زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

محله‌های مرفه نشین مشهد را بشناسید

محله‌های مرفه نشین مشهد را بشناسید

محله‌های مرفه نشین مشهد را بشناسید

مشهد یکی از گردشگرپذیرترین شهرهای کشور ماست. همه ساله بالغ بر میلیون‌ها نفر به این شهر سفر می‌کنند تا هم زیارتی کرده باشند و هم از جاهای دیدنی مشهد دیدن کنند. البته در این میان عده زیادی هم هستند که برای زندگی به مشهد مهاجرت می‌کنند. چیزی که این افراد باید قبل از مهاجرت بدانند این است که محله‌های‌ قابل سکونت یا تجاری و گران را بشناسند. در این مطلب قصد داریم محله‌های مرفه نشین مشهد را بیشتر بشناسیم.

پیش از هر چیز بیایید کمی بیشتر با مشهد آشنا شویم. مشهد دومین شهر بزرگ ایران است که درست در کنار پایتخت آن تهران قرار دارد و به عنوان قطب گردشگری مذهبی در سراسر کشور به شمار می‌رود. مشهد یکی از کهن‌ترین مناطق ایران است و در دوره‌های تاریخی خاصی به دلیل وجود مرقد امام هشتم به عنوان مرکز حکومت برگزیده شده است. این شهر اکنون به عنوان یکی از حیرت‌انگیزترین نقاط گردشگری مذهبی در کل کشور محسوب می‌شود. برای سفر به این شهر می‌توانید بلیط هواپیما تهران مشهد را با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن سفرمارکت خریداری کنید.

احمدآباد

این محله‌ی وسیع، در منطقه یک مشهد واقع شده و شامل خیابان‌های بابک، عدالت، پاستور، قائم و ملاصدرا است. محله احمدآباد علاوه بر این‌که برای سکونت مناسب است، به دلیل وجود شرکت‌ها و مراکز خرید زیاد از لحاظ تجاری هم بسیار مورد توجه است. وجود بزرگ‌ترین بازار موبایل مشهد، شرکت‌های بزرگ هواپیمایی داخلی و خارجی، مراکز خرید بسیار لوکس و چند هتل معروف در این منطقه  باعث رشد تجاری آن شده ‌است.

بعضی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های شهر مشهد ازجمله بیمارستان قائم نیز در این منطقه هستند. هر چند آپارتمان‌سازی در این محله افزایش یافته ‌است، اما همچنان تعداد خانه‌های ویلایی در این منطقه بیشتر است. خانه‌های ویلایی این منطقه غالبا یک طبقه هستند و مساحت زیادی دارند. آپارتمان‌های این منطقه هم اغلب متراژ بالایی دارند. لازم به ذکر است که قیمت ملک در احمدآباد بسیار گران است.

بلوار سجاد 

بلوار سجاد از محله‌های قدیمی، گران قیمت و مرفه‌نشین مشهد به شمار می‌رود. باغ‌های حسین ملک در گذشته در این منطقه قرار داشته ‌است و امروزه هر چند به واسطه برج سازی‌ها آثار کمی از آن باقی مانده‌ است، اما همچنان این منطقه دارای آب‌ و هوای خوب و کوچه‌های پردرخت و پارک‌های متعدد و فضای بازی برای کودکان است. کوچه‌های این منطقه، مکانی آرام و به دور از هیاهو برای زندگی هستند.

درکنار بلوار سجاد خیابان‌های ابوذرغفاری، ناصرخسرو، ملاصدرا و بابک، واقع شده‌اند. این روزها سرعت ساخت‌ و‌ ساز برج‌ها و ساختمان‌های بلند در این منطقه بالا رفته است و پاساژهای لوکس با مغازه‌هایی از برندهای معروف تجاری، سکونت در این محله را برای کسانی که دوست دارند در نزدیکی مراکز خرید زندگی کنند بسیار مناسب کرده است. بیشتر خانه‌های این محله در متراژهای بالا هستند. اگر با تور مشهد سفرمارکت سفر کنید، قطعا شما را به دیدن بخش‌هایی از این محله می‌برند.

محله‌های مشهد

خیابان هاشمیه

در گذشته منطقه هاشمیه بافت روستایی خود را حفظ کرده بود. اکثریت زمین‌های این محله کاربری کشاورزی و باغات فراوانی داشتند. با ساخت بزرگراه وکیل‌آباد کم‌کم بافت هاشمیه از قالب روستایی به بافت مسکونی شهری تبدیل شد. در حال حاضر طبق آمار نقشه محله‌های مشهد، خیابان هاشمیه از بهترین محله‌های مشهد محسوب می‌شود. حدود هفتاد سال پیش با ساخت دانشگاه فردوسی و افتتاح بزرگراه وکیل‌آباد محله هاشمیه کاربری خود را تغییر داد. پس از ساختن برج فرهنگیان هنرستان در محدوده محله، ساخت ‌و ساز روند رو به رشدی پیدا کرد و رفت‌ و آمد در محله گسترش یافت.

اقلیت‌های دانشگاهی اولین گروه‌های پرجمعیت محله بودند که ساکن شدند. پس ‌از آن در دهه ۴۰ و ۵۰ با ورود کارمندان نفت و به وجود آمدن بلوار صارمی، توسعه محله تسریع یافت. این محله از گذشته تا کنون به دلیل حضور و سکونت اساتید، دانشجویان و اعضا هیئت ‌علمی دانشگاه و افراد خارجی، فضای فرهنگی و اجتماعی خاصی داشته است. هاشمیه یکی از محله‌های مشهد است که در حوزه تجارت شهر مشهد بسیار پراهمیت محسوب می‌شود و بسیاری از شرکت‌های لوکس و پردرآمد و فروشگاه‌های برند شهر را در خود جای ‌داده است. با توجه به حضور مراکز تجاری و اداری فراوان در محدوده این محله، جمعیت شناور زیادی در طول روز در محله وجود دارند.

بلوار خیام

زمانی که به نقشه محله‌های مشهد نگاه بیندازیم، متوجه خواهیم شد که بلوار خیام مشهد به دو بخش خیام شمالی و خیام جنوبی تقسیم شده است. خیام جنوبی در منطقه یک مشهد واقع شده و یکی از محله‌های مشهد است که قشر خوش‌نشین در آن ساکن هستند. خیام شمالی در منطقه دو مشهد واقع ‌شده است. در اواسط خیام شمالی، بازار بزرگ گل (طبیعی و مصنوعی) فتح‌آباد و در انتهای خیام شمالی، مجموعه سپاد قرار دارند که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه مجتمع‌های تجاری شهر مشهد محسوب می‌شود.

محله‌های مرفه مشهد

مجتمع الماس شرق یکی از این مجتمع‌ها است. در خیام جنوبی خیلی از ادارات مرکزی مشهد مثل ثبت ‌احوال قرار دارند. رستوران پسران کریم و مجتمع ساحلی آفتاب هم از مکان‌های تفریحی این بلوار هستند. بلوار خیام از شمال به بزرگراه شهید چراغچی، از جنوب به بلوار ملک‌آباد، از شرق به بلوارهای موسوی قوچانی، شهید صادقی (سازمان آب) و فلسطین و از غرب به باغ آستان قدس، کوی امیرالمؤمنین و جانباز ختم می‌شود.

مشهد مال، یکی از مهم‌ترین و بهترین مجتمع‌های تفریحی مشهد است که در بلوار خیام جای گرفته است. این مجتمع تفریحی، اقامتی و تجاری بی‌شک مدرن‌ترین مجتمع چندگانه مشهد به‌ شمار می‌آید که شامل مرکز خرید، هتل ۵ ستاره، شهربازی سرپوشیده، هایپرمارکت، سالن‌های سینما، دفاتر اداری و پارکینگ طبقاتی است که در طراحی آن استاندارهای بین‌المللی کشورهای آمریکایی در نظر گرفته ‌شده است.

در منطقه تجاری گردشگری سپاد، چندین مجموعه‌ی سرگرمی، تفریحی و مجتمع تجاری مختلف وجود دارند که یکی از این مجموعه‌ها، مجتمع تجاری الماس شرق است. در این منطقه بازارهای بزرگ کاوه، خیام، بازار بین‌المللی روس‌ها، پارک آبی آفتاب، شهربازی سرزمین خورشید، مجتمع تجاری وصال، سقوط آزاد صبا و باغ پرندگان نیز قرار گرفته است. مجتمع الماس شرق مشهد، یکی از مراکز خرید محبوب در بین گردشگران، زائران و شهروندان است. در این مجموعه می‌توان هم‌زمان خرید، تفریح و گردش را در کنار هم تجربه کرد. معماری الماس شرق تلفیقی از سنتی و مدرن است و در قسمت بالای آن، گنبد الماسی شکل بزرگی به قطر ۵۰ متر قرار گرفته است که بین اسم مجتمع و معماری آن ارتباط برقرار می‌کند.

باهنر، هفت تیر و دانشجو

از معروف‌ترین محله‌های غرب مشهد می‌توان به محله‌های باهنر، هفت تیر و دانشجو اشاره کرد. این محله‌ها از محله‌های مدرن مشهد به شمار می‌روند. فست فودها و رستوران‌های فراوانی در بلوار هفت تیر واقع شده‌اند. شعبه‌های جدید برج‌های آرمیتاژ و باران در محله گلشن واقع در بلوار هفت تیر است. پله‌های باباکوهی و پارک خورشید نیز از دیگر نقاط دیدنی این محله است. در محله‌های باهنر و دانشجو نیز پارک‌هایی با نام‌های با هنر و داشجو وجود دارند. محله باهنر محله‌ای آرام و خلوت است اما محله دانشجو در مقابل محله‌ای شلوغ و پر رفت وآمد و نزدیک بازار است. برای سفر به مشهد و بازدید از این محله‌ها می‌توانید ارزانترین بلیط هواپیما مشهد را در سفرمارکت پیدا کنید.

محله کوهسنگی

در همسایگی احمد آباد یکی دیگر از محله‌های خوش‌نشین مشهد به نام محله کوهسنگی واقع شده است. قیمت ملک در این محله نسبتاً بالاست.

بیمارستان 17 شهریور، پارک کوهسنگی و مرکز خرید زیست خاور از جمله مراکز مهم این محله هستند. این محله دیدنی‌های زیادی دارد. برای اطلاع از آن‌ها می‌توانید به راهنمای سفر به مشهد مراجعه کنید.

محله‌های مرفه نشین مشهد

بلوار ملک‌آباد

بر روی نقشه محله‌های مشهد، ملک‌آباد در واقع منطقه‌ای بین میدان پارک (آزادی) و احمدآباد است. باغ ملک آباد یکی از باغ‌های مشهور آستان قدس است که پس از تصرف روستای ملک‌آباد از حاج تقی ملک التجار در زمان استانداری پاکروان ایجاد شده است و سالیان متوالی مقر گردشگران بوده است. در مجاورت این باغ بلوار ملک ‌آباد واقع شده است که تا حوالی دهه ۷۰ شمسی به دلیل وجود درختان سر به فلک کشیده و کهن‌سال به تونل سبز مشهد معروف بوده، اما پس از پوسیده شدن درختان و ایجاد چند حادثه سقوط و خسارت، این جاذبه شهری به تصمیم شهرداری عاری از درخت شد. ملک‌آباد عموماً منطقه خوش‌نشین و مسکونی است و این منطقه هوای خنک و مطبوعی دارد.

صیاد شیرازی

از ابتدا صیاد شیرازی تا چهار راه اول این محله، جزو لاکچری‌ترین محله‌های مشهد محسوب می‌شود. شما در این محله انواع کافی شاپ‌ها، فست فودها، بازارهای خرید بسیار و هم چنین هتل پارس را مشاهده می‌کنید که تماما بر روی قیمت خانه‌ها تاثیر دارند. محله صیاد شیرازی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خرید خانه در مشهد است.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود