زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راز خوشبختی و موفقیت در زندگی چیست؟

راز خوشبختی و موفقیت در زندگی چیست؟

راز خوشبختی و موفقیت در زندگی چیست؟

راز خوشبختی در زندگی چیست؟ آیا برای اینکه احساس خوشبختی کنید، سن‌و‌سال مهم است؟ چطور مانند کودکان شاد و خوشبخت به دنیا نگاه کنیم؟ این مورد هرگز ثابت نشده است که جوان‌تر‌ها در مقایسه با مسن‌ترها خوشبخت‌تر هستند. اما یک کودک مسلماً در مقایسه با یک فرد بالغ، زنگی شادمانه‌تری دارد. چرا اینگونه است؟ کودک بی خیال و معصوم است. برای او مهم نیست که لباس کسی از لباس او گران‌تر است. کودک هر چه کم سال‌تر باشد، شادتر است.

اما وقتی کودک هم چنان بر سن و سالش افزوده می‌شود، از دیگران اشتباه آموزی می‌کند و این گونه، ناخشنودی به تدریج به زندگی‌اش راه پیدا می‌کند اما اگر او بیاموزد که مانند دوران کودکی معصوم و بی خیال باقی بماند، باز هم می‌تواند احساس خوشبختی کند و زندگی شادمانه‌ای داشته باشد.

راز خوشبختی در این است که همانند کودکان از داشته‌هایتان لذت ببرید.

برای خوشبخت بودن نیاز به کارهای سختی نیست و باید بدانید که خوشبخت بودن درک حال فعلی و مقایسه نکردن با افراد مختلف است.

راز خوشبختی چیست؟

خوشبختی یک عبارت زیبا و دلنواز است اما متاسفانه کمتر کسی پیدا می‌شود که احساس خوشبختی کندیا حتی تعریف دقیقی از خوشبختی داشته باشد. در واقع بزرگ ترین عامل خوشبختی ما همانا خود “خوشبختی” است در واقع انگشت اتهام را باید به سوی خودخوشبختی بگیریم.

عدم تعریف دقیق و روشن از خوشبختی باعث می‌شود ما هیچ گاه به خوشبختی نرسیم. برخی برای خوشبختی تعاریف مادی خاص دارند. که بهتر از بی تعریفی است.

هر گاه من ۴۰ میلیارد پول داشته باشم خوشبختم! اگر با… ازدواج کنم خوشبخت می شوم! اگر در رشته…در دانشگاه …پذیرش بگیرم خوشبختم. برخی ها هم هدف گذاری نهایی شان دست یابی به خوشبختی مبهمی است که شایدیک روز محقق شود.

برای بدست آوردن احساس خوشبختی چه کنیم؟

برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی در زندگی و کار باید تغییرات کوچک و بزرگی در خود و زندگی ایجاد کنیم. بعضی عادت‌ها ما را از رسیدن به موفقیت دور می‌کند اما در این میان برخی عادت‌های روزانه وجود دارد که ما را خوشتبخت‌تر و موفق‌تر می‌کند.

برای خوشبخت بودن در زندگی کافی است:

۱. بدانید که چه چیزی شادتان می‌کند

هرکسی برای رسیدن به شادی و خوشبختی نیازهای خاصی دارد و چیزی که باعث شادی یک نفر می‌شود، ممکن استبرای دیگری اینطور نباشد.باید با خودتان بیشتر آشنا شوید و نگران این نباشید که امیال و خواسته‌هایتان با هم‌نوعانتان متفاوت است یا خیر.

      اگر خودمان احساس خوشبختی نکنیم بعید است بتوانیم دیگران را خوشبخت کنیم!

۲‌. برای رسیدن به اهدافی که باور دارید شادتان می‌کنند، برنامه‌ریزی کنید

همه ما کارهای زیادی داریم که در طول روز باید به آن ها بپرازیم، اما برای شروع دچار استرس می‌شویم. این استرش به دلیل شایع‌ترین برداشت که «یک عالمه کار دارم.» بجای اینکه فکرمان را درگیر چنین برداشتی بکنیم، بهتر است یکی از کارها را انتخاب کنیم. اگر سرمان شلوغ است و تعداد کارهای زیادی برای انجام داریم بهتر است با طرح یک برنامه‌ریزی بر اساس اولیت‌بندی این مشکل را برطرف کنیم تا روزهای دیگر به مشکل برنخوریم.

3. دور و برتان را با آدم‌های شاد پر کنید

وقتی اطرافتان پر از آدم‌های ناامید و افسرده باشد، خیلی راحت دچار افکار منفی می‌شوید.برعکس، وقتی دور و بر آدمهای شاد باشید، روحیه مثبت آنها در شما نیز اثر خواهد گذاشت.

4. وقتی چیزی خوب پیش نمی‌رود، به جای افسوس خوردن به دنبال راه‌حل باشید

افراد شاد و خوشبخت اجازه نمی‌دهند که موانع زندگی بر روحیه آنها تاثیر بگذارد زیرا می‌دانند که با کمی فکرکردن می‌توانند وضعیت موجود را به نفع خود تغییر دهند.

۵. هر روز چند دقیقه به چیزهایی که شادتان می‌کند فکر کنید

این چند دقیقه فرصت لازم برای متمرکز شدن روی نقاط مثبت زندگی را به شما می‌دهد و شما را بهخوشبختی و شادی طولانی می‌رساند.

6. همچنین خیلی مهم است که هر روز زمانی را به انجام کار خوب برای خودتان اختصاص دهید

چه مهمان کردن خودتان به یک ناهار خوشمزه باشد، چه یک حمام طولانی گرم، یا صرف کردن زمان بیشتری برایظاهرتان، با این کارها روحیه‌تان بسیار بهتر خواهد شد.

7. پیدا کردن نکاتی خنده‌دار در موقعیت‌های مختلف راهی برای رسیدن به شادی و خوشبختی است

بااینکه زمان‌هایی وجود دارد که نیازمند این است که جدی باشید، اما در مواقع مناسب راهی برای شوخی و شوخطبعی پیدا کنید تا همه چیز برایتان مفرح‌تر به نظر برسد.

8. حفظ سلامتی یک راه عالی دیگر برای رسیدن به خوشبختی است

داشتن اضافه‌وزن یا نخوردن غذاهای سالم و مغذی می‌تواند تاثیری منفی بر روحیه شما داشته باشد. علاوه‌براین، ورزش یکی از راه‌های شناخته‌شده برای تولید اندورفین در بدن است که مسئول ایجاد احساس شادی است.

۹. درک کنید شما شایسته خوشبخت شدن هستید

آنهایی که باور دارند لیاقت خوشبختی را ندارند، به طور ناخود‌آگاه، تلاششان برای دست یافتن به خوشبختی را خراب می‌کنند. درصورت لزوم هر روز به خودتان بگویید که لیاقت شاد بودن را دارید و به راهکارهایی برای رسیدن به شادیو خوشبختی فکر کنید.

10. به فکر نتیجه نباشیم

نگرانی، دشمن بزرگ خوشبختی است و منشا آن تمرکز بر رویدادهایی است که از کنترل ما خارج‌اند. وقتی کاری را انجام داده‌ایم، معمولاً کار دیگری باقی نمی‌ماند که بتوانیم بکنیم. پس روی کاری که در دست داری تمرکز کن و نه بر تخیلات عجیب و غریب در این باره که «آخرش چه می‌شود.»

11. هر روز را با شکرگزاری به پایان برسانیم

درست پیش از رفتن به رختخواب، دست کم یک چیز شگفت انگیز که رخ داده است را یادداشت کنیم. می‌تواند چیز کوچکی مثل خنداندن یک بچه باشد یا مورد بزرگی مانند یک معامله‌ی چند میلیونی. هرچه که باشد بخاطر آن روز سپاسگزار باشیم، چون دیگر دوباره نخواهد آمد.

حرف پایانی

تعریف خوشبختی بسیار دشوار است اما اکثر افراد می‌دانند که شاد و خوشبخت هستند یا خیر.افراد زیادی باور دارند که خوشبختی شکلی از شانس است و بعضی افراد سرنوشتشان این است که شاد و خوشبخت باشند، درحالیکه در سرنوشت بعضی دیگر بدبختی نوشته شده است.

حقیقت این نیست. همه آدمها می‌توانند با بکارگیری این نکات به موفقیت و شادی در زندگیشان دست یابند. بااینکه این نکات بسیار جزئی و ساده بودند اما کمکتان می‌کنند هر روز قدم جدیدی برای رسیدن به خوشبختی بردارید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (2)
 1. مهمان Mehdi در 11 مهر 1402
  منکه از این نظرتون خوشم اومد.
  پاسخ
 2. مهدی پورراهدار در 4 فروردین 1401
  باسلام
  بسیار عالی و مفید ممنون از سایت وکانال بسیار خوبتون
  پاسخ