیرید

به دوستان و آشنایان‌تان بگویید که چه شرایطی دارید و از مشاوره حمایت آنها بهره بگیرید. احتمال اینکه آنها هم دچار چنین مشکلاتی باشند وجود دارد؛ در این صورت ممکن است بتوانید یک گروه پشتیبانی تشکیل بدهید.

18. از چیزهایی که به شما حس بد می‌دهند، فاصله بگیرید

در مقابل آنها قاطعانه عمل کنید و حرف بزنید. اگر قاطعانه عمل کردن برای‌تان مشکل است با یک روان‌شناس متخصص صحبت کنید و از او بخواهید این روش را به شما یاد بدهد.

کنترل استرس و اعتماد به نفس

19. سطح استرس خود را کنترل کنید

اگر ممکن است با یک دوست یا آشنا هماهنگ کنید تا به‌طور مرتب و به نوبت یکدیگر را ماساژ بدهید. این‌ کار باعث می‌شود استرس‌تان کمتر شود.

 

سخن پایانی

اعتماد به نفس ابزاری است که ‌می‌توانید در زندگی روزمره برای هر کاری مثل افزایش اطمینان به خود، مدیریت ترس‌ها و انجام کارهایی که واقعا برایتان مهم هستند، از آن استفاده کنید، اما تعداد کمی از افراد می‌دانند اعتماد به نفس مثل یک عضله است و برای تقویتش باید همیشه از آن استفاده کرد، یعنی اگر آن را به کار نبرید، تحلیل خواهد رفت.

با اعتماد به نفس بودن، فرآیندی مداوم است. یک هدف یا نقطه‌ی مقصد نیست که به آن برسید و سپس متوقف شوید. وقتی به بهترین نحو عمل کنید، اعتماد به نفس‌ همیشه شما را حمایت‌ می‌کند. امیدواریم این مطلب به شما برای افزایش اعتماد نفس کمک کرده باشد.

کانال تلگرام زوم لایف

فعالیتم در اینترنت از سال 86 با وبلاگ شروع شد و دو سال بعد اولین سایت مجله‌ایم رو راه‌اندازی کردم. به‌دلیل علاقه زیاد به تولید محتوای کاربردی و سئو، روی سایت‌های زیادی فعالیت داشتم. در حوزه کاری به دیجیتال مارکتینگ، کدنویسی، مشاور و توسعه کسب وکار علاقمندم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (9)
 1. علیرضا عارفی وفا در 5 شهریور 1402
  ممنون خوب بود
  با اعتماد به نفس بودن فرایندی مداوم است
  پاسخ
 2. مهمان مهدی در 23 مرداد 1402
  درود بر شما. مطالب مفید و جامع بود
  پاسخ
 3. کیان هاشمی در 21 مرداد 1402
  درود.
  مرسی از شما
  واقعا مفید و عالی بود
  سپاسگزارم
  پاسخ
 4. فاخر در 2 مرداد 1402
  اینایی ک نوشتید درست بود اما باید ریشه یابی بشه و روش کارکرداگه با 10 راه حل همه الان اعتماد بنفس بالا داشتیم
  پاسخ
 5. ناهید در 21 تیر 1402
  به شکل عجیبی جواب مشکلات من بود و من فهمیدم که ریشه تمام مشکلات من یه چیزه ..مرسی از مطلب مفیدتون موفق باشید
  پاسخ
 6. Нафисэ در 29 اردیبهشت 1402
  مطالب مفیدی بود
  از خواندش لذت بردم❤️
  پاسخ
  1. مجید حسین زاده
   مجید حسین زاده در 30 اردیبهشت 1402

   خوشحالم که براتون مفید بوده و همچنین متشکرم بابت فیدبکی که دادید ❤️

   پاسخ
 7. ho3n در 8 اردیبهشت 1402
  آفرین...
  خیلی خوب بود...
  پاسخ
 8. هانی حزباوی در 19 بهمن 1401
  با سلام و عرض احترام ... مطالبی که گفتید خیلی خوب بودن ، تشکر
  پاسخ
 9. حمید در 24 شهریور 1399
  سلام، مقاله بسیار خوبی بود و از خواندش لذت بردم. در کنار متن خوب از عکس‌های خوبی هم استفاده کرده‌اید. متشکرم
  پاسخ