زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

5 خواص روغن نارگیل برای درمان سوختگی

5 خواص روغن نارگیل برای درمان سوختگی

5 خواص روغن نارگیل برای درمان سوختگی

روغن نارگیل، یکی از بهترین درمان های طبیعی برای سوختگی پوست است، و اغلب اولین انتخاب برای افرادی است که در کشورهایی زندگی می کنند که نارگیل کشت می شود و پوستشان شرایط خوبی ندارد.

روغن نارگیل دارای خواص بسیار مهمی است که نه تنها برای درمان سوختگی، بلکه برای جلوگیری از عفونت ثانویه، مرطوب کردن پوست، سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی و به حداقل رساندن زخم های دائمی یا علائم سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد.

سه نوع سوختگی داریم که از حداقل آسیب ها تا شدیدترین آسیب ها را دربر می گیرد.

سوختگی نوع اول

سوختگی نوع اول بر روی لایه ی بیرونی پوست اثر می گذارد و مواردی مانند آفتاب سوختگی را در بر می گیرد.

سوختگی نوع دوم

سوختگی نوع دوم ممکن است برای روی لایه های عمیق تر پوست تاثیر بگذارد و موجب افزایش درد می شود و حتی ممکن است بر روی عروق خونی و اعصاب نیز تاثیر بگذارد.

سوختگی نوع سوم

سوختگی نوع سوم نیاز به مراقبت ویژه دارد و ممکن است بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

درمان سوختگی با روغن نارگیل

روغن نارگیل به عنوان درمانی برای سوختگی نوع اول و دوم پیشنهاد می شود، که این سوختگی ها می تواند شامل آفتاب سوختگی، سوختگی با آب، سوختگی با طناب، سوختگی های شیمیای جزئی، سوختگی های اسیدی و سوختگی های تابشی باشد.

همانطور که قبلا اشاره شد، سوختگی نوع سوم اغلب زندگی فرد بیمار را تهدید می کند و باید توسط متخصصانی که در قسمت سوختگی بیمارستان فعالیت می کنند، درمان شود. روغن نارگیل را می توان پس از درمان متخصصان، برای به حداقل رساندن آثار زخم مورد استفاده قرار داد، اما نباید آن به عنوان درمان اولیه برای چنین آسیب های شدیدی که نتیجه ی آتش سوزی یا سوختگی شدید با مواد شیمیایی است مورد استفاده قرار داد.

خواص روغن نارگیل برای سوختگی

روغن نارگیل، فواید بسیار مهمی برای افراد مبتلا به انواع سوختگی و حساسیت دارد. این فواید عبارتند از:

  • محافظت در مقابل عفونت
  • افزایش میزان بهبودی
  • تسکین دهنده ی درد و التهاب
  • مرطوب و خنک نگه داشتن ناحیه ی مبتلا به درد و التهاب
  • کاهش زخم

در ادامه 5 خواص روغن نارگیل برای درمان سوختگی پوست را با هم بخوانیم.

1. درد را کاهش می دهد

تحقیقات نشان داده است که روغن نارگیل دارای خواص ضد درد و ضد التهابی است، که می تواند به کاهش ناراحتی و درد ناشی از انواع سوختگی کمک کند. اینها نتیجه ی ویتامین E است که در روغن نارگیل وجود دارد که همچنین با نام توکوفرول نیز شناخته می شود.

2. محافظت از سیستم ایمنی بدن

محتوای غنی زنجیره ی اسیدی موجود در روغن نارگیل که عبارتند از، اسید لوریک، اسید سربرگ، اسید کریکل، دارای خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده است که می تواند از سوختگی های ظاهری در برابر پاتوژن ها، تحریک کننده ها و آلاینده ها محافظت کند.

یکی از مهم ترین عواملی که سوختگی را خطرناک تر می کند خطر بروز عفونت است. استفاده از روغن نارگیل می تواند حساسیت شما را به این عفونت ثانویه خطرناک کاهش دهد.

3. روند بهبود را سرعت می بخشد

روغن نارگیل قادر به نفوذ به لایه های عمیق پوستی است که می تواند سرعت رشد و بهبودی سلول های آسیب دیده را سرعت بخشد. ویتامین ها و پلی فنل های موجود در روغن نارگیل سبب کاهش میزان فشار اکسید کننده ها می شود و روند بهبودی را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

روغن نارگیل جریان خون را به سمت مناطق سوختگی افزایش می دهد که باعث می شود اکسیژن و مواد غذایی که این مناطق نیاز دارند، افزایش پیدا کند.

4. مرطوب کننده ی پوست

روغن نارگیل به عنوان ماده ای که به لایه های عمیق پوستی نفوذ می کند، شناخته می شود و این روغن را مخصوصا برای سوختگی های نوع دو و سوختگی با طناب که چندین لایه از پوست را در بر می گیرد، مورد استفاده قرار می دهند.

با رطوبتی که این روغن بر جای می گذارد می تواند خشکی و دردی که سوختگی به همراه دارد را کاهش دهد. مخصوصا زمانی که پوست به سرعت در معرض سوختگی قرار دارد می تواند راحتی آرامش بخشی را به همراه داشته باشد.

5. زخم ها را کاهش میدهد

روغن نارگیل با ویتامین های آنتی اکسیدان و ترکیبات پلی فنول که به همراه دارد. روغن نارگیل می تواند کلاژن متاقاطع را تقویت کند و سبب تقویت بافت پوستی می شود که  می تواند سرعت رشد و بهبود را افزایش می دهد.این روغن همچنین می تواند آثار زخم  ناشی از سوختگی را به حداقل برساند.

اما روغن نارگیل نمی تواند از همه ی زخم های ناشی از سوختگی جلوگیری کند. روغن نارگیل فقط می تواند آثار زخم را کاهش دهد و در ناحیه ی سوختگی  و به جای پوستی با چین و چروک و سخت، پوستی جدید با قابلیت انعطاف پذیری بالا ایجاد کند.

نحوه ی استفاده از روغن نارگیل برای درمان سوختگی چگونه است؟

شما می توانید از روغن نارگیل ارگانیک برای درمان سوختگی استفاده کنید و میتواند این روغن را بارها و به دفعات زیاد برای درمان مناطق آسیب دیده مورد استفاده قرار دهید. همچنین پیشنهاد می شود که از سایر روغن ها همراه با این روغن برای افزایش سرعت بهبودی و کاهش التهاب استفاده کنید.

روغن اسطوخودوس (به میزان بسیار کمی) یا روغن درخت چای، همراه با روغن نارگیل برای درمان سوختگی بسیار عالی عمل می کنند، زیرا این مواد ضدعفونی کننده های طبیعی هستند.

قبل از شروع درمان سوختگی با روغن نارگیل، کار عاقلانه این است که ناحیه ی آسیب دیده را  به مدت چند دقیقه در زیر آب سرد فرو ببرید، اینکار درد را تسکین می دهد و هرگونه محرک و مواد دیگری که از طریق سوختگی وارد پوست شده باشد را پاک می کند و ناحیه ی سوخته شده به مدت چند دقیقه بی حس می شود.

اینکار به جلوگیری از زخم در ناحیه ی سوختگی کمک می کند، زیرا این امر سرعت جریان خون را در ناحیه ی سوختگی را افزایش می دهد.

بلافاصله بعد از اینکار، مخلوط روغن نارگیل را برای ناحیه ی سوختگی مورد استفاده قرار دهید؛ اینکار نیاز به مالیدن یا ماساژ دادن روغن در این ناحیه ندارد. در نهایت، اجازه دهید که روغن به سادگی به پوست نفوذ کند.

بگذارید مخلوط روغن به مدت 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند، و سپس آن را با آب بشویید. در صورت امکان تمام مخلوط را روی پوست بمالید و سعی نکنید روغن را از روی منطقه ی سوختگی حرکت دهید.

این روند را چند بار در روز تکرار کنید. هنگامی که احساس می کنید درد یا التهاب دارید، یا اگر روغن نارگیل کاملا خیس است یا پوست دیگر ظاهر چربی ندارد، مجددا مخلوط روغن را مورد استفاده قرار دهید.

از این روش تا زمانی که ظاهر زخم بطور کامل بهبود یابد یا ناحیه ی زخم از نظر ظاهری کاهش یابد، استفاده کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود