زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

انواع ترس در کودکان به چه صورت است؟ « چگونه با اسباب بازی کودکان را آرام کنیم؟»

انواع ترس در کودکان به چه صورت است؟ « چگونه با اسباب بازی کودکان را آرام کنیم؟»

انواع ترس در کودکان به چه صورت است؟ « چگونه با اسباب بازی کودکان را آرام کنیم؟»

در گذشته کودکان شرایط زندگی نامناسبی تجربه می‌کردند، اما آرامش ذهنی آن ها به مراتب بیشتر از امروز بوده است. اما امروزه کودکان شرایط زندگی سرشار از استرس دارند و این موضوع به اشکال گوناگون خود را نشان می‌دهد.

امواج وای فای و همچنین تغذیه نامناسب والدین و کودکان در سنین مختلف موجب شده است که ترس و استرس در زندگی آن ها تاثیری دو چندان داشته باشد. به همین دلیل قصد داریم انواع ترس در کودکان و نحوه درمان آن را مورد بررسی قرار دهیم. 

به نقل از اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو، یکی از بهترین راه‌های درمان ترس کودکان استفاده از عروسک‌های مناسب سن و شخصیت آن ها است. چرا که با کمک عروسک‌ها می‌توان به کودکان آموزش داد که چگونه با ترس خود مقابله کنند. از طرفی کودکان در سنین مختلف از طریق بازی کردن دنیای بزرگسالان را درک می‌کنند. یکی از بزرگترین اشتباهات والدین استفاده از وسایل ارتباطی مانند تبلت و تلفن همراه برای کودکان زیر7 سال است. چرا که این موضوع به صورت جدی روی ذهنیت و همچنین قدرت تکلم آن ها تاثیر گذار است.

وقتی بچه از چیزی میترسه چیکار کنیم؟

زمانی که به دنبال شناخت انواع ترس در کودکان می‌باشید، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه نمایید، نحوه برخورد با ترس کودک است. در صورتی که می‌دانید کودک شما از چه چیزی میترسد، بهترین کار صحبت کردن در مورد ترس کودک است. البته باید اجازه دهید که کودک با لغات محدودی که دارد، ترس خود را تشریح کند و سپس شما آن را با بازی کردن و همچنین داستان سرایی از بین ببرید.

به عنوان مثال اگر دختر شما از تاریکی میترسد و در شب احساس خوبی ندارد، بهترین کار این است که به یک اسباب بازی فروشی دخترانه مراجعه نمایید و سپس اقدام به خرید اسباب بازی های دخترانه  کنید.

سعی کنید دختر عزیز خود را در داستان قرار دهید و با او صحبت نمایید. حال او را به عنوان یک شخصیت نترس و شجاع در داستان مشغول کنید. در هنگام داستان سرایی خود نیز نقش او را به عنوان یک دختر قوی تکرار کنید و اجازه دهید که احساسات او رشد پیدا کند. حال اجازه دهید که کودک شما نیز این بازی را تکرار کند و داستان خودش را برای شما تعریف کند.

در هنگام بازی کردن کودک خود باید با تمام توان به او گوش دهید. به یاد داشته باشید که هر کلام او یک معنی دارد و می‌تواند برای شما نشانه‌ای از ترس به دنبال داشته باشد. شما به عنوان والدین او باید این موضوع را درک کنید و برای آن یک راهکار جذاب ارائه دهید.

نشانه های ترس کودکان

عوارض ترس شدید در کودکان 

قطعا شناسایی انواع ترس در کودکان به عهده یک روانکاو کودک و یا پزشک کودکان است. اما شما به عنوان والدین آن ها می‌توانید عوارض ترس شدید در کودکان را تشخیص دهید. گاها عوارض ترس شدید در کودکان کاملا مشخص است.

به عنوان مثال عواملی مانند لرز، تب، تعرق، سر درد، جیغ زدن، درد شکم، تنگی نفس، دمای بدن بالا و ... . اما برخی از عوامل به صورت پنهان است و باید به آن ها نیز توجه نمایید. به عنوان مثال کودک شما برای مدت زمان طولانی بدون صدا به یک نقطه خیره می‌شود. در زمان خواب کودک شما احساس خوبی ندارد و معمولا چندین بار از خواب بلند می‌شود.

از طرفی اگر به صورت کودک نگاه کنید متوجه حرکت غیر عادی عضلات صورت او می‌شوید. به عنوان مثال کودک شما زمانی که در حال بازی کردن با اسباب بازی‌های خود می‌باشد، بین ابروهایش پرش دارد. دست کودک خود را در دستان خود بگیرد و رنگ و دمای بدن او را بررسی نمایید.

در صورتی که دست کودک شما حالت لرزان دارد و از طرفی رنگ آن به قرمزی شدید میزند، به معنی علائم پانیک عصبی می‌باشد و باید توسط یک متخصص مورد بررسی قرار گیرد. دقت کنید که استفاده از مواردی مانند آب طلا و یا عروسک های خودش در این گونه مواقع مناسب نیست. در برخی مواقع کودک شما نیاز به آرام بخش‌های طبیعی دارد.

درمان ترس کودکان از تنها خوابیدن

برخی مواقع کودکان بازی‌ های خطرناک انجام می‌دهند و این موضوع روی روحیه آن ها تاثیر گذار است. از طرفی تماشای فیلم ترسناک با بزرگسالان و همچنین مطالب اشتباه در فضای مجازی موجب خواهد شد که کودکان در تنهایی  خوابیدن مشکل داشته باشند. حتی در برخی مواقع کودک از تاریکی میترسد، در حالی که در گذشته چنین ترسی را تجربه نکرده است.

با توجه به این موضوع شاید یکی از بهترین راه هایی که می‌تواند کودک شما را از ترس آزاد کند، خرید عروسک اینترنتی باربی باشد. البته صرفا خرید عروسک باربی نمی‌تواند برای او جذاب باشد. بلکه او باید از عروسکی استفاده کند که داستان آن را میدادند.

تا زمانی که کودکان با یک عروسک ارتباط برقرار نکنند، نمی‌توانند از آن استفاده کنند. به همین دلیل است که قبل از خرید عروسک برای کودکان خود باید در مورد این موضوع با او صحبت کنید و ببینید که به چه چیزی علاقه دارد. عروسک های متفاوتی وجود دارد که می‌تواند به عنوان یک دوست در شب ها در آغوش کودک شما باشد. اما دقت کنید که در مورد مسائلی مانند حریم خصوصی نیز به او آموزش دهید.

کودک شما فقط می‌تواند با عروسک خود و همچنین پدر و مادر خود بخوابد. هیچ یک از دوستان و یا آشنایان نمی‌توانند او را در آغوش بگیرند. این موضوع در بزرگسالی و همچنین آینده کودک شما نیز تاثیراتی قابل ملاحظه خواهد داشت.

ترس کودک از تنهایی خوابیدن

درمان ترس کودکان در طب سنتی

زمانی که با کودکان خود صحبت می‌کنید، متوجه ترس کودکان خود از انواع چیزهای مختلف خواهید شد. در برخی مواقع شما می‌توانید از راهکارهای طب سنتی برای درمان ترس کودکان خود استفاده کنید. البته این موضوع مشروط به شناخت و درک شما از انواع ترس در کودکان است. در صورتی که ریشه ترس او را نمی‌شناسید، بهتر است که با یک متخصص در این حوزه مشورت نمایید. در این صورت می‌توانید به یک نتیجه بسیار جذاب دست پیدا کنید.

یکی از موضوعاتی که در طب سنتی بسیار توصیه شده است، عدم حضور شرکت کودکان در مراسم ترحیم و مراسم عزاداری است. چرا که کودکان با حجم عجیبی از احساسات منفی  و صحنه‌های عجیب مواجه خواهند شد که می‌تواند روی روحیه آن ها تاثیر منفی بگذارد. در طب سنتی صحبت با آن ها برای شناخت انواع ترس در کودکان بسیار اهمیت دارد. به کودکان خود بگویید که شما نیز مانند آن ها ترس هایی دارید، اما تمام تلاش خود را به کار میگیرید که شجاع باشید.

سخن پایانی

در این بخش به صورت ویژه در مورد انواع ترس در کودکان و همچنین برخی از راه‌های درمانی آن صحبت کردیم. در صورتی که به دانستنی‌های کودکان علاقه‌مند می‌باشید، می‌توانید از وبلاگ سایت اسباب بازی فروشی شازده کوچولو استفاده کنید. در بخش دانستنی‌های کودکان،‌ مطالب و مقالات بسیار زیادی وجود دارد که هر پدر یا مادر خانه‌داری برای سلامت روان کودکان خود به آن نیاز دارد.

در صورتی که کودک شما ترس بسیار زیادی دارد و برخی از علائم عصبی را از خود نشان می‌دهد، برای درمان آن حتما از کمک‌ یک روانکاو کودک استفاده نمایید. چرا که در غیر این صورت ممکن است این درد برای او قدیمی شود و مشکلاتی به دنبال داشته باشد.

    کانال تلگرام زوم لایف
    توجه: مطالب موجود در مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

    شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود