زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

برای درخشانی دندان ها؛ کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

برای درخشانی دندان ها؛ کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

برای درخشانی دندان ها؛ کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

کامپوزیت دندان و لمینت دندان از جمله روش‌های اصلاح و ترمیم دندان­‌های آسیب دیده و سفید و یکدست کردن دندان‌ها می­‌باشند. کامپوزیت دندان و لمینت دندان از نظر زیبایی هر دو مانند هم عمل می­‌کنند اما تفاوت‌هایی هم دارند.

در مورد کامپوزیت دندان چه می‌­دانید؟!

کامپوزیت دندان یا کامپوزیت ونیر لایه‌­ای از مواد پلمیری می‌­باشد که توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی بر روی تک تک دندان‌­ها گذاشته می­‌شود و مشکلات بین دندان­‌ها را برطرف می‌­کند. از جمله فاصله نامناسب بین دندان‌­ها با کامپوزیت دندان برطرف می­‌شود. همچنین بالا و پایین بودن دندان­‌ها، شکستگی کم دندان­‌ها یا دندان­‌هایی که تغییر رنگ داده­‌اند با کامپوزیت دندان رفع می­‌شوند.

کامپوزیت همان ماده‌­ای است که برای پر کردن دندان از آن استفاده می­‌گردد. مواد کامپوزیتی به چهار گروه (کامپوزیت نوع هیبرید، کامپوزیت میکروفیلد، کامپوزیت نانوفیلد و IPS ونیرها) تقسیم می‌­شوند. رنگ انواع کامپوزیت­‌ها شامل رنگ نرمال تا رنگ بسیار سفید و یخچالی است. کسانی که کجی شدید دندان، مشکل ساییدگی دندان، یا دندان­‌های نامنظم و به‌هم ریخته داشته و یا دچار دندان قروچه هستند همچنین نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت نمی‌­کنند نمی‌­توانند برای زیباسازی دندان از روش کامپوزیت دندان استفاده کنند.

مقایسه ایمپلنت و کامپوزیت دندان

جنس کامپوزیت ترکیبی از نوع خاصی از پلاستیک و شیشه می‌باشد که برای ترمیم دندان‌های پوسیده نیز کاربرد دارد. همچنین با کامپوزیت می‌توان روکش‌هایی تهیه کرد که برای اصلاح ظاهر دندان‌ها و زیباترکردن لبخند، روی دندان‌ها چسبانده می‌شود و دندان‌ها را مرتب و خوشرنگ نشان می‌دهد.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت ماکروفیل حاوی ذرات 10میکرومتر تا 50 میکرومتر بوده که در مقایسه با مواد امروزی بزرگ‌تر بوده و ذرات کامپوزیت میکروفیل کوچک‌تر از 100 نانومتر بوده که از دوام کمتری برخوردارند. کامپوزیت هیبریدی در برابر سایش مقاوم‌­تر و در دندان­‌های پیشین از این نوع استفاده می­‌شود. مقاومت و استحکام آن مانند کامپوزیت ماکروفیل‌­ها و شکل‌­پذیری آن مانند کامپوزیت میکروفیل‌­ها عمل می­‌کند. نانوکامپوزیت جدیدترین نوع از انواع کامپوزیت‌­ها می‌­باشند که زیبایی، مقاومت و شکل­‌پذیری آن بهتر از سایر موارد است و با رعایت نکات بهداشتی زیبایی خود را در طولانی مدت از دست نمی­‌دهد.

فرایند درمان آن راحت‌تر و قابلیت انتخاب رنگ داشته و در تمام حفره‌­های دندان به دلیل اینکه مواد این نوع کامپوزیت تا حدودی مایع و روان هستند قرار می­‌گیرند. کامپوزیت IPS نوعی کامپوزیت نانوهیبریدی بوده که در ساخت آن از ذرات ریز سرامیک استفاده شده و مقاوم‌تر و محکم‌­تر از سایر روش­‌ها و در دندانپزشکی بیشترین کاربرد را دارد. همانگونه که مشاهده می کنید، کلینیک های دندانپزشکی جهت ساخت روکش دندان از روش های مختلف کامپوزیت استفاده می کنند و متقاضیان با توجه به ثلیقه خود و مشاوره متخصص دندانپزشکی، باید بهترین روش را انتخاب نماید.

نکات مراقبتی بعد از کامپوزیت دندان

موارد بهداشتی که باید بعد از کامپوزیت دندان رعایت کرد: از شکستن انواع خوراکی­‌های سخت مانند پسته، بادام، فندوق و...اجتناب کنید. بطور منظم مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. تا حد امکان مصرف خوردنی و نوشیدنی­‌های رنگی و گازدار مانند نوشابه، چای و قهوه را کاهش دهید و سیگار مصرف نکنید.

در صورتی که موارد بهداشتی را رعایت کنید دندان­‌های شما بعد از کامپوزیت، تغییر رنگ نمی‌­دهند. در واقع روش مراقبتی آن مانند رعایت بهداشت دندان­‌های سالم و طبیعی است و باید سالی یک یا دو بار توسط متخصص دندانپزشک ویزیت شوید تا از میزان سلامت دندان خود مطلع شوید. در صورت عدم رعایت این نکات، از طول عمر کامپوزیت کاسته می‌­شود.

لمینت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

درخشانی و کاربرد لمینت دندان

با لمینت دندان، فرم و رنگ دندان اصلاح شده و سفید و مرتب می­‌گردد. در واقع لمینت دندان روکشی نازک و هم‌رنگ دندان بوده که موجب زیباتر شدن لبخند فرد و اعتماد بنفس او می­‌گردد. کاربردهای دیگر لمینت، بستن فاصله بین دندان‌­ها، ترمیم شکستگی و لب­ پریدگی دندان­‌ها می‌­باشد. لمینت دندان خود به دو نوع ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی دسته بندی می­‌گردد و تنها دندانپزشک متخصص می‌­تواند تصمیم بگیرد که کدام نوع با توجه به جنس دندان و میزان حساسیت فرد به مواد سازنده و موارد دیگر برای هر فرد مناسب‌­تر است.

نوع لمینت تعیین کننده ضخامت آن می­‌باشد و طبیعی است که ضخامت هر چه نازک‌­تر باشد، کیفیت آن نیز بهتر است؛ زیرا حساسیت­‌های دهان و دندان را کاهش داده و امکان اصلاح و برگشت و عدم تخریب ساختار دندان وجود خواهد داشت.

لمینت دندان در چه مواردی کاربرد دارد؟

لمینت دندان روش ایده­‌آلی برای کسانی است که دندان اصلی شکل یا رنگ آن تغییر کرده یا نقص کانتور( نقص جزئی دندان مانند لب پَرشدگی) دارند، دندان­‌هایی که ترک خوردگی، شکستگی و یا دچارساییدگی تغییر یافته‌­اند، دندان­‌های نامنظم، ناهموار، فاصله‌­دار و دندان­‌هایی که بخاطر عصب­‌کشی یا دریافت بیش از اندازه فلوراید و...تغییر رنگ داده باشند. اما کسانی که دندان‌های آن‌ها دارای پوسیدگی و یا لثه ناسالم دارند، یا بافت مینای دندان آن‌ها سایش زیادی دارد، همچنین افرادی که دارای بیماری­‌های مفصلی هستد و یا زیادی ترشی مصرف می‌­کنند و یا افرادی که عادت به دندان قروچه( ساییدن و بهم فشردن دندان­‌ها) دارند نباید از لمینت استفاده کنند.

این مورد که چه لمینتی برای ما بهترین لمینت برای دندان هایمان خواهد بود را باید پزشک دندانپزشک تشخیص دهند، همانگونه که می دانید ما به صورت کلی دو نوع متداول و پرکاربرد لمینت به نام لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی دندان داریم. این دو مورد تفاوت زیادی با هم ندارند و فقط سلیقه شما و پیشنهاد دندانپزشک است که بهترین مورد را برای شما تعیین خواهد کرد. مورد مهم در انتخاب بهترین لمینت دندان، شناخت بهترین مارک ها و برند های تولید کننده لمینت می باشد که در ادامه به ترتیب چند مورد از بهترین برند های تولید کننده لمینت دندان را معرفی نموده ایم.

مقایسه کامپوزیت و لمینت

کامپوزیت دندان و لمینت دندان از نظر زیبایی هر دو مانند هم عمل می­‌کنند. اما تفاوت آن‌ها در این است که برای لمینت سرامیکی، دندان‌­ها تراش می‌­خورند و حداقل در 2 جلسه انجام می­‌شود و ماندگاری لمینت بالای 10سال هم بخاطر اینکه جنس لمینت سرامیک بوده و کمی جذاب‌تر و طبیعی‌­تر از کامپوزیت دندان می‌باشد و همچنین هزینه آن بالاتر است. ولی در کامپوزیت دندان، دندان­‌ها تراش داده نمی­‌شوند و در یک جلسه انجام می­‌گردد. ماندگاری آن حداکثر 8 سال بوده چون از جنس پلیمیر می­‌باشد و هزینه آن کمتر از لمینت دندان است.

کامپوزیت دندان بیشتر مناسب کسانی است که یک یا چند دندان آن‌ها نیاز به اصلاح دارد؛ در صورتی که دندان­‌های بیشتری نیاز به اصلاح داشته باشد لمینت سرامیکی دندان بهتر است. همچنین کامپوزیت دندان توسط متخصص دندانپزشکی بر روی دندان گذاشته می‌­شود؛ ولی لمینت دندان باید در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شود.

اگر بخواهید مقایسه ای در رابطه با هزینه این دو روش روکش دندان داشته باشید؛ باید گفت قیمت لمینت و کامپوزیت هر دو به عوامل مختلفی از جمله مواد مصرفی در انجام ساخت روکش، تجربه متخصص، محله کلینیک و تعداد دندان هایی که به ایمپلنت یا کامپوزیت نیاز دارند، بستگی دارد. اما جهت مقایسه باید گفت اگر تمام شرایط در هر دو برابر باشد؛ هزینه لمینت بیشتر از کامپوزیت خواهد بود.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

با کمک علم دندانپزشکی از لبخند زیباتری بهره­‌مند شوید

دندان نقش مهمی در تغذیه و کمک به هضم غذا و زیبایی صورت دارد و اگر دندان­‌ها آسیب ببیند نیاز به ترمیم داشته و برای ترمیم دندان نیز روش‌های مختلفی وجود دارد که از نظر ویژگی و هزینه متفاوت از یکدیگر می‌باشند. کامپوزیت دندان و لمینت دندان از جمله روش‌های اصلاح و ترمیم دندان­‌های آسیب دیده و سفید و یکدست کردن دندان‌ها می­‌باشند که به اختصار توضیحاتی را ارائه کردیم.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا خدماتی در زمینه­‌های مختلف دندانپزشکی از جمله ارتودنسی دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، جراحی لثه، ایمپلنت و پرکردن را ارائه می‌­کند. به این صورت که شما بطور مجازی در این کلینیک ویزیت می­‌شوید و اطلاعات و تصاویر خواسته شده را ارسال و بعد از بررسی توسط کلینیک، بهترین مطب و کلینیک دندانپزشکی به شما معرفی می­‌گردد و در انتها با شما تماس گرفته می­‌شود تا در جریان جزئیات و زمان حضور خود در کلینیک مربوطه آگاه شوید.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود