زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

10 واقعیت شگفت انگیز درمورد بدنتان که قبلا هرگز نمیدانستید!

10 واقعیت شگفت انگیز درمورد بدنتان که قبلا هرگز نمیدانستید!

10 واقعیت شگفت انگیز درمورد بدنتان که قبلا هرگز نمیدانستید!

فکت شماره 1: سلول‌های مرده پوست یک عنصر اصلی در گرد و غبار خانگی هستند.

در اینجا یک واقعیت علمی جالب برای شما وجود دارد: به گفته محققان امپریال کالج لندن، انسان‌ها در هر ساعت حدود 200 میلیون سلول پوستی را از دست می‌دهند - و وقتی ما در خانه هستیم باید به جایی بروند. اگر ایده وجود گرد و غبار پوست برای شما خوب نیست، باید بدانید که گزارشی از انجمن شیمی آمریکا نشان می دهد که روغن پوستی به نام اسکوالن به طور طبیعی به کاهش سطح ازن داخل خانه تا 15 درصد کمک می کند.

 

فکت شماره 2: ضربان قلب و تنفس شما می تواند با موسیقی که به آن گوش می دهید همگام شود.

آهنگ هایی که گوش می دهید بر فشار خون، ضربان نبض، تنفس و سلامت شما تأثیر می گذارد. طبق مطالعات انجام شده، تغییرات در سیستم تنفسی و گردش خون ناشی از گوش دادن به موسیقی، بلافاصله ریتم و شدت آهنگ را منعکس می کند.

 

فکت شماره 3: باکتری های موجود در روده می توانند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارند.

میکروبیوم صدها ماده شیمیایی عصبی تولید می کند که مغز شما از آنها برای کنترل حافظه، یادگیری و خلق و خو استفاده می کند. میکروبیوم شما تقریباً تمام سروتونین را در بدن شما ایجاد می کند، هورمونی کلیدی که خلق و خو، احساسات و شادی شما را تنظیم می کند. سروتونین همچنین به درمان افسردگی، اضطراب و سلامت ضعیف استخوان کمک می کند. همچنین به افراد کمک می کند بخوابند، غذا بخورند و کالری بسوزانند.

دانستنی ها درباره مغز انسان

فکت شماره 4: مغز شما در دوران بارداری کوچک می شود.

بر اساس تحقیقی که در سال 2017 در مجله Nature Neuroscience منتشر شد، یکی از 10واقعیت شگفت انگیز درمورد بدنتان که قبلا هرگز نمیدانستید! این است که زنان باردار ضخامت قشر و سطح کمتری در نواحی ماده خاکستری مغز دارند. این یافته به عبارت "مغز در بارداری" معنای کاملا جدیدی می دهد. قشر مغز بیشترین آسیب را از از دست دادن ماده خاکستری می‌بیند، به‌ویژه نواحی که مهارت‌های تفکر را تنظیم می‌کنند و در آنجا احساسات و پیام‌های غیرکلامی را تفسیر می‌کنیم. اما این کاهش حجم به جای اینکه مضر باشد، به مغز کمک می‌کند تا شرایط اجتماعی را سریع‌تر درک کند، به‌ویژه زمانی که بفهمد نوزادان چه می‌خواهند و چه احساسی دارند.

 

فکت شماره 5: خالکوبی روی پوست انسان نمی ماند!

با توجه به اینکه  بدن ما به طور مداوم سلول های پوست خود را می ریزد، چرا خالکوبی ها پاک نمی شوند؟ خوب، پاسخ این است که جوهر در پوست نمی ماند بلکه به سیستم ایمنی بدن شما می رود. نوعی از گلبول های سفید به نام ماکروفاژها تلاش می کند تا آسیب اطراف خالکوبی را التیام بخشد و خارجی را از بین ببرد. با این حال، آنها نمی توانند پیوند را حذف کنند، بنابراین آن را می خورند و در موقعیتی قرار می گیرند که از پوست محافظت کنند.وقتی این سلول ها می میرند، دیگران جای آنها را می گیرند و همین کار را می کنند. پاک کردن خالکوبی آسان نیست.

دانستنی ها درباره بدن انسان

فکت شماره 6: رگ های خونی شما بیش از 60000 مایل از یک طرف به انتها کشیده می شوند.

سیستم گردش خون که از شریان ها، سیاهرگ ها و مویرگ ها تشکیل شده است، وظیفه پمپاژ خون را بر عهده دارد. این عروق مطمئن می شوند که خون در هر قسمت از بدن شما در دسترس است. خون اکسیژن دار توسط وریدها به قلب منتقل می شود و توسط شریان ها از قلب دور می شود، در حالی که مویرگ ها هر دو را به هم متصل می کنند.شبکه عظیم رگ های خونی برای یک کودک تقریباً 60000 مایل و برای یک انسان بالغ متوسط حدود 100000 مایل کشیده می شود. مویرگ های شما، ریزترین رگ های خونی بدن شما، تقریباً 80 درصد از این طول را تشکیل می دهند.

 

فکت شماره 7: قرنیه شما فاقد عروق خونی است!

قرنیه قسمت شفاف چشم شماست که از مردمک، عنبیه و محفظه قدامی محافظت می کند. شفافیت قرنیه به نور اجازه می دهد تا به شبکیه و سپس به مغز جریان یابد و در آنجا پردازش می شود. دلیل این شفافیت این است که در کنار غضروف، قرنیه بافت دیگری در بدن انسان است که فاقد عروق خونی است.

 

فکت شماره 8: ناخن های دست سریعتر از ناخن های پا رشد می کنند.

ناخن های دست سریعتر رشد می کنند زیرا بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند. همچنین، ناخن‌های روی دست فعال‌تر شما سریع‌تر از ناخن‌های طرف دیگر رشد می‌کنند. طولانی ترین ناخن معمولا در انگشت میانی یافت می شود. به طور کلی اندازه ناخن و اندازه انگشت به نسبت مستقیم هستند.

 

فکت شماره 9: نوزادان اشک نمی ریزند مگر اینکه حداقل یک ماهه باشند.

متخصصان تایید کرده اند که ممکن است و کاملا طبیعی است که نوزادان تا سه ماه اول گریه نکنند یا این کار را بدون اشک انجام دهند. این به این دلیل است که مجاری اشکی آنها هنوز در حال توسعه است. برخی از نوزادان مجرای اشک را مسدود کرده اند، به این معنی که می توانند گریه کنند، اما اشک هایشان به درستی جاری نمی شود.با این حال، ترشحات زرد چسبنده ناشی از اشک های جمع شده را می توان با قطره یا پماد تجویز شده توسط پزشک کنترل کرد. آنها همچنین نشان می دهند که چگونه چشم های کودک خود را پاک کنید و در صورت لزوم مجرای اشک را تسکین دهید.

 

فکت شماره 10: روده شما یک سیستم عصبی جداگانه دارد.

تمام اندام هایی که مجموعاً سیستم گوارش (روده) را تشکیل می دهند - کبد، لوزالمعده، معده، روده کوچک، روده بزرگ، کیسه صفرا و رکتوم - معمولاً مغز دوم نامیده می شوند. این تنها اندام در بدن با سیستم عصبی خود است که شامل 100 میلیون نورون است که در دیواره روده مدفون شده اند. نورون ها را فرستنده سیستم عصبی خود در نظر بگیرید. آنها سیگنال هایی را به عضلات، سلول های عصبی و سلول های غدد در سراسر بدن شما ارسال می کنند.این مغز دوم آنقدر قوی است که حتی اگر پیوند عصبی اصلی بین روده و مغز شما قطع شود، می تواند به کار خود ادامه دهد. این بدان معناست که، حتی اگر مغز شما نتواند با روده شما ارتباط برقرار کند، نورون های دیواره روده شما همچنان می توانند اطلاعات مورد نیاز برای عملکرد مستقل سیستم گوارش شما را منتقل کنند.

در این مطلب در مورد واقعیت های بدنی انسان صحبت می شود که البته بسیاری نیز به سبک زندگی مان بستگی دارد، مطالب مختلفی توسط گفتنی ارائه می شود.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود