زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

طول مدت درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

طول مدت درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

طول مدت درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونتی مقاربتی می باشد که عامل آن ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) است. بعضی از انواع ویروس HPV تناسلی منجر به ایجاد زگیل تناسلی و بعضی دیگر منجر به بروز سرطان دستگاه تناسلی می ‌شوند.

زگیل های تناسلی برجستگی های صورتی یا خاکستری رنگ و گوشتی هستند که در ناحیه تناسلی دیده می شوند. بنابراین باید در صورت مشاهده این نوع ضایعات گوشتی، فورا اقدام به درمان آنها نمود.

زگیل تناسلی چیست؟

ویروس اچ پی وی

ویروس اچ پی وی (HPV) انواع مختلفی دارد که زگیل تناسلی توسط یکی از انواع آن ایجاد می شود و در مردان و زنان شایع است.

 به طوری که طی گزارش پزشکان 90 درصد سرطان‌های مقعد به زگیل تناسلی مربوط می‌باشد و سالانه 2200 نفر از آقایان به این سرطان مبتلا می‌شوند، همچنین این ویروس عامل بیس از 60 درصد سرطان‌های آلت تناسلی می‌باشد.(منبع: مقاله زگیل تناسلی در مردان سایت دکتر محرابیان)

همچنین پزشکان در طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که عوارض و خطرات زگیل تناسلی در زنان بسیار بیشتر از مردان است و زنان به بیشتر از مردان به این عارضه مبتلا میشوند.

راه‌های ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولاً حین رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی و از طریق تماس پوست با پوست ایجاد می شود. حتی اگر آلت تناسلی وارد واژن یا مقعد نشود زگیل تناسلی می‌تواند انتقال یابد. فرد آلوده ممکن است هیچ زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری نداشته باشد اما مبتلا به ویروس باشد. احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در صورتی که هر کدام از طرفین علائم ویروس از جمله زگیل را داشته باشند بیشتر است. بنابراین اگر زگیل تناسلی دارید، برای جلوگیری از انتقال ویروس، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید و هر چه سریعتر به یک پزشک مراجعه نمایید.  

درمان زگیل تناسلی چقدر طول می‌کشد؟

درمان زگیل تناسلی

در صورتی که زگیل تناسلی درمان نشود ممکن است طی دوسال خود به خود از بین برود. اما در صورت انجام اقدامات درمانی می تواند خیلی سریعتر از بین برود. همچنین سرعت بازگشت زگیل های درمان شده کمتر است.

در صورت استفاده از کرم ممکن است از بین بردن زگیل چند ماه زمان ببرد و در صورت انجام عمل جراحی سرعت از بین رفتن آن بیشتر است.

عوامل ایجاد کننده زگیل تناسلی

بر اساس مطالعات مؤسسه ملی سرطان، علت تقریباً 90 درصد از زگیل‌های تناسلی، اچ پی وی 6 و 11 هستند که نوع کم خطر ویروس اچ پی وی (HPV) می باشند.

 • حدود 30 تا 40 نوع ویروس اچ پی وی (HPV) روی اندام تناسلی تأثیر می گذارند، که فقط  تعداد کمی از آن ها می توانند زگیل تناسلی ایجاد کنند. 
 • را ه انتقال ویروس اچ پی وی (HPV) از طریق تماس پوست با پوست است و به همین دلیل یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته می شود.
 • سرعت شیوع اچ پی وی (HPV) بسیار زیاد است و افرادی که روابط جنسی متعددی را تجربه می کنند بسیاری از مواقع به آن مبتلا می شوند.
 • در بسیاری از مواقع ویروس خود به خود از بدن پاکسازی می شود و زگیل تناسلی ایجاد نمی کند.
 • نوعی از ویروس اچ پی وی (HPV) که زگیل تناسلی را ایجاد می کند با نوع ایجاد کننده ی زگیل دست‌ و سایر قسمت‌های بدن متفاوت است.

راه‌های تشخیص زگیل تناسلی

پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی اقدامات زیر را انجام می دهد:

 • ابتدا سؤالاتی در مورد سابقه پزشکی، روابط جنسی و علائمی که دارید از شما می پرسد. همچنین معمولاً می خواهد بداند رابطه جنسی شما از نوع محافظت نشده یا دهانی بوده یا خیر.
 • بخش هایی از بدن که زگیل دارند را معاینه می کند. پزشک شما ممکن است بتواند زگیل تناسلی را فقط با مشاهده آنها تشخیص دهد.
 • ممکن است برای تشخیص زگیل تناسلی از محلول تست استووایت استفاده کند. این محلول ممکن است باعث سوزش پوست شود.

راه‌های درمان زگیل تناسلی

هرچند زگیل های تناسلی می توانند به مرور زمان از بین بروند، اما ویروس اچ پی وی (HPV) ممکن است در پوست باقی بماند و پس از مدتی مجدداً بروز کند. بنابراین برای جلوگیری از انتقال ویروس باید همواره به کوچکترین علائم توجه داشت. هر چند همانطور که گفته شد حتی اگر زگیل تناسلی وجود نداشته باشد هم ممکن است فرد به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد و آن را به دیگران انتقال دهد.  

داروها

درمان های موضعی که توسط پزشک تجویز می شود  شامل موارد زیر است:

 • ایمی کیمود (imiquimod (Aldar)ا
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (Condylox)
 • تری کلرواستیک اسید یا TCA

عمل جراحی

در صورتی که زگیل ها به مرور زمان از بین نروند، ممکن است لازم باشد از جراحی برای از بین بردن آنها استفاده شود. روش های دیگری نیز برای از بین بردن زگیل ها وجود دارد که ممکن است پزشک از آن ها استفاده کند:

 • الکترو کوتر یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • کرایوتراپی یا سرمادرمانی
 • لیزر درمانی
 • بریدن و جدا کردن زگیل
 • تزریق اینترفرون

درمان های خانگی برای از بین بردن زگیل تناسلی

از داروهای بدون نسخه که برای درمان زگیل دست داده می شود برای درمان زگیل تناسلی استفاده نکنید.

زگیل تناسلی و زگیل دست توسط دو نوع متفاوت ویروس اچ پی وی (HPV) ایجاد می شوند. درمان های که برای زگیل های سایر نقاط بدن استفاده می شوند معمولاً قوی تر از درمان های مربوط به زگیل تناسلی هستند و استفاده از آن ها  بیشتر از اینکه فایده داشته باشد، ممکن است به ضرر شما تمام شود.

هر چند شواهد کمی مبنی بر اثرگذاری درمان های خانگی وجود دارد اما ممکن است برای درمان زگیل تناسلی مفید باشند. حتماً قبل از استفاده از روش های خانگی برای درمان زگیل تناسلی با پزشک خود مشورت کنید.

پیشگیری از زگیل تناسلی

واکسن اچ پی وی (HPV)

برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی می توان از دو واکسن چهار ظرفیتی گارداسیل و  نه ظرفیتی گارداسیل 9استفاده کرد. گارداسیل از ابتلا به  چهار نوع ویروس اچ پی وی از جمله 6، 11، 16 و 18 جلوگیری می کند و گارداسیل 9 مانع  از شیوع پنج نوع دیگر ویروس اچ پی وی (HPV) می شود. این واکسن ها به پیشگیری از سرطان دهانه رحم نیز کمک می کنند.

تماس جنسی

بهتر است از برقراری رابطه جنسی با افرادی که به زگیل تناسلی یا اچ پی وی (HPV) مبتلا هستند خودداری کنیم. البته رعایت این مسئله دشوار است زیرا بسیاری از افراد مبتلا به اچ پی وی (HPV) ممکن است زگیل تناسلی نداشته باشند ولی ویروس را منتقل کنند. حتی استفاده از کاندوم نمی تواند به طور کامل مانع از ابتلا به زگیل تناسلی یا اچ پی وی (HPV) شود زیرا کاندوم همه قسمت های پوست را نمی پوشاند و می تواند ویروس را از فردی به فرد دیگر انتقال دهد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود