زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

فیلم انگیزشی چی ببینیم؟ 22 فیلم برای عاشقان استارت آپ و کارآفرینی

فیلم انگیزشی چی ببینیم؟ 22 فیلم برای عاشقان استارت آپ و کارآفرینی

فیلم انگیزشی چی ببینیم؟ 22 فیلم برای عاشقان استارت آپ و کارآفرینی

اگر به کارآفرینی و استارت آپ علاقه‌مند هستید و دوست دارید فیلم‌های انگیزیشی مرتبط با موفقیت در کسب و کار، مدیریت مالی و راه اندازی کسب و کار ببینید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با زوم لایف همراه باشید. در این مطلب تعداد زیادی فیلم انگیزشی معرفی کرده‌ایم که دیدن آنها برایتان هیجان‌انگیز خواهد بود.

دیدن فیلم های انگیزشی چه کمکی می‌کند؟

افراد زیادی دوست دارند استارت آپ و کسب و کاری راه اندازی کننند تا به یک کارآفرین تبدیل شوند و با اشتیاق فراوان شروع می‌کنند اما بسیاری از آنها بعد از شروع کار و مواجه شدن با چالش‌ها از کارفرین شدن انصراف می‌دهند. بنظر شما مشکل کجاست؟ خیلی‌ها فقط قسمت‌های خوب کارآفرینی و رشد کسب و کار را می‌بینند. بسیاری دوست دارند ره صد ساله را چند روزه طی کنند و خودشان را کارآفرین ببینند!

خوب است برای آشنایی با مسیر موفقیت کسب و کار و تبدیل شدن به یک کارآفرین، باید کتاب بخوانیم و فیلم های انگیزشی ببینیم که بر اساس داستان زندگی کارآفرینان ساخته شده است. هر شخصی برای رسیدن به موفقیت رنج کشیده، فداکاری کرده و حتی بارها شکست خورده! هر کسی که در مسیر موفقیت قدم بر می‌دارد این شرایط را باید به جان بخرد.

به همین بهانه در این مطلب تعدادی فیلم انگیزشی معرفی کرده‌ایم که دیدن آنها برای علاقمندان به کارآفرینی و راه اندازی استارتاپ (استارت آپ) بسیار مفید است.

بهترین فیلم های انگیزشی کسب و کار

بهترین فیلم های انگیزشی کسب و کار

فیلم های انگیزشی زیادی در حوزه کسب و کار و کارآفرینی ساخته شده است که در ادامه بهترین آنها معرفی شده است. این لیست به مرور آپدیت می‌شود و سایر فیلم های انگیزشی موفقیت کسب و کار اضافه خواهد شد.

فیلم انگیزشی Pirates of Silicon Valley

1. فیلم Pirates of Silicon Valley (غارتگران دره سیلیکون)

فیلم غارتگران دره سیلیکون (به انگلیسی: Pirates of Silicon Valley) فیلمی برگرفته شده از کتاب آتش در دره که در سال ۱۹۹۹ با موضوع ساخت اولین رایانه شخصی توسط پال فربرگر و مایکل سؤان ساخته شده‌است. در این فیلم آنتونی مایکل هال نقش بیل گیتس و نوا وایل نقش استیو جابز را بر عهده داشتند.

فیلم انگیزشی The Social Network

2. فیلم The Social Network (شبکه اجتماعی)

فیلم The Social Network درباره ایجاد شبکه اجتماعی فیس بوک و زندگی مارک زاکربرگ خالق این سایت، در اینترنت و بر اساس کتابی با نام میلیاردرهای تصادفی نوشته بن مزریک (Ben Mezrich)، ساخته شده است.

فیلم انگیزشی Joy

3. فیلم Joy (جوی)

فیلم Joy داستان یک خانواده در طول ۴ نسل است. زنی بنام جوی یکی از اعضای این خانواده است که تلاش می کند تا بنیانگذار یک کسب و کار عظیم خانوادگی باشد.

فیلم انگیزشی The Founder

4. فیلم The Founder (بنیان‌گذار)

فیلم The Founder داستان ری کراک و ماجرای به دست آوردن فست فود زنجیره‌ای مک‌دونالد را به تصویر می‌کشد. در این فیلم مایکل کیتون نقش کراک و لورا درن نقش همسرش اثل فلمینگ را بازی می‌کنند.

فیلم انگیزشی The Wolf of Wall Street

5. فیلم The Wolf of Wall Street (گرگ وال استریت)

فیلم گرگ وال استریت داستان از صفر به قله رسیدن دلال سخت کوشی است که اواخر دههٔ ۸۰ وارد این بازار می‌شود و با این بدشانسی مواجه می‌شود که جواز خود را در روز دوشنبهٔ سیاه، روز بزرگترین سقوط اقتصادی بعد از دههٔ ۲۰، به دست می‌آورد. او شغل خود را از دست می‌دهد اما مجدداً به عنوان تأمین کننده‌ای وارد بازار سهام کم ارزش می‌شود. در این گوشهٔ تاریک بازار اقتصادی کلاهبرداری به وفور دیده می‌شود و بلفورت با موج همراه می‌شود تا به ثروت برسد.

فیلم انگیزشی Wall Street: Money Never Sleeps

6. فیلم Wall Street: Money Never Sleeps (وال استریت: پول هرگز نمی‌خوابد)

در حالی‌که اقتصاد جهانی در آستانه فاجعه‌ای بی‌سابقه قرار دارد، کارگزار جوانی از وال استریت با گوردن جکوِ کهنه‌کار اما بدنام همکار می‌شود تا مأموریت دوجانبه‌ای را به سرانجام برسانند. آن‌ها از یک سو می‌خواهند جامعه مالی را از سرنوشت شومی که در راه است مطلع سازند و از سوی دیگر به هویت کسی پی‌ببرند که مسئول مرگ پیش‌کسوتِ سابقِ کارگزار جوان بوده است.

دقت داستان در به کارگیری مفاهیم بورس و سرمایه گذاری باعث شده است که این فیلم به عنوان یکی از فیلمهای مدیریتی که دانشجویان رشته‌های مدیریت و ام بی ای باید آن را تماشا کنند، معرفی شود.

فیلم انگیزشی The Pursuit of Happyness

7. فیلم The Pursuit of Happyness (در جستجوی خوشبختی)

این فیلم داستان واقعی کریس گاردنر سیاه پوست، خرده فروش اسکنرهای پزشکی در سال ۱۹۸۱ است که به همراه لیندا و پسر کوچکش، کریستوفر، در سانفرانسیسکو زندگی بسیار سختی دارند. وضع مالی کریس بسیار بد است. او که توانایی پرداخت اجاره خود را ندارد، صاحبخانه‌اش بیرونش کرده و از این رو لیندا نیز او را ترک می‌کند.

کریس که هم باید پدر خوبی باشد و هم خرج کریستوفر را تأمین کند، دچار مشکل شده است. کریس سعی می‌کند در شرکتی استخدام شود و از سویی باید کریستوفر را حفظ کند؛ مبارزه سختی برای زندگی کردن پیش روی کریس قرار دارد.

فیلم انگیزشی Boiler Room

8. فیلم Boiler Room (اتاق بخار)

این فیلم روایتی درام اما هیجان‌انگیز و جنایی، از دنیای بورس، بازارهای مالی و حواشی پیرامون آن است. در این فیلم ست دیویس (با بازی جووانی ریبیسی) جوانی باهوش، جاه طلب، طمع‌کار و فرزند یک خانواده‌ی سالم و آبرومند است.

ست تحصیلات دانشگاهیش را نیمه کاره رها می‌کند و برای رسیدن به قدرت و پول زیاد و به قول معروف یک شبه راه صد ساله را رفتن و نیز به خاطر جلب اعتماد و احترام پدرش که قاضی با وجدان و سخت‌گیری است و بابت ترک تحصیل از او شاکی است، به عنوان بازاریاب یا به اطلاح عامیانه‌اش دلال فروش سهام، به شرکت خرید و فروش سهامِ بورس جی تی مارلین ملحق می‌شود.

ست دیویس برای تحقق هرچه سریع‌تر هدفش، به دور زدن قانون و به نوعی کلاهبرداری روی می‌آورد اما به مرور متوجه پیامدهای سخت قانونی و اخلاقی مسیر انتخابیش می‌شود.

فیلم انگیزشی Moneyball

9. فیلم Moneyball (مانیبال)

فیلم مانیبال یک روایت واقعی از بیلی بین (با بازی برد پیت) مدیر ناموفق یک تیم بیسبال است. بیلی بین مدیر تیم بیسبال اوکلند اتلتیک است و تیمش نتایج بسیار ضعیفی را کسب کرده‌است و دو تن از بهترین بازیکنان خود را به خاطر همین مشکلات از دست می‌دهد به خاطر همین موضوع تیم اوکلند اتلتیک در آستانه فروپاشی قرار گرفته‌است اما بیلی بین که در سن جوانی با یک اشتباه ورزش بیسبال رو انتخاب کرده‌است راه بازگشتی را نمی‌بیند و تصمیم می‌گیرد نهایت سعی و تلاش خود را به کار گیرد تا بتواند تیمش را از بحران نجات دهد!

او با کمک فردی به نام پیتر براند دست به اقدام عجیبی می‌زند و براساس یک سری معادله‌های ریاضی برخی از بازیکنان را به خدمت می‌گیرد تا اینکه به خاطر همین تصمیم رفته رفته تیم نتایج بهتری می‌گیرد و موفقیتی تاریخی را رقم می‌زند.

فیلم انگیزشی Barbarians at the Gate

10. فیلم Barbarians at the Gate (بربرها پشت دروازه)

خیایان معروف و جنجالی وال استریت نیویورک، بی تردید سرزمین فرصت‌ها یا به تعبیری دیگر قلب تپنده‌ی جهان اقتصاد و سرمایه گذاری در عصر حاضر است که برای بسیاری از افراد سودجو و با شم اقتصادی زیرکانه، فضایی مناسب برای پرش مالی و زیر و رو شدن در دنیای قدرت و ثروت را فراهم می‌کند.

بربرها پشت دروازه برداشتی واقع گرایانه از سرگذشت شماری از سرمایه داران این بازار پیچیده و بی رحم است؛ که به شکلی جذاب و باورپذیر گوشه‌ای از معاملات و جابجایی قدرت در بین آنها را به تصویر می‌کشد.

فیلم انگیزشی Startup.com

11. فیلم Startup.com (استارت‌آپ دات کام)

فیلم startup.com مستندی انگیزشی در حوزه کسب و کار است که بیشتر مخاطبین آن افراد کار آفرین و صاحبان کسب و کار است. این مستند در مورد استارت آپی به نام govWorks.com است که توانسته ۶۰ میلیون دلار آمریکا را از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جذب کند ولی در این راه موفق نبوده و دچار شکست می‌شود.

فیلم انگیزشی Office Space

12. فیلم Office Space (محیط اداره)

داستان فیلم Office Space درباره کارمندان شرکت Initech است که به دلیل نارضایتی از محیط کار تصمیم می‌گیرند بر ضد رئیس حریصشان شورش کنند.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می‌توان به فرهنگ سازمانی، مشاوره، توسعه کسب و کار، تعادل در زندگی کاری، حفظ پرسنل، تکنیک‌های تیم سازی و مدیریت فناوری اطلاعات اشاره کرد.

فیلم انگیزشی Flash of Genius

13. فیلم Flash of Genius (فلش از نبوغ)

فیلم Flash of Genius بر اساس داستان واقعی یک مخترع آمریکایی به نام روبرت کیارنز ساخته شده است، رابرت مخترع برف پاک کن‌هایی است که همه ما در خودروهایمان امروزه استفاده می‌کنیم. رابرت در این فیلم تلاش می‌کند از حق مالکیت اختراع خود که توسط یک شرکت دزدیده شده است دفاع کند. این فیلم نه تنها در مورد ایستادگی یک مرد در برابر یک شرکت بزرگ است بلکه نمایشی از نحوه نوآوری و توسعه محصول نیز می‌باشد.

فیلم انگیزشی Something Ventured

14. فیلم Something Ventured

این مستند تجاری، برخی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دهه 60، 70 و 80 را به نمایش می‌گذارد که چطور برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها، پول و موقعیت خود را به خطر انداخته اند، آن هم زمانی که هیچ‌کس پتانسیل این کار را در خود نمی‌دید. آن را یک دوره سقوط در سرمایه‌گذاری بنامید.

گروه Something Ventured زمینه را برای نوآوری اقتصاد آمریکا فراهم کرد، زیرا این گروه کوچک می‌توانند تقریباً در هر پیشرفت بزرگ فناوری در طی 50 سال گذشته، سرمایه‌گذاری کنند.

فیلم انگیزشی Catch Me If You Can

15. فیلم Catch Me If You Can (اگه می‌تونی منو بگیر)

داستان فیلم به فرانک ابگنیل جونیور (با بازی دی‌کاپریو) می‌پردازد که قبل از ۱۹ سالگی‌اش موفق شد میلیون‌ها دلار چک را جعل کند و خود را خلبان هواپیمایی خطوط هوایی سراسری آمریکا، دکتری در جورجیا و وکیلی در لوئیزیانا جا بزند. کارل هنراتی (با بازی تام هنکس) مأمور اف‌بی‌آی همواره در پی به دام انداختن فرانک است و همیشه نیز از او عقب می‌ماند.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می‌توان به مهارت‌های کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، استقامت و پشتکار، چشم‌انداز تجاری، تکنیک‌های فروش شخصی و منابع مالی کارآفرینی اشاره کرد.

فیلم انگیزشی Thank You for Smoking

16. فیلم Thank You for Smoking (ممنون که سیگار می‌کشید)

این فیلم داستان یک کارآفرین بازاریابی زرنگ و باهوش و یا فردی که قصد دارد چندین ترفند برای فروش هر محصولی را یاد بگیرد به تصویر می‌کشد. داستان این فیلم لابی گر صنعت توتون و تنباکو، نیک نیلر را روایت می‌کند که به صورت کاملا خلاقانه ادله و استدلال‌ها را به گونه می‌چرخاند که در چالش برانگیزترین شرایط نیز از صنعت سیگار دفاع کند.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می‌توان به روابط عمومی، بازاریابی و کمپین‌های تبلیغاتی، مدیریت بحران، ارتباطات سازمانی و مهارت های مذاکره موثر اشاره کرد.

فیلم انگیزشی Rogue Trader

17. فیلم Rogue Trader (معامله‌گر سرکش)

فیلم سینمایی Rogue Trader درباره زندگی واقعی یکی از سوداگران بانک بارینگز بریتانیا به نام “نیک لیسون” است که به شوق ترفیع مقام کاریش حاضر می‌شود به اندونزی و در ادامه کشور سنگاپور مهاجرت کرده و در سِمَت نماینده‌ی رسمی بانک برینگز، به سرمایه گذاری در بازارهای مالی و بورس این کشورها اقدام کند.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می‌توان به مشتقات و حاشیه‌های کسب و کار، ارزش گذاری شرکت، گزارشگیری مالی، بازار سرمایه، بازارهای نوظهور و اخلاق کاری اشاره کرد.

فیلم انگیزشی The Usual Suspects

18. فیلم The Usual Suspects (مظنونین همیشگی)

داستان فیلم به صورت موازی و فلاش‌بک بین گذشته و زمان حال می‌گذرد. پنج خلافکار حرفه‌ای به نام‌های دین کیتون (گابریل بیرن)، وربال کیتز (کوین اسپیسی)، تاد هاکنی (کوین پولاک) مک‌منیس (استیون بالدبین) و فنستر (بنیسو دل تورو)، به جرم سرقت یک کامیون اسلحه همزمان دستگیر می‌شوند. پس از آزادی موقت آن‌ها، وربال به پیش دین کیتون می‌رود و از نقشه‌ای برای دزدی جواهر بدون آن که کسی کشته شود می‌گویند.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می‌توان به تثبیت رهبری، قدرت و نفوذ، و استراتژی بلند مدت کسب و کار، همکاری، جبران خطر و پاداش، مهارت‌های کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، تثبیت نام تجاری، بازاریابی و عملیات و برنامه‌ریزی تدارکات و اجرا اشاره کرد.

فیلم انگیزشی Enron: The Smartest Guys in the Room

19. فیلم Enron: The Smartest Guys in the Room (انرون: باهوشت‌ترین افراد اتاق)

فیلم انرون: باهوش‌ترین افراد اتاق داستان یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های تجاری تاریخ آمریکا را روایت می‌کند که در آن کمپانی انرون در کمتر از یک سال از عرش هفتمین شرکت بزرگ آمریکا به فعر ورشکستگی میلیاردی سقوط کرد.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می‌توان به حسابداری (عمومی، پیشرفته و خلاقانه)، تحکیم گزارش، ناپایداری اوراق حسابداری، مشکلات نمایندگی و اخلاق کاری اشاره کرد.

فیلم انگیزشی Lord of War

20. فیلم Lord of War (ارباب جنگ)

در این فیلم نیکولاس کیج در نقش یک دلال اسلحه بازی می‌کند که به دلال‌های زیادی شباهت دارد از جمله یک دلال اسلحه دوران دولت‌های پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به نام ویکتور بَوت.

یوری اورلاو (کیج) در دوران کودکی به همراه خانواده‌اش به بهانهٔ ساختگی یهودی بودن از اتحاد جماهیر شوروی به ایالات متحده آمریکا فرار می‌کند. او دلزده از زندگی ساده خانواده خویش و برای ثروتمند شدن وارد تجارت و قاچاق اسلحه و ابزارآلات جنگی می‌شود. او در این راه ایده‌های خاصی را به کار می‌برد که تا آن زمان در این زمینه به چشم نخورده بود. یوری با استفاده از ذکاوت خویش به یک باره به یک دلال بین‌المللی اسلحه تبدیل می‌شود.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می‌توان به مهارت‌های کارآفرینی، بازارهای نوظهور، حل خلاقانه مسئله، مدیریت بحران، تکنیک‌های مذاکره، ایجاد وفاداری در مشتری، استراتژی‌های رقابتی و ژئوپولیتیک اشاره کرد.

فیلم انگیزشی The Devil Wears Prada

21. فیلم The Devil Wears Prada (شیطان پرادا می‌پوشد)

داستان در مورد زن جوان ساده و بی‌تکلفی هست که به نیویورک می‌رود تا به عنوان دستیار یکی از بزرگترین سر دبیران مجله مد شهر باشد اما او با شخصیت ظالم و بدبینانه “میراندا” رو به رو می‌شود.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به نام تجاری، تکنیک های فروش، اهمیت رسانه و توسعه شغلی و حرفه‌ای اشاره کرد.

فیلم انگیزشی The Merchant of Venice

22. فیلم The Merchant of Venice (تاجر ونیزی)

فیلم سینمایی "تاجر ونیزی" نام یک فیلم درام و رمانتیک بوده و از یک رمان شکسپیر با همین نام اقتباس شده است. این فیلم که با بازی زیبای آل پاچینو همراه شده درباره یک عضو جوان از طبقه اشرافی با نام باسینو است که برای دریافت کمک مالی، نزد شایلاک (آل پاچینو)، یک نزول خوار یهودی می رود.

"تاجر ونیزی" یک فیلم لذت بخش با آموزش هایی نظیر مشارکت های تجاری، ارزیابی ریسک و قانون تجارت است که امروزه هنوز هم از ارزش بالایی برخوردار است.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می‌توان به مذاکرات قرارداد، قانون تجارت، ارزیابی ریسک و اصول قانون کسب و کار اشاره کرد.

حرف پایانی

شما چه فیلم‌هایی دیده‌اید که برایتان الهام‌بخش بوده و در مسیر کسب و کار به شما کمک کرده است؟ فیلم‌ها و کتاب‌های پیشنهادی خود را با ما در میان بگذارید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (2)
 1. مهمان سعید در 7 آبان 1401
  فیلم های خوبی معرفی کردید
  کینگ ریچارد King Richard هم جالبه
  پاسخ
 2. لطیف حنضلی در 26 مهر 1400
  بنیانگذار ، استیو جابر، آورد در برابر فراری
  پاسخ