زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

معرفی انواع آلبوم عکس دیجیتال

معرفی انواع آلبوم عکس دیجیتال

معرفی انواع آلبوم عکس دیجیتال

آلبوم‌هایی که در بازار موجود هستند هر یک مدل‌های خاص خود را دارند که امروزه با پیشرفت فناوری در صنعت چاپ تحولاتی پدیدار گشته و انواع آلبوم‌های دیجیتال تولید شده است.

شاید اسم‌های مختلفی از آلبوم عکس دیجیتال را شنیده باشید که از مدل‌های مدرن هستند. آن‌ها با دوربین و نرم افزارهای دیجیتال چاپ و طراحی شده‌اند و جنس‌های متفاوتی با دیگر آلبوم‌ها دارند.

این آلبوم‌ها مخصوص یک مراسم مخصوصی نیست و در مراسمات مختلف استفاده می‌شوند. عروس و دامادها اولین کسانی هستند که ترجیح می‌دهند با استفاده از این آلبوم لحظات شاد خود را ثبت کنند.

انواع جنس‌های آلبوم عکس دیجیتال

آلبوم دیجیتال از یک بخش سخت و یک بخش نرم تشکیل شده و در نمونه‌های چرمینه، پلکس و غیره ارائه می‌شود. در ادامه در این خصوص صحبت خواهیم کرد. 

جنس نرم آلبوم دیجیتال

به نوعی لایه برداری از درون جلد آلبوم است که اکثرا در آلبوم‌های ژورنال و فتوبوک به کار می‌رود. همچنین لایه خارجی و داخل آن از کیفیت و ضخامت یکسانی برخوردار هستند و جهت محافظت از جلد آلبوم تنها در آن یک لایه لمینت استفاده شده است. 

جنس سخت آلبوم‌های دیجیتال

از مقوای‌های فشرده‌ای جهت بالا رفتن استحکام و مقاومت این آلبوم‌ها استفاده شده و جنس و کیفیت لایه داخلی و خارجی نیز بسیار بالا است. 

طراحی روی جلد به صورت سفارشی انجام می‌شود و خودتان می‌توانید بسته به سلیقه خود نوع طرح مورد نظرتان را انتخاب کنید. 

انواع مدل‌های آلبوم عکس دیجیتال

در بازار سه مدل آلبوم دیجیتال نرم و سخت، فتوبوک و رسانه‌ای وجود دارد که هر یک را معرفی خواهیم کرد. 

آلبوم سخت و نرم

در داخل و خارج آن پی وی سی‌های سخت با قطر مناسب به کار رفته، به همین دلیل استفاده‌های بیشتر و محبوبیت زیادی دارد. 

آلبوم فتوبوک

در این مدل تصاویر در یک رو و به شکل جداگانه و تکی چاپ می‌شوند و روی کاغذهای منعطف با چسب گرم و سریع در محیط خشک چاپ می‌شوند. 

آلبوم‌های رسانه‌ای یه ژورنال

در این مدل آلبوم‌ها تصاویر روی کاغذ گلایه و نرم و جهت اطلاع‌رسانی و تبلیغات چاپ می‌شوند. 

آلبوم ژورنا یا مجله‌ای از نمونه‌های ایتالیایی است که شکلی مانند مجله دارد، زیرا مانند مجله مدلینگ و مد است و جنس صفحه‌های منعطفی دارد. در این آلبوم در کنار عکس‌ها مانند مجله، دلنوشته یا متن یا خاطره‌ای درج شده است. ولی در مدل‌های ایرانی نوشته‌ای در کنار عکس‌ها وجود ندارد. رایج‌ترین سایز این آلبوم نوع ۲۰ در ۳۰ بوده و به طور کل سایز قطع آلبوم به اندازه برگه آ۴ است.

طول آن بیشتر از ۳۰ سانتیمتر نیست و عرض آن به انتخاب مشتری و به صورت سفارشی تعیین می‌شود. تعداد برگه‌های این آلبوم اکثرا تا ۲۰ برگه بوده و به دلیل نازک بودن برگه‌ها، اصولا دوام و قیمت پایین‌تری دارد. 

آلبوم فتوبوک

از نظر ظاهری مانند نوع ایتالیایی و ژورنال بوده و برگه‌های آن بیشتر از ژورنال و کمتر از ایتالیایی است. یک عکس در دو طرفه صفحه به صورت باز شده وجود دارد و این مشخصه آن مانند نمونه‌هایی ایتالیایی است. جنس جلد آلبوم نیز مانند صفحات درونی آن بوده و مانند نوع ایتالیایی چند جلد ندارد.

صفحات داخل نیز با دستگاه‌های مختلفی چاپ می‌شود و جنس و نوع چاپ آن در قیمت نهایی تاثیرگذار خواهد بود. این مدل آلبوم دوامی بیشتر از نوع ژورنال و کم‌تر از نوع ایتالیایی دارد. جنس آن بر حسب اندازه دو طرف یک صفحه باز، مشخص می‌شود که سایز رایج آن 23x50cm در 25x66cm است. 

آلبوم نفیس

اصولا جلدهای آلبوم نفیس مقاوم و ظاهر رسمی‌تری داشته و زیاد فانتری نیست. ممکن است با متریال‌های گران قیمت ساخته شود و به دلیل اینکه برخی مواقع بدون عکس و برخی مواقع با عکس صحافی می‌شود، از تنوع قیمتی بالایی برخوردار است. انواع این آلبوم شامل آلبوم ایتالیایی، فریم دار، چسبی بوک، کره ای، ژورنال و غیره است.

برخی مواقع در عکاسی‌ها آلبوم‌های خاصی را مشاهده می‌کنید که ممکن است مانند آن‌ها را جایی ندیده باشید. معمولا در ساخت آن‌ها از طراحی و متریال‌های مخصوص یا هنر و خلاقیت خاصی استفاده می‌شود. بعضی از آن‌ها رسمی و برخی فانتزی هستند که به صورت سفارشی نیز ساخته می‌شوند. 

هر آلبومی چه کاربردی دارد؟ 

معمولا در بین تمام آلبوم‌های دیجیتالی، نوع ایتالیایی مناسب عروس و دامادها است و در بین این افراد محبوبیت زیادی دارد. نوع ژورنال مناسب عکس‌های عروس و داماد، عکس‌های اسپرت و عکس‌های عقد و نامزدی است. این مدل درست است که زیبا به نظر می‌رسد، ولی به دلیل دوام پایین مناسب عروس و دامادها نیست.

مدل فتوبوک برای عکس‌های عقد و نامزدی مناسب است و برای عکس‌های عروسی نیز استفاده می‌شود. به علاوه برای عکس‌های خانوادگی و اسپرت نیز مناسب است، ولی توصیه نمی‌شود که به عنوان آلبوم عکس دیجیتال عروس و داماد انتخاب شود.

برای عکس‌های قطعه‌ای، از آلبوم‌های چسبی، فریم دار، ژورنال و کره‌ای استفاده می‌شود که این آلبوم‌ها از نوع نفیس هستند. همچنین به دلیل قیمت‌های مناسب برای عکس‌های جشن‌ها، عقد و نامزدی، عکس‌های خانوادگی و عکس‌های شخصی مناسب هستند. 

کاربرد آلبوم عکس دیجیتال

آلبوم‌های دیجیتال کاربردهای زیادی دارد که در اینجا هر یک را ذکر می‌کنیم. 

 • تبلیغات: عکاس از محصولات شما عکاسی می‌کند و با این تصاویر آلبوم‌های دیجیتالی را ایجاد می‌کند. از این آلبوم‌ها جهت تبلیغات در شغلتان می‌توانید استفاده کنید. 
 • صنعتی: آلبوم‌های دیجیتال در سایزهای مختلف برای برندها و شرکت‌های معتبر ارائه می‌شود تا محصولات آن‌ها در بهترین چاپ، جلدسازی و صحافی به مشتری معرفی شود. 
 • مصرف شخصی: عروس و دامادها جهت ثبت لحظات شاد خود می‌توانند عکس‌های خود را در این آلبوم جا دهند. همچنین در دیگر مراسمات و جشن‌ها نیز می‌توان از این آلبوم استفاده کرد. 

فرایند ساخت آلبوم دیجیتالی عروس و داماد

آلبوم دیجیتالی عروس و داماد

در مرحله اول بر اساس قرارداد، ساعت و تعداد عکس‌های مد نظر، عروس و داماد به آتلبه‌ای که به تاسیسات نورپردازی و دکورهای شیک و متنوع مجهز است مراجعه می‌کنند. این آتلیه باید دارای پرسنلی با مهارت بالا باشد تا با شناخت کافی از قاب و زیباشناسی، بتواند به خوبی آلبوم را نورپردازی کند. با آماده بودن ساختار کلی آتلیه و عروس و داماد، عکسی منحصر به فرد با آلبوم جذاب ساخته خواهد شد. ساختار حرفه‌ای آتلیه، ظاهر جذاب عروس و داماد و خاص بودن دکور باعث جذاب شدن آلبوم شما خواهد شد. 

در مرحله دوم ادیت و ترمیم عکس‌ها باید انجام شود که در صورت مسلط و حرفه‌ای بودن ادیتور و داشتن مهارت کافی به سیستم دیجیتال، چیدمان تصاویر و ترمیم رنگ‌ها به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود و نورپردازی، ابعاد، بعدسازی و قاب‌بندی نیز جذاب خواهد شد. 

در مرحله سوم عکس‌ها در خروجی نهایی وارد شده و آماده چاپ می‌شوند و در صورتی که دستگاه چاپ پیشرفته و مدرن باشد، عکس‌ها باکیفیت بالاتری چاپ خواهند شد. 

در مرحله چهارم مرحله صحافی است که در این فرایند باید در خصوص نحوه چیدمان و نقش‌بندی عکس‌ها در کنار هم نظر خود را بدهید. این مرحله طبق سلیقه مشتری پایان می‌پذیرد و بعد از اعلام نظر و اجرای آن، دیگر نمی‌توانید از نظر خود برگردید. لذا در این فرایند طرح‌بندی و رنگ‌ها به شکل تخصصی اجرا می‌شوند و جنس روی جلد نیز طبق سلیقه مشتری انتخاب می‌شود. 

آلبوم عکس نوزادان و کودک

آلبوم عکس نوزادان و کودک

آلبوم کودک و نوزاد از طرف والدین جهت ثبت خاطرات کودک تهیه می‌شود تا رشد و نمو کودک را در مراحل مختلف زندگی او به ثبت برسانند. در این آلبوم با دوربین دیجیتال تصاویر کودک از زمان تولد تا چهارسالگی قرار می‌گیرند. این عکس‌ها تا زمان چهار سالگی در آرشیو حفظ می‌شوند تا آلبوم عکس نوزاد با طرح‌های جذاب از زمان تولد تا سن موردنظر چیده شود. 

فرایند تولید آلبوم دیجیتال 

مراحل تولید آلبوم دیجیتال شامل موارد زیر است. 

 • طراحی: بوسیله گرافیست‌های ماهر صورت می‌گیرد. 
 • چاپ: بوسیله بروزترین دستگاه‌ها رنگ با کیفیت بالا و با ۳۲ بیت و اچ‌دی در لابراتوار چاپ انجام می‌شود. 
 • صحافی: با چسب‌های ایتالیایی، مخصوص و قوی با مهارت بالا انجام می‌شود. 
 • جلدسازی: با برترین تجهیزات و طراحی‌های منحصر به فرد انجام می‌گیرد. 

تفاوت کیفیت آلبوم‌های دیجیتالی یا دیگر آلبوم‌ها

آلبوم دیجیتالی در مقایسه با آلبوم‌های سنتی کیفیت بهتری داشته و با دستگاه‌های مدرن و بروز روی آن‌ها چاپ انجام می‌شود. همچنین طراحی و چاپ روی آن‌ها سفارشی و اختصاصی است. به همین دلیل ظاهری جذاب و زیبا دارد. همچنین جلد این آلبوم بر اساس سلیقه مشتری و بر اساس بودجه افراد در کیفیت‌های مختلفی طراحی می‌شود. جهت ساخت جلد آن متریال‌های متنوع مانند پارچه اشبالت، مخمل، گلایه براق یا مات، چرم طرح دار یا ساده، پلکسی و چرم به کار می‌رود. بر اساس تعداد صفحات و جلد آلبوم نیز قیمت آن تعیین می‌شود. 

نکات مهم در طراحی آلبوم عکس دیجیتال عروسی

در طراحی آلبوم عکس دیجیتال عروسی باید به نکات زیر توجه کرد. 

 1. جنس آلبوم: آلبوم عروسی به دلیل اینکه نیاز است سال‌های زیادی از آن استفاده شود باید استحکام و دوام بالایی داشته باشد. در نتیجه باید در انتخاب آن دقت کرد و جنسی باکیفیت را انتخاب کرد. لذا باید جنس جلد، چپ، رنگ، کاغذ و غیره مرغوب باشد.
 2. طرح آلبوم: طرح آلبوم در زیبایی آن اثر تاثیر زیادی دارد و هر چه طرح آن شیک و منحصر به فرد باشد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. 
 3. رنگ آلبوم: رنگ آلبوم و طرح آن باید مناسب عروس و داماد باشد. مثلا نباید از رنگ‌های تیره استفاده کرد، بلکه باید رنگ روشن و سفید با طرح جذاب انتخاب شود. 
 4. شکل آلبوم: شکل آلبوم باید زیبا باشد تا عکس‌های داخل آن بیشتر به چشم بخورد. برای عروس و دامادها باید آلبومی انتخاب شود که مناسب عروسی باشد.
 5. تعداد صفحات: تعداد صفحات آلبوم نه خیلی زیاد باشد تا باعث سنگین شدن آن شود نه خیلی کم باشد که جا برای عکس‌ها نباشد. به طور کل تعداد صفحات باید متناسب با تعداد عکس‌ها باشد. 
 6. اندازه آلبوم: اندازه آلبوم باید متناسب با اندازه عکس انتخاب شود. 
 7. چیدمان آلبوم: عکس‌ها باید به گونه‌ای در کنار هم چیده شوند که ظاهر آنها با هم همخوانی داشته باشند. در نتیجه عکس‌هایی که با هم همخوانی دارند باید در یک صفحه چیده شوند. 

قیمت انواع آلبوم عکس دیجیتال

قیمت آلبوم عکس دیجیتال همیشه یکسان و ثابت نیست و نمی‌توان رقم خاصی را در این خصوص ذکر کرد، زیرا فاکتورهای مختلفی در این قیمت دخیل هستند. طراحی آلبوم طبق نظر مشتری انجام می‌شود و تعداد برگه ها، جنس، نوع کاغذ و غیره از عوامل تاثیرگذار در قیمت آن هستند.

همچنین جنس آلبوم، سایز و مدل آلبوم، هزینه دوخت و چسب نیز تعیین کننده قیمت نهایی هستند. این آلبوم‌ها در جنس‌های پارچه ترکیبی و چرم مصنوعی در رنگ و سایزهای متنوع ارائه می‌شوند و کاملا به سفارش مشتری آماده خواهند شد. هر برگ آن دو میل قطر داشته و مقاومت بالایی دارد. چند لایه چسب با کیفیت نیز در هر لایه از صفحه استفاده می‌شود که همه اینها در قیمت نهایی تاثیر گذاراند.

به طور کل هر چه آلبوم بزرگتر باشد و هر چه کیفیت و نوع صحافی چاپ بالاتر باشد قیمت آلبوم بیشتر خواهد بود. مثلا آلبوم فتوبوک با جلد کریستال و سفارشی قیمت بالاتری دارد.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود
  تعداد نظرات (1)
  1. لیلا بانو در 1 اسفند 1402
   آلبوم عکس های قدیمی رو میشه آلبوم دیجیتال کرد ؟
   پاسخ