زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

ماسک ان 99 vs ماسک ان 95

ماسک ان 99 vs ماسک ان 95

ماسک ان 99 vs ماسک ان 95

ماسک فیلتر دار صنعتی

با توجه به اینکه سالانه 10 هزار نفر بر اثر بیماری‌ های شغلی جان خود را از دست می‌دهند، انواع ماسک صنعتی یا رسپیراتور برای کاهش آسیب‌ های ناشی از بیماری های تنفسی در محیط‌ های آلوده صنعتی طراحی شده است. این آلاینده‌ ها به قدری کوچک‌ هستند، که به راحتی وارد بافت‌ های بدن می‌ شوند. اندازه این آلاینده‌ ها کوچکتر از 100 میکرون است؛ یعنی بسیار کوچکتر از مقداری که بتوان آن‌ ها را با چشم دید. با استفاده از انواع ماسک فیلتر دار صنعتی می توان از نفوذ این آلایند ها به سیستم تنفسی جلوگیری کرد.

استاندارد و طبقه‌ بندی‌ انواع ماسک صنعتی فیلتر دار

ماسک­ تنفسی باید بیشترین مقدار محافظت را برای فرد فراهم کند. در این ماسک‌ ها از مواد فیبری و الیافی همچون کاغذ، ‌نمد یا پارچه برای به دام اندازی آلاینده­‌ ها استفاده می شود. تقسیم بندی کارایی فیلتراسیون ذرات تسط موسسه ملی سلامت و ایمنی شغلی امریکا (NIOSH)، شامل سه سری  N، R، و P هرکدام به ترتیب 95، 99، و 9/99 درصد راندمان دارند.

طبقه N، شامل ماسک‌ هایی است که منحصراً برای استفاده در اتمسفر هایی با ذرات غیر روغنی،‌ کاربرد دارد.

طبقات R و P نیز ماسک هایی با فیلترهای مقاوم در برابر ذرات روغنی یا فیلتر های عایق روغن را شامل می ‌گردند.

نانو الیاف در انواع ماسک فیلتر دار صنعتی

نانو الیاف وزن پایین، نفوذ پذیری بالا و منافذ کوچکی دارد. غشای نانو الیاف دارای خواص منحصر به فردی از جمله سطح ویژه، همبستگی خوب منافذ و پتانسیل ترکیب شیمیایی است. الیاف نانو به شکل مستقل در فیلتراسیون وجود ندارد. از این رو، معمولا روی یک لایه اسپان باند قرار می‌گیرد. هر چقدر ظرافت الیاف تشکیل دهنده فیلتر بیشتر باشد و الیاف تولید شده قطر کمتری داشته باشند، توانایی فیلتر برای جذب تعداد بیشتری از آلاینده‌ ها افزایش می‌یابد. همچنین هر میزان ظرافت الیاف موجود در فیلتر ماسک بیشتر باشد، ذرات کوچکتری فیلتر می ‌شوند.

ماسک ان 99

ماسک ان 99

ماسک ان ۹۹ نانو پاک، از چندین لایه تشکیل می‌شود که یکی از لایه ‌هاي میانی آن حاوی نانو الیافی با قطر بین 100 تا 300 نانو متر است. لایه نانو الیاف براي جلوگیري از ورود آلاینده‌های خطرناک موجود در هوا به دستگاه تنفسی استفاده می ‌شود. از این رو ماسک  N99، بهترین محافظ در مقابل آلودگی هوا به شمار می ‌رود. بر اساس استاندارد هاي جهانی ماسک‌ هاي نانو الیاف داراي راندمان % 99 در جذب ذرات هستند و کمترین میزان نفوذپذیری ذرات جامد و مایع را دارند.

ماسک ان 95

ماسک ان 95 یک ماسک محافظ با فیلتر پلیمری مصنوعی مشبک است که تا 95 درصد ذرات ریز آلودگی (تا 0.3 میکرون و بیشتر) جاری در هوا را فیلتر می ‌کند. این ماسک ان 95 که به ماسک تنفسی فیش تایپ معروف است، دارای سطح مقطع فیلترینگ بسیار بالاتری نسبت به سایر ماسک های معمول دارد که شامل ذرات گرد و غبار، آلودگی های هوا، باکتری‌ ها، ویروس‌ ها و ذرات آلرژی‌ زا یا حساسیت‌ زا می باشد.

ماسک ان 95

در ماسک ان 95 علاوه بر دو لایه منسوج نبافته میکروالیاف ( ملت بلون)، دو لایه کامپوزیت SSMMS به جای اسپان باند استفاده شده است. این امر به دلیل داشتن دو لایه ملت بلون اضافه، عملا کیفیت فیلترینگ را بهبود داده است. علاوه بر این استفاده از ماسک ان 95 به دلیل عدم وجود سوپاپ در آن، در زمان همه گیری بیماری های واگیر دار توصیه می شود. زیرا در مدل های سوپاپ دار، انتقال بیماری فرد استفاده کننده از ماسک، از طریق سوپاپ امکان پذیر می باشد. طراحی منحصر به فرد و سطح مقطع بالاتر این ماسک منجر به کمتر بودن افت فشار داخلی و راحتی استفاده و تنفس می گردد و استفاده مجدد از آن در محیط‌ های غیر درمانی و آلوده، نهایتا پنج بار می باشد.

انواع ماسک تنفسی نانو پاک

تمامی مراحل طراحی و تولید انواع ماسک نانو پاک توسط متخصصان مجموعه دانش بنیان نانو تار پاک انجام شده و مورد تایید ستاد نانو ریاست جمهوری و همینطور وزارت بهداشت قرار گرفته است. کلیه ماسک های این مجموعه موفق به اخذ تائیدیه های داخلی و خارجی معتبر، مثل سازمان انرژی اتمی ایران، و همچنین آزمایشگاه نلسون امریکا شده است. نانو تار پاک با بومی سازی تکنولوژی نانو الیاف، این ماسک های صنعتی را طراحی نموده که از نظر کیفیت و قیمت، با برند های جهانی رقابت می‌ کند.

نانو تار پاک را بشناسیم

مجموعه نانو تار پاک یک مجموعه دانش بنیان است که با هدف ارتقا سطح زندگی با به کارگيري تکنولوژی روز در تولید و ارائه انواع ماسک های تنفسی فعالیت می کند. این مجموعه با برخورداری از امتیازهای ویژه ای نظیر پرسنل متخصص و مجرب در زمینه های نساجی، نانو تکنولوژی ، فیزیک، مهندسی شیمی، بیوتکنولوژی، مهندسی برق و مکانیک در زمینه تولید نانوالیاف برای مصارف گوناگون فعالیت می کند.

این مجموعه موفق به ساخت ماسک صنعتی ارتقاء یافته با نانوالیاف شده است. به کارگیری تکنولوژی نانوالیاف در ساخت ماسک، طبق استاندارد EN149 ماسک صنعتی را در کلاس ماسک های FFP3 قرار می دهد که پیش از این در کشور تولید نمی گردید.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود